User Tag List

Sayfa 64/103 İlkİlk ... 1454626364656674 ... SonSon
1942 sonuçtan 1.198 ile 1.216 arası

Konu: Yerli Otomobiller Geliyor!!!

-Murat Özcan- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kim ne derse desin bir şekilde bir şeyleri üretmemiz gerekiyor ama öyle ama böyle bir yerden başlamak lazım. Ülke de ne kadar çok kafası çalışan insan var onları bir araya toplasa yine ortaya bir şeyler çıkar ama olur ama olmaz orası ayrı konu. Ama sonuç olarak artık dışa bağımlılıkta zirve yapmış durumdayız. Biraz dışarısı bize bağımlı olsun yeter bizi sömürdükleri yıllarca. İnşallah en kısa sürede yerli olarak ne kadar araç gereç vs vs üretebilirsek üretiriz de ülkemiz milletimiz daha çok kalkınır belki şimdi olmayacak ama çocuklarımız inşallah daha rahat yaşam sürerler ülkede..
    /// M POWER 3.20 // VW MK6 TDI //SEAT LEON TFSI

EmreS13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben somut bi icraat, fabrika, prototip, bi kısmı bitmiş bir otomobil görene kadar inanamıyorum böyle haberlere..
    06 WTF 36 Corsa 1.7 ///06 FA 9273 İbiza cupra CTH SOLD..
    06 JZ 556 200SX S13 Forged , Drift Car Project

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar üretimin içinde olmayanlar için bir resim çizeyim, beni hepiniz car audio hobim ile bilir diye tahmin ediyorum.
    markasını vermim üst düzey bir üreticinin fiyatları:

1) tek tek alımda 1120 euro (hoparlör takımı)
    2) abartmıyorum hemen hemen birebir kopyası tek fark dünyada bilinen bir araç üreticisinin toplu alım adına fabrika fiyatı 190 euro ki bu üreticide öyle aman aman adetler,bu parçada öyle aman aman sipariş verilen parça değil (opsiyondu zamanında)

şimdi bir hayal etsenize VW grubunda ortak parça çatısı altında adamlar tedarikçileri ile kaçar adet konuşuyor ne gibi ütopik indirimler alıyor.

bizim engelimiz üretemeyecek olmamızdan çok şahsi fikrim üretene kadar aynı tek tek hoparlör alım örneği gibi son nihai ürünü pazara sürene kadar rekabetçi olmayacak olması hele heleki olduğumuz pazar için (talepkar,lüks,hızlı, yol koşulları agresif,yakıt kalitesi vasat vs)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar üretimin içinde olmayanlar için bir resim çizeyim, beni hepiniz car audio hobim ile bilir diye tahmin ediyorum.
    markasını vermim üst düzey bir üreticinin fiyatları:

1) tek tek alımda 1120 euro (hoparlör takımı)
    2) abartmıyorum hemen hemen birebir kopyası tek fark dünyada bilinen bir araç üreticisinin toplu alım adına fabrika fiyatı 190 euro ki bu üreticide öyle aman aman adetler,bu parçada öyle aman aman sipariş verilen parça değil (opsiyondu zamanında)

şimdi bir hayal etsenize VW grubunda ortak parça çatısı altında adamlar tedarikçileri ile kaçar adet konuşuyor ne gibi ütopik indirimler alıyor.

bizim engelimiz üretemeyecek olmamızdan çok şahsi fikrim üretene kadar aynı tek tek hoparlör alım örneği gibi son nihai ürünü pazara sürene kadar rekabetçi olmayacak olması hele heleki olduğumuz pazar için (talepkar,lüks,hızlı, yol koşulları agresif,yakıt kalitesi vasat vs)
    Bosch şu an için 6. nesil benzin enjektörlerini üretiyor. İlk olarak BMW ye ve Ferrari'ye gönderilecek. Amcamın oğlu sorumlu mühendis. Maliyetini ve BMW'ye sattıkları fiyatı yazarsam buralar yıkılır.

Ancak, gözden kaçırdığınız bir kısım var. Örneğin daha çok yeni, Bosch büyük bir üreticiyi kaybetti. Japonlardan alacaklar enjektörü. Bu denli rekabetin olduğu bir dünyada yukarıda dediğiniz düşük fiyattan satmazsa VW ye satabileceğini mi sanıyorsunuz?

