User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
40 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: 30.000KM'deki aracımız conta yaktı,garantiye almıyorlar ne yapmalıyız?

mrbars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Panelvandan koltuklu çevirme işleri çok yapılmaya başlandı.
    Sokakta yeni bir firma taşındı, paso bu işleri yapıyorlar. Habire araç geliyor.
    Panelvandan minibüs niye yapılır mantığım basmıyor benim. Başkasının canı taşınıyor, önüne gelenin yaptığı koltuk bağlantısına, cam takılmasına, emniyet kemeri takılmasına nasıl güveniliyor anlamıyorum.

Trance-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Garanti süresince, araca müdahale edilirse garanti dışı kalır. Anormal bir durum yok.
    Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu okudum, şimdi bakırköy minibüsüne binip, meydana kadar ring hayali kuracagım

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkes yazmis zaten, sizin gorusmeniz gereken kisi dizaynci. Ordan da birsey cikmaz zaten..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çorlu citroen'e bulaşmasanız iyi edersiniz.Orası yetkili servisin ne anlama geldiğini bilmiyor. Zaten garanti dışı büyük olasılıkla aracınız en güzeli usta aramalarına başlayın.

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tüketici haklarına biri seni şikayet etse nolur biliyor musun? Yada Allah göstermesin ciddi bir kazaya karışsa aracın? Panelvandan çevrilme araçla insan taşıyorsun, ruhsatta kişi sayısı ne yazıyor, yapılan ilaveler ne kadar sağlıklı yapıldı bilmiyorum ama yapılan iş çok legal bir iş değil. Araç hararet görmediyse conta neden yaksın, servis ezberden konuşuyor olmasın? Su eksilttiğinde uyarması lazım o aracın, sürekli tamamlaya tamamlaya kullandıysanız sıkıntı olmamış olabilir

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı huseyinturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüketici haklarına biri seni şikayet etse nolur biliyor musun? Yada Allah göstermesin ciddi bir kazaya karışsa aracın? Panelvandan çevrilme araçla insan taşıyorsun, ruhsatta kişi sayısı ne yazıyor, yapılan ilaveler ne kadar sağlıklı yapıldı bilmiyorum ama yapılan iş çok legal bir iş değil. Araç hararet görmediyse conta neden yaksın, servis ezberden konuşuyor olmasın? Su eksilttiğinde uyarması lazım o aracın, sürekli tamamlaya tamamlaya kullandıysanız sıkıntı olmamış olabilir
    Motor hararet görmeden de conta yakabilir. Yanmaz diye birşey yok.
    Araç panelvandan da gayet güvenle çevrilebilir, devlette buna izin verir. Yeter ki projesi doğru hazırlansın, gerekli belgeler tam olsun. Ambulansların vs bile çoğu sonradan çevirme yapılarak hazırlanıyorlar.

Sahiplerini vs tanımam ama örneğin;http://www.aracprojemerkezi.com/inde...ge=referanslar

Ayrıca aracın garanti dışı kalması çok normal.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Devlet için kağıt üstünde projenin uygun olması ve evrakların tam olması yeterli evet. Ama olası bir kazada hayatta kalmak için yeterli olmayabilir. Yapılan işe önyargılıyım, 2015'te işi yapan bu gün piyasada yok çünkü.
    Aracın conta yakması için gizli yada normal hararet görmesi gerekmiyor mu? Susuz kalmadıysa, hararette görmediyse conta yanmış olabilirmi?

