User Tag List

Sayfa 63/103 İlkİlk ... 1353616263646573 ... SonSon
1942 sonuçtan 1.179 ile 1.197 arası

Konu: Yerli Otomobiller Geliyor!!!

VETTE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gönül ister ki elektrikli üniversal bir kit üretilsin ve bir çok araca kolayca swaplansın.Hem herkes sevdiği araca ekonomik bir şekilde binsin hemde amerikayı yeniden keşfetmeye çalışıp paramızı çöpe atmayalım.
    Tabi bu benim şahsi görüşüm.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EnesAksu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haber komik gelebilir ama yerli otomobil için çok sağlam mühendis arkadaşlar toplandı. herkesin şuan sahip olduğu araçlar emeği olanlar türk mühendis arkadaşlar (marka veremiyorum) yerli otomobilde çalışmaya başladılar.
    Ben güzel bir araç çıkacağını inanıyorum.
    Ve yanında ciddi düşük bir ÖTV konuşuluyor. İçten yanmalı motor olursa bu durum pazardaki mevcut firmalar için haksız rekabete yol açar. Full elektrikli olunca yabancıya %3 ile %15 arasında oran veriyoruz zaten, 0 oran bile olsak pek kurtarmaz gibi geliyor ama hayırlısı

Çalışmalar devam ediyor

EnesAksu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ve yanında ciddi düşük bir ÖTV konuşuluyor. İçten yanmalı motor olursa bu durum pazardaki mevcut firmalar için haksız rekabete yol açar. Full elektrikli olunca yabancıya %3 ile %15 arasında oran veriyoruz zaten, 0 oran bile olsak pek kurtarmaz gibi geliyor ama hayırlısı

Çalışmalar devam ediyor
    Dediğim gibi arge çalışanı olduğum için ayrıntı veremiyorum. Toplanan mühendis arkadaşlar gerçekten tahmin edemediğiniz projelerde görev alan arkadaşlar. Müezzin bıyıklı amcalar bu çocuklara engel olmayıp önünü açarlarsa güzel araba çıkacağına inanıyorum. Örneğin FORD F MAX şanzıman (kaldıki onuda 2 ay içerisinde yapıp üretim olacak) hariç her noktası türk tasarımı , bazı şeyleri kötülemek bence yakışmıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dediğim gibi arge çalışanı olduğum için ayrıntı veremiyorum. Toplanan mühendis arkadaşlar gerçekten tahmin edemediğiniz projelerde görev alan arkadaşlar. Müezzin bıyıklı amcalar bu çocuklara engel olmayıp önünü açarlarsa güzel araba çıkacağına inanıyorum. Örneğin FORD F MAX şanzıman (kaldıki onuda 2 ay içerisinde yapıp üretim olacak) hariç her noktası türk tasarımı , bazı şeyleri kötülemek bence yakışmıyor.
    Dediğin olsun, ben utanmaya hazırım.
    Yıllardır looser olmaya çok alıştırıldık. İnsanın artık birşeye inanası gelmiyor.

Umarım Türkiye Cumhuriyeti için hayırlısı olur.

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ben şunu anlamıyorum..

Hadi tamam kabul, o örtü altında gerçekten çalışılan bir modelin maketi var. Çalışılan modelin fabrikası, üretim bantları da bir yerlerde var.

Peki ulan o zaman bu konu açıldığı zaman ortaya çıkan stickerlı araçlar neydi?
    Hani platformuna ( hala platform nedir idrak edemedim, orası ayrı ) bilmem kaç milyon para ödenen araçlar?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben şunu anlamıyorum..

Hadi tamam kabul, o örtü altında gerçekten çalışılan bir modelin maketi var. Çalışılan modelin fabrikası, üretim bantları da bir yerlerde var.

Hani platformuna ( hala platform nedir idrak edemedim, orası ayrı ) bilmem kaç milyon para ödenen araçlar?
    Aaaa lütfen, biz içten yanmalı değil, hibrit birşeyler yapacağız .
    Nasıl italyanın bize, bizim mısırlılara sattığımız kuş serisi kalıpları gibi, o arabalar da artık bize satılacak kadar eski oldu anlaşılan.
    Stikerli arabaya bir LCi bir FL yaparız alamanlar gibi, fantastik olur. Kimse anlayamaz ilk halini.
    Okumadan imzalamam.....

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bedava markalar satıldı neden almadik ben hala anlamıyorum
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yigit-Y Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bedava markalar satıldı neden almadik ben hala anlamıyorum
    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Yabancılar Saray'ı gorunce 'Burası buyuk bir devlet' diyor - Son Dakika Haberler

Hiç yakışır mı bize. Bu sarayı yapmışsız, bedavaya rover, volvo vs markasını almak.............. Millet ne der sonra.
    Okumadan imzalamam.....

