User Tag List

18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Fındıkcılar.

rekord2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Fındıkcılar.

İyi forumlar millet. Son yıllarımda fındıkla baya baya hasır neşir olmam vesilesi ile burdan bir konu açayım dedim. ***** okadar adamız illaki aramızda bir sürü fındıkcı vardır.

Şimdi burda danısacagımız şeyler fındıkta kullandığımız motorlu aletler ile ilgili sorunu olanlar buraya danısabılır yada her hangi bir motorlu Zirai alet edevatının derdini sıkıntısını bu konuda paylaşabilir, veya pratik çözümlere ulaşabilir. Mesela benim son günlerdeki derdim motorlu ufak fındık toplama makineleri. Alıp almamak arasında gidip geliyorum. Bahçesinde bu makinelerde kullanıp memnun kalan yada kalmayan varmı yakıtı nasıldır, vs vs, neyse uzun lafın kısası ziraat işi ile uğraşanların içten yanmalı motorla çalışan makineleri ile ilgili herşeyi burdan bulabılelım istedim hayırlı akşamlar.
    bbm pin :2B244451

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fındıkçılık derken, ben karadenizde fındık işi yapıyorum, bizde tek motorlu araç bahçamotoru dediğimiz sırta yüklenen çim biçme aleti. Fındıktan önce bahçealtınıı biçtiriyoruz orada sadece motor kullanıyoruz.

Sthil markası, alayım mi almayayım gibi bir şansın yok mecbur alıyorsun. 4 sene ömrü var sonra toparlanmıyor yaptırsanda.

cabrioleter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fındıkçıları görünce fındık 6 fındık 8 amerikancı konusu sandım ama çok yanlış gelmişim
    Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Ey Türkoğlu bu ihanetlerin tarihini sakın unutma!
    16.11.2013
    08.06.2014

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu Zirai ama içerik gene mekanik olsun istedim.

Valla bende 15 senedir efco var tırpan motoru, bu sene 2. Kez debriyaj değiştirdim, hala köpek gibi çalışıyor. Sımdı de fındık toplama motoru almayi planlıyorum, karadenızde yok mu cifarelli diye bi motor çıkmış onu araştırıyorum. Ama hiç bir bilgi bulamadım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rekord2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu Zirai ama içerik gene mekanik olsun istedim.

Valla bende 15 senedir efco var tırpan motoru, bu sene 2. Kez debriyaj değiştirdim, hala köpek gibi çalışıyor. Sımdı de fındık toplama motoru almayi planlıyorum, karadenızde yok mu cifarelli diye bi motor çıkmış onu araştırıyorum. Ama hiç bir bilgi bulamadım
    Bizde efco gibi markalar maalesef çok verimli olmuyor, hem bahçeler çok dik, hemde paldır dediğimiz ot-sırgan-çalı-çırpı çok fazla büyüyor seneden seneye. aradeniz'de inşaat için yığdığınız kum 3,4 yağmurdan sonra yeşillenmeye başlıyor,bahçelerde daha fazla oluyor tabi ki bu.

Dediğim gibi arazi şartları ve paldırın çok olması bize fındık toplama motoru vs. kullanımını imkansız hale getiriyor, biz 15 yevmiyeli ırgat ile yağmurun durumuna göre 20-25 günde ancak 110 dönüm bahçeleri bitirebiliyoruz.

