User Tag List

Sayfa 64 Toplam 68 Sayfadan BirinciBirinci ... 14546263646566 ... SonuncuSonuncu
Toplam 1275 adet sonuctan sayfa basi 1,198 ile 1,216 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yerli Otomobiller Geliyor!!!

mkerim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EnesAksu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dediğim gibi arge çalışanı olduğum için ayrıntı veremiyorum. Toplanan mühendis arkadaşlar gerçekten tahmin edemediğiniz projelerde görev alan arkadaşlar. Müezzin bıyıklı amcalar bu çocuklara engel olmayıp önünü açarlarsa güzel araba çıkacağına inanıyorum. Örneğin FORD F MAX şanzıman (kaldıki onuda 2 ay içerisinde yapıp üretim olacak) hariç her noktası türk tasarımı , bazı şeyleri kötülemek bence yakışmıyor.
    sevgili ar ge calışanı arkdadaşım.
    Yaşadığım bir olay. bir markanın ArGe departmanı ve benim aramda..
    Birileri bir otomobil test ekipmanı parçası arıyorlar telefon dönüp dolaşıp beni buluyor. Aranılan parça sadece BMW ve MB araçlarının arıza tespitinde kullanılabilen yardımcı bir ekipman. israrla bunu istiyorlar. marka bambaşka halbuki. bende yanlış alıyorsunuz dememe rağmen satışa bakan, bırak ağabey satayım gitsin diyor. telefondaki Arge yetkilisi bizi firmanın arge merkezine davet etti. gittik ben gene yanlış alıyorsunuz diyorum satış tarafı malları sattı bile. sordum ne yapacaksınız bu kadar ekipmanı diye verilen cevap etkileyici arge de kullanacağız. ofise dönünce o ekipman nelerde kullanılıyor diye baktım. Bir çok otomobilin radar sensörünü kalibre eden bir test düzeneğinde kullanılıyor. daha önce ekipmanlar hiç TR ye gelmemiş falan. hemen yapacağız dedikleri, ekipmanın PDF kullanım kitabını bir kopya aldım ve argedeki arkadaşları aradım size bir geleyim diye. gidince pdf leri önlerine koydum siz bunu mu yapıyorsunuz diye. hemen arada bir sayfada bir fotoğraf bulup başladı abiii bak fotoğraf net diye göstermeye ben olayı idrak ederken meğerse bu ekipmanı yabancılar alın siz yapın diye bir örnek ve silik bir kullanım kılavuzu vermişler bizimkiler de yapmaya çalışıyormuş meğerse.
    bu da benim gördüğüm arge departmanı
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.
    İnternetin hızıda varla yok arası bir şeydi. Yoksa internet yok muydu???

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dediğim gibi arge çalışanı olduğum için ayrıntı veremiyorum. Toplanan mühendis arkadaşlar gerçekten tahmin edemediğiniz projelerde görev alan arkadaşlar. Müezzin bıyıklı amcalar bu çocuklara engel olmayıp önünü açarlarsa güzel araba çıkacağına inanıyorum. Örneğin FORD F MAX şanzıman (kaldıki onuda 2 ay içerisinde yapıp üretim olacak) hariç her noktası türk tasarımı , bazı şeyleri kötülemek bence yakışmıyor.
    Anlamadığım noktada bu. Ford F Max gibi bir aracın neredeyse tamamını yapıyorsun.

Baştan sona araç yapacağına motor girişimi kurulsa, içten yanmalısından, hava tahriklisine, jetine, propeline bilmem nesine kadar motor üretilse, farklı sahalardaki ihtiyaç giderilse, onun yerine Ford, Toyota, Honda, VW için ar-ge ve üretim yapılsa, sanayi farklı alanlarda da gelişse, Apple araba üretmek için fason üretici arıyordu mesela, Apple dı Über di gibi firmalarla anlaşılsa....

Yemişim adının Türkçe olmasını.... İsterce latince olsun... Sen ben ürettikten tüm telifine sahip olduktan sonra....

Hamaset ve reklam.....

