User Tag List

Sayfa 90/103 İlkİlk ... 40808889909192100 ... SonSon
1942 sonuçtan 1.692 ile 1.710 arası

Konu: Yerli Otomobiller Geliyor!!!

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı furkane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet ilk sayfalarda dalga gecen arkadaşlar vardı , uzun uzun yazıyolardı nerede göremedik onları. Utanclarından konuya dahi giremiyolar galiba. Güzel ters köşe olduğunuz yaşadığınız vatanınız için birşeylere destek verin köstek olmayın , sizin mantıgınız yüzünden yıllar önce proje patladı.
    Arkadasim, birincisi Ozel şirketlerin ürettiği bir araç bu, devlet mali degil yani, Ozel şirketin ürettiği arabanın vatana destek vermekle ne alakası var. Siyasilerin acilis şovları yüzünden sanki devletin ürettiği bir aracmis gibi duruyor ama degil.

ikincisi ve en onemlisi, bir çok insan bu sektörün icinde, başından beri konusulan konu bu proje kar etmek icin mantıklı bir proje degil, yurtdisina satma imkanın yok, çünkü marka degerin yok, servis agin yok, rekabet ettigin markalara gore pazara yeni girdiğin icin ciddi bir şüphe ile yaklaşılacak.

Yurtdisinda satabilmek icin ciddi fiyat avantajı sunman lazım, e ama üretim maliyetlerin yüksek çünkü paranin degeri düşük, arabanın butun onemli elementlerini yurtdisindan döviz ile alıyorsun, o yüzden sürekli oynak bir üretim maliyetin olacak.

Yurticine saticam desen, nüfus belli, gelir seviyesi belli, Boyle bir marka yaratacak ve yatırım yapacak paranin yurtiçinden geri donusu çok uzun surecek, üstelik yine icerideki parayı dondureceginden temelde ülke ekonomisine büyük bir katkin olmayacak. Üstelik fiyat avantajı yaratmak icin gidip abilik gubidik vergiler uydurup diğer arabaların fiyatını yükselteceğin icin inanlar hakli olarak gicik olacak. E ayni fiyat olsa atıyorum mercedes dururken togg mu alacaksın?

Bu isi siyasi malzeme yapmadan gercekten bir araba markamız olsun diye yapmak isteseydik, Opel 1.8 milyar dolara satildiginda opeli alırdık, dünyaca tanınan, organizasyonu, bayi ve servis abi olan bilinen bir markaya sahip olurduk, en azından ülke olarak gercekten para kazanirdik. Mesela cinliler Mgyi satin aldılar, çok da ucuza çok da güzel elektrikli arabalar yapmaya başladılar ve ingiliz pazarında yer kapmaya başladılar, ama kritik nokta kendi ic pazarlarına üretim yaptıkları cin markası ile degil, bilinen bir marka olan Mgyi satin alarak yaptılar bunu...

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet ilk sayfalarda dalga gecen arkadaşlar vardı , uzun uzun yazıyolardı nerede göremedik onları. Utanclarından konuya dahi giremiyolar galiba. Güzel ters köşe olduğunuz yaşadığınız vatanınız için birşeylere destek verin köstek olmayın , sizin mantıgınız yüzünden yıllar önce proje patladı.
    @Cimmeria yukarida cok guzel anlatmis. Kendi acimdan ben de bazi goruslerimi paylasayim.

Konya'dan hallice yuz olcumu olan Hollanda, dipnot Konya:38.873 km2, Hollanda:41.543 km2, tarimda ihracat rekorlari kirarken biz saman ithal ediyorduk. Hollanda belki bu yil tarimda ihracat birincisi degil ancak hala daha Avrupa'da sayili ulkelerden. Kendi arabasi var mi? Butik uretim yapan Spyker'i saymazsak yok. Konu seri uretim arac uretmek.