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enes Bey bilgilendirme için teşekkürler. FORD F-MAX gerçekten dipten doruğa büyük bir başarı, çok çok ince elenip sık dokunmuş bir proje bana göre. Neticesinde de 2019 yılının enternasyonal kamyon ödülünü kazanarak bize büyük bir gurur yaşattı. Tüm bu başarının Ford armasının ardında kalması bambaşka bir konudur, tartışılır (ki Ford Trucks bir Ford Otosan markası) ancak burada asıl odaklanmamız gereken Türk mühendislerinin başarısıdır. Şimdiye kadar yakalanan bu başarıyı gördükten sonra puzzle'ın kalan son parçası olan şanzımanın da bitmiş halinin ZF'i aratmayacağına tüm kalbimle inanıyorum. Bu tecrübe neticesinde de eğer ki gerçekten benzer olanak, tecrübe ve kafalarda mühendisler bu işin arkasında çalışıyorsa ve bu örnekteki özel sektör girişimi gibi kaynaklar akıtılır, fikirlerin önüne set çekilmez ise bu işin sonu güzel biter diye dşünüyorum... Böyle umuyorum en azından diyelim ancak Devrim hariç yakın tarihte gördüğümüz önceki yerli otomobil girişimlerini düşününce de umutlarım körelir gibi oluyor ya, hayırlısı diyelim.
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben şunu anlamıyorum..

O zamanlar kurulmuş bir grup toplanacak mühendis arkadaşlar yoktu devletin danıştığı bir grup yoktu.
    Başta çıkan chrysler marka araçların platformunu kullanmaya çalışmış olabilirler.

En basiti şöyle anlatayım; Nasıl Tesla BMW i8 platformonu kullandıysa bizimkilerde kurulmuş bir bilgili arge merkezi olmadığından komple arabayı öyle çıkardıklarını düşünüyorum.

Bu işe başlamanın en kolay yolu hazır platformdan başlamaktır, şuan sanırım bu hazır platform kullanmadan araç yapmaya çalışılıyor. Ödenen milyonlar bu tür projeler içinler sakız parası sayılır, bir tane euroncap testi şuan 250 bin $

mkerim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sevgili ar ge calışanı arkdadaşım.
    Yaşadığım bir olay. bir markanın ArGe departmanı ve benim aramda..
    Birileri bir otomobil test ekipmanı parçası arıyorlar telefon dönüp dolaşıp beni buluyor. Aranılan parça sadece BMW ve MB araçlarının arıza tespitinde kullanılabilen yardımcı bir ekipman. israrla bunu istiyorlar. marka bambaşka halbuki. bende yanlış alıyorsunuz dememe rağmen satışa bakan, bırak ağabey satayım gitsin diyor. telefondaki Arge yetkilisi bizi firmanın arge merkezine davet etti. gittik ben gene yanlış alıyorsunuz diyorum satış tarafı malları sattı bile. sordum ne yapacaksınız bu kadar ekipmanı diye verilen cevap etkileyici arge de kullanacağız. ofise dönünce o ekipman nelerde kullanılıyor diye baktım. Bir çok otomobilin radar sensörünü kalibre eden bir test düzeneğinde kullanılıyor. daha önce ekipmanlar hiç TR ye gelmemiş falan. hemen yapacağız dedikleri, ekipmanın PDF kullanım kitabını bir kopya aldım ve argedeki arkadaşları aradım size bir geleyim diye. gidince pdf leri önlerine koydum siz bunu mu yapıyorsunuz diye. hemen arada bir sayfada bir fotoğraf bulup başladı abiii bak fotoğraf net diye göstermeye ben olayı idrak ederken meğerse bu ekipmanı yabancılar alın siz yapın diye bir örnek ve silik bir kullanım kılavuzu vermişler bizimkiler de yapmaya çalışıyormuş meğerse.
    bu da benim gördüğüm arge departmanı
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.
    İnternetin hızıda varla yok arası bir şeydi. Yoksa internet yok muydu???

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anlamadığım noktada bu. Ford F Max gibi bir aracın neredeyse tamamını yapıyorsun.

Baştan sona araç yapacağına motor girişimi kurulsa, içten yanmalısından, hava tahriklisine, jetine, propeline bilmem nesine kadar motor üretilse, farklı sahalardaki ihtiyaç giderilse, onun yerine Ford, Toyota, Honda, VW için ar-ge ve üretim yapılsa, sanayi farklı alanlarda da gelişse, Apple araba üretmek için fason üretici arıyordu mesela, Apple dı Über di gibi firmalarla anlaşılsa....

