User Tag List

Sayfa 79/103 İlkİlk ... 2969777879808189 ... SonSon
1942 sonuçtan 1.483 ile 1.501 arası

Konu: Yerli Otomobiller Geliyor!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maliyet analizi denen bişey var. Hiçbir ülke hiçbir markasını %100 kendi yapamaz. Yapar ama yap(a)maz. Teknolojik yeterlilik/yetersizlik falan başka mevzular.
    Sen herşeyini ben yapacam dersen iflas edersin. %100 garanti ediyorum iflas edersin. Yok öyle bi dünya yani.
    O ayrımı yapmadan eleştirmek ya cahillik/iş bilmemezliktir ya da başka bi niyet vardır o eleştiride.
    Not: Tarafsız ve fakat reel bir yorum yaptım. İşi bilenler hak verecektir.

Emre İlbi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üstad merhaba, seni sever, yorumlarını da beğenerek takip ederim, ancak bu konuda fazla ön yargılı yaklaşıyorsun,

Bende muhalif biriyim, bu zamana kadar ülkeye vermedikleri zarar kalmadı, evet tasarımı başkasına ait, İtalya'dan aldık getirdik vs. vs. lakin bu araç bir prototip, bana göre normalde henüz yola bile çıkmaması gereken bir araçtı, ancak görüyoruz ki bu araba yürüyecek halde, elbetteki yetişmeyen, eksik olan şeyler olabilir, göz boyamak için yapılmış uygulamalar olabilir, bana sorarsan o ekranlarda gördüğümüz her şey statik, hiç biri faal değil, belli ki sunuma yetişmesi için çaba harcamışlar, aracın yola çıkarılacağı asla düşünülmemiş, belki akıllarına geldi ama zaman sıkıntısı yüzünden yetiştiremediler,

Bende mühendisim, ülkemizin zihniyeti sebebiyle, sırf ihaleyi alabilmek için, bazen bizde göz boyamak zorunda kalıyoruz, bu sebeple eğer destek verilirse, bu araçların yola çıkacağına inanıyorum, inanmak istiyorum,

Dersen ki; bu dönemde böyle bir yatırıma ne gerek vardı (seçim malzemesi fikrini asla düşünmek istemiyorum), bence de gerek yoktu, çok daha farklı alanlarda, ciddi potansiyeller vardı, 5G, İşlemciler, nano teknoloji, yapay zeka gibi gibi, lakin duygusallığı bir kenara bırakırsak, eğer bahsettikleri kadar teknolojik bir araç ortaya çıkarsa, fiyatı da mantıklı olursa, eminim yurt dışı pazarından pay kapacaktır,

Son olarak; iyi düşünelim, iyi olsun, herkese güneşli günler diliyorum.

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    muhtemelen ekranlar dummy olduğundan o şekilde.

mrh77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu adamlar bu arabayı yaparsa napıcaksın çok merak ediyorum.. ülkede böyle bir zümre var oturduğu organıyla ülke kurtarıyor..

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mrh77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu adamlar bu arabayı yaparsa napıcaksın çok merak ediyorum.. ülkede böyle bir zümre var oturduğu organıyla ülke kurtarıyor..
    Yapsınlar, ben beğenirsem ve maddi durumum (taaaa o yıllarda) yeterse de alıp binmeyi düşünüyorum.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    boşa giden yatırımları , peşkeş mevzuları , siyasi rant kaygısı vs. her şeyi bir tarafa bırakıyorum , olabilir de olamayabilirde. Fakat burada arabanın pininfarina tasarımı olmasını , parçalarının yabancı olmasını vs. vs. ölümüne eleştiren arkadaşlar var.

Alınmaca gücenmece yok , bu taş devri kafasından çıkmak gerek artık. Bugün satın aldığınız yüzlerce ürünün marka menşei ya avrupa ya amerika , bunların kaç tanesi kendi ülkesinde üretiliyor ? Veya kaç tanesinin kaç parçası kendi ülkesinden çıkıyor, herkes cevabı biliyordur bence.