Hollanda ornegi cogaltilabilir. Ekonomik refah icin kendi arabanin, ucaginin, geminin olmasina gerek de yok. Kaldi ki yillardir bu topraklarda zaten araba uretiyoruz. Kendi markamizi sifirdan kurmanin mantiksizligi anlatildi zaten yukarida.

Benim zamanimda bize ilkokulda ogretilen Dunya'da kendi kendine yetebilen sayili ulkelerden oldugumuzdu. Simdi boyle bir durum yok. Tarim ulkesiydik, yuzlerce yillik tohum mirasimiz sak diye yok edildi. Ithal tohum dayatildi. Kendi tohum ambarini tutanlara cezalar verildi vs. Simdi geldigimiz durum topraklarimizin verimi azaldi, toprak tarima kustu. Ithal tohumdan aldigin hasattan tekrar ekim yapamiyorsun. Neticede tarim bitirildi. Keza hayvancilik da oyle.

Eger gercekten sanayiye yatirim yapilacaksa, sifirdan otomobil markasi yaratmak yerine elektrikli araclar icin pil ar-ge merkezi kurulur, teknoloji gelistirilir, Dunya'ya da teknoloji satardik.

Kendi markamizin olmasi guzel sey lakin bu ulkede bu isler tutmaz. Vaktiyle Aselsan piyasadaki cep telefonlarinin alayini suya goturup susuz getiren cep telefonu uretti. O donemki Turk distributorlerin isine gelmedigi icin sattirmadilar. Burada isim vermeyeyim, ufak arastirmayla zaten bulunur. Vestel de telefon uretti, satamadilar, agladilar, netice olarak ithal telefonlar ekstra katmerli vergi geldi. Vestel Venus kullanan oldu mu? Peki ya etrafinizda? Olmadi. Almadik. Almayiz da. Hos, Vestel Venus, donemin Aselsan 1919'uyla kiyaslaninca kapiya takoz olarak bile alinmaz, ama demek istedigim anlasilmistir.

Sozun ozu, bence ziyadesiyle mantiksiz, tamamen gereksiz bir is. Umarim Dunya'ya satarlar da ben de g*t olurum.
    öyle işte.

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dışarıda bir marka ile bayi-satış-servis-bakım-parça tedarik vs faaliyetleri için anlaşma yapılabilir , böylece o problem ortadan nispeten kalkar
    ama bu tabii ki kolay değil , o çatının altına girmek başka şartlara okey demek anlamına gelir , konu değişir

ayrıca hadi yaptın diyelim , imaj ve beğeni konusu tamamen farklı bir konu , bu da satış ya da satamayış demek

dünyaca sevilen bir ülke değiliz maalesef , bunu inkar edebilecek kimse yok sanırım
    sadece belli bölgelerde belli ülkelerde bir miktar sempatikliğimiz var , oralar da avrupa değil amerika değil , belli yani

dünyada isim yapmak ses getirmek bu şekilde olmaz tabii
    kolay olsa herkes nike olurdu volvo olurdu vs vs
    sadece ürünle de olmaz , global hareket edebilmenin şartı hemen her konuda doğru hareketle sinerjiyle olur , maalesef dünya siyaseti kökte herşeyi yönetiyor
    ürün iyi olsa bile kimse el sürmeyebilir

ha bir de işin europ ncap gibi adac gibi test safhaları var , bunlardan alınacak notlar da işi ciddi boyutta yönlendirecektir ki buralarda da torpil olmaz ya da kasti negatif puan verilmez

hedefi doğru belirlemek lazım
    büyük ışıklar yakıp dikkat çekmek , büyük amaçları telaffuz etmek yanlış değil , pazarlama taktiğidir , doğrudur
    "noluyo orda yaa" diye bir anlık da olsa bakışları çekebilmeye yarar
    ama işin arkasını getirmek başka birşey
    özellikle otomobil piyasasında işler bambaşka
    savunma sanayisinde cidden daha kolay bu işler ciddi söylüyorum , açın bakın aokuyun , çok daha kolay ilerler çünkü bireylerle değil devletlerle yürürsünüz ve orada başka şartlar çalışır
    ama otomobil bireyseldir
    global tüketici tercihini yakalamak daha da önemlisi yakaladığın şeyi sürdürmek çoooook ciddi bir organizasyon gerektirir zaman gerektirir para gerektirir
    dünyanın heryerinde her şekilde olmayı (farklı yöntemlerde de olsa , az önce dediğim gibi mesela) gerektirir