Fındıkta kullandığımız tek makina bahçe altı biçmek için tırpan motoru stilh ve kamyonetin arkasına bağlanmış fındığı çotanaktan-kabuklu hale getiren araç.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla bahçe karşılaştırması yaparsak buralar cennet gibi kalıyor. 110 dönüm bahcem olsa bende işçi sokup toplarım tabi ama 10 dönüm yer var bela oldu başıma, işçi soksam olmuyor sokmasam biz toplayamıyoruz. O yüzden duzluk alanda ki bahçelere üfleme motoru, vs vs kendimizin toplayabılecegı makinelerle is yapmaya çalışıyoruz. Bu arada patoz traktore takılıyor burda kamyoneti ilk defa duydum

cagataayk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla bahçe karşılaştırması yaparsak buralar cennet gibi kalıyor. 110 dönüm bahcem olsa bende işçi sokup toplarım tabi ama 10 dönüm yer var bela oldu başıma, işçi soksam olmuyor sokmasam biz toplayamıyoruz. O yüzden duzluk alanda ki bahçelere üfleme motoru, vs vs kendimizin toplayabılecegı makinelerle is yapmaya çalışıyoruz. Bu arada patoz traktore takılıyor burda kamyoneti ilk defa duydum
    bizde patos traktörlüde var, bedfordluda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bazen yollar o kadar virajli oluyor ki traktör devriliyor, o yüzden giresun taraflarında hiç traktör yoktur. Genelde dodge kamyonetler vardır 97-98 vs.
    Samsunda-termede traktör var ancak buralarda yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cagataayk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizde patos traktörlüde var, bedfordluda
    köylere çıkan traktörlü yok diye düzelteyim,şehirlerde var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ahaha olaya bak kamyonete patoz burda olsa calıstırırım valla

Peki cifarelli hakkında bi bilginiz var mı? Çevresinde alan inceleyen kullanan vs.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ahaha olaya bak kamyonete patoz burda olsa calıstırırım valla

Peki cifarelli hakkında bi bilginiz var mı? Çevresinde alan inceleyen kullanan vs.
    Benim bilgim yok,burada kullanan eden kimsede yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://youtu.be/fQ0uhdjDOyA

Kafayı yicem ya biri dese ki bu makineyi aldım, pişmanım diye içim rahatlıcak, yoksa 2500 3000 verip alıcam bunu vallahi bıktım şu fındık işinden.

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tarlanın tabanı temizse alınabilir diyorum.Yoksa fındık toplarken bir sürü toz toprakta toplanıyor böyle makinalarda.
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ::ZaFeR:: Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tarlanın tabanı temizse alınabilir diyorum.Yoksa fındık toplarken bir sürü toz toprakta toplanıyor böyle makinalarda.
    İşin aslı baya temiz bahçe ama bu kış bahçeyi sürdürdük, toprak taş hep karıştı. O yüzden toplamak çok zor. Tozu toprağı yaprağı ayırıyor olması lazım diye düşünüyorum, elin italyanı düşünmüştür okadar da. Ama işte yakıtı, is görüp görmediği falan önemli, 3000 lira az para değil sonuçta.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşin aslı baya temiz bahçe ama bu kış bahçeyi sürdürdük, toprak taş hep karıştı. O yüzden toplamak çok zor. Tozu toprağı yaprağı ayırıyor olması lazım diye düşünüyorum, elin italyanı düşünmüştür okadar da. Ama işte yakıtı, is görüp görmediği falan önemli, 3000 lira az para değil sonuçta.
    Vallaha bence 3000 değmez, yevmiye ile adam tutmak daha mantıklı geliyor bana.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Videoyu izledim, arazim düz ve altı park gibi olmazsa asla almazdım, sürekli tıkanır,toplanamaz videodada görüyorsunuz zaten fındıkları harmana yığar gibi yığmışlar öyle çekiyorlar.
    Size tavsiyem; daldan toplamak yerine sallayıp yerden toplayın, daha rahat olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3000 bu sene veririm, 200 300 de benzin yaksa, ben bu makineyi senelerce kullanırım, 1500 lira amele masrafım oluyor her sene, 2 senede kendini amorti eder aslında. İşin kötü tarafı günlerdir amele bulamıyor oluşum, yoksa çoktan bitmişti bahçe, kafamdan da çıkardı bu mevzu.

Chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende kullanan görmedim ama düz arazilerde iş görür gibi duruyor

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)