Yemişim adının Türkçe olmasını.... İsterce latince olsun... Sen ben ürettikten tüm telifine sahip olduktan sonra....

Hamaset ve reklam.....

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    O zamanlar kurulmuş bir grup toplanacak mühendis arkadaşlar yoktu devletin danıştığı bir grup yoktu.
    Başta çıkan chrysler marka araçların platformunu kullanmaya çalışmış olabilirler.

En basiti şöyle anlatayım; Nasıl Tesla BMW i8 platformonu kullandıysa bizimkilerde kurulmuş bir bilgili arge merkezi olmadığından komple arabayı öyle çıkardıklarını düşünüyorum.

Bu işe başlamanın en kolay yolu hazır platformdan başlamaktır, şuan sanırım bu hazır platform kullanmadan araç yapmaya çalışılıyor. Ödenen milyonlar bu tür projeler içinler sakız parası sayılır, bir tane euroncap testi şuan 250 bin $
    Platform nedir?

Bi de şu an proje değişikliğinden dolayı boşa ödendiği anlaşılan sakız paraları bir girişimcinin parası mı yoksa bizlerin vergisi mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gamak elektrik motorlu hava aracı yapıyorlar. Düşüşü set olur acaba önlem aldılar mı ?
    1984 de turbo doğan ile uğraşırken MS ve AEM in kapısında beklerdik. Beyin yapsın da arabamıza takalım diye.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Platform nedir?

Bi de şu an proje değişikliğinden dolayı boşa ödendiği anlaşılan sakız paraları bir girişimcinin parası mı yoksa bizlerin vergisi mi?
    Platform (ortak şasi) demek

Bakın konunun başında beri burası otomobil forum mu olduğundan teknik anlamdan bilgi paylaşmaya çalıştım. Arge desteği 4 sene devlet desteği sonra girişimcinin parasıyla yürüyen bir yapıdır.
    bu iş senin vergin benim vergim yada başka şekilde yürüyecek Bu müezzin bıyıklı amcalar zaten herşeyden vergi alıyorlar.
    Anlatmak istediğim işi siyasi yola yönlendirmek değil , Bu yapılan iş kolay bir şey değil patentini aldığınız bir emisyon sistemi için , kayar kapı kilidi için 10 larca 100lerce sıfır araç parçalanıyor.
    A partisini B partisini sevmiyor olabilirsiniz. Bu işi bu bakış açısıyla görmemek lazım.

said_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya bu yerli otomobilden ne bekliyor destekleyen arkadaşlar anlamadım,

şey felanmı olacak sanıyorlar, Türk malı otomobil, ÖTV yok o yüzden 50 bin liraya Jetta/Golf klasmanında arabaya bincez felan?

Amerikada, Amerikan arabaları ile japon araçları aynı fiyat bandında.

Amerikan malı gümrük vergisi de yok diye dahamı ucuza satılıyor hayır.

Bugün, atıyorum, Karsan çıksa deseki hacı ben ürettim adıda Anadolu satarken yine devlet ÖTV alacak. Şuan piyasadaki en ucuz sıfır araba ne ise en iyi o fiyat bandında satılacak.

Yerli otomobilden beklenti ne gerçekten anlamadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    moon star diye bir isimler dolaşıyor SUV olacak mış...

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı said_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya bu yerli otomobilden ne bekliyor destekleyen arkadaşlar anlamadım,

şey felanmı olacak sanıyorlar, Türk malı otomobil, ÖTV yok o yüzden 50 bin liraya Jetta/Golf klasmanında arabaya bincez felan?

Amerikada, Amerikan arabaları ile japon araçları aynı fiyat bandında.

Amerikan malı gümrük vergisi de yok diye dahamı ucuza satılıyor hayır.

Bugün, atıyorum, Karsan çıksa deseki hacı ben ürettim adıda Anadolu satarken yine devlet ÖTV alacak. Şuan piyasadaki en ucuz sıfır araba ne ise en iyi o fiyat bandında satılacak.

Yerli otomobilden beklenti ne gerçekten anlamadım.
    Vergisel olarak böyle bir şey mümkün değil. Gümrük birliği ve bir dünya uluslararası arası anlaşma var. Var sayalım üretildi aracın satış fiyatı=(Ham satış fiyatı + ötv) + kdv olacak.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yerli otoda zaten sadece KDV alınacak dense

Piyasada bir sürü babayiğit kafadan dalardi.

Şuan ki 2023 de seçimi almak için yapılan şeyler.

Millet yer mi göreceğiz
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)