User Tag List

Sayfa 2/34 İlkİlk 123412 ... SonSon
638 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Fahiş Zorunlu Trafik Sigortası Davalık Oldu

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yahu bu fiyatlar neye göre çıkıyor.

Yaş desen 30 yaş üstü kaza yok yinede yüksek çıkıyor.Neye göre hesaplıyorlar.
    Seat IBIZA FR

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasi olmayan adam icin artmasi buyuk haksizlik kaza yapana arttir tamam eyvallah hem adam akilli araba kullanirlar belki

Arenimo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    44 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anlamsız i şeytan kulağına 10 yıldır sigortamı hiç bodurmamama rağmen M3 e 892 lira çıktı en ucuz bu da , yaşım 30 bu ne gereksiz iştir arkadaş

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bide habelerde hep 300den 500 e cıkanlar gösteriyorlar asıl sizinde ödediğiniz gibi 1000+ cıkan ödeyen bi dunya insan var

34btr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    memleketın basında adammı varda sırketler adam gıbı davransın ınsana, tuttugunu dudukleme pesınde herkes , yargıdan da cok bı halt beklemeyın sız olsanız sızde gecırırsınız sahtekarlıgın adı tıcaret olmus , sıfırmala pesınde olan bı baş ın ayakları nıye skmesın vatandası ?

34btr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1100 gecen sene 2300 bu sene ödedim , tıcarı olmasa ödemezdım ama yolda olmak zorunda araç hal böyle oluncada gel kucaga normal,mustehak hatta.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben ucuza yaptırdım 97 model broadway. araç 12 yıldır bizde geçmişi temiz babamın hasar kaydı deği en son cezası bile 2002de kemerden 130 tl ye yaptırdıgımız sigorta 270 tl oldu. %100 üzerinde zam. hasar yok ceza yok yaş 45. neye göre nasıl hesaplanıyor anlamak güç.

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cidden düşündürücü bu sigorta işi. Tamam, yaptırmak zorunlu olduğundan dayıyorlar rakkamı diyoruz da, bir yandan da serbest piyasa var. Çok çok büyük kar marjları varsa, biraz karından düşen bütün piyasayı götürebilir. Ya cidden karlılık için çekmeleri gereken fiyat bu (sanmıyorum), ya da bütün sigorta şirketleri birleşip fiyat sabitliyorlar, bu da yasal değil.

Bu abartı zamların önüne geçmek için firmaların trafik sigortasından karlılığının araştırılıp, ortada gizli bir fiyat sabitleme olup olmadığı araştırılmalı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaş reel enflasyon %10 değil ki. sigorta şirketleri hesaplama yaparken soba borusunu pinpon topunu yıkanma süngerine göre hesaplanmış enflasyon değerlerini değil otomobil piyasasındaki enflasyona göre değer belirliyor. Arabaların yedek parça fiyatlarıda uçmuş durumda. Maaş alırken enflasyon %10 değil ama diye bağırıp sinir oluyorsunuz ya bu da aynı hesap ama bi sorun var o da sigorta şirketleri bu konuda belirleyici taraf.
    IN BOOST WE TRUST

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tamamda Alper benim 1500 tl lik 2012 model kanuni motorsikletimin geçen sene trafik sigortası 80 tl iken bu sene 570 tl olması % de kaç bin artış abi? Hangi yedek parça 10 kat pahalandıki? Bildiğin soygun işte. Artık sigortaladıkları ürünün raiç bedeline dahi bakmıyorlar bence.
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tutturabildiklerine o zaman.Geçen senelerdeki açıkları kapatmaya çalışıyorlar sanırım.
    Seat IBIZA FR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bakanlığın üzerinde çalıştığı olayda şu, bundan sonra kasko ile trafik sigortası bir olacak. Yani şu demek oluyor. 4000 liralık araban var ve bu sene 600 tl zorunlu trafik sigortası ödedin diyelim. Gelecek sene araban değer kaybedip 3500 olacak ama 5000 lira da zorunlu trafik sigortan olacak. Neden? Kaskoyu da geçirecekler yanında.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamamda Alper benim 1500 tl lik 2012 model kanuni motorsikletimin geçen sene trafik sigortası 80 tl iken bu sene 570 tl olması % de kaç bin artış abi? Hangi yedek parça 10 kat pahalandıki? Bildiğin soygun işte. Artık sigortaladıkları ürünün raiç bedeline dahi bakmıyorlar bence.
    Tarkanım sigortaların risk değerleri değişti diye biliyorum. Belli bir gücün üzerindeki arabalarda ve motorlarda katsayı arttı. Bi de şöyle düşün abi 80 liralık sigortan var ama allah korusun kaza yaptın bi arabaya çarptın bi kapı boyatsan zaten 500 lira tutacak.
    IN BOOST WE TRUST

