User Tag List

Sayfa 3/103 İlkİlk 123451353 ... SonSon
1942 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Yerli Otomobiller Geliyor!!!

tool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yahu sadece dayanikli tuketim degil yazilim olarak bakicak olursak pardus projesi noldu isteyen arastirsin,
    nasilsa yakinda skynet gelicek gerilmeyin
    Experience is what you get when you don't get what you want.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aramızda emeklemeden koşan oldumu hiç?

anasından Mirkelam gibi caddeler cirit atan, sinek ilacı sıkan bmc leventleri kovalayarak doğan çıktımı?

bugün montaj yaparız yarın tasarlarız,arge ürge yaparız az tecrübe edindikmi inovativ ürünler yaparız ama bunların adımları var bence montaj yapıyor olmamız bizi lekeleyen bir detay değil bence.

Çöllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BaDCaT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğin B/S/H ve Foxconn Türk firmaları değildir. Montaj ülkesiyiz ürün gelir montajı yaparız göndeririz sonra bir yaptık deriz övünürüz.

Assemble ülkesi olan bir ülkeden innovasyon ve ar-ge beklemek zor.

Üretim yapmak ve montajlamak arasında derin bir uçurum vardır.
    Çin de assemble ülkesiydi şimdi kendi chipini motorunu üretiyor ha çalıntıymış kopyaymış.. Ne fark eder elimizden düşmeyen iphonelar başta olmak üzere donumuza kadar Made İn PRNC kullanıyoruz.. Ne fark eder ya montaj ha keşif yeterki üretim olmuş.. İphone türkiyede montajlansa bu fiyatamı alırdık ki sadece fabrika bazında düşünmeyin bir fabrikanın en az 15 tane yan tedarikçi fabrikası olur.. Tabi üretim varsa!!

BaDCaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aramızda emeklemeden koşan oldumu hiç?

anasından Mirkelam gibi caddeler cirit atan, sinek ilacı sıkan bmc leventleri kovalayarak doğan çıktımı?

bugün montaj yaparız yarın tasarlarız,arge ürge yaparız az tecrübe edindikmi inovativ ürünler yaparız ama bunların adımları var bence montaj yapıyor olmamız bizi lekeleyen bir detay değil bence.
    Şirketin sahibi vizyonsuz,eğitimsiz ve zamanında banka hortumlamış,birileri sayesinde devletten faizsiz kredi alıp köşe olmuşlar varken zengin bide yetmezmiş gibi Mühendisini it gibi çalıştırıp maaşını 2-3 bin tl verirsen o sana nah ar-ge yapar montajlı gelir montajcı gidersin..

Zihniyet meselesi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tool Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pardus projesi noldu isteyen arastirsin, nasilsa yakinda skynet gelicek gerilmeyin
    ohahahahah
    gelmesi sıkar
    yapay zekaya ÖTV konulacak
    hem skynet demiş ki burda insanlar zaten birbirini zkiyor, ben ne uğraşacam amuğa...

burkaykalyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsettiğin B/S/H ve Foxconn Türk firmaları değildir. Montaj ülkesiyiz ürün gelir montajı yaparız göndeririz sonra bir yaptık deriz övünürüz.

Assemble ülkesi olan bir ülkeden innovasyon ve ar-ge beklemek zor.

Üretim yapmak ve montajlamak arasında derin bir uçurum vardır.
    Foxconn'u Çorum'lu bir iş adamı kurdu diye biliyordum.

Biliyorum zaten Türk olmadıklarını merak etme. Türkiye'nin üretim, montaj, depolama vs. kapasitesini belirtmek için verdim o örnekleri.

Üretim yapmakla montaj yapmanın arasındaki farkı gayet iyi biliyorum.

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Metreyle yazılım satmak

"1989-2004 yılları arasında netaş'ın ar-ge direktörlüğü'nü yürüten ali akurgal'ın ilginç bir anısını, bugün gelinen noktaya ışık tutması açısından önemli. siz, yazılımın birimi nedir bilir misiniz? metre! neden metredir bilir misiniz?