Bu tür markalara toplu üretim yapmanın 2-3 temel sebebi vardır. 1.si Ar-Ge imkanı sağlar. 2. Toplu alım yapılır ve çok az bir karla da olsa o denli büyük fabrikalar ve binlerce işçi işletilebilir yürütülebilir hale gelir. 3. Marka değeri artar. (sırf bu ne denle dünya markası bir firmanın işlerini %5 komisyonla 3 ay geç ödemeli yapıyoruz. Faize atsak parayı 10 maaş daha fazla çıkarırız. Yıllık fatura tutarı 10 milyonu geçiyor) 4. Elde edinilen kazanımla perakende pazarına sürülen ürünlerden kar elde edilir. Firmalar bunların hiç birinden vaz geçemezler.

Bu 4. kısım bizi ilgilendiren kısmı. Ne Bosch ne bahsettiğiniz Audio firması ne de en ufak ambalaj firması toplu alım yapan dev firmaya verdiği fiyattan perakendeye satış yapmaz/yapamaz. Benzer şekilde bu ürünleri alıp toplayıp araba haline getiren firmalar da uçuk kaçık fiyatlardan satamaz. Rakipleri de benzer fiyatlardan alım yaptığı için çok altınıza satıp sizi zarara hatta iflasa sürükleyebilir. Maalesef işler o kadar kolay olmuyor.

Geçenlerde haberlere çıktı. Adam S9+ toplamış parçalardan. Kesinlikle daha pahalıya geldiği muhakkak. Ama aynı telefonu Huawei toplasaydı Samsungla benzer maliyete denk gelir ve benzer fiyata satardı. Değişen bir şey olmazdı.

Konumuz olan yerli arabaya gelirsek; yine değişen bir şey yok. Civic'in %65 i zaten yerli. Ford un belli başlı modelleri için de bu durum geçerli. Mercedes'e süspansöyon üreten firmalarımız var. Yerli aracın fiyatı bu çerçevede olacak. Bunda şüphe yok. Gümrük vs denmiş ama zaten firmalar yatırım yerlerini seçerken aldıkları indirimlere, vergi avantajlarına, düşük işçi ve servis ücretlerine vs bakıyorlar. Global ölçekte iş yaptıkları için masrafı bölüyorlar. Bir modelden zarar ederken (VW PHeton dan zarar ediyor) diğerinden (Golftan hamıyla götürüyor) bu zararı karşılayıp kara geçiyor.

Üreteceğiniz aracın mevcut şartlarda rekabetçi olabilmesi için muazzam olması gereiyor. Bir VW gibi bir Merco gibi rekabetçi konumda olamayacaksınız. Onlar için gümrük dezavantajken, sizin için rekabetçi yönünüz dezavantaj olacak. Bu ikisi birbirini ya eşitleyecek ya da geri/ön plana atacak/çıkaracak. Bunun için de hesap ve kitabınızı iyi yapmalısınız.

Benim için asıl soru, bunca emek, üretimde rol alan arkadaşın da dediği gibi bunca insan gücü, beyini zihin, zaman ve para gerçekten etkin mi kullanılıyor. Dedi ya parti üstü diye. Ben de parti üstü bakıyorum olaya. Yerli bir marka hamasetin ürünü mü yoksa gerçekçi mi? Bir Rolce Royce gibi motor üretip dünyaya, uçaklara satsak mı daha elverişli, yoksa alalade bir markayla otomobil üretip Azerbaycan'a zorla mı ihraç etsek.... 4 yılda, 4 milyar dolarla bir tek araba mı üretmek daha makul, yoksa bir niş pazarda uzmanlaşmak mı? Örnek optik teknolojilerinde çığır açan ürünler geliştirsek mi? Mini uydularla uzaya biz internet taşısak mı? Acaba hangisi? Ben bunu sorguluyorum....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam dönüp dolaşıp zaten dediğime geldin ama kendinle çelişerek.

adam samsung S9u toplayarak yapabilmiş ama pahalıya gelmiş dimi bu kendi yazdığınız?
    yine kendi yazdığınıza göre aynı ürünü Huawei yapsaydı çok daha altına yapardı doğrumuyuz? (ki her iki yorumada katılıyorum)

peki o halde sence bu yerli otomobil bu dünya piyasası bir kenara (allah için hangi avrupalı tr üretimi yerli oto alacak) kendi ırkımız bile golfü vs bırakıp alacakmı?

sizin gözünüzde bu yerli oto o çapsız S9 toplayan adammı? yoksa Huaweimi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EnesAksu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Platform (ortak şasi) demek

Bakın konunun başında beri burası otomobil forum mu olduğundan teknik anlamdan bilgi paylaşmaya çalıştım. Arge desteği 4 sene devlet desteği sonra girişimcinin parasıyla yürüyen bir yapıdır.
    bu iş senin vergin benim vergim yada başka şekilde yürüyecek Bu müezzin bıyıklı amcalar zaten herşeyden vergi alıyorlar.
    Anlatmak istediğim işi siyasi yola yönlendirmek değil , Bu yapılan iş kolay bir şey değil patentini aldığınız bir emisyon sistemi için , kayar kapı kilidi için 10 larca 100lerce sıfır araç parçalanıyor.
    A partisini B partisini sevmiyor olabilirsiniz. Bu işi bu bakış açısıyla görmemek lazım.
    Acaba "yarın", bir yerlerde bu arabanın testleri olabilir mi?
    Biz de görürüz böylece.
    Okumadan imzalamam.....

