User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
41 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Şunu bi tartışalım. Trafik kazası yaralanma ve tazminat talebi

ysnaiwa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Şunu bi tartışalım. Trafik kazası yaralanma ve tazminat talebi

Arkadaşlar öncelikle Rabbim hepimizi kazadan beladan korusun. Geçtiğimiz hafta pazar günü iş arkadaşım kaza geçirdi. Ankara çevreyolu otobanda 2 araç sol iki şeriti kapatarak durup kavga ediyorlarmış. Ben ve arkadasim önlü arkali seyir halindeydik. Ben durumu farkedip frene basıp sıyrıldım ama arkadaşım malesef orada duran aracın birisine arkadan çarptı. Ne bir 4lü ikaz yanıyor nede başka bişey. Viraji döner dönmez karsi karsiya kaldik ani bi refleksle neoldugunu anlamadan ben gectim inşallah arkadasim da gecer demeye kalmadan ortalik karıştı. İki tane agir yarali iki tane de hafif 2 araç pert, olay yerinden duran diger araçta kaçıp kayıplara karıştı.

Şimdi buraya kadar olanlar bi nebze basit. Karakol nöbetçi mahkeme vs derken karşı iki tarafda suçunu kabul etmiş kaçan arabadaki vatandaş olay esnasında diğer aracı yumrukluyormuş. Yani araçtan inmiş vaziyette iki aracın arasında. Kaza olunca yaralanmış ve kaçmış fakat hastaneye gidince kendisi bulundu. Kaldırıldığı hastanede kolu dirsekten kesilmiş.

Şimdi gelelim konuya. Vatandaş haklı kolu gitmiş neticede fakat buraya kadar herşeyde bi cana kasıt var. Otobanda 80 km altına düşmek, duraklamak, yolcu indirmek, durmak dahi yasak iken bunlar durmuşlar hemde sol iki şeritte durmuşlar kavga ediyorlar! Olay arkadaşıma denk gelmeseydi arkadan belki de süratli gelen birisinin çarpması kaçınılmaz Allah korusun can kaybı olabilirdi. Arkadaşım hafif sıyrıklarla atlattı (kemer takın mutlaka ve airbag olmasa ciddi yaralanırdı) hala kazanın şokunda yüzünden ameliyat olacak vucudu ve yüzünde morluklar artmış.

Şimdi bu olayın akıbeti ne olur? Trafik hukuk işleriyle ilgilenenler vardır mutlaka. Bugun avukatla görüşmüş biraz karamsar biraz umutlu konuşmuş. Kolunu kaybeden vatandaşın suçu ve yaşı itibariyle fazla bi tazminat talep edemez diye. Araçlardan bahsetmiyorum bile dişinden tirnagindan arttirdigi araci pert, çarptığı araç pert. İki üç kendini bilmezin yüzünden şirkette asgari ücretle çalişan adam malına mı üzülsün, canlı kurtuldu ona mı sevinsin, karşı tarafın suçu kabul edip sonra birileri kanına girip tazminat istemesine mi üzülsün. Allah hepimizi kazadan beladan korusun tekerimize taş değmesin. Verilmiş sadakam varmış ben çarpsaydım arkadan da o gelir muhakkak bana bişey olurdu ki kemer de takmamıştım ders oldu buda bana.

Fırtına_siR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah Beterinden Korusun Her zaman kötünün kötüsü mutlaka vardır inşallah her şey arkadaşınız lehine olur çok üzücü bir durum. İnsanın insana saygısı,sevgisi 1 gram hoşgörüsü kalmadı artık en ufak şeyde ben dahil çok çabuk sinirleniyoruz anlayışlı olmayı öğrenmemiz lazım bu saçma sapan gidişattan insanlığın uyanması lazım tekrar geçmiş olsun.

ice - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok geçmiş olsun. Anca Türkiye de olabilecek saçma bir kaza. Otoyollar da belirlenen konumlarin dışında durmak duraksamak yasaktır. Çoğu yerde ikaz tabelaları vardır. Benim bildiğim ölümlü bir kaza daha yapsan otobanda ceza almıyorsun. Tabii bu iş biraz hakimin insayatifine kalmış .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadan carptiginiz araclarin durduklari kanitlanir ve sabit olur ise, karsi tarafin cezayi ertelemek veya yokusa surmek icin bilirkisi talebiyle yol icin gereken yasal hiz siniri(fren mesafenizden tespit edilir), alkollu olup olmadiginiz(tutanaklarla sabittir) ve/veya trafik cezasi almaniza sebeb olabilecek herhangi bir kusur yoksa, tazminat davasi bile acabilirsiniz, aracinizin onarimi, hastahane masraflari vs vs sigorta sirketleri tarafindan karsi taraftan rucu edilir.
    Hukuk bilgim herhangi bir vatandas kadar ancak otobanda 110 km/h hizla giderken onune cikan (yaya halde) adama carpan ve olumune sebep tanidigim degil ceza almak, karakola bile adetten gitti.(arac ici kamera vardi, hiz gostergesi vardi, dava acildi kanitlar sunuldu vicdan sizlamasi haric yasal olarak hic birsey olmadi.)