1992 yılında, yâni topu topu 20 yıl önce, netaş'ta ilk yazılım ihracatını gerçekleştirdik. hazırlanan bir yazılım paketini; tuşa bastık, o zaman internet falan yok, çatıdaki çanak marifeti ile, vallahi de billahi de müthiş bir hız olan 128kb/s ile, ingiltere'ye uydu üzerinden yolladık. faturayı da pullu posta ile yolladık. 2m$ bankaya geldi, kasaya koyduk.

aradan 3-4 ay geçti, vergi memurları geldiler. dediler ki, "siz bir fatura yollamışsınız, 2m$". "evet" dedik. "bu para ödenmiş" dediler. "evet" dedik. "ama mal çıkışı yok, bu hayali ihracat" dediler! bunun üzerine vergi memurlarını arge'ye aldık, bir bilgisayarın başına oturttuk. "şu 'enter' tuşuna basar mısınız" dedik. biri bastı; sonra "ne oldu" diye sordu. "300k$'lık ihracat yaptınız, bunun da faturasını yollayacağız, o da ödenecek" dedik. adam suça ortak olmuş olduğu için çok kötü oldu. sonra yazılım nasıl yazılır, uydu bağlantısı nedir, bu ne kadar para eder bunları gezdirip gösterip anlattık. adamlar "çok iyi anladık ama mal çıkışı olması lâzım, mevzuat böyle" dediler. bunun üzerine dedik ki: "biz bu yazılımı banda kaydedelim ( o zaman cd yok, hatta kaset bile yok, ½" makaralı bant kullanılıyor) onu yollayalım". adamlar bir çözüm bulmuş olmanın sevinci ile "tamam dediler, kaydedin yollayın".

ihraç ettiğimiz yazılımın kaydı iki makara etti. bunlar paketlendi ve gümrük komisyoncusuna verildi. komisyoncu, bunları gümrüğe götürdü ve ihracat işlemine başladı. gümrük memuru, işlemi yapmış ve bir noktada sormuş: "tır'lar nerede?". komisyoncu da "tır mır yok hepsi bu iki zarf" demiş, masanın üzerindeki teyp bantlarını göstermiş. gümrük memuru "bu iki zarf 2m$ edemez, ben bu işlemi yapamam" demiş, bırakmış. mahkemeye gidildi, bilirkişi heyeti kuruldu, bizim o iki makaradaki yazılımın 2m$ edip etmeyeceğini (nasıl baktılarsa?) inceledi. neyse ki, 2m$ eder dediler de hayali ihracattan kurtulduk.

bu sefer, aynı komisyoncu, aynı gümrük memuruna aynı iki makarayı "2m$ eder mahkeme kararı" ile götürüp işlemi yeniden başlattı. ancak, gene işlem sırasında, ihraç malının birim fiyatı, miktarı ve toplam fiyatının girilmesi gerekiyor. mevzuat öyle. ne yapsınlar, iş daha uzamasın diye bakmışlar zarfta teyp bandı var, bir makarada kaç metre bant vardır diye kestirmişler, makarası 1.000 metreden 2.000 metre yazılım ihraç etmiş olmuşuz. yani, yazılımın birimi metre olmuş. "
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şirketin sahibi vizyonsuz,eğitimsiz ve zamanında banka hortumlamış,birileri sayesinde devletten faizsiz kredi alıp köşe olmuşlar varken zengin bide yetmezmiş gibi Mühendisini it gibi çalıştırıp maaşını 2-3 bin tl verirsen o sana nah ar-ge yapar montajlı gelir montajcı gidersin..

Zihniyet meselesi..

hocam amma olumsuz ve negatifsin

olaya ilk önce yetenek beceriyi kısıtlayarak baktın olaya sonradan kişiselleştirdin ve kişisel deneyimini genele fatura ettin gibi geldi

bugün türkiyede diğer ülkelere göre sahiplenme,çalışanın hakkını yeme,kariyer şansı verme konusunda elbetdeki geride kalıyoruz bunun aksini söyleyen yalan söyler zaten.

fakat hiçbir katkıda bulunmadan,birşey zaten değişmeyecek, hakkım yenecek diyerek bir yerede geleni görmedim, önce kişinin içinde olacak.

bana çok daha şansın sahiplenmenin olanağın olduğu yabancı ülkelerde kaç tane türkün yıla damga vuran inovasyonunu görüyorsunuz söylermisiniz?

