User Tag List

Sayfa 12/13 İlkİlk ... 210111213 SonSon
240 sonuçtan 210 ile 228 arası

Konu: İnşaat sektörünün içinde yada kıyısında köşesinde olanlar

atakanakdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı m34kb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benimde bir sorum var. Kentsel dönüşüme giren bir dairemiz var. Apartman yıkıldı arsa durumunda ama mütahit ile anlaşılamadı. nedeni ise mütahitin giriş katlardan şerefiye talebinde bulunması ve daire maliklerinin bunu kabul etmemesi. Mütahitin böyle bir hakkı varmıdır yasaen durum ile ilgili bilgisi olan varmı?
    Burda olay tamamen pazarlık, sizin yerinizin ederi ve güncel imar durumundan sonra müteahhite kalan daire sayısı. Kimi yaptığımız yerlerde kalan dairelerden birini apartmana bırakıyoruz satıp kendi aralarında bölüşsünler parayı diye kimisinde yapmak için ekstra para alıyoruz.
    Sizin şuan yapacağınız şey müteahhitle anlaşmak. İstanbulda bilmiyorum ancak İzmirde öyle bir durumda TOKİ yapmıyor. Ayrıca TOKİ nin vereceği şartlar ne? TOKİ nin vereceği şartlar piyasadaki müteahhitlerden daha kötüdür.

atakanakdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.I.P Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu soruma cevap alamadım ama bu duruma pek şaşırmadım.
    birkaç ay öncesi zarar ediyoruz satamıyoruz diyen firmaların maliyetlerinin düşmemesine rağmen 0,98 faizle birlikte %20 indirime gitmesi ''gerçekten takdire şayan'' bir davranış örneği (!)
    Gördüğüm kadarı ile aramızda bu işlerle uğraşan arkadaşlar var.
    Bilmiyorum bu kadar açık yürekli birisi çıkar mı ama bana birisi aşağıdaki bilgileri verebilir mi? Yanlış anlaşılma olmasın bu işe girecek değilim. Herkes maliyetler arttı arttı diyor ama hangi kalem kümülatifte ne kadar bir artış getirdi onu detaylıca konuşan yok. Bunu merak ediyorum sadece

-ortalama metrekare satış fiyatı
    -ortalama arsa maliyet
    -ortalama maliyet
    -ortalama olarak maliyet kalemlerinin kırılımı

Alıntı atakanakdeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işten anlamayıp eline geçen ilk parayla müteahhit olan/olduğunu sanan kesimi ayırıyorum, 50-70 mal edeyim 400 e 450 ye satayım gibi bişey yok. geçen sene 1600 TL olan demirin ton fiyatı şuan 2990 TL...
    Lüks bir inşaatta m2 fiyatı 1600 TL civarlarında 1.sınıf bir inşaatta ortalama 1000 TL civarlarında m2 maliyeti. bunun arsa payı ve yapılan işe yatırılan paranında ciddi bir maliyeti var. Eklenecek bir ton ıvır zıvır parası var.
    Ortalama olarak üstteki mesajlarda anlatmıştım. arsa maliyeti sabit değil tabi ki, yaptığınız yere/bölgeye değişiyor. Ayrıca maliyet olarak sadece arsa, inşaat bedeli vs düşünmeyin, paranında bir maliyeti var, bağladığınız parayı 1 sene içinde faize koyup çıkartabiliyorsanız zaten kimse yapmaz ya da kredi çektikten sonra kazandığınız para sadece kredinin faizini ödüyorsa yine yapılmaz tabiki belli kazançlar olucak.

ChuckBartowsKi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkes inşaat kredisi olayına takmış önceden meskeni alınmaış dairelere kredi çıkabiliyordu şimdi bitmiş meskeni alınmış dairelere kredi çıkıyor ve önceden 50 kişiye çıkıyorsa şuan 15 kişiye çıkıyor.
    Sigorta ve Kasko işlemlerinizde uygun fiyat kaliteli hizmet...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maliyetler 3 aşağı 5 yukarı belli.

m2 başına 1500 TL diyelim. Bu sırf maliyet arsa hariç.

Müteahit 30/70 oranında anlaştı ise, kendi payı olan 30 ile hem apartmanı yapacak (yani birim maliyeti 5000 TL seviyesine çıkacak) hem de faizden fazla kar elde etmeye çalışacak. Yani maliyeti m2 bazında en az 6000 TL olacak bu durumda. Üstüne de pazarlık paylı karını koyacak olacak sana m2 maliyeti 9000-10000 TL
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    BAzı arkadaşlar her satılan daire karına satılıyor gibi düşünüyorlar. Halbuki şu anda müteahitlerin zararına sattığı pek çok daire mevcut. Bankalara borcu ödemek için bu yola gidiyorlar..... bunu da hesaba katmak lazım

