User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
39 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: (Dolandırıcılık) Sahte Kimlik ile alışveriş

SinanAdalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question (Dolandırıcılık) Sahte Kimlik ile alışveriş

Arkadaşlar merhaba, dün itibarı ile eve gelen icra dilekçesi sayesinde haberim olan bir olaydan bahsetmek istiyorum. Sizden de bir akıl almak iyi gelir. Kimliğim ile üzerime 2 hat ve 2 telefon (iphone6 ve General Mobile disc.) alınmış haliyle faturalar ödenmemiş bu sebeplede Vodafone tarafından icralık olmuş bulunmaktayım. İlk iş olarak alınan telefonların imei numaralarını ve telefon numaralarını çıkarttık. Savcılığa gidip imzaların bana ait olmadığını belirten dilekçeyi yazıp suç duyurusunda bulundum. Savcılık benden imza örnekleride aldı. Vodafone firmasına dilekçede yazıldı imzaların tarafıma ait olmadığı belirten. Tam bu iş bitti derken akşama gelen telefon tam şok etkisi yarattı. Babamı arçelik bayisinden aradığını idda eden bir adam çocugunuzun beyaz eşya borcu var tarzında bir konusma gecmis aralarında. Telefon öyle kapanmış. Bu gün ilk iş olarak avukata gidip gelen icra dilekçesine itiraz edicem. Başka olacak durumlara karşı ne gibi bir önlem alabilirim ? Benim tahminimce bu işler zaten öle yoldan geçen birisinin yapacağı birşey değil çete, şebeke tarzı bişi olma ihtimali yüksek.. Aramızda avukat, bu tarz işlerden anlayan varsa bi yardımcı olabilir mi ?
    İyilik kolay.. kötülük gayret gerektirir.Ben tembel sanılacak kadar kolaycıyım..azimle sıçan ancak sıçmış olur, taşı matkap deler..

omerce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanırım kimlik bilgileriniz bir şekilde bu çetenin eline geçmiş. Uzun zamandır merak ettiğim bir konuydu. Açıkçası kimseye kimlik bilgilerimi vermiyorum ama devlet kurumları bile olsa almaları gerekebiliyor. Yani sistemde açık olduğu kesin. Geçen gün fatura kesmek için kimlik bilgilerimi isteyen bir firmaya kimliğimi vermediğim için ürünü alamadım (fatura bilgileri için alması gerekmiş-miş) konuyu takipteyim
    instagram.com/omersaglm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı omerce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    (fatura bilgileri için alması gerekmiş-miş) konuyu takipteyim
    Vergi usul kanunu gereğince kimlik bilgilerinin yazılması doğru.

Sizede geçmiş olsun biran önce vergi dairesi ve sgk kurumlarını kontrol ettirin adınıza işletme açılmış olabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dgoo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vergi usul kanunu gereğince kimlik bilgilerinin yazılması doğru.

Sizede geçmiş olsun biran önce vergi dairesi ve sgk kurumlarını kontrol ettirin adınıza işletme açılmış olabilir.
    Teşekkürler. Kart, şirket vs sorgulamalarını yaptık. Şu anda onlarla ilgili bi durum yok çok şükür.
    İyilik kolay.. kötülük gayret gerektirir.Ben tembel sanılacak kadar kolaycıyım..azimle sıçan ancak sıçmış olur, taşı matkap deler..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arçelik kimlik karşılığı beyaz eşya vermeye ne zaman başlamış. Vodafone da aynı şekilde. Kimliğin fotokopilerini almak zorundalar. Her mağazada kamera sistemi var. O gün o tarihte sizin orada olmadığınızı her türlü ispatlarsınız bu görüntülerden. O arçelik bayii de vodafone bayii de bu işin içindedir size söyliim.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arçelik kimlik karşılığı beyaz eşya vermeye ne zaman başlamış. Vodafone da aynı şekilde. Kimliğin fotokopilerini almak zorundalar. Her mağazada kamera sistemi var. O gün o tarihte sizin orada olmadığınızı her türlü ispatlarsınız bu görüntülerden. O arçelik bayii de vodafone bayii de bu işin içindedir size söyliim.
    Almışlar zaten. Kamera sistemi var fakat görüntü kayıtlarını saklama süreleri için belli bir zaman dilimi varmı devlet özellikle bu konuda belli bir kural koydumu yoksa her işletme kendi kafasına göre görüntü saklama zamanımı belirliyor onuda öğrenicez. Kesinlikle ortak çalışma oldugu çok belli. Yeterki işin içinde tanıdık olsun. Paralar kırışılır işler çözülür gibi...