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Panelvandan koltuklu çevirme işleri çok yapılmaya başlandı.
    Sokakta yeni bir firma taşındı, paso bu işleri yapıyorlar. Habire araç geliyor.
    Panelvandan minibüs niye yapılır mantığım basmıyor benim. Başkasının canı taşınıyor, önüne gelenin yaptığı koltuk bağlantısına, cam takılmasına, emniyet kemeri takılmasına nasıl güveniliyor anlamıyorum.
    hocam devlet dünya kadar ihale açıyor, ambulans, jandarma, nakil aracı vs vs... bunların hepsi kapalı kasalardan döndürülüyor, zaten çoğunlukla orj. bağlantı yerlerini kullanıyorlar, üzerinde hazır var yani yerleri, emniyet kemerleri de koltuk üzerinde geliyor, bu işi profesyonel yapan çok yer var...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı huseyinturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Devlet için kağıt üstünde projenin uygun olması ve evrakların tam olması yeterli evet. Ama olası bir kazada hayatta kalmak için yeterli olmayabilir. Yapılan işe önyargılıyım, 2015'te işi yapan bu gün piyasada yok çünkü.
    Aracın conta yakması için gizli yada normal hararet görmesi gerekmiyor mu? Susuz kalmadıysa, hararette görmediyse conta yanmış olabilirmi?
    Tadilat konusu sorun değil, hem resmi olarak hem güvenlik. Cam Açmak için zaten yük taşımayan yerleri kesiyorlar çünkü. (Bazı araçlarda sadece yapıştırma tutuyor hatta o bölgedeki metali)

Conta yakma konusunda contada üretim hatası da olabilir. Fatigue, creep denen mevzular var. Araçta gram su eksiltmesi olmadan, yağa su, suya yağ karışmadan da conta yanabiliyor. Binde bir de olsa.

Kapak/blok yüzeyinde ufacık bölgesel hatalarda olabilir, yine su/yağ karışması olmadan su eksiltmesi olmadan contada noktasal yanığa sebep olabilecek...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Y.Emre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tadilat konusu sorun değil, hem resmi olarak hem güvenlik. Cam Açmak için zaten yük taşımayan yerleri kesiyorlar çünkü. (Bazı araçlarda sadece yapıştırma tutuyor hatta o bölgedeki metali)

Conta yakma konusunda contada üretim hatası da olabilir. Fatigue, creep denen mevzular var. Araçta gram su eksiltmesi olmadan, yağa su, suya yağ karışmadan da conta yanabiliyor. Binde bir de olsa.

Kapak/blok yüzeyinde ufacık bölgesel hatalarda olabilir, yine su/yağ karışması olmadan su eksiltmesi olmadan contada noktasal yanığa sebep olabilecek...
    Parçayla ilgili hatalar olabilir, binde bir ihtimal sonradan ilave edilen kaloriferden su kaçıran bir araca denk gelmez herhalde. Servislerin özellikle ticari araçlarda sonradan yapılan tadilatlara tavrını az çok biliyorum, direk öldürüyorlar o yüzden conta yanmamış olabilir diyorum ısrarla. Bariz belirtiler varsa geçmiş olsun tabi orası ayrı.

TechTurkey Caesar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaw okuyorum okuyorum okuyorum inanamıyorum. Adam ciddi ciddi neden garantiye almadılar diye sitem etmiş.

-ER- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar Yetkili Citroen servisinde çalışıyorum.
    Size ve diğer kullanıcılara tavsiyem aracınızı dışarıda yaptırmayın, neden dışarıda yaptırmayın çünkü bu gibi en ufak mesala park ampulu değişimi olsa bile dışarıda yapılacak işlemler fark edilir bulunursa garanti dışı kalır.

En basit örnek vereyim siz gerisini düşünün.

X bir markadan yeni televizyon aldınız ve mahalle elektrikçisine içini açtırıp kolonlarınan t bağlantı ile ilave kolon taktınız ama bütün bakım kurulumu yetkili servis yaptı ve ses kartı yandı şimdi bunu garantiye sokarlarmı tabiki sokmazlar.

Güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Aracınıza yetkili serviste montaj yaptırsaydınız belki bi nebze yardımcı olabilirlerdi, oda servisin insiyatifinde açıkcası kendileri satmadıkları yada önermedikleri ürünleri garantiye almazlar.

Bir dönem bizde xenon kampanyası vardı ve sadece intec xenonlarda garanti kapsamındaydı farlarda oluşan deformelerden garantiye giriyordu,
    başka marka takmış gelen müşteriler garibim xenon grantiye giriyor diye değiştirme talebinde bulunuyor tabi intec olmayınca dönüyorlardı

Sonra tabi bu olay iptal edildi çünkü merceksiz farlarda xenon deformeye kesinlikle yol açıyordu.