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankara cinnah caddesinde kentsel dönüşümü tamamlanmış, giriş katı dublex, kendine ait bahçeli ve yer altı otoparkı olan 2+1 evi arkadaş 225 bine aldı. Ağzım açık kaldım. Cinnah lan.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atakanakdeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burda olay tamamen pazarlık, sizin yerinizin ederi ve güncel imar durumundan sonra müteahhite kalan daire sayısı. Kimi yaptığımız yerlerde kalan dairelerden birini apartmana bırakıyoruz satıp kendi aralarında bölüşsünler parayı diye kimisinde yapmak için ekstra para alıyoruz.
    Sizin şuan yapacağınız şey müteahhitle anlaşmak. İstanbulda bilmiyorum ancak İzmirde öyle bir durumda TOKİ yapmıyor. Ayrıca TOKİ nin vereceği şartlar ne? TOKİ nin vereceği şartlar piyasadaki müteahhitlerden daha kötüdür.
    bizde şöyle bir durum söz konusu, daire verilmeyecek onun yerine daire başı para vererek yaptırıyoruz. tek aklımı kurcalayan şu şerefiye konusu. çünkü çok saçma sapan rakkamlar dönüyor ortada. daire 150 bin tl ye yapılıp nasıl 100 bin tl şerefiye talep edilebilir. dublex degil birşey değil giriş katıydı 1. kat olacağız sadece

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BesiktasCRX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BAzı arkadaşlar her satılan daire karına satılıyor gibi düşünüyorlar. Halbuki şu anda müteahitlerin zararına sattığı pek çok daire mevcut. Bankalara borcu ödemek için bu yola gidiyorlar..... bunu da hesaba katmak lazım
    Yazdığın bugünün koşulları için geçerli. Genelde benim yazdığım gibi.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı m34kb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizde şöyle bir durum söz konusu, daire verilmeyecek onun yerine daire başı para vererek yaptırıyoruz. tek aklımı kurcalayan şu şerefiye konusu. çünkü çok saçma sapan rakkamlar dönüyor ortada. daire 150 bin tl ye yapılıp nasıl 100 bin tl şerefiye talep edilebilir. dublex degil birşey değil giriş katıydı 1. kat olacağız sadece
    Şerefiye göreceli birşey. Herhangi bir ölçüm metodu yok malesef.
    Fakat 1. kat daire genelde giriş katından büyüktür.
    Giriş katı daire zırt pırt apartman kapısının sesini duyar, 1. kat duymaz
    Giriş katı insanların gürültüsünü duyar, 1. kat duymaz.
    1. kat nispeten daha güvenliklidir.
    1. kat otopark gürültüsünü daha az duyar
    1. katın manzarası giriş katından daha iyidir
    Dairenin baktığı yön
    gibi göreceli kavramlar var.
    Pazarlık kabiliyetine bağlı.
    Okumadan imzalamam.....

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilave etmeyi unutmuşum.
    hayırlı cumalar.
    Gördüğüm kadarı ile aramızda bu işlerle uğraşan arkadaşlar var.
    Bilmiyorum bu kadar açık yürekli birisi çıkar mı ama bana birisi aşağıdaki bilgileri verebilir mi? Yanlış anlaşılma olmasın bu işe girecek değilim. Herkes maliyetler arttı arttı diyor ama hangi kalem kümülatifte ne kadar bir artış getirdi onu detaylıca konuşan yok. Bunu merak ediyorum sadece

-ortalama metrekare satış fiyatı
    -ortalama arsa maliyet
    -ortalama maliyet
    -ortalama olarak maliyet kalemlerinin kırılımı
    bu soruma cevap alamadım ama bu duruma pek şaşırmadım.
    birkaç ay öncesi zarar ediyoruz satamıyoruz diyen firmaların maliyetlerinin düşmemesine rağmen 0,98 faizle birlikte %20 indirime gitmesi ''gerçekten takdire şayan'' bir davranış örneği (!)
    Soru net değilki cevap verilsin,
    Sen burda günlerce hesapla kitapla pazarlıkla ortaya çıkıcak analiz ve sonuçları bakkal hesabı usulü istiyosun,
    Yüzde 0,98 faizle, yüzde 20 indirime giden yok emin ol, kampanya yapıyoruz diye fiyatları uçuruyorlar sonra indirim diye aynı yere çekiyorlar.
    Gerçekten zararına satılan konutlar sana bana kalmıyor, bu işinde kendi içinde bir piyasası var.

Şuan istanbulun en kötü yerinde kat karşılığı anlaşmalar yüzde 50 ile yapılır.
    Yani 10 daireli inşaat yapıcaksan 5 daire arsaya kalır.
    Bu oran bazı yerlerde 80'leri bulurken bazı yerlerde 50+nakit para gibi anlaşmalar yapılabiliyor.

Yapıcağın en basit inşaat m² fiyatlar 1100-1200'ün altına düşmez.
    En basit diyorum, belli bir mühendis, ofis kadron olmayacak, kendin emek vericeksin herşeyine.
    Bir dairede arsaya yapıcaksın maaliyet olur 2400 lira.
    100 m² bir daire 240 bine maal olur, yüzde 50 ile anlaşıp en basit malzemeyle yaptığın binada.
    O daireyide 350'den yukarı satamazsın zaten.