bahrisefit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle geçmiş olsun. Şöyle açıklamak gerekirse bayii den yapılan işlemler vodafone merkezden görüntülene biliyor. Dakikası dakikasına tam birşey söylenemeyebilir ama o gün ne yapılmış adınıza ait işlem ne olmuş, hangi personel işlemi yapmış bunu görebilirler. Bu sektörde belli bir süre çalıştığım için biliyorum. Güvenlik kamera kayıtlarına gelecek olursak bu kayıtlar minimum 7 gün kayıt halinde durur 7. gün sonunda en eski gün otomatik silinip yeni günün kaydı başlar. Size kayıt yok, cihaz o gün kayıt etmemiş vs. diyebilirler bununla ilgili de bir şikayette bulunabilirsiniz diye düşünüyorum. Sonuçta hat alırken kişinin kendi gelme zorunluluğu var fakat bazı bayii ler bunu tanıdıklarına göz ardı edip işlem yapabiliyor(Oğlunuz, kızınız, eşiniz gibi).
    '13 Clio 4 Sporttourer
    '14 Volvo V40 Premium

'15 VOLVO V40 R-DESIGN

#swedishmetal
    / instagram : anilbahrisefit | facebook : anillbahrisefit \

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun. Aynı durum iş yerinden bir arkadaşın abisi tarafından kendisine yapılmış. Zor bir durum umarım çözülür

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bahrisefit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun. Şöyle açıklamak gerekirse bayii den yapılan işlemler vodafone merkezden görüntülene biliyor. Dakikası dakikasına tam birşey söylenemeyebilir ama o gün ne yapılmış adınıza ait işlem ne olmuş, hangi personel işlemi yapmış bunu görebilirler. Bu sektörde belli bir süre çalıştığım için biliyorum. Güvenlik kamera kayıtlarına gelecek olursak bu kayıtlar minimum 7 gün kayıt halinde durur 7. gün sonunda en eski gün otomatik silinip yeni günün kaydı başlar. Size kayıt yok, cihaz o gün kayıt etmemiş vs. diyebilirler bununla ilgili de bir şikayette bulunabilirsiniz diye düşünüyorum. Sonuçta hat alırken kişinin kendi gelme zorunluluğu var fakat bazı bayii ler bunu tanıdıklarına göz ardı edip işlem yapabiliyor(Oğlunuz, kızınız, eşiniz gibi).
    Teşekkür ederim. Kim satmış ne zaman satmış telefon numaraları imei numarası bayii vs bunların hepsini öğrendik. Savcılığada bilgisini verdim. Büyük ihtimalle bilinçli olarak yapılan birşey.. Telefon ve hattı alalıda 7 ay olmuş kamera kayıtlarıda ne durumdadır orası muallakta tabi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı miNNic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Aynı durum iş yerinden bir arkadaşın abisi tarafından kendisine yapılmış. Zor bir durum umarım çözülür
    Eyvallah teşekkür ederim. Peki ne şekilde sonuçlanmış nasıl bir yol izlenmiş öğrenebilirmiyiz ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SinanAdalı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim. Kim satmış ne zaman satmış telefon numaraları imei numarası bayii vs bunların hepsini öğrendik. Savcılığada bilgisini verdim. Büyük ihtimalle bilinçli olarak yapılan birşey.. Telefon ve hattı alalıda 7 ay olmuş kamera kayıtlarıda ne durumdadır orası muallakta tabi.
    7 ay çok uzun bir süre. Kayıt çıkması imkansız diyebilirim ancak sürekli yedek tutar ya da senelik yedek tutar bunu bilemeyiz ki buna inanmak zor. Hangi bayii den, saat kaçta olduğu her türlü sisteme otomatik yazılır. Kimliğinizi kaybettiniz mi ya da kimlik ile ilgili bir işlem yaptınız mı bu bayii de ve ya kimliğinizi bir yerde açık bulundurmuş olabilirsiniz. TC kimlik, ad, soyad yeterli oluyor gerekli bilgiler fasa fiso olabilir sistem kabul ediyor bu bilgileri. Kimliğiniz elinde olmasa bile hat açılıp işlem yapılıyor sadece bayii eksik evrak gönderdiği için ceza yer. Yine de sorgulayınız. Bayii den de şikayetçi olunuz. Bayii aşırı bir ceza yemesi %95
    '13 Clio 4 Sporttourer
    '14 Volvo V40 Premium