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Arkadaşlar konuya bir açıklık getirmekte fayda var.

Forumda çoğu kişi bilir sigorta şirketinde çalıştığımı.

Bu rakamların buralara gelmesinde enflasyon ve parçalara gelen zamlar ve illere göre kaza rakamlarının elbette etkisi var ama sandığınız kadar büyük bir dilimde değil.

Zamlara en büyük bedeni hasar dediğimiz ölümlü veya sürekli sakatlık olan kazalar.

Misal: Bundan 3-4 yıl önce adamın eşi veya 1. derece yakını kazada vefat etmiş. Şimdi uyanık bir avukat bu olayı öğrenmiş ve gitmiş kapılarına ben sizin adınıza büyük paralar alırım şöyle yaparım böyle yaparım diyip netekim de talep edilen paraların mahkeme kararı ile alındığı görülmektedir.

Bu bedeller kişinin yaşına-eğitim durumuna-yaptığı işe göre yükselmektedir.

Hal böyle olunca Trafik sigortasından araçlar için ödenen bedellerinde yanında bir de bunlar eklenince kar etmek yerine batmamak için uğraşlar başladı.

Sigorta şirketi yıl başında kendini başka bir sigorta şirketine sigortalatır ve kar-zarar oranını paylaşır. (Reasurans)

Çoğu şirketin trafik sigortasında muallak rakamları 60-70 mio tl lere kadar dayanmış durumda. Bunlar kapanmayan ve davalık dosyalar.

Bu muallak rakamların hazine karşılıklı olarak ayrılması demektir. Para ile uğraşanlar bilir. Paranın finansmanında para götürdüğü gerçektir.

İşte tüm bunlar birikince maliyetler falan yukarda saydıklarım voltranı oluşturup poliçe fiyatlarının artmasını tetiklemektedir.

Bilgi almak için aşağıdaki TSB nin sitesine göz atabilirsiniz.

http://www.tsb.org.tr/resmi-istatist...spx?pageID=909

GKS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sigorta primlerinin artışının iki nedeni var. Birincisi, sigortadan ödenen vefat ve sakatlık, yani bedeni tazminatlardaki artış ki, son yıllarda tazminat tutarı yüzde 311 artmış. Asıl sorun bu da değil. Mahkemelerin bedeni tazminatlarda vermiş olduğu kararlar ve bu kararların 10 yıl geriye dönük uygulanması. İşte, sigortacıların belini büken, fiyatları yükseltmesine ve tüketicinin de yüksek prim ödemesine neden olan asıl konu bu. Kanunlar, sigortacılara, trafik kazasından ölenler için tazminat ödenmesini hükmediyor, ancak bu tazminatın nasıl hesaplanacağını, ne kadar ödeneceğini söylemiyor. Hal böyle olunca da sigorta şirketi, aldığı prime göre ve belli hesaplamalara dayanarak, 100 bin lira ödüyor; mahkeme ise, “ben 200 bin lira uygun gördüm, aradaki 100 bin liralık farkı da öde, geçmiş 10 yılda böyle eksik ödediğin ne kadar olay varsa onların da farkını karşıla” diyor. Sadece bu da değil. Kanunlar sürücünün kendi kusurundan dolayı vefatı halinde yakınlarına tazminat ödenmeyeceğini hükmetmesine karşın; mahkemeler, “kusurlu da olsa ödenir’ kararı veriyor ve bu karardan dolayı sigortacılar geçmiş 10 yıllık tazminatları ödüyor. Aslında sorunun çözümü çok da zor değil. Yasaya, trafik kazasında vefat edenler için ödenecek tazminatın nasıl hesaplanacağını gösteren bir madde eklenmesi yeterli. Tabi bir de yine yasaya eklenecek bir madde ile mahkemelerin aldığı kararların geriye dönük uygulanmasının önüne geçilmesi gerekiyor.
    Son 4 yılda sigortadan ödenen vefat, sakatlık tazminatı yüzde 311, maddi hasar tutarı yüzde 36 arttı. Toplam tazminatın yüzde 51’i vefat, sakatlık için ödeniyor.