240 lira yatırılan, ruhsatından iskanına en az 1 yıl sürecek, içinde bir dünya stres ve risk barındıran bir iş için 110 lira kar çok amanda aman uçuk bir rakam değil..

Hele işin içinde bir kalemde olmasa bir kalemde illa sana denk gelicek sahtekar ustalar, arsasını verdi diye seni satın aldğını sanan toprak sahipleri, sana bu çok kazanıyor ya kesin çalıyodur, hırsızdır gözüyle bakan çevrendeki cahil cühala insanlarıda hesaba katarsak, o paraya değmez bile.
    240 liralık arsa al çok saçma olmayan bir yerden, dolar al euro al, 1 senede 350 oluyor zaten bu ülkede...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sanırım inşaat sektörü ile ilgili olumsuz yorumlar, özellikle yap-sat için, topraktan satışlarda voleyi vuranlar için geçerli.
    zaten son 2-3 senedir öyle bişey yok.
    düşünün bi daireden %50 hadi %75 kazandığını, kentsel dönüşüm muhabbetinden kat karşılığı farz edelim.
    baştan sözleşmesi osu busu var, yok taşınması yok kirası var, o ruhsatı alana kadar mimarı belediyesi vs vs var.
    inşaat bitmesi min 20 daire bir projede min yine 15 ay.
    iskanı alana kadar onun bunun ipoteği var, teminat mektubunuz var.
    yaptınız verdiniz, satamadınız bide aidat binio.
    bide sermaye %100 yoksa banka adı altındaki tefecilerin elindesiniz.
    2 yılda %50 kazanmak demek, şu andaki vadeli mevduat getirelerinin yanında hiçbişey.
    2005-2010 arası yap-sat vurdu geçti, o tarihlerde yapıp sonra kaçmak lazımdı.
    peşin çalışan sektörlerdeki (hepsi değil bazıları) kar marjlarını da bi konuşalım sonra inşaatı konuşalım şu an için bence..

calamityeas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İç mimarım, iç mimari tasarım render 3d proje vb işleri olanlar varsa ulaşabilirler.Yaptığım işler aşağıda

EAS DESIGN (@easdsgn) • Instagram photos and videos

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sektörde kimse kalmamış galiba senelerdir ses yok

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kredi paketlerini ne zaman açıklarlar acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Betona 1 ayda yüzde 45 zam geldi, demiri tutuyorlardı artmaya başladı diğer tüm malzemeler artmaya devam ediyor zaten. Kredi paketi açıkladıklarında yine üstüne koyacak evler muhtemelen. Satmaya korkuyoruz şuan elimizdekini

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı huseyinturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sektörde kimse kalmamış galiba senelerdir ses yok
    Dört seneden sonra güzel hort olmuş yalnız bu mesaj

Şaka bi yana, bizim de bi işimiz var hayırlısıysa ufukta. Umarım uygun rakamlara halledebiliriz.
    21`BMW G80 M3 Comp. & 09`Renault Megane 2 RS Phase-2

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaplan her iş bir sonraki güne göre uygun oluyor Türkiyede bir süredir, rahat olun

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    türkiyenin yapıcı gücü iller bankasında yeni adı ilbank da inşaat teknisyeniyim ,hertürlü boru döşeme işi benden soruluru,türkiyenin heryerine döşüyoz
    alt yapı kanalizasyon içmesuyu şebeke ,isale hattı yapımı
    atıksu artıma tesisi
    içmesuyu arıtma tesisi
    deniz dejarşı
    vs vs herşey bizden sorulur
    şuan da avrupa yatırım bankası (ayb) kredili bursa büyükşehir buski ile birlikte ortak kontrol yapmaktayız
    ben inegöl bölgesi 1, etap ve 2,etap içesuyu isale şebeke ,kanal kollektör ve içmesuyu depolarının projesinde kontrollük yapmaktayım
    2023 2, etap ihalemiz bitti 36 milyon yuro yakında kazmayı vurcaz yer tesliminden sonra
    PROSTOCK GARAGE

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de bir konu ile ilgili soru sorayım,

190m2 arsa üzerinde %35 imarlı bir yer var, ben buraya 80cm su basmanı üzerine çelik imal 15cm ytong duvarlı bir 55 + 55 m2 dubleks bir mesken yaptırmak istiyorum.

Dış kısımda ytong üzeri xps yalıtım malzemesi /iç mekanda da alçıpan olacak. Bu tarz bir inşaat maliyetini (Ortalama malzemeler ile) kabaca hesaplayabilecek olan var mıdır ?

Ben m2 olarak 4000- 5000 TL arası öngörüyorum ama yanılma payım tabi ki var. Fikir verebilecek kimse varsa şahane olur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)