Dünya artık global bir pazar , bu saatten sonra herhangi bir ürün için ,

1. sırada pazarlama konuşur.
    2. sırada innovasyon konuşur.
    3. kalite veya fiyat/performans konuşur.

Bu 3 olayın dışında ( hatta ilk ikisi iyi olursa fiyat/kalite eğrisi bile hikaye) ürün menşei veya benzer konular dramatik olarak yukarıdaki 2 konuyu başarıyla gerçekleştirdikten sonra sizin satışınızı etkileme şansı kesinlikle yok.

Bu yerli araba olayı her ne kadar siyasi propoganda malzemesi de olsa ticari bir girişim. Doğal olarakta kar-zarar maliyet zaman vs. gibi imalatta ilk başta hesaplanan her şeyi bu adamlarda hesaba katacak. İmalatçı demek alıp her önüne gelen şeyi vidasına kadar kendi içinde üreten demek değildir. Sonuçta imalatçınında aynı tüccar faaliyeti vardır. Tasarım konusu ise o kadar basite indirgenecek bir konu değil , bugün istanbulda eline kağıt kalem alıp araba tasarlayacak 100lerce endüstriyel tasarımcı bulabilirsiniz, ama işin mutfağında olup binlerce parametreyi değerlendirip tasarımı ortaya çıkarmak bambaşka bir şeydir.

Tabi şu an halkımız genel olarak bu konulardan uzak ve araba yapılmış artık iş bitmiş gözüyle bakıyor , şu açıdan bakıp değerlendiren olduğunu sanmıyorum. Ama şu forumda bile bu kadar bilgi sahibi olup körü körüne yukarıdaki yorumları yapanlara da anlam verebilmiş değilim. Açıkçası düne kadar bende çok fazla eleştiriyordum. Verdikleri tarihte yetiştirebileceklerine de kesinlikle inanmıyorum. Ama şu tanıtım ve başındaki adamların mühendislerin açıklamalarından sonra açıkçası ikna oldum.

İnşallah tekeri freni jantı milli bir arabamız değil , taş gibi sağlam dünya çapında milli bir otomobil markamız olur. Temennim bu şekilde.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şarj altyapısı kurmak çok ciddi bir pazar olacak önümüzdeki 5 sene içinde bu yönünü de unutmayın, biraz silkelenmek için güzel fırsat olabilir, dediğim gibi ilk etapta taksileri elektrikli yapssalar mesela TOGG taksi edition olsa adam 20 tl lik şarjla 500 km yapsa kapısında kuyruk olur ama şarj altyapısı da bununla paralel gitmek zorunda, sanırım ihale ile 3-5 kişiye verilir onlar da bayilik verir... 1 depoyu 6 dakikada değil hızlı şarjla 1 saatte dolduracak istasyonlar kurulur, içinde kafesi AVM si vs olur o kadar saat araba başında beklenmez... isparklar park yerleri vs kesinlikle fişler olur, önümüzdeki nesil elektrik bunu ihmal etmeden düşünün... kafama takılan tek şey, devlet akaryakıttan dünyanın vergisini toplarken bundan nasıl vaz geçecek?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

JenGoO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Destek olmak varken niye eleştirmek (eleştirilerin arkasını destekleyici sebep olması)... Belkide ilk defa başaracağız...
    US Performance

JenGoO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    (Edit; olmaması...)
    US Performance

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu an Eskişehir İnönü’de üretilen F-Max çekicinin yerlilik oranı 90% üzerinde.

Kaçımız biliyor bunu?

Bir şeyler yapılması güzel ve gurur verici ama göz boyama da olmamalı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla CEO nun konusmasini izledim, Galiba Sadece 120 kisilik bir muhendis kadrosu olusturmuslar.

1 sene boyunca sadece is alimi yapmislar, gercekten cok agir kfrler edesim geliyor... Italyana para bastiniz, rt dedi made in turkiye, ulan o 2 araba turkiyede mi uretildi acaba??. Bi dur agam bu gaz niye. Ford’un bile muhendislerine verdigi para ortada, aclik sinirinin altinda para veriyorlar..