Çok uzattım. İster mercedes olsun ister suzuki servis dışında ne yaparsan yap kabul etmezler arkadaşlar.
    Belli bir markaya özel iş değil adamın verdiği garantiyi etkiliyecek ne yapılıp yapılmadığını bilmediği işlere neden garanti versin saçma olmaz mı

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Servise karşı hiçbir hak iddia edemezsiniz zaten herkes yazmış. Dizayncı hakkında da bir şey yapabileceğinizi sanmıyorum.

hkkcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar abiler öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim ederim falat bazı arkadaşlarımız servis prosedürünü bilmediğini düşünerek yprum yprığını düşünüyorum. Piyasadaki çoğu araç panelvandan açma ki Zaten jumperlerın fabrik çıkışlı 16+1 i yok. o dizayndan cıkan araçlar tekrar muayeneye girip bissürü prosedür gereği gerekli güvenlik kontrolünden geçti. Konumuz conta olayı . Biz ve birçok servisci arkadaşlar aracının arkasını ısıtmak için ya çorum kaloriferi yada petek kullanır bu aracın garantisini bozmaz.Garanti devam eder hatta arkasaşıma fiat servisinden uyarıda bulunmuşlar su eksiltcek bir ay içinde sürekli kontrol edin su eksiltirse getirin denilmiş.Servis garantisi devam ediyor birçok arkadaşımıZın aracı bu şekilde garantisi devam ediyor. Sorun bize patladı dizayncı hatasından kaybaklı bir durum farkındayız fakat bizim açımızdan düşünmek gerek ortada dizayncı yok , servis kabul etmiyor madur durumdayız . Benim sitem ettiğim nokta şu aracı ilk bakımına götürüyoruz araç bakıma girmeden önce kontrol ediliyor, madem contası yanık bizden 800ü almadan önce deki abi conta yanık 2000lira verip bikerede yaptıralım.böyle olunca insanın canı sıkılıyor para kolay kazanılmıyor. Birde adam sitem etmiş ciddi ciddi diyem @Ceaser abim napcaktım bu durumda ? Hadi ya tüh neyse sağlık olsun mu demem gerekirdi
    Hakkı Can Eryüzlü...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaten conta değişiminiz ha bakımdan önce olmuş ha sonra, değişen sadece 1 2 litre ekstradan yağ. oda tutsun 50 lira. (1litreden daha az gerekecek hatta.) Motoru komple indirmiyorsunuz ardı önü kapak açacaksınız.

Ayrıca 'su eksiltirse getirin' demekle 'aracınız su eksiltip hararet yapmış, conta patlamış. Getirin tamir edelim' demek aynı şey değil. Ufak tefek kelepçe sıkmalık, su tamamlamalık işleri 'müşteri memnuniyeti' açısından tabiki yapacaklar. Ancak hem servis dışı müdahale edilmiş hemde (düzenli olarak su eksiltme/kaçak) kontrolleri yapılmamış neticesinde de conta yakmış aracı garanti kapsamına almalarını beklemek polyannacılık olur.

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı -ER- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar Yetkili Citroen servisinde çalışıyorum.
    Size ve diğer kullanıcılara tavsiyem aracınızı dışarıda yaptırmayın, neden dışarıda yaptırmayın çünkü bu gibi en ufak mesala park ampulu değişimi olsa bile dışarıda yapılacak işlemler fark edilir bulunursa garanti dışı kalır.

En basit örnek vereyim siz gerisini düşünün.

X bir markadan yeni televizyon aldınız ve mahalle elektrikçisine içini açtırıp kolonlarınan t bağlantı ile ilave kolon taktınız ama bütün bakım kurulumu yetkili servis yaptı ve ses kartı yandı şimdi bunu garantiye sokarlarmı tabiki sokmazlar.

Güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum.

Aracınıza yetkili serviste montaj yaptırsaydınız belki bi nebze yardımcı olabilirlerdi, oda servisin insiyatifinde açıkcası kendileri satmadıkları yada önermedikleri ürünleri garantiye almazlar.

Bir dönem bizde xenon kampanyası vardı ve sadece intec xenonlarda garanti kapsamındaydı farlarda oluşan deformelerden garantiye giriyordu,
    başka marka takmış gelen müşteriler garibim xenon grantiye giriyor diye değiştirme talebinde bulunuyor tabi intec olmayınca dönüyorlardı

Sonra tabi bu olay iptal edildi çünkü merceksiz farlarda xenon deformeye kesinlikle yol açıyordu.