iç pazarda satış çözülür , banka kampanyası devlet bankası özel oranlar vs bir şekilde hallolur ama devamını getirmek önemli
    devamı asıl odaklanılması gereken şey

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir örnek vereyim , kendim de bu konuda cevapsız durumdayım ;
    skywell'i bilen var mı? harika bir suv getirdiler Türkiye'ye
    çok lüks , çok donanımlı , geniş , ferah , menzili de gayet güzel
    fiyatı da 1.200.000.-TL
    sunduklarına göre bu arabanın bu fiyata satması lazım burada
    ama hemen sorular başlıyor ; pili arızalanırsa ne olacak , yazılım problemi olursa ne olacak , yedek parça kaporta parçaları vs bulunabilecek mi? ikinci elde satmaya kalksan kim alacak? servisi her yerde var mı?
    işte bakın? problem bu işte
    passata para vereceğine git skywell al
    niye almıyosun? niye almıyoruz?

kolay değil bu işler
    o yüzden bize hiç gelmeyen hatta dünyaya hiç açılmayan çinin kendi markaları korenin kendi markaları kendi ülkelerinde döndürüyorlar ticaretlerini
    ama bi fuar oluyor vaay bee ne arabalar varmış diyoruz
    e hadi getirsin birisi? kim alacak?
    kimse almıyor , ya da daha doğrusu tek tük satılıyor

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Karşılıklı 4 ve - leri okurken gayet iyi anlıyorum iki tarafında düşüncelerine kısmi olarak katılıyorum.

Sadece şunu sölemek lazım bir başlangıç olmadan malesef arzulananlara ulaşılmıyor. Başlamak bitirmenin yarısıdır derler, kim ne amaçla başlatırsa başlatsın, düzgün yönetilir ise bu süreç bizim faydamıza olacaktır.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

furkane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun uzun yazarlar demiştim

furkane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Önce üretilmez yalan , yok dış tasarımı bizim değil , yok motoru şuranın , yok fabrikası yok , siyasi şov şimdi mal üretildi servis ağı vıdı vıdı arkadaşlar bakın siyasi şov yapayım size ülkede sanayinin gelişmemesi bugunun 20 yılın problemi değil ,50- 80 yıl geriye bakmak lazım o şartlarda değerlendirin. Nası bi kafa yapısı var bu insanların anlamak cok zor ,yapılmasa zaten yapamazsınız , yapılsada zaten yapılmaz ilerlemez bu iş. Adım atılsa problem , adım atılmasa problem sizlere koşulsuz şartsız muhalefetim doğru veya yanlışa .

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir Türk markasının, Türkiye sınırları içinde araç üretmesi çok güzel bir şey.

umarım B ve C segmenti hatchbackleri de çıkar, şatışları arttırır

Cimmeria - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Önce üretilmez yalan , yok dış tasarımı bizim değil , yok motoru şuranın , yok fabrikası yok , siyasi şov şimdi mal üretildi servis ağı vıdı vıdı arkadaşlar bakın siyasi şov yapayım size ülkede sanayinin gelişmemesi bugunun 20 yılın problemi değil ,50- 80 yıl geriye bakmak lazım o şartlarda değerlendirin. Nası bi kafa yapısı var bu insanların anlamak cok zor ,yapılmasa zaten yapamazsınız , yapılsada zaten yapılmaz ilerlemez bu iş. Adım atılsa problem , adım atılmasa problem sizlere koşulsuz şartsız muhalefetim doğru veya yanlışa .
    Sen bizlere doğru ya da yanlış koşulsuz şartsız muhalefetsen zaten laf anlatmaya çalısmaya gerek yok, bastan söyleseydin de vakit ayırıp mantıklı bir sekilde açıklama yapıp zaman harcamasaydık.

cikinca sen alirsin hemen. destek atarsın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kesinlikle bir yerden başlanılması lazım. Umarım türlü varyasyonları çıkar ve en önemlisi makul ve ulaşılabilir rakamlarda olurlar.