Bi konu da yok dunyada olmayacak ozellik bu arabada olacakmis, gozler nereye bakarsa, head-up display orada cikacakmis. CEO bunu dedigi an izledigim videoyu kapattim. Head-Up display 20 yillik teknoloji. Gozler nereye bakarsa o gozleri skym, F16 misiniz

Isin ozeti; bu reklam olaylarina cok sovsem de, araba italyan yapimi ve guzel. 40bin euroya kadar da cok satar

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı overblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adamlar yanlış tanıtım yapıyorlar. Sıkıntı şurda ; C.başkanı çıkıp dese ki "Arkadaş biz otomobil fabrikası kuruyoruz. Şu an için tasarımını ve üretim iznini aldığımız otomobil bu. Bu otomobilin şu an için (atıyorum) %60 'ını biz üreteceğiz ama belli periyodlar sonra bu tamamen yerli olacak" bunu herkes alkışlardı.Çıkıp %100 yerli otomobil diye lanse edersen böyle eleştirilere maruz kalınır.Çünkü en başta patent problemleri ortaya çıkacak.Bu tip ürünlerde kullanılan binlerce malzemenin hemen hemen hepsi patentli.Aslında patent konusu da bir şekilde aşılır,ödersin ücretini kullanırsın.Ama bazı ürünlerin imalatı şu an için ülkemizde gerçekleşmez.
    En Gerçekçi bir yorum
    Katılıyorum

Herkes bayrakları balkona asmışta

175000 Adet hele bir bantdan insin o zaman hep beraber bayrakları asarız acele etmesin kimse

sonra kandırıldık demeyelim bunlar gibi
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kunteper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla CEO nun konusmasini izledim, Galiba Sadece 120 kisilik bir muhendis kadrosu olusturmuslar.

1 sene boyunca sadece is alimi yapmislar, gercekten cok agir kfrler edesim geliyor... Italyana para bastiniz, rt dedi made in turkiye, ulan o 2 araba turkiyede mi uretildi acaba??. Bi dur agam bu gaz niye. Ford’un bile muhendislerine verdigi para ortada, aclik sinirinin altinda para veriyorlar..

Bi konu da yok dunyada olmayacak ozellik bu arabada olacakmis, gozler nereye bakarsa, head-up display orada cikacakmis. CEO bunu dedigi an izledigim videoyu kapattim. Head-Up display 20 yillik teknoloji. Gozler nereye bakarsa o gozleri skym, F16 misiniz

Isin ozeti; bu reklam olaylarina cok sovsem de, araba italyan yapimi ve guzel. 40bin euroya kadar da cok satar
    Togg’un kadrosunun neredeyse yarısı Ford’dan. Ford’da ne kadar kıdemli müh. varsa 2 katına yakın maaşlarla gittiler.

Ben bu işi Temsa’nın kamyon projesi gibi görüyorum. Zamanında aynı böyle, parayla mühendis çaldılar. Günün sonunda projeyi beceremediler, rafa kalktı. Aldıkları mühendisleri de kovdular çünkü maaş skalası dışında kaldı hepsi.

Ford’a geri gelmek istediler ama Ford kapılarını açmadı.

Temsazedeler bitti, şimdi sıra Toggzedelerde

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Togg’un kadrosunun neredeyse yarısı Ford’dan. Ford’da ne kadar kıdemli müh. varsa 2 katına yakın maaşlarla gittiler.

Ben bu işi Temsa’nın kamyon projesi gibi görüyorum. Zamanında aynı böyle, parayla mühendis çaldılar. Günün sonunda projeyi beceremediler, rafa kalktı. Aldıkları mühendisleri de kovdular çünkü maaş skalası dışında kaldı hepsi.

Ford’a geri gelmek istediler ama Ford kapılarını açmadı.