Hukukta olaylara gore bir islem yoktur, yasaya aykiri yapilan herhangi bir sey varsa ve sizin sucsuzlugunuz kanitlar ile sabitse bir sorun cikacagini sanmiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ckrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadan carptiginiz araclarin durduklari kanitlanir ve sabit olur ise, karsi tarafin cezayi ertelemek veya yokusa surmek icin bilirkisi talebiyle yol icin gereken yasal hiz siniri(fren mesafenizden tespit edilir), alkollu olup olmadiginiz(tutanaklarla sabittir) ve/veya trafik cezasi almaniza sebeb olabilecek herhangi bir kusur yoksa, tazminat davasi bile acabilirsiniz, aracinizin onarimi, hastahane masraflari vs vs sigorta sirketleri tarafindan karsi taraftan rucu edilir.
    Hukuk bilgim herhangi bir vatandas kadar ancak otobanda 110 km/h hizla giderken onune cikan (yaya halde) adama carpan ve olumune sebep tanidigim degil ceza almak, karakola bile adetten gitti.(arac ici kamera vardi, hiz gostergesi vardi, dava acildi kanitlar sunuldu vicdan sizlamasi haric yasal olarak hic birsey olmadi.)

Hukukta olaylara gore bir islem yoktur, yasaya aykiri yapilan herhangi bir sey varsa ve sizin sucsuzlugunuz kanitlar ile sabitse bir sorun cikacagini sanmiyorum.
    Yani yasal olarak araçların durduğuna ve kolu kesilen vatandaşın yaya olarak otoyolda bulunduğuna dair herhangi bir kanıtınız var ise(mobeseler-araç içi kameralar) hızınız yasal sınırın altında ise(üstünde ise, pek umutlu konuşabileceğimi sanmıyorum) ve bulunduğunuz yer 40-120 hız limitinin olduğu paralı otoyol ise(duraklama-beklemenin yasak olduğu) tazminat davası açılamaz, açılsa bile karşı taraf boş yere avukatlık, mahkeme masraflarını öder sizden kan parası istemek için bir sebeb arıyorlar gibi geldi bana, hiç yüz vermeyin.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    geçmiş olsun arkadaşınız umarım cezasız bu olayı atlatır ve atlattıktan sonrada avukat ile konuşup karşı dava açsın derim ben ki haklı ve arabası pert durumda. yasal olmayan yerde durduğu için arkadaşınızın arabasını karşı tarafın sıgortası bile karşılayabilir. sonuçta vurduğu araç suçlu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amin Allah korusun cümlemizi, daha sakin olmamız lazım toplumca bi kornaya bile millet hiddetleniyor. Belirtmemişim bu arada olayı sadece frenle kurtarmadım yavaşlayıp direksiyonu sağ sol kontra yaparak sıyıldım savrulmam an meselesiydi Allah'tan kazık fren yapmadım konrolü komple kaybeder direk çarpardım. Huydur bende frenlerde biraz sapma arkayı atma olursa hemen müdahale ederim arkaları dengede tutacak seviyeye ayarlatırım es geçilmemesi gereken bi konu. Allah korudu beni ya sadece gerisi sadece tedbirimdi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hepinizden Allah razı olsun. Olaydan sonra araç kamerası şart dedim zaten 3-5 liralık şey bulunmalı her araçta. Alkol kesinlikle yok zaten iş çıkışı gidiyorduk raporunda da belirtildi karakolda. Ben tanık olarak karakolda ifade verdim olay gecesi böyle bir mahkeme olursa şahidi olurum yüksek ihtimalle ki ilk ifadelerde onlar da suçu kabullenmişler. "kim olsa duramazdı haklısın vs." demişler. Yasal sınırın altındaydık fakat frenleme şansı olmadı arkadaşımın saniyelik olay ben frene basıp sağa geçinceye kadar olay patlak verdi. Olayı duyan şirketten bi abimizin tanıdığı otobanda yayaya çarpmış dediğiniz gibi o da ceza vs gibi bi durumla karşılaşmamış. Virajı döner dönmez durumla karşılaştık. Otobana kanepe düşürüp kaçanı duydum da koca yolun sol şeritlerini kapatanı kendim gördüm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ysnaiwa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hepinizden Allah razı olsun. Olaydan sonra araç kamerası şart dedim zaten 3-5 liralık şey bulunmalı her araçta. Alkol kesinlikle yok zaten iş çıkışı gidiyorduk raporunda da belirtildi karakolda. Ben tanık olarak karakolda ifade verdim olay gecesi böyle bir mahkeme olursa şahidi olurum yüksek ihtimalle ki ilk ifadelerde onlar da suçu kabullenmişler. "kim olsa duramazdı haklısın vs." demişler. Yasal sınırın altındaydık fakat frenleme şansı olmadı arkadaşımın saniyelik olay ben frene basıp sağa geçinceye kadar olay patlak verdi. Olayı duyan şirketten bi abimizin tanıdığı otobanda yayaya çarpmış dediğiniz gibi o da ceza vs gibi bi durumla karşılaşmamış. Virajı döner dönmez durumla karşılaştık. Otobana kanepe düşürüp kaçanı duydum da koca yolun sol şeritlerini kapatanı kendim gördüm.
    Özel mesaj attım, cevaplarsanız sevinirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ckrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özel mesaj attım, cevaplarsanız sevinirim.
    Cevapladım hocam

