User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: ikinci elde araç alma kriterleri sebebi nedeni

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

ikinci elde araç alma kriterleri sebebi nedeni

Evet arkadaşlar kısa sürede birsürü araç aldım sattım satma sebebim hiçbirisinden hoşnut kalmayışım ve 1 2 hafta sonra üstü örtülen şeylerin gün yüzüne çıkması... neyse bir iki araç bakıyorum şu aralar arabanın KM'si 200bin üzeri ise alınırmı veya alınmazmı. arabanın tüm parçaları orjinal olmak kaidesiyle. ben bu işin içinden çıkamadım 200 bin ve üstü kimi araçlar 1xxk'lık araçlardan ciddi şekilde diri ve düzgün duruyorlar. düşüncelerinizi bekliyorum. araç gerçekten düzgün ise fakat 200bine yaklaşmış veya geçmiş bir araç alınabilinirmi ? 200bin üstü araçların satışı ciddi sıkıntımı yaratırmı ?

AliDogukan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şahsım adına ikinci elde en önemli unsur değişen boya kilometreden ziyade,aracın herşeyinin gün gibi ortada olması.Yapılan periyodik bakımların proforma faturasını isterim.Araçta değişen veya boya varsa önceki halinin fotoğrafını isterim.

Yüksek kilometreli 200 bin üzeri alacaksam kenara olası turbo ve diğer masraflar için 5 bin ayırırım.Tabi yüksek kilometreli araç alırken doğal olarak piyasadan biraz aşağı alacaksınız.Hangi marka araç olduğuna göre çıkarabileceği sorunları araştırır bu miktarı azaltır veya artırırım.Eğer amacınız arabayı alıp galerici gibi kar etmek değilse özetle 30 a alıp 40a satmaya çalışmıyorsanız uygun rakam seçimiyle kilometre yüksek olsa da rahatlıkla elden çıkarabilirsiniz.

Son olarak Japon arabası alıyorsam kilometreyi hiç umursamam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arananlarda konu açmıştım primera gt arıyorum fakat istediğim fiyat temizlik kriterlerine uygun bir araç bulamadım.

HG6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsettiğiniz 1xxk kmlerdeki araçların kilometreleri tokatlanmış çünkü piyasada kmsi orjinal araba sayası oldukça az.

200k kmyi geçen corsa dti sayısı bile oldukça az şaka gibi yaklaşık 15 yaşında dizel bir araba sonuçta üstelik bu araçlar yıllarca şirket aracı olarak kullanıldı, komik. Aynı şekilde ies ler, 1.4 civicler ,1.6 vti lar vs örnekler çoğaltılabilir.

Öncelikle yapılan işlem dolandırıcılıktır ancak bana göre bu sıkıntının sebebi birazda olsa halkımız kaynaklı, adam arabanın bakım durumuna bakmaz ne durumda hangi şartlarda kullanıldığına bakmaz arabanın sağlığına bakmaz gider kmsine bakar. Bir diğer sıkıntı da yaklaşık 8 yaşında bir dizelin 100k km altında olmasını bekliyor insanlar saçma ama halkımızın gerçeği bu ulan dizel bu senede en az 25k km yapmazsan avantajı olmaz. 8 senede kafadan 200k km yapar. Rakamları afaki yazıyorum tabiki +,- oynayabilir ama ne yazıkki halkımız bu kadar bile düşünemicek kadar saf mı diyim cahil mi diyim bilemedim.

Birde TÜV saçmalığı var araba muayeneye geliyor kmsi 2 sene önce geldiğinden daha düşük ve o aracı abi bunun kmyi tokatlamışlar diyip o aracı muayeneden geçiriyorlar, değişik.

Kısacası 2. El araç alırken dikkatli olmak lazım kmye fazla takılmamak lazım önemli olan aracın sağlığı, bakımlı olması günümüzde hemen hemen bütün araçlar 1 milyon km yapabilcek kapasitede. Ayrıca orjinal km de araç az olduğu için kmye birde bu yüzden takılmamak lazım yani çoğu düşük km diye satılan araçların kmsi kim bilir nerelerden gelme. İstisnalar olamaz mı tabiki olabilir hatta var yani ama istisnalar kaideyi bozmaz.

