User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Hangisi daha uzun ömürlü? (dizel - benzinli)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hangisi daha uzun ömürlü? (dizel - benzinli)

Boyle bir konuya arama motorundan ulasamadim acildiysa affedin.

Bir kaç yerde muhabbeti dondu araba alirken satarken de çok duyuyorum iste dizel cabuk bitiyor vs ayni koşullar altında kullanildiklarini varsayarak dizel mi daha uzun ömürlü benzinli mi ?
    Şahsi fikrim dizel daha uzun ömürlü çünkü daha güçlü motor içine sahip

burakgunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tek kıstası motor içi değil ki? en basiti dizelde turbo enjektör vs gibi çevre elemanlar var ve kullanımı daha zahmetli. daha fazla problem yaratma ihtimali var çunku daha kompleks. atmo benzinli daha kara düzen. ayrıca dizel torklu oldugu için daha çabuk debriyaj bozuyor mesela. gibi gibi sebepler var. ha ama tek kıstas "motor" ise şöyle konusabiliriz, dizelde tork elde edebilmek için kollar ve stroke uzun (bunun için daha az devir çeviriyor) haliyle daha fazla mesafede sürtünme oluşuyor. ama mesela daha az devir dondugu için de kranka baglantı noktalarında daha az çevrim gerçekleşiyor burada da avantajlı. gibi gibi uzayıp gidiyor bence.
    Alıntı KOSEREN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vazeline de zam yaparlar mı acaba seçimden sonra?Yapacaklarsa şimdiden alalım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Boyle bir konuya arama motorundan ulasamadim acildiysa affedin.

Bir kaç yerde muhabbeti dondu araba alirken satarken de çok duyuyorum iste dizel cabuk bitiyor vs ayni koşullar altında kullanildiklarini varsayarak dizel mi daha uzun ömürlü benzinli mi ?
    Şahsi fikrim dizel daha uzun ömürlü çünkü daha güçlü motor içine sahip

kardeşim 1999 model polo 1.9 sdi araçta dizel, bmw 550d de dizel biri muhtemelen içine zeytin yağı koysan 900bin km gitcek araç diğeri muhtemelen en temiz yakıtda bile en ufak partikül olsun vah anam vah yandım dedirtecek araç.

öbür yandan 90lar toyotaları ,vwları , hondalarıda benzinli araç 1.3 rotary wankellerde benzinli biri 500bin kmde gidebilir şaşırtmaz diğeri muhtemelen ortalama 50binde rektifiye gerektiriyor muhtemelen doğadaki kelebekler bile daha ömürlüdür.

özetle böyle genelleme bir kıyas biraz mantıksız olmuş, desenki 1.2tsimu 1.2 tdimi daha ömürlü olur ozaman belki

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor ömrü km olarak değil çevirdiği toplam devir ile ölçülür standart üretim ve kullanım için. Dizel motorlar genel olarak daha düşük devirde yürüdükleri için ömürleri daha yüksektir. Yani şöyle ki dizel motorlar genel kullanımda 1500-3000 devir aralığında kullanılır benzinli motorlarda bu 2500-4000 aralığıdır. Bunun dışında dizel motorlarda sıkıştırma daha yüksek olduğu için blok yapısı ve motoriçi daha dayanıklıdır.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sonuç olarak markaya modele motora gore değişir ama genel olarak dizel daha uzun ömürlü diyebilir miyiz ? Turbo enjeksiyon vs den bahsetmiyorum motoru kirmaktan bahsediyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesela renaultun 1.4 1.2 veya 1.6 atmosferik benzinlisiyle 1.5 DCI karsilastiralim.

kickbuttowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motoru kırmaktan kastın nedir? Krank mı kırmak, kol mu? Blok mu delmek? Ayrıca niye kırılsın motor? En fazla yağ yakmaya başlar, revize edersin.

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında bu soruya kimse cevap veremez.Çünkü aynı şartları hiç bir zaman sağlayamazsınız.Bakımları aksatılmamış her 2 motor da kronik bir sorun veya üretim hatası yoksa çok uzun kilometreler çalışabilir.1 000 000 km yapmış multijet motor da gördüm 100 000 km'de motor yapan da...Ama bence bakım 1. faktördür her zaman.

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bana kalirsa dizel daha saglamdir. Ornegin is makinalari kamyon otobus vs

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    dizelde nesil eskiye gittikçe motor dayanıklılaşır ama yakıt ekonomisi kalmaz.. çünkü o yıllarda kimse dizeli ekonomi için almıyordu.. ve düşük haicmli düzellerde yoktu genelde en düşüğü 2.0 dan başlıyor ortalama 3.0 - 3.5 idi o motorlara yağ koy çalışır.. kaya gibidir.. ömürleride çok uzundur.. halada tıkır tıkır çalışanları var..

bu common teknolojisinden sonra dizeller her yeni nesilde git gide hassaslaşdı yakıtı bile seçer oldu.. takside var 600-700 binde multijetlerde onların çoğu bir yada iki defa motor yaptırıyor.