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok geçmiş olsun, allahım daha neler duyacağız. Otobanda durup kavga etmek nedir abi ya. Kaçanlardan birinin kolu KESİLDİ demişsin, kanım dondu sabah sabah.

Öneri olarak söylüyorum, araçlara çarpma şiddetinden anlaşılamaz mı ?

Siz anladığım kadarıyla 2 araca birden ve şiddetli olarak çarpmışsınız.

Yani 120 ile giderken önünüzde 80 ile seyreden bir araca çarptığınızda oluşacak hasar ile

120 ile giderken sabit bir araca/cisme çarptığınızda oluşacak hasar birbirinden çok daha farklı olur.

İlk durumda hasar çok daha az olur diye düşünüyorum. Sonuçta 2 araç ta hareket halinde.

Buradan bir savunma noktası yakalayabilirsiniz sanırım. İyi bir avukat şart size.

Bu tür olaylarda ufacık bir ayrıntı çıkacak kararı tamamen değiştirebiliyor. Sizin şahit olmanız arkadaşınızın ciddi lehine bir durum.

Çok geçmiş olsun.

kadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olay trafik raporunda bitiyor zaten. Polis çağırıldıysa trafik ekibi rapor tutmuşsa orada kim suçlu kim suçsuz hepsi anlatılıyor. Eğer raporda arkadaşınız haklı görünüyorsa karşı tarafın sigortası arkadaşınızın aracını ödüyor. Sonrasında olay savcılığa sevk ediliyor. Fakat arkadaşınızın karakoldaki ifadesinde şikayetçi olması gerekiyor galiba. Mahkeme kimin haklı kimin haksız olduğuna karar verdikten sonra tazminat yolu açılıyor. Bence bir avukat tutun.
    Neticede trafik yüzde oranlarıyla suçun kimde olduğunu belirtiyor ve tazminatlar ödemeler vs. ona göre şekilleniyor. Benim geçen yıl yaptığım kazada suç %100 karşı tarafın olduğu için hastahanedeki salakların yüzünden alkollü çıkmama rağmen, karşı tarafın sigortası aracımı ödedi. Ama trafik raporunda haklı görünmüyorsa ve alkol muayenesi yapılmamışsa işi zor.
    Allah kolaylık versin.
    Nadide şeyler değerlidir.

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    yeminlen insanda s.ke sürülecek akıl olması lazım . kaza tamam olabilir adı üstünde zaten de sol seritte durmak neymiş. lan yerleşen kalıbı bile var cek saga diye, nası bir hırsın varda sol seritte durdurdun digeride aynı sekilde durdu hiç ayık kafa hareketi gibi degil.
    1881 - 193