Temsazedeler bitti, şimdi sıra Toggzedelerde
    proje yürüse marka oluşsa satılsa bile yine böyle zedeler oldur. maaş skalası üstünde kalanların özel olmadıkça çoğu aynı sonucu yaşar. gerçi türkiyede enflasyon hep yükselir. enflasyon oranında zam almazlarsa zamanla skalayada girebilirler
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı overblack Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adamlar yanlış tanıtım yapıyorlar. Sıkıntı şurda ; C.başkanı çıkıp dese ki "Arkadaş biz otomobil fabrikası kuruyoruz. Şu an için tasarımını ve üretim iznini aldığımız otomobil bu. Bu otomobilin şu an için (atıyorum) %60 'ını biz üreteceğiz ama belli periyodlar sonra bu tamamen yerli olacak" bunu herkes alkışlardı.Çıkıp %100 yerli otomobil diye lanse edersen böyle eleştirilere maruz kalınır.Çünkü en başta patent problemleri ortaya çıkacak.Bu tip ürünlerde kullanılan binlerce malzemenin hemen hemen hepsi patentli.Aslında patent konusu da bir şekilde aşılır,ödersin ücretini kullanırsın.Ama bazı ürünlerin imalatı şu an için ülkemizde gerçekleşmez.
    Harfi harfine katılıyorum. Ülkemizde yapılan sadece göz boyama şuan için.

Tasarım'ın pininfarina olması beni rahatsız etmedi. Eğer dünya pazarına satış yapacaksanız otomotiv tasarımın da marka olmuş birinin otomobilde imzası olması artı değer olur.

Hatta Vietnam ve Kuzey Kore için tasarlanan, internette dolaşan diğer araçların kırması olması da çok gözüme batmadı. TOGG 'un tasarımlarını çok beğendim.

Ancak tek bir civatasını bile ülkende üretmediğin otomobili Yerli ve Milli diye tanıtmak nedir.

Overblack'in dediği gibi bizim üretmek istediğimiz modeller bunlardır. Vizyonumuz budur. Bu araçlar italya'ya yapıldı gibi olanları adam gibi çıkıp neyse onu anlatmak gerekirdi.

Lansman da arabaya taktıkları lastikler bile Bridgestone. Hiç birimiz kullanmasakta senin PETLAS'ın var. Lastiğini bile türk malı veya markası takmamışsın Yerli ve Milli diye araba tanıtıyorsun.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Harfi harfine katılıyorum. Ülkemizde yapılan sadece göz boyama şuan için.

Tasarım'ın pininfarina olması beni rahatsız etmedi. Eğer dünya pazarına satış yapacaksanız otomotiv tasarımın da marka olmuş birinin otomobilde imzası olması artı değer olur.

Hatta Vietnam ve Kuzey Kore için tasarlanan, internette dolaşan diğer araçların kırması olması da çok gözüme batmadı. TOGG 'un tasarımlarını çok beğendim.

Ancak tek bir civatasını bile ülkende üretmediğin otomobili Yerli ve Milli diye tanıtmak nedir.

Overblack'in dediği gibi bizim üretmek istediğimiz modeller bunlardır. Vizyonumuz budur. Bu araçlar italya'ya yapıldı gibi olanları adam gibi çıkıp neyse onu anlatmak gerekirdi.

Lansman da arabaya taktıkları lastikler bile Bridgestone. Hiç birimiz kullanmasakta senin PETLAS'ın var. Lastiğini bile türk malı veya markası takmamışsın Yerli ve Milli diye araba tanıtıyorsun.
    Milletimiz doğruları değil de inanmak istediği şeyleri duymak istiyor. Onlar da geldiklerinden beri bunu bildikleri için aynı yoldan devam ediyorlar

her şeyi harfi harfine doğru anlatsalardı oy toplayabilirler miydi ?
    imzasız..