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    O zamanlar kurulmuş bir grup toplanacak mühendis arkadaşlar yoktu devletin danıştığı bir grup yoktu.
    Başta çıkan chrysler marka araçların platformunu kullanmaya çalışmış olabilirler.

En basiti şöyle anlatayım; Nasıl Tesla BMW i8 platformonu kullandıysa bizimkilerde kurulmuş bir bilgili arge merkezi olmadığından komple arabayı öyle çıkardıklarını düşünüyorum.

Bu işe başlamanın en kolay yolu hazır platformdan başlamaktır, şuan sanırım bu hazır platform kullanmadan araç yapmaya çalışılıyor. Ödenen milyonlar bu tür projeler içinler sakız parası sayılır, bir tane euroncap testi şuan 250 bin $
    Platform nedir?

Bi de şu an proje değişikliğinden dolayı boşa ödendiği anlaşılan sakız paraları bir girişimcinin parası mı yoksa bizlerin vergisi mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gamak elektrik motorlu hava aracı yapıyorlar. Düşüşü set olur acaba önlem aldılar mı ?
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.

EnesAksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Platform nedir?

Bi de şu an proje değişikliğinden dolayı boşa ödendiği anlaşılan sakız paraları bir girişimcinin parası mı yoksa bizlerin vergisi mi?
    Platform (ortak şasi) demek

Bakın konunun başında beri burası otomobil forum mu olduğundan teknik anlamdan bilgi paylaşmaya çalıştım. Arge desteği 4 sene devlet desteği sonra girişimcinin parasıyla yürüyen bir yapıdır.
    bu iş senin vergin benim vergim yada başka şekilde yürüyecek Bu müezzin bıyıklı amcalar zaten herşeyden vergi alıyorlar.
    Anlatmak istediğim işi siyasi yola yönlendirmek değil , Bu yapılan iş kolay bir şey değil patentini aldığınız bir emisyon sistemi için , kayar kapı kilidi için 10 larca 100lerce sıfır araç parçalanıyor.
    A partisini B partisini sevmiyor olabilirsiniz. Bu işi bu bakış açısıyla görmemek lazım.

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya bu yerli otomobilden ne bekliyor destekleyen arkadaşlar anlamadım,

şey felanmı olacak sanıyorlar, Türk malı otomobil, ÖTV yok o yüzden 50 bin liraya Jetta/Golf klasmanında arabaya bincez felan?

Amerikada, Amerikan arabaları ile japon araçları aynı fiyat bandında.

Amerikan malı gümrük vergisi de yok diye dahamı ucuza satılıyor hayır.

Bugün, atıyorum, Karsan çıksa deseki hacı ben ürettim adıda Anadolu satarken yine devlet ÖTV alacak. Şuan piyasadaki en ucuz sıfır araba ne ise en iyi o fiyat bandında satılacak.

Yerli otomobilden beklenti ne gerçekten anlamadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    moon star diye bir isimler dolaşıyor SUV olacak mış...

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı said_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya bu yerli otomobilden ne bekliyor destekleyen arkadaşlar anlamadım,

şey felanmı olacak sanıyorlar, Türk malı otomobil, ÖTV yok o yüzden 50 bin liraya Jetta/Golf klasmanında arabaya bincez felan?

Amerikada, Amerikan arabaları ile japon araçları aynı fiyat bandında.

Amerikan malı gümrük vergisi de yok diye dahamı ucuza satılıyor hayır.

Bugün, atıyorum, Karsan çıksa deseki hacı ben ürettim adıda Anadolu satarken yine devlet ÖTV alacak. Şuan piyasadaki en ucuz sıfır araba ne ise en iyi o fiyat bandında satılacak.