Konu sahibi arkadaş km olayı ile ilgili bir garipliği dile getirince ben de gözlemlerimi dile getirdim, bir genelleme yaptım lütfen kişisel ve yanlış anlamazsanız sevinirim..

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir arabanın yetkili servis bakım kayıtları yoksa ve 100.000 kmyi geçmiş ve 5 yaşından büyükse zaten türkiyede kmsi düşürülmüş muamelesi yapmak lazım ki dil yanmasın. Ki %90'ı düşürülmüş oluyor. Araba bakarken defalarca başıma geldi yaşı biraz büyük araçlarda arabaya 70.000 yazmışlar mesela ilk muaynesinde 50.000de ikincide 60.000 üçüncüde 70.000 de hiç sekmiyor nasıl oluyorsa bu iş, ama arabanın içi dışı yetkili servis bakımlı 150k'daki arabadan beter.

Km'si 5 kere düşürülmüş araba almaya da razı ama bizim millet kimse birbirini kandırmasın, biz her şeyi millete göstermelik yaptığımız için. Komşusu arkadaşları "ooo kmsi yüksekmiş" demesin diye. Sonra da yok işte 150.000de motor bitti bilmem ne. E sen biliyor musun o triger en son ne zaman değişti ? Enjektörlerin bakımı yapıldı mı ? Sen 120.000 de daha çok var trigere derken oysaki o araba 300.000 de vadesini çoktan doldurmuş trigerle yol alıyordu.

Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakın zamanda buna benzer konu açtım okumanızı tavsiye ederim. http://www.techturkey.com/forum/sohb...avsiyeler.html
    Öncelikle yüksek kmden kasıt nedir 100k üstü mü 200k üstü mü? Bir çok kişi 200k kabul eder.

Bu konu çok kafayı yorduğum bir konudur.
    Şimdi öncelikle şunu kabul edelim. Ülkemiz şartlarında milyon kmler falan hayalden ibaret. Benzinli bir otomobil ortalama 300-350k arası yol yapar. 400kları çok nadir görür.

Bunun en büyük sebebi insanımızın arabayı kullanmayı bilmemesi, araç her el değiştirdiğinde bakım kalitesinin düşmesi. Sıfır gibi aldığımız 15 senedir bizde olan sorunsuzluğu ile ünlü olan Civicimiz bile 300kya gelince azda olsa mavi duman atmaya başladı. Üstelik 15 senedir aynı Honda özel servisinde bakımları aksatılmadan yapıldı. Artık gençlerin altında ezilenleri siz düşünün.

Yani japonda km önemsiz lafları bana boş geliyor.
    Ha birde derlerki motor yaptır devam et nolacak. Aracın kasası çok diriyse doğru fakat kmyi sadece motor yapmıyor. Aracın her parçası yıpranıyor.
    Sonuç olarak km takıntısında haklılık payı var.
    Para kolay kazanılmıyor kimse sanayilerde dolaşmak istemez.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaynaklı parça değişeni olmamalı
    Civatalı parçalar değişmiş olabilir (1 kg macunlu olmasından iyidir)
    Tramer kaydının olmaması yada rakamların usturuplu olması
    Km orj. olması

Benim ana kriterlerim bunlar. Bunlar ok ise motor şanzıman yürüyene bakar alırım.

2013te 200binde dizel araba aldım. Şu an 303binde. Piyasada 180bindeyim diyen arabaların %90ını her yönüyle bozar. Satmaya niyetlendiğimde km duyan "ooo çokmuş" diyip kaçtı. alıcı da insanı 3 kağıda zorluyor. Km yi 140bine düşürsem gerçekten kimse anlamaz. Araba da o denli iyi yani.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar araba yetkili servis bakımlı olunca bence hiçte araba bakımlı olmuyor . arabam sıfırdan beri yetkili servise giriyor . 6 yaşına geldi . kimsede bu arabanın fren hidroloği ve antifrizi değişmesi lazım demiyor . kitabındada yazıyor . 500 liraya bir yağ değişip sallıyorlar . işçiliği kolay çok para alabilecekleri seyleri hemen yapıyorlar 30000 de buji değişmesi lazımken 10000 de değişmek gibi . kim uğrasacak fren hidroliği ile hava al vs .