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Bakın konunun başında beri burası otomobil forum mu olduğundan teknik anlamdan bilgi paylaşmaya çalıştım. Arge desteği 4 sene devlet desteği sonra girişimcinin parasıyla yürüyen bir yapıdır.
    bu iş senin vergin benim vergim yada başka şekilde yürüyecek Bu müezzin bıyıklı amcalar zaten herşeyden vergi alıyorlar.
    Anlatmak istediğim işi siyasi yola yönlendirmek değil , Bu yapılan iş kolay bir şey değil patentini aldığınız bir emisyon sistemi için , kayar kapı kilidi için 10 larca 100lerce sıfır araç parçalanıyor.
    A partisini B partisini sevmiyor olabilirsiniz. Bu işi bu bakış açısıyla görmemek lazım.
    Ben cidden anlayamıyorum.

Madem platform = ortak şasi, şu hepimizin malumu stickerlı araçların şasisi üzerine mi dizayn edildi yeni otomobil?
    E madem öyle, neden stickerlı hallerini gördük. Yok o şasi üzerine dizayn edilmedi ise, oraya ödenen vergilerimiz çarçur olmadı mı?

Bir de sanırım bir şekilde içindesin bu işin. Fabrika, üretim bandı nerede? Veya gerçekten fabrika sıfatını taşıyan bir yer var mı?
    Ar-Ge yapılan hangar ve oradaki 3-5 aleti kastetmiyorum fabrika derken.
    Konu Evrenoz tarafından (07-08-2019 Saat 17:25 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam dönüp dolaşıp zaten dediğime geldin ama kendinle çelişerek.

adam samsung S9u toplayarak yapabilmiş ama pahalıya gelmiş dimi bu kendi yazdığınız?
    yine kendi yazdığınıza göre aynı ürünü Huawei yapsaydı çok daha altına yapardı doğrumuyuz? (ki her iki yorumada katılıyorum)

peki o halde sence bu yerli otomobil bu dünya piyasası bir kenara (allah için hangi avrupalı tr üretimi yerli oto alacak) kendi ırkımız bile golfü vs bırakıp alacakmı?

sizin gözünüzde bu yerli oto o çapsız S9 toplayan adammı? yoksa Huaweimi?
    Bence çapsız s9 toplayan adam ve avrupayı geç afrikaya bile satamaz...

Yanlış mı ifade ettim acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edit: seni yanlış anlamışım. Tamamen aynı fikirdeyiz

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uçan araba ‘Cezeri’ geliyor
    İHA ve SİHA’ları üreten Baykar, Türkiye’nin ilk milli uçan arabasını da üretiyor. Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “CEZERİ” adını verdikleri uçan arabanın prototipini hazırladıklarını duyurdu. CEZERİ’nin yetişmesi halinde eylül ayındaki TEKNOFEST’te uçacağını söyleyen Bayraktar, sosyal medyadaki takipçilerinden tasarım konusunda görüş istedi.

Yerli oto dan önce uçanı yapıldı

EnesAksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben cidden anlayamıyorum.

Madem platform = ortak şasi, şu hepimizin malumu stickerlı araçların şasisi üzerine mi dizayn edildi yeni otomobil?
    E madem öyle, neden stickerlı hallerini gördük. Yok o şasi üzerine dizayn edilmedi ise, oraya ödenen vergilerimiz çarçur olmadı mı?

Bir de sanırım bir şekilde içindesin bu işin. Fabrika, üretim bandı nerede? Veya gerçekten fabrika sıfatını taşıyan bir yer var mı?
    Ar-Ge yapılan hangar ve oradaki 3-5 aleti kastetmiyorum fabrika derken.
    stickerlı araç dahil ve bir çok piyasadaki araçlar satın alınarak incelenir.
    Şuan Bir Fabrika yok Avrupa yakasında şimdilik. FORD , JAGUAR , RENAULT ve başka sayamadığım markalardan mühendis arkadaşlar topluyorlar.
    Fabrika olduğunda oyak, otosan gibi bir fabrika olacaktır. tek model üretilecek diye baz alınmaz diye tahmin ediyorum. Verdiğim bilgiler ileri durumuna göre değişebilir.