Son 4 yılda ortalama trafik sigortası primi yüzde 54 arttı.
    2015’in 9 ayında 4,3 milyar TL trafik primi toplandı, 4,9 milyar TL bedeni, 2,2 milyar TL maddi toplam 7 milyar TL tazminat ödendi.
    Sigorta şirketleri trafikte aldıkları 100 lira prim karşısında 163 lira hasar ödüyor.

Her 100 araçtan 50’si hasar alıyor.

İstanbul’da her 100 taksiden 50’si, 100 minibüsten 24’ü, 100 otobüsten 26’sı, 100 kamyondan 12’si, 100 kamyonetten 22’si, 100 otomobilden 7’si kaza yapıyor.
    Türkiye’de ortalama trafik sigortası primi 105 Euro. İsviçre’de 510, İtalya’da 439, Hollanda’da 309, Belçika’da 308, Yunanistan’da 252, Almanya’da 237, Hırvatistan’da 192, Polonya’da 106 Euro.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tarkanım sigortaların risk değerleri değişti diye biliyorum. Belli bir gücün üzerindeki arabalarda ve motorlarda katsayı arttı. Bi de şöyle düşün abi 80 liralık sigortan var ama allah korusun kaza yaptın bi arabaya çarptın bi kapı boyatsan zaten 500 lira tutacak.
    Yanlış mantık. Sigorta riski satmaktır. O zaman sigorta şirketi sen ölümlü kazaya karışırsın, kişi başı ödeme tutarım 1 Milyon TL dese, bu rakamı mı isteyecek senden.

Sigortaların artmasının en büyük nedeni yine biziz. Nasıl mı ?

Adam arabasını kafa güzel vuruyor bir yere, sonra arkadaşına gidiyor ya vurduk arabayı senin sigortadan yaptıralım.

Sonra tutanak tutuluyor araç gidiyor anlaşmalı servise.

Servis bakıyor kapı sacı yamuk, gidiyor komple kapı değişti yazıyor.

Ya kapı gerçekten değişiyor ya da kağıt üstünde.

Sonuç olarak o aracın kapısı değişmesi şart değil. Böyle böyle yolunu buldu bu insanlar.

Şimdi sen ben gibi hatası/kusuru/kazası olmayan adamlar primleri ile sigorta sektörünü ayakta tutuyoruz.

Daha önceki bir konuda yazmıştım, link bulursam ekleyeceğim. Sigortacılığın son yıllardaki faaliyet raporlarını inceleyin çoğu zarar etmiş.

E adam seni sigorta ederken neden zarar etsin, kar edecek ki teknesi yürüsün.

blow07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    inşallah bizim lehimize bi karar çıkar diyeceğim de bakalım

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şirketlerin zarar vesaire durumlarında devlete bağlayıcılığı varmı yanı bankalar gibi devlet güvencesi durumu

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla ben motoru çektim trafikten . Kullanmıyorumda sigortasınıda yaptırmıyorum. Ancak araçlar için ne olur bilemiyorum. Çünkü üzerime 4 araç var çoğununda sigortası yıl ortası gibi yenilenecek. Umarım süprizle karşılaşmam.
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)