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gemsazr9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar araba yetkili servis bakımlı olunca bence hiçte araba bakımlı olmuyor . arabam sıfırdan beri yetkili servise giriyor . 6 yaşına geldi . kimsede bu arabanın fren hidroloği ve antifrizi değişmesi lazım demiyor . kitabındada yazıyor . 500 liraya bir yağ değişip sallıyorlar . işçiliği kolay çok para alabilecekleri seyleri hemen yapıyorlar 30000 de buji değişmesi lazımken 10000 de değişmek gibi . kim uğrasacak fren hidroliği ile hava al vs .
    %100 katılıyorum

Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gemsazr9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaþlar araba yetkili servis bakýmlý olunca bence hiçte araba bakýmlý olmuyor . arabam sýfýrdan beri yetkili servise giriyor . 6 yaþýna geldi . kimsede bu arabanýn fren hidroloði ve antifrizi deðiþmesi lazým demiyor . kitabýndada yazýyor . 500 liraya bir yað deðiþip sallýyorlar . iþçiliði kolay çok para alabilecekleri seyleri hemen yapýyorlar 30000 de buji deðiþmesi lazýmken 10000 de deðiþmek gibi . kim uðrasacak fren hidroliði ile hava al vs .
    Çünkü memlekett usta yok. Hadi motor ustası gene bulunuyor da kaporta ustası kalmadı gibi birşey artık.
    Fiat yetkili servisinde arkadaşım uyarmasına rağmen 4 litreni yağ alan araca 5 litre koydular üstelik yağ viskoziteside yanlıştı. Doğrusunu alıp eline veriyorsun gene yanlış koyuyor. Gelde güven şimdi.

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yetkili servis bakimli olmasi iyi bakilmasi anlaminda yazmadim yalniz onu ben. Yetkili servis bakimli aracin bakimi zamaninda mi yapilmis yapilmamis mi ve en onemlisi aracin orjinal kmsinde oldugunun buyuk kanitidir diye yazdim. Yetkili servisin yuzunden 5600tl cope para atmis biri olarak diyorum bunu.

Ayrica burasi turkiye herkes isini saglama almali. Yapilan isi kontrol etmeli. Eger isinin ehli drgilde o servis zaten bir zahmet degistirin, gitmeyin.

prodorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vallaha arkadaşlar uzun süre satış yöneticiliği yaptım otomobil firmalarında şimdi genel müdürlük yolunu açabilmek için opel de servis müdürlüğü yapıyorum.
    aslında sorun ustalarda diye düşünürken benim düşüncem tamamı ile değişti. Biz araçlar üzerinde check up yapmak zorundayız ve müşterilerimize her sıkıntıyı belirtmek zorundayız. ama genellikle aldığımız cevap zaten satacağım. çok pahalı alan yaptırsın gibi. balataların bitmiş diyoruz idare eder o cevabını alıyoruz şanzımanına fiyat veriyoruz arabanın gidip sanayide yarı fiyatına yaptırmaya çalışıyor sonra 2 hafta sonra 2 ye katlanmış bir sorun olarak karşımıza geliyor. yani anlayacağınız durum çok sıkıntılı benim kriterime gelince ben inanılmaz titizim o nedenle araba da bulamıyorum zaten
    PROJE DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE SATILIKTIR

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yetkili servislerin ic yuzunu cok iyi biliyorum. Rezaletten baska sey degil. Tanidiginizin tanidigi, iyi bir ustaya gidin cok cok daha iyi.

Insanlara bu sifir km bmwler mercedesler ucak gibi geliyor, ama sökunce anlasiliyor, aslinda her sey ayni ustu makyaj sadece
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Evo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir keresinde almak istediğim aracın sahibinin kilosunu sorunca adam sinirlenmiş telefonu suratıma kapatmıştı
    Bunu sürücü koltuğundaki aşınmayı tahmin etmek için sormuştum...