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kadioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olay trafik raporunda bitiyor zaten. Polis çağırıldıysa trafik ekibi rapor tutmuşsa orada kim suçlu kim suçsuz hepsi anlatılıyor. Eğer raporda arkadaşınız haklı görünüyorsa karşı tarafın sigortası arkadaşınızın aracını ödüyor. Sonrasında olay savcılığa sevk ediliyor. Fakat arkadaşınızın karakoldaki ifadesinde şikayetçi olması gerekiyor galiba. Mahkeme kimin haklı kimin haksız olduğuna karar verdikten sonra tazminat yolu açılıyor. Bence bir avukat tutun.
    Neticede trafik yüzde oranlarıyla suçun kimde olduğunu belirtiyor ve tazminatlar ödemeler vs. ona göre şekilleniyor. Benim geçen yıl yaptığım kazada suç %100 karşı tarafın olduğu için hastahanedeki salakların yüzünden alkollü çıkmama rağmen, karşı tarafın sigortası aracımı ödedi. Ama trafik raporunda haklı görünmüyorsa ve alkol muayenesi yapılmamışsa işi zor.
    Allah kolaylık versin.
    Bu rapor işlerinde çok değişik şeyler dönüyor, yaya geçidinde korna çaldım diye arabaya vuran biri ile kavga ettik.

Ben şikayetçi değilim dedim, karşıdaki şikayetçiyim dedi. Mecbur gittik karakola. İfadeler yazıldı, ben yaşadığım gibi dürüstçe anlattım.

Onda darp izi var bende de dudağımda 3 dikiş var neyse. Geçen gün tebligat geldi takipsizlik çıkmış.

Verilen kararda benim karşı tarafa araçla çarptığım ve sonrasında darp ettiğim yazıyordu şok oldum.

Bu işleri iyi bilen bir avukat ile takip etmek lazım. Can sıkıcı bir karar çıkmasın sonra haklıyken haksız duruma düşmeyin ben gibi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok geçmiş olsun öncelikle..

Bu ülkede daha neler duyacağız allah bilir. Otobanda sol iki şeritte durup kavga etmek nedir arkadaş? Mahkeme açılır bilirkişi atanır eğer bir mobese yada araç kamerası görüntüsü yoksa bilirkişi kazanın sizin anlattığınız gibi olduğunu raporlarsa aleyhinize hiçbirşey çıkmaz.. İzmirli arkadaşlar bilir Karşıyaka Anadolu Caddesi nde 80 km hız sınırı olan yolda bilirkişi raporuna göre 82 yle bir yayaya çarptım vefat etti fakat yayaların girmesi yasak bölünmüş yol olduğu için ve üstgeçitin 50 metre gerisinde olduğu için ceza almadım..

Bilirkişi nasıl hesapladı 82 yi bilemiyorm ama takriben 75-85 arasıydı hızım..

Tekrar geçmiş olsun..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı jeffy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok geçmiş olsun öncelikle..

Bu ülkede daha neler duyacağız allah bilir. Otobanda sol iki şeritte durup kavga etmek nedir arkadaş? Mahkeme açılır bilirkişi atanır eğer bir mobese yada araç kamerası görüntüsü yoksa bilirkişi kazanın sizin anlattığınız gibi olduğunu raporlarsa aleyhinize hiçbirşey çıkmaz.. İzmirli arkadaşlar bilir Karşıyaka Anadolu Caddesi nde 80 km hız sınırı olan yolda bilirkişi raporuna göre 82 yle bir yayaya çarptım vefat etti fakat yayaların girmesi yasak bölünmüş yol olduğu için ve üstgeçitin 50 metre gerisinde olduğu için ceza almadım..

Bilirkişi nasıl hesapladı 82 yi bilemiyorm ama takriben 75-85 arasıydı hızım..

Tekrar geçmiş olsun..
    Yukarıda da yazdım, burada arkadan çarpılan aracın hasar durumu belirleyici olur muhtemelen.

Akla en yatkın izah bu şekilde bence. Adamların durduğu ispat edilemiyor ise bunun üstüne gitmek lazım bence.

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben 2012'de yaralanmalı kazaya karıştım
    32 ay sonra mahkeme sonuçlandı,ardından tazminat davası açtılar(manevi) 4-5 ay oldu.Kısaca böyle birşey olsa bile minimum 2 yıl sürücek.Bunu bilgilendiriyim dedim.

Diğer nokta ise arkadaşınızın bir kusuru olmadığı bence

HONDA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok geçmiş olsun Allah daha beterlerinden korusun cümlemizi.
    otobanda durmak bile yasakken bunu sol şeridi kapatan şahıslarda ifadelerinde doğruladı iseler(sol şeritteydik durur vaziyette vs) arkadan çarpan arkadaşın suçu ne ki, otobanda ilerliyosun birden bire önüne sol şeridi kapatan 2 araç çıkıyor ve malesef çarpıyosun kim bile bile gidip kaza yapmak ister? umarım herşey düzelir Allah yardımcınız olsun

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)