Bu tarz adımları asla küçümsemeyin. Zamanı geldiğinde en iyisini, en ucuz maliyette yapar bu ülkenin mühendisleri. Bakınız, İnsansız Hava Araçları. O serüvene ilk başlanıldığı dönemlerde % olarak ne kadar yerli olduğunu ve şu anda ne kadar yerli olduğunu az çok biliyor ve takip ediyorum; bu konuda her türlü iddialaşabilirim de; çünkü konuya hakimim. Burada yapılan şey, bakkalda satılan ekmek değil; bazı şeyler için dünyadaki mevcut ekipmanları/ürünleri belki ilk etapta kullanırsınız kullanırsınız ve fakat sonrasında da milli imkanlara yönelirsiniz.
    21`BMW G80 M3 Comp. & 09`Renault Megane 2 RS Phase-2

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şunu bir açıklığa kavuşturalım
    kimse fikri kötülemiyor , hepimizin burada bulunmasını sağlayan ortak güdü otomobiller ve bu sektörün paydaş tüm sektörleri
    dolayısı ile aramızdan kimse kesinlikle bu projenin özü olan "ARABA"ya karşı değil
    ama dikkat edilmelidir ki , projenin özünde araba olmalı
    burası siyasi bir platform değil , fikirlerimizi muhalif veya destekçiliğimizi değil projeyi sorgulamaya çalışıyoruz
    zira hepimizin içinde "kendi otomobilimiz olsa" fikri evvelden beri zaten var , ortak noktamız bu
    biz burada projenin diğer detaylarını , konumlandırılmasını , zamanlamasını , hedef segmentini , getireceği-götüreceği şeyleri konuşmaya çalışıyoruz
    ya da en azından ben öyleyim
    aksini yapmaya çalışanlarla da işim olmaz , onun yeri başka , ortamı başka amacı başka olur,
    ben burada şahsım adına projenin odağında olması gereken asıl konu yani arabanın kendisi ve yapmaya çalışılan şeyi tartışırım,
    bunun politik malzeme yapılıyor olması buranın konusu değil , doğrusu yanlışı destekçisi karşı çıkanı da burada konuşmasın
    ortada bir proje var
    bu para bu projeye doğru harcandı mı, daha ne harcanması lazım, neler olması neler olmaması lazım bunları konuşuyoruz ama OTOMOBİL ve sektör odağında

lüften aksi tarafa başka taraflara konuyu kimse çekmesin

evet opel alınabilirdi , bence süper bir tespit bu arada
    he bunun siyasi veya milliyetçi bir tarafı yok , otomobil odaklı olarak süper bir hamle olurdu bana göre
    şayet becerebilirsek bence bu şekilde konuşmaya çalışalım
    zira siyaseye ona buna dalarsanız bu konu kilit olur , bu konuda forumumuzun tavrı nettir
    aramızda yeni olanlar varsa açsın kuralları okusun

gelelim yine projeye
    projenin zayıf ve güçlü yönleri nedir
    bize ne getirecek
    piyasayı nasıl etkileyecek,
    dahasını daha önce de yazdım, bundan sonra neler olacak proje nerelere evrilecek
    ya da popülerliğini birkaç senede yitirip kenarda köşede mi kalacak
    otomobil odaklı olarak beni ilgilendiren bu,
    lanet geldi artık siyasetten bendensin karşıdansın tavırlarından

pazar günü saat 11de televizyona baktım kanalların hepsinde ama hepsinde togg konulu tartışma programları var,,
    kimse olayın özeünde değil herkes siyasetinde
    kusacam artık