'15 VOLVO V40 R-DESIGN

#swedishmetal

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bahrisefit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    7 ay çok uzun bir süre. Kayıt çıkması imkansız diyebilirim ancak sürekli yedek tutar ya da senelik yedek tutar bunu bilemeyiz ki buna inanmak zor. Hangi bayii den, saat kaçta olduğu her türlü sisteme otomatik yazılır. Kimliğinizi kaybettiniz mi ya da kimlik ile ilgili bir işlem yaptınız mı bu bayii de ve ya kimliğinizi bir yerde açık bulundurmuş olabilirsiniz. TC kimlik, ad, soyad yeterli oluyor gerekli bilgiler fasa fiso olabilir sistem kabul ediyor bu bilgileri. Kimliğiniz elinde olmasa bile hat açılıp işlem yapılıyor sadece bayii eksik evrak gönderdiği için ceza yer. Yine de sorgulayınız. Bayii den de şikayetçi olunuz. Bayii aşırı bir ceza yemesi %95
    Bayi ile benim uzaktan yakından bir alakam yok. Hattım bile yok, zaten vodafone'da ayrı bir dilekçe yazdım. Bilgim dahilinde olmayan bir alıs veris diye. İmza karsılastırması falan yapacak savcılık büyük ihtimalle. Vodafone calısan arkadasımda böyle söyledi büyük ihtimal bayi yicek cezayı.

mustafa_a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynısı açıköğretim sınavında kimliğini kaybeden amcaoğlunun başına geldi. Dolandırıcı kimlik ile birkaç ev ve araba almış ve ödemelerin çok az miktarını yapmış. Dolandırıcı yakalanmasına rağmen birçok kez dolandırıcılık olan illere gitti. İmza attı, avukat tuttu, birsürü masraf. Allah kolaylık versin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SinanAdalı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bayi ile benim uzaktan yakından bir alakam yok. Hattım bile yok, zaten vodafone'da ayrı bir dilekçe yazdım. Bilgim dahilinde olmayan bir alıs veris diye. İmza karsılastırması falan yapacak savcılık büyük ihtimalle. Vodafone calısan arkadasımda böyle söyledi büyük ihtimal bayi yicek cezayı.
    Bu işlem biraz uzun sürebilir, sabır gerektirir illaki. Hatta açılabiliyorsa tazminat davası da açın derim
    '13 Clio 4 Sporttourer
    '14 Volvo V40 Premium

'15 VOLVO V40 R-DESIGN

#swedishmetal

ido - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    beko bayi olarak acık hesap satıslarda inceleme olur pat die mal satılmaz en basiti bu işlemlerde musterı anne kızlık soyadı sorulur bi ön inceleme yapılır arcelik bayii cok rahat cozersınız sızın ımzanız olmadı surece korkmayın

B.Koçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakın çevreinize dikkat edin
    çete sanki çevrenizde gibi
    biraz uğraşırsınız ama cebinizden ekstra para cıkacagını dusunmuyorum

evolution_9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E-devlette bir uygulama var üzerinize olan hatlar hemen çıkıyor hangi numara hangi operatör arada bi yapılan kontrolle hat işinden yırtılır ama bu adamların gözü dönmüş beyaz eşya işine girmişlrt bunlar gidip bankadan kart çıkarmaya hesap açmaya şirket kurmaya kadar herşeyi yapabilirler. Kardeşim sen bu söylediğim ihtimalleride bi araştır sonradan başon ağrımasın iyice. Çok geçmiş olsun
    evox

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İyi dilekleriniz için teşekkürler arkadaşlar. Beyaz eşya firması diye arayan yerde belli oldu. Çetinler alışveriş merkezi diye bi yermiş sanırım evkur tarzı bi yer hemde Tekirdağ/Saray'da... Oradanda 2 iphone alıp ödenmemiş. Telefon ticareti döndüğü aşikâr. Hayatımda gitmediğim yer içinde şimdi baştan aynı işlemleri yapıcam. Evet hiç bi türlü imzam yok ama işimizden gücümüzden ve aklımızdan aldıkları yeterince can sıkıyor zaten.

ACYV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çözümsüz değil ancak biraz uğraşmak gerekir, çok sık oluyor böyle olaylar. Geçmiş olsun.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)