Benzine gelince iyi bakılmış düzenli bakımları yapılmış oynanmamış bir benzinli kolay kolay sıkıntı yaratmaz.. Ben 600-700 bin km lerde W126 lar gördüm daha motoru kapağı açılmamış... 550 bin kmde opel senatör görmüşdüm.. takside 600-700 binde dolu accent 1.4 albea 1.6 falan gördüm..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @kelalper cok dogru yazmis. Sadece blok piston krank kapak olarak bakarsak dizel cok daha dayaniklidir, soyledigi nedenlerden.

Fakat durum su; modern dizellerdeki turbo, enjektorler v.b. dis ekipmanlar nasil kullaniliyor? Ornegin gazlayip gazlayip motoru kapatirsan ball bearing olmayan turbolu araclarda basinc farki kaybolup turbo yag basmaya baslayacak. Bu basilan yag nereye gidecek? Intercooler, emme, kapak, yanma odasi, egzoz, dpf. Hepsini aldik kucagimiza. Ya da ucuz olsun diye dandik mazot aldilar. E bir enjektor 1000tl.

Cok duzgun bakilmis bir dizel her benzinliden daha uzun omurludur. Fakat ben bu ulkede neredeyse kimsenin otomobil kullanmayi bilmedigini bilecek kadar uzun suredir isin icindeyim, o yuzden binmek icin atmosferik benzinli arac alirim.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    temiz kullanılmış kaliteli bir otto motor 1 milyon km yi dahi rahat görür.
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lemans da Audi r8 5.2 v10 dizel kullanıyor diye biliyorum ve bu yaris dayaniklilik yarisi is makineleri traktörler hep dizel ve çok uzun omurluler yani eşit koşullarda düşünürsek dizel daha uzun ömürlü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    iş makinelerinin bakım listesi arabalarda olsa kimse araba almazdı 20 çeşit bakımı var.. günlük periyodik s.o.s kışlık.. tabi bu bakımlarda kendi içlerinde alt kalemlere ayrılıyor.. çeşit çeşit bakımı var o iş makinalarının.. derdi tasasıda bitmez..

iş makinalarını o yüzden şu arabalarda kullanılan dizel benzetmelerine bence hiç katmayın alakası yok.. o iş makinalarında kullanılan dizel motorların araçlarda kullanılan motorlarlada ne hacim ne güç ne teknoloji olarak alakası var.. onların üretim amacı tamamen sadece güç yük taşıma kaldırma itme kırma v.b ...

İbrahim33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    atmo motorların daha uzun ömürlü olduğu yadsınamaz bir gerçek.
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalyan aşktır Alman ticaret
    KALBİNİ MAHŞERE GÖTÜR !!

tylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesela renaultun 1.4 1.2 veya 1.6 atmosferik benzinlisiyle 1.5 DCI karsilastiralim.
    Şuan 2003 1.4 clio sedan sahibiyim arabamın motoru orj 93.000 de adım gibi eminim bu motor bi 93.000 daha gitmez ama dci motorlar kapak açmadan rahat 200-250.000 görüyor
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konunun bir üst leveli kaç yaşında milli oldunuz olur ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı tylan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şuan 2003 1.4 clio sedan sahibiyim arabamın motoru orj 93.000 de adım gibi eminim bu motor bi 93.000 daha gitmez ama dci motorlar kapak açmadan rahat 200-250.000 görüyor
    niy gitmesin accentların 1.4 leri takside rahat 600-700 bin leri görüyor albea siena onlarda takside 1.2 1.4 leri rahat 600-700 bin leri görüyorki hepsinde lpg de var..

Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kullanım şekli, yakıt vs çok fazla değiştirir bu konuyu

Kesin olarak bir kanıya varabileceğimizi hiç düşünmüyorum açıkçası

Ancak şu bir gerçekki küçücük motordan yüksek güç üretmeye çalıştıkça motor ömrü azalacaktır.. Misalen 1.2 - 1.4 tsi, işin içine turboda girince yurdum insanı turbo araç kullanmaktan aciz olduğu için, memlekette pek uzun ömürlü olamayacağı aşikar

Büyük hacimli düz motor olacak, sensördü valfti en az seviyede olacak o zaman uzun ömürlü olur. Bunada misal olarak eski düz motor audileri, isuzuları örnek gösterebiliriz.
    - Bize Her Yer TRABZON

tylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    niy gitmesin accentların 1.4 leri takside rahat 600-700 bin leri görüyor albea siena onlarda takside 1.2 1.4 leri rahat 600-700 bin leri görüyorki hepsinde lpg de var..
    abi hararet sorunu yüzünden binmeye korkar oldum,benim aldığım kişi ilk sahibi 60 küsür yaşında bi amcaydı aldığından beri varmış bu sorun araba da hatta geçen sene conta yakmış.
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konunun bir üst leveli kaç yaşında milli oldunuz olur ...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)