User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
32 sonuçtan 20 ile 32 arası

Konu: İşsizlik maaşı hk.bilgi

Draniela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar güncel durum nedir bu konuyla alakalı? İlle işten çıkartılmak mı gerekiyor yoksa kişi kendi istifa edince işsizlik maaşı alabiliyor mu?
    Semih Kurtulmuş
    Adventurer Engineer

tremx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    istifa edince alınamıyor diye biliyorum..
    K 1989 BB - TYPER / K 1997 BM - S2K / K 1595 BM - ML350

efef - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşten cikarilman lazım, birde ayrıldığın yerden minimum çalışma süresi var 500 gün(bu civarda ama net sayı olmayabilir) kesintisiz sigorta yatırılmış olması lazım.Bunlar uyuyorsa yatırılan sigorta fiyatına göre para veriliyor 10 ay süre ile değişmedi ise son olarak böyleydi

Talih.b16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    istifa edince alamıyorsun.
    işyeri çıkarınca sana evrak veriyorlar, hatta sigortada sistemde gözüküyor neden çıktığın, çıkarıldığın.
    Sisteme düştüğü an iskura gidiyorsun ve maaşın bağlanıyor.

Talih.b16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı efef Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşten cikarilman lazım, birde ayrıldığın yerden minimum çalışma süresi var 500 gün(bu civarda ama net sayı olmayabilir) kesintisiz sigorta yatırılmış olması lazım.Bunlar uyuyorsa yatırılan sigorta fiyatına göre para veriliyor 10 ay süre ile değişmedi ise son olarak böyleydi
    o 500 gün olayı yok.
    3 yıl içinde olması lazım belli bir gün sayısı.
    Ben 1 yıl 2 ay çalıştım tazminat kıdem hepsini aldım.
    Maaşta bağlandı 8 ay.

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Normalde işten çıkarılman ya da haklı bir sebeple ayrılman gerekiyor işsizlik maaşı için. Askerlik buna dahil değil, fakat istisna yapıyorlar askerlik konusunda.

Askerlik için çıkışlarda(sevk kağıdı sonrasında çıkınca silüs teslim edildiyse) işsizlik maaşına hak kazanılıyor.(Bir den farklı kaynaktan sorguladım bunu) Son 4 ay kesintisiz ve 3 senede toplam 600 gün sayısı hala geçerli olacak şekilde. Ama firmanın götlük yapmayıp çıkışı 12 koduyla vermesi lazım. Terhis belgenizle askerden geldikten sonra başvurup işsizlik maaşına hak kazanıyorsunuz.
    Instagram: mutusgarage

Draniela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Acaba haklı sebepten kasıtları neler? işkur sitesine de bir bakmak lazım tam olarak açıklaması nedir diye
    Semih Kurtulmuş
    Adventurer Engineer

Bolkar1st - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son 3 yıl içinde cıkıcagını tarihten itibaren örneğin 2017 mayıstayız şuan ve bu ay çıkmak istiyorsunuz. 2014 Mayıs'tan itibaren sigorta gününüzü toplayın 600 ve üzeri ise tamam. Ve son çalıştığınız iş yerinden kesintisiz 120 gün olması gerekiyor. İşten çıkarken genelde istifa yoluyla çıkılır ama kabul etmiyorlar. Siz ayrılırken ona göre söyleyin işsizlik maaşı alıcagınızı yardımcı olucaklarını düşünüyorum.

Sonraki süreci söylerim kendim yaşadım ordan biliyorum

fussy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bolkar1st Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son 3 yıl içinde cıkıcagını tarihten itibaren örneğin 2017 mayıstayız şuan ve bu ay çıkmak istiyorsunuz. 2014 Mayıs'tan itibaren sigorta gününüzü toplayın 600 ve üzeri ise tamam. Ve son çalıştığınız iş yerinden kesintisiz 120 gün olması gerekiyor. İşten çıkarken genelde istifa yoluyla çıkılır ama kabul etmiyorlar. Siz ayrılırken ona göre söyleyin işsizlik maaşı alıcagınızı yardımcı olucaklarını düşünüyorum.

+1 olay tam olarak bu şekilde. Sgkda işten çıkış kodları var iş verenin sizi çıkarması lazım maaş alabilmek için ve geri kalan şartlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bolkar1st Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İstifa ederek ve sevk kağıdında ihbar süreni doldurarak çıkıyorsun. İşten çıkış kodun 12 değilse kabul etmiyorlardır(işsizlik maaşı). Başka şekilde askerlik için işi bırakamazsın ki. Eğer firman işgüzarlık edip 12. çıkış kodu yerine kendi istegiyle çıkış koduyla çıkışını sağlarsa hem askerlik sonrasında tekrar işe girme hakkını hem de işsizlik maaşı hakkını kaybediyorsun, inceledğim tüm kaynaklar bunu bu şekilde tarif ediyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mutu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İstifa ederek ve sevk kağıdında ihbar süreni doldurarak çıkıyorsun. İşten çıkış kodun 12 değilse kabul etmiyorlardır(işsizlik maaşı). Başka şekilde askerlik için işi bırakamazsın ki. Eğer firman işgüzarlık edip 12. çıkış kodu yerine kendi istegiyle çıkış koduyla çıkışını sağlarsa hem askerlik sonrasında tekrar işe girme hakkını hem de işsizlik maaşı hakkını kaybediyorsun, inceledğim tüm kaynaklar bunu bu şekilde tarif ediyor.

Çalışan askerlik nedeni ile işten ayrıldığını işverene kanıtlamakla yükümlüdür. Bu da askerlik sevk belgesi ile mümkündür. Bu belgenin olmaması halinde işveren kıdem tazminatı ödemekle yükümlü olmayacaktır.

Askerlik hizmetinin zorunluluğu sebebi ile çalışanın bu gerekçe ile işten ayrılması durumunda uygulanacak herhangi bir ihbar süresi kanunen öngörülmemiş olmakla beraber, makul bir süre içinde işverene durumun bildirilmesi gerekmektedir. Bu sürenin tayini ise yargı kararlarına baktığımızda beş aya kadar varmaktadır. Daha uzun süreler ise feshin askerlik sebebiyle olmayacağı şeklinde yorumlanmaktadır.

Terhis olan asker işsizlik sigortasından yararlanabilir mi?

Kişi terhis sonrasında iş arama sürecinde işsizlik sigortasından faydalanabilmektedir. Ancak bazı şartları sağlıyor olması gerekir.

Şöyle ki;

İşten ayrılmadan önceki son üç yılda en az 600 gün prim ödenmesi
    Bu primlerin son 120 günü kesintisiz olması,
    İş sözleşmesinin feshedildiği tarihten askere gidilen tarihe kadar geçen sürenin 90 günü geçmemiş olması gerekmektedir.
    İşsizlik maaşı için terhis tarihinden itibaren 30 günlük süre içinde başvuruda bulunması gerekmektedir, aksi halde 30 günü geçen süre, işsizlik maaşı için hak kazanacağı süreden düşecektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son bölüm alıntı, editleyemedim. =)

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Draniela Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acaba haklı sebepten kasıtları neler? işkur sitesine de bir bakmak lazım tam olarak açıklaması nedir diye
    Haklı fesih nedenleri (çalışan için) bunlardır. İş kanununda belirtilmiştir.

4857 S.lı İş Kanunu MADDE 24 - MADDE 24 şerhleri

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)