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    doğan kabak'ın videosunu hızlıca izledim
    bence ilk arabaya göre belli bir kalitede duruyor
    inşallah ekranlar android temalı olmaz
    gerçek menzili 400 km'ye yakın olsa çok iyi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 tondan aşağı gelmez bunlar
    gerçek menzil de düşük pil paketinde 300'leri anca verir , denk araçlarda durum böyle hep

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8.000rpm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şunu bir açıklığa kavuşturalım
    kimse fikri kötülemiyor , hepimizin burada bulunmasını sağlayan ortak güdü otomobiller ve bu sektörün paydaş tüm sektörleri
    dolayısı ile aramızdan kimse kesinlikle bu projenin özü olan "ARABA"ya karşı değil
    ama dikkat edilmelidir ki , projenin özünde araba olmalı
    burası siyasi bir platform değil , fikirlerimizi muhalif veya destekçiliğimizi değil projeyi sorgulamaya çalışıyoruz
    zira hepimizin içinde "kendi otomobilimiz olsa" fikri evvelden beri zaten var , ortak noktamız bu
    biz burada projenin diğer detaylarını , konumlandırılmasını , zamanlamasını , hedef segmentini , getireceği-götüreceği şeyleri konuşmaya çalışıyoruz
    ya da en azından ben öyleyim
    aksini yapmaya çalışanlarla da işim olmaz , onun yeri başka , ortamı başka amacı başka olur,
    ben burada şahsım adına projenin odağında olması gereken asıl konu yani arabanın kendisi ve yapmaya çalışılan şeyi tartışırım,
    bunun politik malzeme yapılıyor olması buranın konusu değil , doğrusu yanlışı destekçisi karşı çıkanı da burada konuşmasın
    ortada bir proje var
    bu para bu projeye doğru harcandı mı, daha ne harcanması lazım, neler olması neler olmaması lazım bunları konuşuyoruz ama OTOMOBİL ve sektör odağında

lüften aksi tarafa başka taraflara konuyu kimse çekmesin

evet opel alınabilirdi , bence süper bir tespit bu arada
    he bunun siyasi veya milliyetçi bir tarafı yok , otomobil odaklı olarak süper bir hamle olurdu bana göre
    şayet becerebilirsek bence bu şekilde konuşmaya çalışalım
    zira siyaseye ona buna dalarsanız bu konu kilit olur , bu konuda forumumuzun tavrı nettir
    aramızda yeni olanlar varsa açsın kuralları okusun

gelelim yine projeye
    projenin zayıf ve güçlü yönleri nedir
    bize ne getirecek
    piyasayı nasıl etkileyecek,
    dahasını daha önce de yazdım, bundan sonra neler olacak proje nerelere evrilecek
    ya da popülerliğini birkaç senede yitirip kenarda köşede mi kalacak
    otomobil odaklı olarak beni ilgilendiren bu,
    lanet geldi artık siyasetten bendensin karşıdansın tavırlarından

pazar günü saat 11de televizyona baktım kanalların hepsinde ama hepsinde togg konulu tartışma programları var,,
    kimse olayın özeünde değil herkes siyasetinde
    kusacam artık
    Katılıyorum.

Ben de olaya İHA SİHA veya Aselsan Havelsan'ın vb. çalışmalarına benzer gözle bakıyorum. Ülkenin katma değeri açısından değerli, faydalı. Ancak "sürdürülebilir" olursa.
    En büyük korkum, ki AKP bu konuda şaşırtmıyor, siyasete kurban gitmesi...

Bununla ilgili en güzel Fatih Altaylı yazıyor. Bir arkadaşım da fabrikaya gitti gördü, arkadaşlar öyle sağda solda konuşulanlar gibi değil dedi.
    Tamam, çok güzel, daha da iyi olsun inşallah, ayrı konu.