Evet, bu dahi bir etkendir bana göre.
    Genel anlamda araçlar yüksek kilometrelere dayanıklı şekilde üretiliyorlar.
    Periyodik bakımlar aksatılmadığı ve sarf malzemeler zamanında değiştirildiği sürece yüksek km'ler sorun değildir kanımca.

Fakat elimizin altında bunca seçenek, model varken neden yüksek km ile risk alalım ki.
    Benim baktığım ilk kriter km sonraki tramerdir...

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiye'de 200bin üstü temiz araç sayısı az... bahşiş usulü tamir ettirmeye çalışıyoruz. Ucuz olsun, ehli olmasa da olur olmadı satarım diye tamirhanelere sokuluyor arabalar...

Benim KM anlamında bir kriterimde şu... Yeni bir arabanın 200bin kmsi çok korkutmaz beni. yani 200bin yapmış 2012 arabadan çok korkmam. Ama 200bindeki 95 model araba daha korkuludur, özellikle donanımı fazla ise... Metal yorgunluğu, patates olmuş plastik aksam vs vs...

O yüzden taksiciler 3 yılda 500 bin görür multijetle ama eski model 200bindekiler üstüne 300bin daha yapamaz...
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

Diyadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor komp değerleri yerinde şase kule panel direk işlemsiz kapı içleri motor içi bagaj içi boyasız döşemeleri yıpranmamış olan rotbalansta bütün değerleri yerinde olan arabaları alıyorum

Tramer sorgulayan km kontrol eden boya makinası ile dolaşan çoğu zaman yanılır

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    işin özü bunu daha öncede yazdım araçların parça yada zaman ömründen dolayı değişim süreçleri vardır.. bu sadece parça değildir aracın içindeki sıvılarda buna dahildir..

kaç kişi bunları yapıyor??? yani kaç kişi servise gidipde bizim şu enjektörlere bir bakıma soksaka km geldi klima gazına baksana hidrolik yağını değişelim km si geldi direksiyon yağını bir tazeliyelim yada şanzıman yağı değişim vakti geldi diyor kim bunları yaptırıyor.. millet sanıyorki bu parçalar sonsuza kadar dayanır.. yok öyle bir dünya..

Araçdaki her parçanın bir kullanım ömrü var işi bittimi zamandan yada km den ötürü görürsünüzki tırnak kırılır kopar atar orasından burasından ses gelmeye başlar.. ne yazık ki pazar böyle.. işi bilen iyi sürücü eli arabanın içindedir zaten.. sık sık her tür bakımını yaptırır ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    eklemede yapıyım benim canımı en çok ne motoru yaptırmak sıkar ne kaporta sıkar ne başka bir şey bunları zaten ustaya veriyorsun giriyor çıkıyor ..

benim en çok canımı trim malzemeler ara plastik kaplamalar bakalitler tırnaklar sıkıyor çünkü bulunmuyor kovalamak gerekiyor peşine düşmek gerekiyor bir sürü telefon görüşmeleri usta gezmeleri olmadı ebay ı yabancılarla diyalog part numaraları vın numaraları registiration numaraları..

benim en çok canımı sıkan ve paramı tüketen bunlar oluyor motor yaptırmak kaporta bunlar gözümü korkutmaz çok basit gelir..

2 ay sileceğin altındaki yuvarlak minnacık 6 tane plastik kaplamanın peşine düşdüm.. baksan dandik incecik plastik kaplama ama yok ebayda bile 2 ay aradım taradım bulamadım en son bir aracı crack ediyorlarmış onlardan rica ettim yolladılar..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

cagalazade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    marka ve modele göre esneklik gösteriyor aslında bu durum ama genel kanı için konuşursak, çok el değiştirmemiş ve evveliyatı servisten - sahibinden dökümanlarla kontrol edilebilecek araçlar daha mantıklı geliyor bana...

araç kadar sahibinin de faktörü var yani bu işlerde bence
    her zafer acı ister...!

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)