Çok uzattım. İster mercedes olsun ister suzuki servis dışında ne yaparsan yap kabul etmezler arkadaşlar.
    Belli bir markaya özel iş değil adamın verdiği garantiyi etkiliyecek ne yapılıp yapılmadığını bilmediği işlere neden garanti versin saçma olmaz mı
    Ben BMW aracımın yağını dışarıda güvenilir yerden faturalı alıp kilometresi dolmadan değiştirsem de garantiden çıkıyor ama. Castrol edge 5w30, Castrol edge 5w30. Ben alıyorum 4ltsini 100 liraya, borusan bana saplıyor 400 liraya. Şimdi bu reva mı yani?

Bu bir örnek. Citroende çalışıyormuşsunuz. Bana, aracımın far ampulü patladığı zaman, gidip kendim bir ampül alıp taktığımda, H4se H4, H7ise H7 her neyse, niye garantiden çıkması gerektiğini açıklar mısınız?

Bir aracı modifiye etmek, yazılım yaptırmak, turbo değiştirmek, intercooler değiştirmek, v.b. şeyleri anlıyorum. Fakat ben yağımı ya da park ampulümü kendim değiştirdiğimde, ya da modifikasyon bile sayılmayacak şeyler yaptığımda, örneğin son susturucu değiştirmek v.b., ya da jant takmak, niye aracımı garantiden çıkarıyorum, bunu öğrenmek istiyorum.

Yanlış anlamayın, hesap sorma falan değil haşa, cidden merak ediyorum.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hkkcn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar abiler öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim ederim falat bazı arkadaşlarımız servis prosedürünü bilmediğini düşünerek yprum yprığını düşünüyorum. Piyasadaki çoğu araç panelvandan açma ki Zaten jumperlerın fabrik çıkışlı 16+1 i yok. o dizayndan cıkan araçlar tekrar muayeneye girip bissürü prosedür gereği gerekli güvenlik kontrolünden geçti. Konumuz conta olayı . Biz ve birçok servisci arkadaşlar aracının arkasını ısıtmak için ya çorum kaloriferi yada petek kullanır bu aracın garantisini bozmaz.Garanti devam eder hatta arkasaşıma fiat servisinden uyarıda bulunmuşlar su eksiltcek bir ay içinde sürekli kontrol edin su eksiltirse getirin denilmiş.Servis garantisi devam ediyor birçok arkadaşımıZın aracı bu şekilde garantisi devam ediyor. Sorun bize patladı dizayncı hatasından kaybaklı bir durum farkındayız fakat bizim açımızdan düşünmek gerek ortada dizayncı yok , servis kabul etmiyor madur durumdayız . Benim sitem ettiğim nokta şu aracı ilk bakımına götürüyoruz araç bakıma girmeden önce kontrol ediliyor, madem contası yanık bizden 800ü almadan önce deki abi conta yanık 2000lira verip bikerede yaptıralım.böyle olunca insanın canı sıkılıyor para kolay kazanılmıyor. Birde adam sitem etmiş ciddi ciddi diyem @Ceaser abim napcaktım bu durumda ? Hadi ya tüh neyse sağlık olsun mu demem gerekirdi
    Servis prosedürünü sen mi yazdın? Hangi araç olursa olsun arabana bu gibi işlemleri servis dışında yaptırdığın anda araç garanti dışında kalır. Sana şunu soriim yol yaparken arabanın altını vurdun karteri deldin fark etmedin yağ aktı gitti araba yatak sardı. Servise gidip garantiden motoru yaptırmayı mı talep edeceksin. Gerçi bu kafayla siz onu da talep edersiniz. Kendiniz diyorsunuz suyu akıp gitmiş araba susuz kalmış conta yakmış diye. Bu kullanıcı hatasıdır. Hiçbir servis arabaya kendi yapmadığı işlem için garanti vermez. Veriyorsa eş dost gönül ilişkisi vardır araç sahibi ile yoksa vermez.