Ancak en büyük dert, şu anda pazarlama ağı, ki Altaylı geçende bunu yazdı. Yurtdışına ihraç etmek istiyorsun, bunun çarpışma testi var, belirli standartları şusu busu var, servis ağı, yedek parça... Bunlar ne oldu mesela? Arka planda bunlar da yürüyordur belki, bilmiyoruz.

Mesela 29 Ekim'e yetişecek diye fabrikayı açarken üretime hazır halde olmadan açtılar sanıyorum. Oysa örneğin törenler konuşmalar devam ederken arka planda ilk 10-20 tanenin üretimi gerçekleşse, tamamen sıfırdan değil de, belirli aşamadan itibaren yani mesela.. Onu da ekranlara verseler, sonra tam Reyiz gelirken "işte banttan çıktıııı" falan diye oturtsalar, çok daha büyük sükse olurdu bence. Ancak riske atmak da istememiş olabilirler. Çalıştı mı çalışmadı mı bilmemne, bizim millet gömmeye çok meraklı çünkü, Devrim arabası akibetine uğrardı.

Ki şimdiden bile anlamsız salak salak tartışmalara girildi. Yok efendim yerli mi yok bilmemne mi. Otomobilin o'sunu bilmeyenler konuştu, elinde sağı solu Çin'de üretilmiş iPhone'u tutan adamlar yerlilik tartışması yapmaya kalktı.
    Ha sonra arkadaşların dediği gibi, iş siyasete geldi, arabayı eleştirdin vay efendim sen ülkenin kalkınmasını istemiyorsun. Ulan ben senden çok istiyorum da, sende nişasta fazla gelmiş tabi, algılayamıyorsun...

d3n1s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @8.000rpm @Ormanci sahane anlatmis, buyuk cogunluguna katiliyorum.

Benim daha yukarilarda anlatmaya calistigim sey suydu aslinda, biz otomobil zaten uretiyoruz, daha dogrusu "manufacturing" kismini yillardir yapiyoruz zaten. Yerli markada da yapacagimiz is eger "manufacturing" ile sinirli kalacaksa, icerideki ekrani, pilini, motorunu uretmeyecek, disaridan alacaksak, ulkedeki fabrikada sadece "montaj" yaparak yerli arac ureteceksek eger, butun bu yatirim bence yanlis yatirim. Ayni yatirim elektrikli araclara yonelik teknolojilere harcansa daha verimli olurdu diye dusunuyorum ben. Elektrikli araclara yonelik teknolojilerden aklima gelenler, daha yuksek verimli piller, motorlar, arac ici eglence sistemleri, daha uzun menzilli piller gibi. Bunu yapsak bir noktadan sonra Dunya'ya teknoloji satardik. Yerli marka arac sevdasi yuzunden Dunya'dan teknoloji satin almaya devam edecegiz gibi duruyor. En azindan kisa-orta vadede.
    öyle işte.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynen
    kısa zamanda büyük ses getirmek ve birilerinin sana bağımlı olmasını sağlayabilmek için ben de ülkece elekrik üretmeye ve pil teknolojisine dalmalıyız
    döşeyelim dağa taşa güneş paneli , bitkisiz ağaçsız onla yer var coğrafyamızda
    rüzgarı bitmeyen çoraklıklarımız var
    iki tane boğazımız var , ikisinde de dinmek bilmeyen bir akıntı var
    hem de suyun üst kısmında ve alt kısmında birbirine ters yönde akıntı ki yok böyle bir nimet... cidden kafayı yememek elde değil , inanılmaz bir potansiyel var yüzyıllardır öylece akıp duruyor..
    üstelik 7/24/365 asla durmuyor , aksine bazı dönemler daha da artıyor..
    başka ülkede olacak bu durum , o akıntının gücünden ve sürekliliğinden neler yaparladı neler...