burada bence olay olanaktan çok zihniyet, ama bu zihniyet sadece çalıştıranın değil çalışanında zihniyeti kardeşim

TechTurkey Ranthor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    99 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Teknik elemana deger vermezsin, tum yatirimi insaata yaparsan,

esit baslayan, samsung 100 milyar dolar ciro yapar vestel 4 milyar dolar.
    Herkes ucuz kisa is pesinde, kac tane adama is vereceksin insaatta, dunyada kac ulkeye satacaksin? Degerli calisanina deger ve maas vermezsen ne olur? O calisan gider yabanci sirkette calisir.

Turkiyenin en buyuk IT projesini biz kurduk, 4 tane amerikan sirketi, 3 kisi Turk danismandi eeee.
    Birisi c.i.s.k.o (iki kisinden biri turk) dan biri o . r . a k. l e dan (turk) birisi de (ben oluyorum bu ) buyuk mavi den danisman olarak geldik, en ileri teknolojileri kurduk... Turk muhendisinin basarisi mi bu simdi? Cok iyi calisiyor di mi f.e.rmis projesi ah ne guzel
    Built to fall....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı burkaykalyon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye'de elektronik üretimi küçümseyenler çok büyük hata ediyor.

Avrupa'nın en büyük dünyada ilk 5'te entegre şekilde çalışan beyaz eşya fabrikası Çerkezköy'de. B/S/H

Çorlu'daki Foxconn fabrikasında HP marka laptopların montaj işlemleri yapılıyor.

Beylikdüzü Arçelik fabrikası tüm dünyaya Beko ve Grundig markasını üreten kapasiteye sahip.

Daha bir çok örnek var. Araba konusunda bence olabilir ama çok geç kalınmış bir hamle bu bir gerçek. Fiyat konusunda çok rekabetçi olmak lazım.
    Saydigin yerlerden birinde 3 sene calistim bir digerinde 5 senedir calisiyorum. O yuzden gonul rahatligiyla diyebilirim ki bu yerlerde gurur duyulacak bisey yok. Teknoloji uretmiyoruz.o firmalarin stratejik yatirimlarindan ibaret

TheAce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    olayın özeti tamamen şu. sığır zihniyet gitmeden sadece çomarlar diyarı olarak kalacağız maalesef.

https://www.youtube.com/watch?v=FnToDqMqlr4

https://youtu.be/FnToDqMqlr4
    arka sislerini yakanlara....

Psn: theace85

OMTechJr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    msn paralı oluyomuş..

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Sizcede haverin çıkma zamanı çok ironik değilmi ?
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

OMTechJr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lütfen ironik demeyelim. "Manidar" daha uygun düşüyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rodya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Saydigin yerlerden birinde 3 sene calistim bir digerinde 5 senedir calisiyorum. O yuzden gonul rahatligiyla diyebilirim ki bu yerlerde gurur duyulacak bisey yok. Teknoloji uretmiyoruz.o firmalarin stratejik yatirimlarindan ibaret
    Ben hepsine bil fiil 5,5 boyunca malzeme sattım, makine parkuru kurdum, seminerlerine, eğitimlerine katıldım. Amaç teknoloji üretmek değil zaten biliyorsunuz. Benim bahsettiğim konu kapasitenin olduğu ve imkanın olduğu. Ne derece kullanılabilir, kullanılıyor bunu tartışmak lazım.

Tutup ta entegre üretecek halimiz yok. Bence şu durumda bu denli büyük yapıların, fabrikaların ülkemizde bulunması ve her ne olursa olsun bir şekilde destek sağlaması önemli.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Sert@ç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Metreyle yazılım satmak

"1989-2004 yılları arasında netaş'ın ar-ge direktörlüğü'nü yürüten ali akurgal'ın ilginç bir anısını, bugün gelinen noktaya ışık tutması açısından önemli. siz, yazılımın birimi nedir bilir misiniz? metre! neden metredir bilir misiniz?