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    keşke hayali arabayı üretme sevdasına girmeyip tarım üretmeye ,hayvancılık üretmeye ugraşsaydık daha bi faydalı daha bi kearlı olurmuydu ne sanki
    haa ben yerli araba üretmeyelim demiyom haa onuda üretelim dünyaya satalım ama sanki bana öncelik sırası araba degil gibime geldi
    bende başka bi açıdan baktım
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Emre İlbi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad merhaba, seni sever, yorumlarını da beğenerek takip ederim, ancak bu konuda fazla ön yargılı yaklaşıyorsun,

Bende muhalif biriyim, bu zamana kadar ülkeye vermedikleri zarar kalmadı, evet tasarımı başkasına ait, İtalya'dan aldık getirdik vs. vs. lakin bu araç bir prototip, bana göre normalde henüz yola bile çıkmaması gereken bir araçtı, ancak görüyoruz ki bu araba yürüyecek halde, elbetteki yetişmeyen, eksik olan şeyler olabilir, göz boyamak için yapılmış uygulamalar olabilir, bana sorarsan o ekranlarda gördüğümüz her şey statik, hiç biri faal değil, belli ki sunuma yetişmesi için çaba harcamışlar, aracın yola çıkarılacağı asla düşünülmemiş, belki akıllarına geldi ama zaman sıkıntısı yüzünden yetiştiremediler,

Bende mühendisim, ülkemizin zihniyeti sebebiyle, sırf ihaleyi alabilmek için, bazen bizde göz boyamak zorunda kalıyoruz, bu sebeple eğer destek verilirse, bu araçların yola çıkacağına inanıyorum, inanmak istiyorum,

Dersen ki; bu dönemde böyle bir yatırıma ne gerek vardı (seçim malzemesi fikrini asla düşünmek istemiyorum), bence de gerek yoktu, çok daha farklı alanlarda, ciddi potansiyeller vardı, 5G, İşlemciler, nano teknoloji, yapay zeka gibi gibi, lakin duygusallığı bir kenara bırakırsak, eğer bahsettikleri kadar teknolojik bir araç ortaya çıkarsa, fiyatı da mantıklı olursa, eminim yurt dışı pazarından pay kapacaktır,

Son olarak; iyi düşünelim, iyi olsun, herkese güneşli günler diliyorum.
    akp dönemindeki 4. falan yerli otomobil bu tanıtımı yapılan
    ve en iyisi çünkü elle tutulur yürüyen bir malzeme verdiler millete %70i de yedi
    bunun muhalif olmakla ilgisi yok bu akılla ilgili bir durum tamamen 17 sene yaşadık bu adamlarla 17 senenin üstüne hala bu adamlardan faydalı bir şeyler bekleyen varsa kendini sorgulamalı
    en başından tavrım net akp kendi çıkarı olmasın ülke ve halk menfaati için yaralı parmağa işemez akp bir çıkar partisidir ve anadoluda bolca talep görür
    aracın pininfarina tarafından 2017de yapılan prototip araç olduğunu hepimiz biliyoruz
    seçim yatırımı olduğunu da biliyoruz 17 koca seneden bahsediyoruz allah aşkına
    ama sosyal medyada şunu çok iyi görüyorum akp istediği şekilde muhalif kitleyi bile manipüle edebiliyor büyük ihtimal bu işlerin sonunda hedeflerine ulaşacaklar oylarını istedikleri seviyeye getirecekler o arabalar da 10 sene miting alanlarında gezecek
    daha temeli atılmamış fabrikadan 2022de seri üretim bekleyen cb danışmanı var

Alıntı mrh77 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu adamlar bu arabayı yapamayacak
    daha önceki 4 arabayı da yapamadılar
    bu konu 2015te açılan bir konu aç ilk postları bak senin gibi "yerli otomobil yapsak da muhaliflere çaksak" düşüncesinde yazan bir kaç arkadaş daha oldu vaktinde hala bekliyorlar ama bu sefer daha çok gürültü çıktığı için daha umutlular
    oturduğu organıyla ülke kurtaranlar hep haklı çıktı onu da bilelim
    yoksa bu gözler o ekranlarda ne yerli arabalar ne yerli uçaklar gördü
    posta gazetesinin her gün emekliye müjdesi gibi maşallah
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)