etc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuya bir de şu pencereden bakmak gerek. Birkaç yıldır üretilen %100 yerli tasarım/üretim ve mühendislik ürünü bir aracımız var. Aracımız diyorum çünkü her ne kadar yabancı bir markanın ürünü de olsa bizim mühendislerimizin, teknikerlerimizin, işçilerimizin ellerinde doğuyor. Ford/Otosan'ın, Kocaeli'deki ticari araç fabrikasında üretiliyor. Motorundan şanzımanına komple bizim mühendislerimizin tasarladığı, ürettiği bir araç. Tek sorun var, önünde yerli bir markanın amblemi bulunmuyor. Yani mühendislerimize gerekli imkan ve destek verildiğinde tabi ki A'dan Z'ye her şeyin üretimini yapabiliyorlar. Ama bu araçtan kaç kişinin haberi var? Kaç firma çekici filosunu Ford F-Max ile donatma hayalinde? Kaç şahıs hemen hemen aynı paralara Scania'nın da benzer güç ve donanımda bir modeli varken yerine yerli üretim olan F-Max'i tercih ediyor? Neticede yabancı bir markanın ürünü de olsa satın alındığında kazanan bu firmanın ortağı olan yerli bir holding, üretime destek veren bir çok yerli alt tedarikçi, v.s. Günümüz dünyasında bazı değerlere çok fazla yüklenmemek gerekiyor, neticede bir tane hayatımız var ve elimizdeki birikimi de kendimize en faydalı olacağını düşündüğümüz nesneye yatırıyoruz. Bu motivasyon sadece bizim insanımız için de geçerli değil; Polonya, Macaristan, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti gibi zamanında bizim koşullarımıza yakın koşulları olan bir çok ülkenin günümüzde esamesi okunmayan ulusal otomobil markası yaratma ve üretme gibi yatırımları oldu. Ne FSO kaldı ortada, ne Moskwitsch ne de Zastava.. TOGG projesi çok geç de olsa bizleri heyecanlandırdı, yüzümüzü güldürdü, kendi adıma başarılı bir araç ortaya çıkardıklarına inanıyorum, vayana millete hayırlı olsun. İşin başındaki ekip de çok profesyonel ve değerli mühendislerden oluşan bir ekip. Ancak üretildiği vakit satın almaya imkanı olan kaç kişi yerine alabileceği farklı bir marka/model yerine onu tercih edecek ve ulusal bir markanın desteklenmesine katkıda bulunmaya çalışacak, bunu hep birlikte tecrübe edeceğiz. Biz elimizi taşın altına tabi ki koyalım ama vatandaş olarak bunu yapabilmemiz için tek sıkımlık bir kurşunumuzun değil de, biraz daha rahat bir pozisyonumuzun olması gerekiyor gibi hissediyorum...
    Origins
    Since1919
    Citroën Heritage

2011 X7 Citroën C5 2.0 HDi 163 Hydractive3+

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pazarlama karması diye bir şey var, işletme dersi alanlar bilir. Bir ürünü sadece üretmek yeterli değildir.

Ürün - Fiyat - Dağıtım - Tutundurma,

1. si yerli kavramına ben takılmıyorum, globalleşen bir dünya da tasarımı italyan yapmıştır, ekranı çin den almışsındır bunlar mesele değil.

Ortaya bir ürün çıkarmışsın. (Ürünün sorgulanması gereken kısmı bence güvenliği / faydalı ömrü ve o ömür esnasında kullanıcıya fiyat fayda olarak sundukları)

2.si fiyat.. Ürettiğin mal piyasada bir rekabet ortamında bulunacak, monopol olmadığına göre ürün fiyatını doğru belirlemez isen o ürün çok kaliteli de olsa satın almaz kimse.
    Dolayısıyla fiyatı belirleyen en büyük unsur Maliyet dir. Maliyetin yüksek olacak çünkü aracı oluşturan kalemlerin ithalat yolu ile ülkeye giriyor, burada müdahale edebildiğin işçilik maliyeti ve üretim maliyetlerinin bir kısmı.