Yerli otomobilden beklenti ne gerçekten anlamadım.
    Vergisel olarak böyle bir şey mümkün değil. Gümrük birliği ve bir dünya uluslararası arası anlaşma var. Var sayalım üretildi aracın satış fiyatı=(Ham satış fiyatı + ötv) + kdv olacak.
    Bir nesil, bilginin cezalandırıldığı ve cehaletin saadet olduğunu öğrenerek yetişiyor.
    Bir sonraki nesil cahil olduklarını bile bilmeyecek çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecekler.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    121 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yerli otoda zaten sadece KDV alınacak dense

Piyasada bir sürü babayiğit kafadan dalardi.

Şuan ki 2023 de seçimi almak için yapılan şeyler.

Millet yer mi göreceğiz
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kim ne derse desin bir şekilde bir şeyleri üretmemiz gerekiyor ama öyle ama böyle bir yerden başlamak lazım. Ülke de ne kadar çok kafası çalışan insan var onları bir araya toplasa yine ortaya bir şeyler çıkar ama olur ama olmaz orası ayrı konu. Ama sonuç olarak artık dışa bağımlılıkta zirve yapmış durumdayız. Biraz dışarısı bize bağımlı olsun yeter bizi sömürdükleri yıllarca. İnşallah en kısa sürede yerli olarak ne kadar araç gereç vs vs üretebilirsek üretiriz de ülkemiz milletimiz daha çok kalkınır belki şimdi olmayacak ama çocuklarımız inşallah daha rahat yaşam sürerler ülkede..
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

emrexc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben somut bi icraat, fabrika, prototip, bi kısmı bitmiş bir otomobil görene kadar inanamıyorum böyle haberlere..
    06 WTF 36 (sold)

06 FA 9273 ( İbiza cupra CTH TSİ )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar üretimin içinde olmayanlar için bir resim çizeyim, beni hepiniz car audio hobim ile bilir diye tahmin ediyorum.
    markasını vermim üst düzey bir üreticinin fiyatları:

1) tek tek alımda 1120 euro (hoparlör takımı)
    2) abartmıyorum hemen hemen birebir kopyası tek fark dünyada bilinen bir araç üreticisinin toplu alım adına fabrika fiyatı 190 euro ki bu üreticide öyle aman aman adetler,bu parçada öyle aman aman sipariş verilen parça değil (opsiyondu zamanında)

şimdi bir hayal etsenize VW grubunda ortak parça çatısı altında adamlar tedarikçileri ile kaçar adet konuşuyor ne gibi ütopik indirimler alıyor.

bizim engelimiz üretemeyecek olmamızdan çok şahsi fikrim üretene kadar aynı tek tek hoparlör alım örneği gibi son nihai ürünü pazara sürene kadar rekabetçi olmayacak olması hele heleki olduğumuz pazar için (talepkar,lüks,hızlı, yol koşulları agresif,yakıt kalitesi vasat vs)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar üretimin içinde olmayanlar için bir resim çizeyim, beni hepiniz car audio hobim ile bilir diye tahmin ediyorum.
    markasını vermim üst düzey bir üreticinin fiyatları:

1) tek tek alımda 1120 euro (hoparlör takımı)
    2) abartmıyorum hemen hemen birebir kopyası tek fark dünyada bilinen bir araç üreticisinin toplu alım adına fabrika fiyatı 190 euro ki bu üreticide öyle aman aman adetler,bu parçada öyle aman aman sipariş verilen parça değil (opsiyondu zamanında)

şimdi bir hayal etsenize VW grubunda ortak parça çatısı altında adamlar tedarikçileri ile kaçar adet konuşuyor ne gibi ütopik indirimler alıyor.

bizim engelimiz üretemeyecek olmamızdan çok şahsi fikrim üretene kadar aynı tek tek hoparlör alım örneği gibi son nihai ürünü pazara sürene kadar rekabetçi olmayacak olması hele heleki olduğumuz pazar için (talepkar,lüks,hızlı, yol koşulları agresif,yakıt kalitesi vasat vs)
    Bosch şu an için 6. nesil benzin enjektörlerini üretiyor. İlk olarak BMW ye ve Ferrari'ye gönderilecek. Amcamın oğlu sorumlu mühendis. Maliyetini ve BMW'ye sattıkları fiyatı yazarsam buralar yıkılır.

