User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Polisaj makinesi hakkında destek

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Polisaj makinesi hakkında destek

Herkese merhabalar, uzun süredir polisaj konusunda bir çok araştırma yaptım. Eski ve yeni araçlarımıza, ilk olarak eski olandan başlamak kaydıyla, pasta cila yaptırma düşüncesindeyim çünkü araç çok fazla hare ile dolu. Dışarıda 12-13 binin altında fiyat alamadım. Bu fiyatların altına yapanlar da gözlemlediğim ve öğrendiğim kadarıyla hepsi yalapşalap iş yapıyor. O yüzden iki araç ve ileride tekrar başka bir araca pasta cila çekmek gerekirse tekrar tekrar pasta cilaya vereceğim paraya makina ve malzeme alıp kendim uğraşmak daha mantıklı geldi. Tabiiki dışarıdan kolay gibi görünsede çok zor bir iş olduğunu biliyorum fakat ekonomik şartlardan dolayı hak vereceksinizdir belki çok daha avantajlı olacak bu izleyeceğim yol. Çünkü en kaliteli markaların bayilerine bile gittiğimde yeni işe girmiş kişilerin araçlara ne ölçüde zarar verdiğini gözlerimle gördüm. Zarar vereceksem de aracıma kendim zarar vereyim kafasındayım.

Yamaçlarda satılan shinemate ürünleri hoşuma gitti biraz pahalı ama kaliteli gibi. Fakat çok fazla modeli var. Bu modeller arasında boya yakma ihtimali en az olacak şekilde, acemiye uygun hangisini tavsiye edersiniz acaba? Veya 8-10 bin liralara çıkmışken başka ürün tavsiyeniz var mıdır?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende çok araştırdım bu konuyu arabamı boyattım 9 aydır bekliyorum hatta vernik hatalarını düzelttirmek için.
    Ancak öyle kendim yapayım denilecek türden bir iş değil kapalı ve tozdan arındırılmış bir alan ile beraber yıkama içinde ayrı bir yer gerekiyor. Üstelik yıkama için basınçlı makinede lazım çünkü pasta artıkları panel aralarından öyle kolay çıkmıyor.
    Pasta
    Hare giderici
    Cila
    Son kat koruma
    Bütün bu işlemler yapılacak ve her işlem sonrası yıkama gerekecek eğer işi layıkı ile yapmak istiyorsan.
    Yazması kolay ama gerçekten enerji ve sabır gerektiren bir iş. Üstelik hata kabul etmiyorda. En basitinden pasta yaparken kenar yada kordonlarda yanlışlıkla kaçırma yaparsan boyanın altına iner ve tekrar boyama gerektirir. Bugün parça başı 3-4k arası boyama ücreti istiyorlar üstelik ton tuttu tutmadı derdide cabası. Gittisi geldisi ustası nazı niyazı derken ızdırap olur. 2 panelde kaçırsan 8-9k para çıkar cebimden diye vaz geçtim bu sevdadan. Bu yüzden işini hakkıyla yapan bir yere verep kafam rahat çekileceğim kenara.
    Hevesini kaçırmak gibi olmasın ama bence bırak işinin ehli birisi yapsın 2-3 senede bir tazaler geçersin.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konu öncelikle sohbet değil
    Detailing Car Care bölümünde olmalı.

arama yaptırırsan geçmiş senelerde bolca paylaşım bulursun.
    eğer ki makine alacaksan ilk etapta rotary alma
    da (dual action) (orbital) makineler ile amatör olarak birçok iş yaparsın.
    zira günümüz detailingçilerinin büyük bir kısmı da makinelerden sonra türemişlerdir.
    da makineler ile iyi parlatmayı kismen hare almayı yapabilirsin.
    kesme cutting yada pasta kısmında ilk etapta olmasada deneyim kazandıkça çizik alabilirsin. ama hiçbir zaman %100 çizik
    dual action makinelerle alınmaz.
    rotary ve da makineler maxshine olarak bende de mevcut. bütçen dahilinde.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birincisi kapalı alanın olması gerek. İkincisi öncesi ve sonrası için yıkamacı ile tanışıklığının olması gerek. En önemlisi de düzgün ışıklandırman olması gerekir. Üüf çok iyi oldu dersin güneşe bi çıkartırsın her tarafı hare ve çizik içerisindedir.
    İşçilik konusuna gelince zamanla çalışa çalışa öğrenirsin. İlk önce düşük devirlerde biraz daha fazla uğraşarak sonuç almaya çalışırsın daha sonra elin alıştıkça devri arttırarak sürekli aynı nokta üzerinde durmayacak şekilde çalışarak sonuçları görerek istediğin sonuçları alırsın. Alacağın her pasta aynı şekilde sonuç vermez. Bazıları düşük sıcaklıklarda bazıları yüksek sıcaklıklarda iş görür. Bunları tecrübe ederek sonuç alırsın.
    IN BOOST WE TRUST

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben bu işi vakitsizlikten yapamıyorum şuan, tüm malzemeler elimde olmasına rağmen vakit yaratmak ayrıca dert. Ama kendimce edindiğim ürünler şunlar.

Karcher ın k3 yıkama makinası
    Foamlance ve uygun şampuan
    K2 roton demir tozu temizleyici
    Noname kil hamuru mavi
    piyasa işi devirli polisaj makinası
    Pasta için keçe + sünger polisaj malzemesi.
    Hare giderici cırtlı taban
    3m pasta 3m hare giderici 1 er lt
    Farecla pasta ve cila 1 er lt
    Kurulama bezi 1000 gsm özellikte
    Jant fırçası
    cam temizleme bezleri ve cam temizleme için ayrıca ürün.

Yazmışlar yukarıda gerçekten sabır ve emek isteyen bir süreç. Arabayı hakkıyla yıkamak kurulamak bile nerden baksa 1-2 saat arası sürüyor.
    Maskelemesi ayrı bir iş.

Ben önce çalışacağım panelleri bölerek işlem yaptım ve kendimce yeterli netice elde ettim. Ama profesyonel biri yapsa daha iyi olurdu elbette.

Yukarıda yazdıklarım bu gün alınacak olsa 15 bin TL civarı tutar sanırım.

Sonrası el emeği, alıştırma yapa yapa çözülür.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler