User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yatay Geçiş Hakkında( Bir garip yatay geçiş hikayesi)

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Yatay Geçiş Hakkında( Bir garip yatay geçiş hikayesi)

Burada aile ortamı mevcut. Yeri geldi baykuş iguana maymun falan aradık. Yeri geldi en olmayacak dertlere çözüm bulduk. Benimde başımda eğitim konusu dert bu aralar. Siz bilenlere sormak istedim;
    Özel ünide endüstri müh. okuyan bir öğrenciyim. 2.sınıftayım. Malumunuz ağırlaşan hayat şartları (okul parası battı demenin kibarcası) okulu değiştirmek istiyorum. Hem burada trafik falan istanbuldan sıkılmış olmam vs. İstediğim okul 9 eylül üniversitesi(izmir) ben şuanda khas'tayım.

Asıl mevzuya geliyorum.
    Şuan ki not ortalamam 2'nin altında (bizim bölümde 2nin üstünde toplasan 7-8 kişi anca vardır zaten).
    9eylülün yatay geçiş şartlarını okuduğumda 2 istiyor. Bu şekilde bakınca geçemiyorum.
    Ancak 2 ay önce dönem başlamadan yakın arkadaşlarım okul değiştirdiler. İkisininde ortalaması 2nin altındaydı.
    Ama gittikleri okulda,bizim okuldan olan derslerin bazıları olmadığından bu dersleri saydırmamışlar (o dersleri dd idi) ve böylece dd ler sayılmadığı için ortalama yükselmiş 2'nin üstüne çıkmış ve yatay geçiş yapabilmişler.
    Tabi bu iki arkadaşım aynı şehirde başka bir okula gittikleri için gidip konuşma fırsatları oldu. Benim öyle bir fırsatım yok.
    Kısacası ;
    Şuanki dd'lerimden 1-2 tanesi sayılmazsa not ortalamam 2'nin üstüne çıkıyor ve böylece yatay geçiş olanağı kazanıyorum.9 eylüle geçersem o sayılmayan dersleri tekrar alırım o dert değil. Sizce böyle birşey mümkün mü ? Arkadaşlarım yapmışlar ama gidip konuşman lazım diyorlar.
    Yada başka fikri olan var mı ?
    Şimdiden cevaplayan/cevaplayacak olan herkese teşekkür ederim.

Eyüp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ailenle kalıyorsan özel okul bence çok sorun olmamalı.. Ailemden farklı şehirde okuyorum ama kardeşim özel okulda okumasına rağmen maliyet olarak bakınca hemen hemen aynı parayı harcıyoruz..

Çevren yoksa oluşturana kadar ayrı bir sıkıntı , adaptasyon farklı şehir.. Ben Ankara'ya geldim 1 senede zor alıştım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merkezi sistem puani ile yatay gecisi arastirabilirsin.
    Kardesim Koc'dan Ozu'ye geldi bu sistemle hazirlik bitmis iken.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yani ossden aldigin puan ile kontenjan var ise istedigin universiteye gecis yapabiliyorsun.
    (Universiteye giris puaninin istedigin universtenin o sene ki giris puanindan yuksek olmasi gerekiyor.)
    Yeni bir tercih hakki olarak dusunebilirsin yani.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Eyüp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ailenle kalıyorsan özel okul bence çok sorun olmamalı.. Ailemden farklı şehirde okuyorum ama kardeşim özel okulda okumasına rağmen maliyet olarak bakınca hemen hemen aynı parayı harcıyoruz..

Çevren yoksa oluşturana kadar ayrı bir sıkıntı , adaptasyon farklı şehir.. Ben Ankara'ya geldim 1 senede zor alıştım
    Şuanki bölümüm 38 bin tl para.
    Başka bir şehire gittiğimde 9 ayda 38 bin tl harcayabileceğimi zannetmiyorum.
    Yurda 8000tl versem.
    Günde 30tl giderim olsa(ki kahvaltı ve akşam yemeği yurtta var) ayda 900, 9 ayda 8100tl.Toplamda 16.100 eder.
    Hadi üstü altı falan 20 diyelim.
    Yine kocaman bir 18 bin tl var arada.Birde gitgide zamlanıyor. Girdiğimden beri her sene fix 2-3 yaptı zam.
    Çevrede dert değil. İnsan arayan biri değilim. 3-5 arkadaşım var izmirde. Onlarla görüşüm arada sırada.
    Ayrıca mezun olduğumda devlet okulundan mezun olmak ile özelden mezun olmak arasında fark olduğunu düşünüyorum.

aykutsafakyaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    39 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ktudeyim ben yazokulunu 9 eylulden aldim. Simdi sikinti surda olucak ben de yatay gecise ugrastim suanda ortalamam 2 nin ustunde ama 4 sene oldu ve okulu uzatmis durumdayim degmiycegi icin ugrasmadim. Ben katip celebiyle birebir gorustum benim okulum turkce oldugu icin dil konusunu bi sikinti yaptılar. Ilk sene hazirlik atlamak isteyenlere yapilan sinavi sana da yapariz dediler gecersen o seneye gerek kalmaz kalirsan o seneyi de okursun dediler eyvallah dedim. Ama asil sikinti da derslerin denklik durumunda cikti bu zamana da kadar aldigin derslerin sayilmasi icin kurulla oturucaz konusucaz dendi sen bu dersleri bu zamana kadar turkce almisin saymazsak hepsini bastan alicaksin dendi bana. Bende daha da ugrasmadim. Oss puani durumu girdigin senede nakil olmak istediğin okulun puani daha dusukse gecerli oluyor. Senin okulunda dil sikintisi cikmaz diye tahmin ediyorum. Ama derslerin icerik ve denklik (uygulamali derslerde bilgisayar programi vb.) durumu sikinti cikarabilir onu da her derste yapmazlar diye tahmin ediyorum. Sen bana numarani bi mesaj at 9 eylul endustride tanidik olmasi lazim ben ona ulasir sana donmeye calisirim.
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde yaşamak zorunda kalmasak, gayet komik ülke aslında.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Atakan Akdeniz'e ulaş poloyu pembe kaplat sana gereken imkanları sağlayacaktır

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayrıca Yeditepe için sınıfta nasıl kalınır , paramızla nasıl rezil oluruz kurslarımız mevcuttur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aykutsafakyaman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ktudeyim ben yazokulunu 9 eylulden aldim. Simdi sikinti surda olucak ben de yatay gecise ugrastim suanda ortalamam 2 nin ustunde ama 4 sene oldu ve okulu uzatmis durumdayim degmiycegi icin ugrasmadim. Ben katip celebiyle birebir gorustum benim okulum turkce oldugu icin dil konusunu bi sikinti yaptılar. Ilk sene hazirlik atlamak isteyenlere yapilan sinavi sana da yapariz dediler gecersen o seneye gerek kalmaz kalirsan o seneyi de okursun dediler eyvallah dedim. Ama asil sikinti da derslerin denklik durumunda cikti bu zamana da kadar aldigin derslerin sayilmasi icin kurulla oturucaz konusucaz dendi sen bu dersleri bu zamana kadar turkce almisin saymazsak hepsini bastan alicaksin dendi bana. Bende daha da ugrasmadim. Oss puani durumu girdigin senede nakil olmak istediğin okulun puani daha dusukse gecerli oluyor. Senin okulunda dil sikintisi cikmaz diye tahmin ediyorum. Ama derslerin icerik ve denklik (uygulamali derslerde bilgisayar programi vb.) durumu sikinti cikarabilir onu da her derste yapmazlar diye tahmin ediyorum. Sen bana numarani bi mesaj at 9 eylul endustride tanidik olmasi lazim ben ona ulasir sana donmeye calisirim.
    Benim bütün dersler %100 ingilizce.
    Uygulamalı o bilgisayarlı zimbirtili dersleri saymazsa daha bile iyi olur. Benim bi c++ diye lanet dersim var evlerden Irak.

bayramoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardesim gitmek istediğin okulun sitesine girdiğinde yatay geçişe dair yönetmelik var bu yönetmeliği önce baştan aşağı gözden geçir eğer sende bu kriterler uyuyorsa okula gelip ilgili bölümün başkanıyla birebir oturup derdini anlat ve kriterleri araştırdığını, mevcut kriterlere uygun olduğunu ve eğitimine oradaki hocaların ışığında devam etmek istediğini belirt. ben yapamadım mesela herşey tutuyordu aldığım derslerden biri başarısız olduğu için sendeye uğradım ama süreçte epey bi araştırdım geçiş işlemlerini. gideceğin zaman değil dönem başından bunu araştırmaya ve gideceğin yere kendini tanıtmaya başla son dakikaya bıraktığında haydaa sende kimsin diyebilirler. kendini sevdir en önemlisi dürüst ol açık açık anlat.

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Soyle soyleyim prosedurleri bilemem ama yasam acisindan buyuksehire gidiyorsan, okuldaki senelik masrafin zaten ortalama bir ozel okul masrafini geciyor. Benim arkadaslarim izmirde ailelerinin yaninda kaldilar ozel okula gidiyorlar ben ankaraya geldim devlet universitesindr okumaya benim masrafim toplamda cok daha fazla.

hsyn64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende zonguldak makineden uşak makineye 2014de geçiş yaptım. merkezi yerleştirme puanıyla geçmek daha basit oluyor bildiğim kadarıyla. ama sana şunu söyliyeyim not ortalaması bile hikaye bence 9 eylülden t....lı birini bulursan zıp diye geçersin.***** 9 eylülde hangi siyasi görüş ağır basıyor bilmiyorum ama ***** partiden işini kolay yollu çözebilirsin.başka türlü şartlara uymuyorsan geçiş nerdeyse imkansız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hsyn64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende zonguldak makineden uşak makineye 2014de geçiş yaptım. merkezi yerleştirme puanıyla geçmek daha basit oluyor bildiğim kadarıyla. ama sana şunu söyliyeyim not ortalaması bile hikaye bence 9 eylülden t....lı birini bulursan zıp diye geçersin.***** 9 eylülde hangi siyasi görüş ağır basıyor bilmiyorum ama ***** partiden işini kolay yollu çözebilirsin.başka türlü şartlara uymuyorsan geçiş nerdeyse imkansız
    Sevgili forum ahalisi var mı o tarz yakını olan ? Benim en nüfuslu yakinim belediyede veznedar.Hallederim diyecek babayiğit varsa hayır duamizi alır.

Sinan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bencede araya birilerini sokarsanız daha rahat geçebilirsiniz.
    Yaklaşık 6 ay-1 yıl gibi bir süre adaptasyon süreci geçirirsiniz diye tahmin ediyorum.
    Geçen yıl içerisinde c++ olan derslerin tümünden kalmıştım maalesef, berbat bir ders.
    1 yıl üniversite okudum size tavsiye verecek kadar tecrübeli değilim ama genede ufak bir tavsiye vereyim.
    Eğer devlet üniversitesine geçiş yaparsanız size en büyük tavsiyem hocalara en ufak yanlış yapmamanızdır, yoksa 4 yıllık okulu 8 yılda bitirirsiniz
    Alıntı iztuzu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trafik açısından konuşursak Artvin şehir merkezi Tokyo Drift misali kıvrıla kıvrıla giden caddeden kurulu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mail attım 9eylüle bakalım dönerler inşallah.

Önce not ortalamasına bakıp sonra mı derslerin denkliğine bakılıyor yoksa tam tersi mi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ufuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mail attım 9eylüle bakalım dönerler inşallah.

Önce not ortalamasına bakıp sonra mı derslerin denkliğine bakılıyor yoksa tam tersi mi ?
    İnatla yatay geçiş deneme, puanın tutuyorsa mail bile atmadan ÖSYM aracılığı ile merkezi puan sistemi ile geçiş yap.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Volkann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2nci sınıf sonunda yatay geçiş yaptım 3.50 ortalamam vardı , geçtiğim okulda çoğu dersimi saymadılar , 1 kredi bile farklı olsa o dersi tekrardan alıyorsun. 1 dönemde 11 ders aldım geçtiğime geçeceğime pişman olmuştum.
    99' ZN 106 GTİ
    14' SC İBİZA CUPRA
    94' MAM 106 XSİ (TU5 SWAP)
    16' FK2 TYPE-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Volkann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2nci sınıf sonunda yatay geçiş yaptım 3.50 ortalamam vardı , geçtiğim okulda çoğu dersimi saymadılar , 1 kredi bile farklı olsa o dersi tekrardan alıyorsun. 1 dönemde 11 ders aldım geçtiğime geçeceğime pişman olmuştum.
    Ya alıyım sorun değil zaten burada verdiğim derslerin çoğunu ucu ucuna verdim.

Alıntı ckrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnatla yatay geçiş deneme, puanın tutuyorsa mail bile atmadan ÖSYM aracılığı ile merkezi puan sistemi ile geçiş yap.
    Tutmuyor hocam maalesef. Zaten tutsa direk acımadan geçerim.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)