Gene diyorum bu çocuklar focus,figo,fmax,megane,f-type,özellikle i-pace gibi bir çok arabada çalışan çocuklar müezzin bıyıklı amcalar engel koymazlarsa güzel araç çıkacağına eminim.
    Bende sizin gibi ikilimde kaldığım oluyor sonuçta burası türkiye bir jant kapağına 4 mühendis çalışan yerde gidip bir enjeksiyoncuya verir hiç çalıştırmaz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    stickerlı araç dahil ve bir çok piyasadaki araçlar satın alınarak incelenir.
    Şuan Bir Fabrika yok Avrupa yakasında şimdilik. FORD , JAGUAR , RENAULT ve başka sayamadığım markalardan mühendis arkadaşlar topluyorlar.
    Fabrika olduğunda oyak, otosan gibi bir fabrika olacaktır. tek model üretilecek diye baz alınmaz diye tahmin ediyorum. Verdiğim bilgiler ileri durumuna göre değişebilir.

Gene diyorum bu çocuklar focus,figo,fmax,megane,f-type,özellikle i-pace gibi bir çok arabada çalışan çocuklar müezzin bıyıklı amcalar engel koymazlarsa güzel araç çıkacağına eminim.
    Bende sizin gibi ikilimde kaldığım oluyor sonuçta burası türkiye bir jant kapağına 4 mühendis çalışan yerde gidip bir enjeksiyoncuya verir hiç çalıştırmaz
    Aracı veya araçları incelemek için aracı satın almak başka, aracı incelemek için milyon dolar ödemek başka. Benim sorduğum araç bedeli değil, platform mudur lisans mıdır neyse onun için ödenen paralar.
    Ben garajımda duran aracı, istersem vidasına kadar incelerim. 5 kuruş da ek ücret ödemem.
    Ödenen para ne için bu durumda? İncelemek olamadığı ortada.

Yapılan son açıklama, yıl sonuna prototipin yıl sonunda hazır olacağı. Prototipten benim anladığım, motoru / şanzımanı / iç kısmı vs dahil aracın ilk çalışan örneği. Ortada fabrika yoksa bu prototip nasıl yapılacak? Tezgahta mı?

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

bu yazdıklarını kendine sesli olarak söylediginde gerçekten kendin inanıpta mı yazdın ?
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracı veya araçları incelemek için aracı satın almak başka, aracı incelemek için milyon dolar ödemek başka. Benim sorduğum araç bedeli değil, platform mudur lisans mıdır neyse onun için ödenen paralar.
    Ben garajımda duran aracı, istersem vidasına kadar incelerim. 5 kuruş da ek ücret ödemem.

Yapılan son açıklama, yıl sonuna prototipin yıl sonunda hazır olacağı. Prototipten benim anladığım, motoru / şanzımanı / iç kısmı vs dahil aracın ilk çalışan örneği. Ortada fabrika yoksa bu prototip nasıl yapılacak? Tezgahta mı?
    Bırak yaw bu arkadaşı.
    Yanılmıyorsam bugün istanbul parkta test/çekim vb aktiviteler var diye duydum yerli otomobilin.
    Sitede istanbul parkta çalışanlar var ama onlar da "tıs" malesef..............
    Okumadan imzalamam.....

mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Benim teorim şu yönde; Stickerlı aracın tüm hakları ile alınmasının tek nedeni inceleme ve teknik yarar dışında (ki dediğin gibi al bir aracı parçala incele, ki Devrim yapılırken bir amerikan parçalanarak ,incelenmiştir. (Caralem günlerinde forumca gitmiştik filmine ). ) patent konusunun da olabileceğini düşünmekteyim... Geçenlerde bir teknoloji kanalında bir telefon üretmek için 1000 in üzerinde patent için ödeme yapıyormuş bir firma.
    Benim düşünceme göre bu stickerlı araçlara eski hak sahipleri ürettiğinde gerekli patent ödemelerini yaptığı için, bu platform üzerine araç geliştirirse patent ödemesi yapmayabilir diye düşünmekteyim. Aklıma gelen mesela 3 nokta emniyet kemeri Volvo icadı, patent ücreti talep edebilir, Boschun icat ettiği bir sürü şey paten ücretin talep edebilir, yüzlerce şey var. Tamamen kendi tahmin ve düşüncem bir dayanağım yok, bende acaba diye soruyorum