Ancak, gözden kaçırdığınız bir kısım var. Örneğin daha çok yeni, Bosch büyük bir üreticiyi kaybetti. Japonlardan alacaklar enjektörü. Bu denli rekabetin olduğu bir dünyada yukarıda dediğiniz düşük fiyattan satmazsa VW ye satabileceğini mi sanıyorsunuz?

Bu tür markalara toplu üretim yapmanın 2-3 temel sebebi vardır. 1.si Ar-Ge imkanı sağlar. 2. Toplu alım yapılır ve çok az bir karla da olsa o denli büyük fabrikalar ve binlerce işçi işletilebilir yürütülebilir hale gelir. 3. Marka değeri artar. (sırf bu ne denle dünya markası bir firmanın işlerini %5 komisyonla 3 ay geç ödemeli yapıyoruz. Faize atsak parayı 10 maaş daha fazla çıkarırız. Yıllık fatura tutarı 10 milyonu geçiyor) 4. Elde edinilen kazanımla perakende pazarına sürülen ürünlerden kar elde edilir. Firmalar bunların hiç birinden vaz geçemezler.

Bu 4. kısım bizi ilgilendiren kısmı. Ne Bosch ne bahsettiğiniz Audio firması ne de en ufak ambalaj firması toplu alım yapan dev firmaya verdiği fiyattan perakendeye satış yapmaz/yapamaz. Benzer şekilde bu ürünleri alıp toplayıp araba haline getiren firmalar da uçuk kaçık fiyatlardan satamaz. Rakipleri de benzer fiyatlardan alım yaptığı için çok altınıza satıp sizi zarara hatta iflasa sürükleyebilir. Maalesef işler o kadar kolay olmuyor.

Geçenlerde haberlere çıktı. Adam S9+ toplamış parçalardan. Kesinlikle daha pahalıya geldiği muhakkak. Ama aynı telefonu Huawei toplasaydı Samsungla benzer maliyete denk gelir ve benzer fiyata satardı. Değişen bir şey olmazdı.

Konumuz olan yerli arabaya gelirsek; yine değişen bir şey yok. Civic'in %65 i zaten yerli. Ford un belli başlı modelleri için de bu durum geçerli. Mercedes'e süspansöyon üreten firmalarımız var. Yerli aracın fiyatı bu çerçevede olacak. Bunda şüphe yok. Gümrük vs denmiş ama zaten firmalar yatırım yerlerini seçerken aldıkları indirimlere, vergi avantajlarına, düşük işçi ve servis ücretlerine vs bakıyorlar. Global ölçekte iş yaptıkları için masrafı bölüyorlar. Bir modelden zarar ederken (VW PHeton dan zarar ediyor) diğerinden (Golftan hamıyla götürüyor) bu zararı karşılayıp kara geçiyor.

Üreteceğiniz aracın mevcut şartlarda rekabetçi olabilmesi için muazzam olması gereiyor. Bir VW gibi bir Merco gibi rekabetçi konumda olamayacaksınız. Onlar için gümrük dezavantajken, sizin için rekabetçi yönünüz dezavantaj olacak. Bu ikisi birbirini ya eşitleyecek ya da geri/ön plana atacak/çıkaracak. Bunun için de hesap ve kitabınızı iyi yapmalısınız.

Benim için asıl soru, bunca emek, üretimde rol alan arkadaşın da dediği gibi bunca insan gücü, beyini zihin, zaman ve para gerçekten etkin mi kullanılıyor. Dedi ya parti üstü diye. Ben de parti üstü bakıyorum olaya. Yerli bir marka hamasetin ürünü mü yoksa gerçekçi mi? Bir Rolce Royce gibi motor üretip dünyaya, uçaklara satsak mı daha elverişli, yoksa alalade bir markayla otomobil üretip Azerbaycan'a zorla mı ihraç etsek.... 4 yılda, 4 milyar dolarla bir tek araba mı üretmek daha makul, yoksa bir niş pazarda uzmanlaşmak mı? Örnek optik teknolojilerinde çığır açan ürünler geliştirsek mi? Mini uydularla uzaya biz internet taşısak mı? Acaba hangisi? Ben bunu sorguluyorum....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam dönüp dolaşıp zaten dediğime geldin ama kendinle çelişerek.