800 liraya da servis bakım yaptı demişsin. O bakım faturasının görüntüsünü koy sana neler yapıldığını açıklayalım. Sadece yağ su değişimi için servis 800 lira almaz. Eskiyen ve değişmesi gereken balata vs de vardır o fiyatın içerisinde.
    IN BOOST WE TRUST

-ER- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben BMW aracımın yağını dışarıda güvenilir yerden faturalı alıp kilometresi dolmadan değiştirsem de garantiden çıkıyor ama. Castrol edge 5w30, Castrol edge 5w30. Ben alıyorum 4ltsini 100 liraya, borusan bana saplıyor 400 liraya. Şimdi bu reva mı yani?

Bu bir örnek. Citroende çalışıyormuşsunuz. Bana, aracımın far ampulü patladığı zaman, gidip kendim bir ampül alıp taktığımda, H4se H4, H7ise H7 her neyse, niye garantiden çıkması gerektiğini açıklar mısınız?

Bir aracı modifiye etmek, yazılım yaptırmak, turbo değiştirmek, intercooler değiştirmek, v.b. şeyleri anlıyorum. Fakat ben yağımı ya da park ampulümü kendim değiştirdiğimde, ya da modifikasyon bile sayılmayacak şeyler yaptığımda, örneğin son susturucu değiştirmek v.b., ya da jant takmak, niye aracımı garantiden çıkarıyorum, bunu öğrenmek istiyorum.

Yanlış anlamayın, hesap sorma falan değil haşa, cidden merak ediyorum.
    Tabi ki sorgulayın, Ben servisi savunmuyorum ama markada kendini garanti altına almak istiyor.
    Müşteriye bu yağ kullan diyor (mesela Yamaha YAMATUBE garantisi veriyor)
    Olay modifiye kelimesine ilk bi geleli değişiklim OEM yani Orijinal Parça Üreticisi yani fabrikanın montajladığı ürünlerle garanti içerisinde,
    Araca servisde firmanın anlaşmalı olduğu markaları takıyor ve araçta çıkan marka arızalarını Oto markasıda anlaşmalı olduğu firmaya fatura eder.
    Yani herşey bir birine zincir misali.

Şudur mesela osram değilde ben bosch taksam ne olacak dersiniz. Evet size göre öyledir en basiti gözden kaçan bi elektrik işi V mi W mi derken akım farklılığından tesisata bi hasar verir şimdi ama ben bu ampulu önceki arabama taktım diyemezsiniz.

Yani bu mantıkla bakarsak ampul değiştirmek ile turbo değiştirmenin bi farkı yok sonuçta sadece o değişiyor.

Adamlar şu mantıkta sen bir noktaya el atar veya benden başka birine müdahale edersen ben o hattı komple garanti dışı bırakırım.

Bu arada benim 2 aracım varken biri peugeot biri citroen , bunlar çalıştığım firmada sadece birini yaptırıyordum oda aracın garantisinden bitti yinede orada yaptırdım, çıkan arızalarda iyi niyet garantisinde yardımcı oldular Türkiye distribtöründen onay alınmadan garanti işlemi olmaz bayii karar vermez yani benim burada çalışmamla alakalı değil bunuda belirteyim Gerçi o işlem olduğunda burada çalışmıyordum o zaman müşterisiydim

Velasıl kelam, üretici firma size aracı nasıl satıyorsa o şekilde garanti verir. Üzerindeki markalarla ve sonradan montajlanan ürünleri yetkili servis dahilinde yapılırsa iyi niyet kullanılabiliniyor.
    SOn söz; egsoz egsoz hattını çıkarır ve egsoz gazından gelen back pressure yani geri tepkimeyi etkiler AFR yi etkiler EGT yi etkiler buna göre işletimin yolladığı sinyalleri etkiler.
    Jant taksanız OEM jant ağarlığı ile aynı ağarlık dönüş çapı yada buna uygun kullanılmış salıncak burçlar amortisörleri etkiler belki daha çok yük bine yada ET değeri etkiler yani araca yaptığınız fabrika mühendisinin hesapladığı herşeyden etkileniyor adam size sattığı hale garanti veriyor
    Saygılarımla

Batum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @hkkcn Geçmiş olsun. Su hattıyla oynanmış garantiye almamaları normal.
    Keşke çorum kaloriferi yerine motordan bağımsız park halinde bile çalışabilen ısıtıcılar taktırsaydınız, servis araçları genelde bunları taktırıyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)