mkerim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mirafiori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim teorim şu yönde; Stickerlı aracın tüm hakları ile alınmasının tek nedeni inceleme ve teknik yarar dışında (ki dediğin gibi al bir aracı parçala incele, ki Devrim yapılırken bir amerikan parçalanarak ,incelenmiştir. (Caralem günlerinde forumca gitmiştik filmine ). ) patent konusunun da olabileceğini düşünmekteyim... Geçenlerde bir teknoloji kanalında bir telefon üretmek için 1000 in üzerinde patent için ödeme yapıyormuş bir firma.
    Benim düşünceme göre bu stickerlı araçlara eski hak sahipleri ürettiğinde gerekli patent ödemelerini yaptığı için, bu platform üzerine araç geliştirirse patent ödemesi yapmayabilir diye düşünmekteyim. Aklıma gelen mesela 3 nokta emniyet kemeri Volvo icadı, patent ücreti talep edebilir, Boschun icat ettiği bir sürü şey paten ücretin talep edebilir, yüzlerce şey var. Tamamen kendi tahmin ve düşüncem bir dayanağım yok, bende acaba diye soruyorum
    illa patent için para ödenecek diyorsanız bilmem. Ama üreticisinden o ürünü alıp otomobilinde kullanırsın olur biter. bilgisayarınıza office programı kurmak için patent mi ödüyorsunuz. satın alıp kuruyorsunuz ve iş bitiyor. gibi
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.
    İnternetin hızıda varla yok arası bir şeydi. Yoksa internet yok muydu???

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı mkerim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    illa patent için para ödenecek diyorsanız bilmem. Ama üreticisinden o ürünü alıp otomobilinde kullanırsın olur biter. bilgisayarınıza office programı kurmak için patent mi ödüyorsunuz. satın alıp kuruyorsunuz ve iş bitiyor. gibi
    Patent = lisans diye bilirim ben eğer yanlışım yoksa.
    Office veya windows için ödediğin para da, microsoft terminolojisinde lisans ücretidir.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yahu SAAB ın tamamını alabilecek rakama üzerinde oynamalık platform aldık daha neyi konuşuyorsunuz? SAAB ı alıp yerlileştirmek varken, neyse yahu, kimde var ki o tarz vizyon... yok dünyanın her tarafındaki otomobil sektöründe çalışan Türkleri topluyormuşuz, senin daha ürettiğin bir şey yok kardeşim, Türk malı Ayyıldız yapacaksın sonra da satacaksın öyle mi? civicin %65 i yerliymiş, doğrudur zaten aracın %65i metal, far stop, koltuk bagaj boya vs... eh bunları yapınca yerli mi oluyor? adam sana gönderiyor kalıpları sactan çamurluk basıyorsun, bunu yapamayacak bırak fabrikayı atölye var mı? bazen soruyorum arkadaşıma, ne yapıyorsunuz üretim? helikopter parçası... iyi ne güzel, ne parçası? çizimi gelen parçayı CNC de kesip veriyorlar sorsan helikopter parçası üretiyor, ulan bahçe çiti birleştirme parçası çizimi yollasam farklı mı üreteceksin?

yıllardır motor üretirsin, ECU üretirsin, medya paketlerini sen yapıyorsundur, spor koltuk çizip üretiyorsundur kesip biçerek değil de teknolojik olarak adam gibi bir amortisör markan vardır, röle vs yapabiliyorsundur eyvallah yani teknik bir altyapın vardır tamam derim... biz üreticilerin ameleliğini yapıyoruz ama sanki biz üretiyormuşuz gibi davranıyoruz ya gerçekten hastasıyım bu işin, ben ayyıldız diye araba yapmaya çalışacağımıza, 'güçlü' marka enjektör, 'IST' marka şanzıman, 'ANK' marka amortisör üretip, teknolojide belirleyici olup bütün dünyaya satmayı tercih ederim...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

mkerim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Patent = lisans diye bilirim ben eğer yanlışım yoksa.
    Office veya windows için ödediğin para da, microsoft terminolojisinde lisans ücretidir.
    bende şu şekilde değerlendiriyorum.
    a hizmeti veya malına patent aldın diyelim. senden başkası onu kullanamaz ancak senin izninle kullanır, başkası satamaz ancak sen satarsın veya izin verdiklerin satar.
    yani bu babayiğitler bir platform tasarladılar diyelim kimsede olmayan onun patendini alırsan başkası üretemez. yada sen gider fiat tan kalıpları satın alırsın o kalıpların patent parasını da ödersin. fiat bundan sonra o kalıplardan çıkacak zımbırtıları senden alır. gibi
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.
    İnternetin hızıda varla yok arası bir şeydi. Yoksa internet yok muydu???

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)