adam samsung S9u toplayarak yapabilmiş ama pahalıya gelmiş dimi bu kendi yazdığınız?
    yine kendi yazdığınıza göre aynı ürünü Huawei yapsaydı çok daha altına yapardı doğrumuyuz? (ki her iki yorumada katılıyorum)

peki o halde sence bu yerli otomobil bu dünya piyasası bir kenara (allah için hangi avrupalı tr üretimi yerli oto alacak) kendi ırkımız bile golfü vs bırakıp alacakmı?

sizin gözünüzde bu yerli oto o çapsız S9 toplayan adammı? yoksa Huaweimi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bakın konunun başında beri burası otomobil forum mu olduğundan teknik anlamdan bilgi paylaşmaya çalıştım. Arge desteği 4 sene devlet desteği sonra girişimcinin parasıyla yürüyen bir yapıdır.
    bu iş senin vergin benim vergim yada başka şekilde yürüyecek Bu müezzin bıyıklı amcalar zaten herşeyden vergi alıyorlar.
    Anlatmak istediğim işi siyasi yola yönlendirmek değil , Bu yapılan iş kolay bir şey değil patentini aldığınız bir emisyon sistemi için , kayar kapı kilidi için 10 larca 100lerce sıfır araç parçalanıyor.
    A partisini B partisini sevmiyor olabilirsiniz. Bu işi bu bakış açısıyla görmemek lazım.
    Acaba "yarın", bir yerlerde bu arabanın testleri olabilir mi?
    Biz de görürüz böylece.
    Okumadan imzalamam.....

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Ben cidden anlayamıyorum.

Madem platform = ortak şasi, şu hepimizin malumu stickerlı araçların şasisi üzerine mi dizayn edildi yeni otomobil?
    E madem öyle, neden stickerlı hallerini gördük. Yok o şasi üzerine dizayn edilmedi ise, oraya ödenen vergilerimiz çarçur olmadı mı?

Bir de sanırım bir şekilde içindesin bu işin. Fabrika, üretim bandı nerede? Veya gerçekten fabrika sıfatını taşıyan bir yer var mı?
    Ar-Ge yapılan hangar ve oradaki 3-5 aleti kastetmiyorum fabrika derken.
    Konu Evrenoz tarafından (07.Ağustos.2019 Saat 17:25 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam dönüp dolaşıp zaten dediğime geldin ama kendinle çelişerek.

adam samsung S9u toplayarak yapabilmiş ama pahalıya gelmiş dimi bu kendi yazdığınız?
    yine kendi yazdığınıza göre aynı ürünü Huawei yapsaydı çok daha altına yapardı doğrumuyuz? (ki her iki yorumada katılıyorum)

peki o halde sence bu yerli otomobil bu dünya piyasası bir kenara (allah için hangi avrupalı tr üretimi yerli oto alacak) kendi ırkımız bile golfü vs bırakıp alacakmı?

sizin gözünüzde bu yerli oto o çapsız S9 toplayan adammı? yoksa Huaweimi?
    Bence çapsız s9 toplayan adam ve avrupayı geç afrikaya bile satamaz...

Yanlış mı ifade ettim acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edit: seni yanlış anlamışım. Tamamen aynı fikirdeyiz

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uçan araba ‘Cezeri’ geliyor
    İHA ve SİHA’ları üreten Baykar, Türkiye’nin ilk milli uçan arabasını da üretiyor. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “CEZERİ” adını verdikleri uçan arabanın prototipini hazırladıklarını duyurdu. CEZERİ’nin yetişmesi halinde eylül ayındaki TEKNOFEST’te uçacağını söyleyen Bayraktar, sosyal medyadaki takipçilerinden tasarım konusunda görüş istedi.

Yerli oto dan önce uçanı yapıldı

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)