3. sü dağıtım, bu ülke de sırf her yerde servisi ve ustası var diye insanlar renault ve fiat a yöneliyor. 2. el bir jaguar neredeyse 2. el bir renault clio fiyatına satılıyor. Neden ? Servis ağı / parça bulunurluğu ve işletme maliyetleri. Çok olanın çok üretilenin ölçek ekonomisi kaynaklı birim maliyeti düşer, bkzclio kapı kolu ile s type'ın kapı kolu.

4. Tutundurma, bence pazarlamanın en zor kısmı bu, diğerleri fiziksel olarak çözülebilecek şeyler. Tutundurma dediğin şey insanların zihnindeki "volvo" çok güvenli bir araçtır imgesini oluşturmak gibi bir durum. Volvo şuan çinli bir firmanın, ama kaçımız artık bu aracın (Görece) güvensiz olduğunu düşünüyor ?

Haliyle tutundurma dediğin şey uzun vadeli bir iştir. TOGG için benim zihnimde yaptık demek için siyasi amaçlarla üretilmiş bir araçtır.

Araç için özel sektör işbirliği diyoruz fakat o işbirliğinin bir araya gelmesi için devlet ciddi teşvikler verdi. Hiçbir ticari firma kar beklentisi olmadan bir projeye yatırım yapmaz, bu projede de yaptıkları yatırımı devletten bir şekilde geri alacaklarına inandıkları için girdiler (Şahsi düşüncem yanılıyor olabilirim, ama işletmelerin kuruluş amacı "kar" etmektir kenarda dursun)

Dolayısıyla yukarıdaki 4 kalemin 3 ü neredeyse yok gibi.

Bir de ülke evladı olarak satın alınabilirlik gözüyle bakalım,

Rakam açıklanmadı ama ortalama olarak benim beklentim 800 bin üzeri olacak şekilde. Haliyle halk için üretilen bir araç olmuyor.

Kaç kişi var aa yerli otombil çıkmış hadi gidelim togg alalım diyebilecek ekonomik özgürlüğe sahip ? Ben değilim mesela.

Dolayısıyla hedef kitlede de sorunlar var, ekonomik durum kişi başına düşen milli gelir, açlık yoksulluk sınırı ve asgari ücret durumu belli.

13 milyon kişi asgari ücretli diyor, bu insanlar daha normal insani yaşam standartlarını karşılayamıyorlar togg'u hayal bile edemeyecekler.

Bunun gibi yazamadığım bir sürü saik'i de bir araya getirince proje benim açımdan pek başarılı durmuyor.

Verilen emeğe yapılan işe elbette saygı duymak lazım, ama işi siyasileştirip propaganda aracına dönüştürmek ne kadar yerinde bir davranış ?

Sen ülkedeki iş yapan ya da yapabilecek çoğu fabrikayı özelleştirdin, alanlar üzerinden fahiş karlar edip tekrar sattılar (Bkz. Mey içki / Türk Telekom / Şeker fabrikaları)

20 yıllık süreci göz önüne alınca kendi adıma bir başarı örneği göremiyorum, daha iyi olabilrdik, global bir marka çıkarabilirdik, biz ne yaptık köprü / havalimanı vs vs.

Alt yapı üst yapı yapılmalı ama insana eğitime ve geleceğe yatırım yapmadık maalesef.

Umarım togg çok başarılı olur milyonlar satar, rekabet eder, tercih edilebilir bir araç olur, bir gün gelir bizim kapımızda da yerini alır.

Ama olası görmüyorum maalesef, keşke olsa en çok ben isterim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    insanın içinde muhalefet duygusu varsa iyide olsa kötü de olsa eleştiriyor yazılanlara bakınca görünen bu yapılsa şöyle böyle yapılmasa da yapamadılar vs aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsem bıyık misali..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)