1992 yılında, yâni topu topu 20 yıl önce, netaş'ta ilk yazılım ihracatını gerçekleştirdik. hazırlanan bir yazılım paketini; tuşa bastık, o zaman internet falan yok, çatıdaki çanak marifeti ile, vallahi de billahi de müthiş bir hız olan 128kb/s ile, ingiltere'ye uydu üzerinden yolladık. faturayı da pullu posta ile yolladık. 2m$ bankaya geldi, kasaya koyduk.

aradan 3-4 ay geçti, vergi memurları geldiler. dediler ki, "siz bir fatura yollamışsınız, 2m$". "evet" dedik. "bu para ödenmiş" dediler. "evet" dedik. "ama mal çıkışı yok, bu hayali ihracat" dediler! bunun üzerine vergi memurlarını arge'ye aldık, bir bilgisayarın başına oturttuk. "şu 'enter' tuşuna basar mısınız" dedik. biri bastı; sonra "ne oldu" diye sordu. "300k$'lık ihracat yaptınız, bunun da faturasını yollayacağız, o da ödenecek" dedik. adam suça ortak olmuş olduğu için çok kötü oldu. sonra yazılım nasıl yazılır, uydu bağlantısı nedir, bu ne kadar para eder bunları gezdirip gösterip anlattık. adamlar "çok iyi anladık ama mal çıkışı olması lâzım, mevzuat böyle" dediler. bunun üzerine dedik ki: "biz bu yazılımı banda kaydedelim ( o zaman cd yok, hatta kaset bile yok, ½" makaralı bant kullanılıyor) onu yollayalım". adamlar bir çözüm bulmuş olmanın sevinci ile "tamam dediler, kaydedin yollayın".

ihraç ettiğimiz yazılımın kaydı iki makara etti. bunlar paketlendi ve gümrük komisyoncusuna verildi. komisyoncu, bunları gümrüğe götürdü ve ihracat işlemine başladı. gümrük memuru, işlemi yapmış ve bir noktada sormuş: "tır'lar nerede?". komisyoncu da "tır mır yok hepsi bu iki zarf" demiş, masanın üzerindeki teyp bantlarını göstermiş. gümrük memuru "bu iki zarf 2m$ edemez, ben bu işlemi yapamam" demiş, bırakmış. mahkemeye gidildi, bilirkişi heyeti kuruldu, bizim o iki makaradaki yazılımın 2m$ edip etmeyeceğini (nasıl baktılarsa?) inceledi. neyse ki, 2m$ eder dediler de hayali ihracattan kurtulduk.

bu sefer, aynı komisyoncu, aynı gümrük memuruna aynı iki makarayı "2m$ eder mahkeme kararı" ile götürüp işlemi yeniden başlattı. ancak, gene işlem sırasında, ihraç malının birim fiyatı, miktarı ve toplam fiyatının girilmesi gerekiyor. mevzuat öyle. ne yapsınlar, iş daha uzamasın diye bakmışlar zarfta teyp bandı var, bir makarada kaç metre bant vardır diye kestirmişler, makarası 1.000 metreden 2.000 metre yazılım ihraç etmiş olmuşuz. yani, yazılımın birimi metre olmuş. "
    İşte bu ülkeden bir s.k.m olmaz derlerya ibretlik bir hikaye

Ağlanacak halimizle taştaş geçer olduk .

Bu ülkede kot üretilir.2 dolara yurt dışına çıkar marka yapıştırılır.Sonrada mağazadan 150 TL ye aldığın müddetçe.
    Sen değil AR-GE g.tnu yırtsan buyuyemezsin.

ABD nin bir Google TR'deki tüm şirketleri toplasan yetişemezken biz AR-GE kelimesini bu sınırlar içerisinde kullanmaya çalışıyoruz.

Bilgi çağını facebook filan zannedenler var.Her şeyi g.t.muzle anladığımız için bu durumdayız.

Başımızdakilerde layiki ile bizi dürtüyorlar pardon yönetiyorlar...

MUSTEHAK işin özeti...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı burkaykalyon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tutup ta entegre üretecek halimiz yok.
    entegre üretecek halimiz neden yok?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    entegre üretecek halimiz neden yok?
    Global rekabet açısından ve Çin'in bu konuda alıp başını gitmesinden dolayı vs.vs.vs.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ABD de en çok kar eden firmalar hangi sektör ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)