User Tag List

15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Engelli raporu ile araç almak..

AEM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Engelli raporu ile araç almak..

Merhabalar, herkese iyi forumlar internette çok araştırdım ancak bi sonuca ulaşamadım..

Evde tek araç bize sorun haline gelmeye başladı babamda sat arabanı 2 araç yapalım demesine internette yüzdesi düşük engelli raporu ile araç alınabildiğini öğrendim..

2005 yılında sıfır Hyundai getz almıştık ve 2010 da satmıştık bu şekilde ve 5 sene ötv filan ödemedik. Ancak daha sonra almak istediğimizde raporun %90 ve üzeri olması gerektiğini söylediler ama bazı yerlerde %40'ın üzerinde araç satıldığı da yazıyor bu konu hakkında bana net bi açıklama yapabilir misiniz?

Babamın engel durumu %68 işitme kaybı, annemin ise %69 ikiside işitme engelli ve ikisininde '' H '' sınıfı ehliyeti var..

Okuduğum bi makalede ise böyle yazıyor; Engelli Raporu %90’ın altında ise;

Yeri gelmişken belirtmek de fayda var. Eğer Engeliniz %40’ın altındaysa devlet size ÖTV indirimi yapmıyor. Ancak engeliniz %20 bile olsa doktordan sadece “H sınıfı ehliyet ile araç sürebilir” ibareli bir rapor aldıysanız o raporla ÖTV indiriminden faydalanabiliyorsunuz.

Sonuç: Ya %90 üzeri raporunuz olacak ya da “H sınıfı ehliyet ile araç kullanabilir’’ ibaresi geçen raporunuz olacak. İkinci seçenekte engelinizin yüzdesinin önemi yok.

sonuç olarak H sınıfı ehliyet ile araç kullanabilir ibaresi geçen raporu aldığımız takdirde araç alabilirmiyiz?

yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim, herkese iyi forumlar.
    Zirve hala tek kişilik...
    Adalet bakanı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    siz bir kere araç almışsınız yani belgeler tam.hem raporda süreklidir. yani 2.seferde neden olmuyor ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı oğuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    siz bir kere araç almışsınız yani belgeler tam.hem raporda süreklidir. yani 2.seferde neden olmuyor ?
    o zaman rapor %90 uzerıne cıktı dıye bı kanun geldı dedıler gecıstırdıler bızde ustelemedık ama böyle birse varsa yarın gıdıp bayii ye araba bakalım..
    Adalet bakanı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu konularda resmi kurumlarda çalışanlar bile pek bilgi sahibi değil. 2-3 yeri arayarak anca olurunu öğreniyoruz ya da direk yerine gitmek lazım...

bu konu ve forum belki yardımcı olur size
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-nelerdir.html

C!N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    H sınıfı ehliyet ile araç kullanabilir yazmaz dostum raporlarda, özel tertibat ile araç kullanabilir şeklinde düzenlenir, o zaman da aracınızda engelinizden kaynaklanacak dezavantajınızı ortadan kaldıracak bir aparat yapılması gerekli, %90 ve altı oranda bir raporla araç almak istiyorsanız. Konu ile detaylı bilgiler forumda mevcut, aratırsanız istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı oğuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konularda resmi kurumlarda çalışanlar bile pek bilgi sahibi değil. 2-3 yeri arayarak anca olurunu öğreniyoruz ya da direk yerine gitmek lazım...

bu konu ve forum belki yardımcı olur size
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-nelerdir.html
    Teşekkür ederim inceliyorum..

Alıntı C!N Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    H sınıfı ehliyet ile araç kullanabilir yazmaz dostum raporlarda, özel tertibat ile araç kullanabilir şeklinde düzenlenir, o zaman da aracınızda engelinizden kaynaklanacak dezavantajınızı ortadan kaldıracak bir aparat yapılması gerekli, %90 ve altı oranda bir raporla araç almak istiyorsanız. Konu ile detaylı bilgiler forumda mevcut, aratırsanız istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.
    Yorumunuz için teşekkür ederim yanlız işitme engeline nasıl bi tertibat yapılabilir ki?
    Adalet bakanı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AEM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim inceliyorum..

Yorumunuz için teşekkür ederim yanlız işitme engeline nasıl bi tertibat yapılabilir ki?
    Kanunda hatırladığım kadarıyla işitme engelliler için bir mantıksızlık vardı, işitme engellilerin araç kullanabilmesi için H sınıfı ehliyeti ve araçlarının arkasında işitme engelli olduklarını belirten ibareyi şart koşuyordu fakat ötv muafiyeti uygulamıyordu. Eğer yasa değişmediyse kanun bu şekildeydi. Ötv kanununa göz gezdirmenizi öneririm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı C!N Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanunda hatırladığım kadarıyla işitme engelliler için bir mantıksızlık vardı, işitme engellilerin araç kullanabilmesi için H sınıfı ehliyeti ve araçlarının arkasında işitme engelli olduklarını belirten ibareyi şart koşuyordu fakat ötv muafiyeti uygulamıyordu. Eğer yasa değişmediyse kanun bu şekildeydi. Ötv kanununa göz gezdirmenizi öneririm.
    H sınıfı ehliyetleri zaten mevcut işitme engelli olduklarını belirten ibare zaten arka camda mevcut babamın kullandığı aracında.. İnternette dolaşıyorum saatlerdir beni tatmin edecek bir bilgi bulamadım, Ötv kanununu bir araştırayım teşekkürler tekrardan.
    Adalet bakanı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dostum biraz kurcaladım sanırım benim söylediğim gibi, bir değişiklik yok işitme engelliler için.

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...lirler-mi.html

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zamanında getzi satarken 5 yılı dolunca vergi falan ödediniz mi? Engelli plaka mı sattınız? Normale mi çevirdiniz?
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

naci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir işitme engelli olarak aynı durumdan mustaribim, işitme engellilerde en fazla %90 rapor olursa araç alabiliyoruz ama o aracıda %90 engelli olduğumuz için kendimiz kullanamıyoruz. Bu konuyu takipteyim belki işe yarar bir şey çıkar bakalım.
    2 Temmuz 1993 unutma / unutturma

hondafit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en iyi bilgiyi vergi dairesinden alabilirsiniz.H ehliyeti varsa çoğu zaman ötv den muaf olabiliyorsunuz ama teyid için raporla vergi dairesine gidin

fevzi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki görme engellilerde durum nasıl oluyor %85 rapor oranı var ve görme engelli birisinde araç alımı durumu nasıl oluyor bu konu hakkında bilgisi olan varmı mevzuat a baktım fakat ben bulamadım bir bilgi bu konuda

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    H sınıfı ehliyetle aracı alırsanız bildiğim kadarıyla engelli kişi dışında (buna çocuk eş vs de dahil) aracı kullanamıyor.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bar35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    H sınıfı ehliyetle aracı alırsanız bildiğim kadarıyla engelli kişi dışında (buna çocuk eş vs de dahil) aracı kullanamıyor.
    Kanunun bu kısmı da değişti : Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)