User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
77 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Üniversite, bölüm tercihi dertler vb KIBRIS İSTANBUL

CNR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Üniversite, bölüm tercihi dertler vb KIBRIS İSTANBUL

Öncelikle herkese merhaba abilerim,kardeşlerim

Bu sene 2.senesi olan bir ygs&lys öğrencisiyim.Geçen sene çok geçerli bir sonuç alamamıştım, bu senede çok farklı olmadı gerçi..

Tm-3'te 149.350. oldum
    Mf-4'te de 199.800 küsürüncü oldum.

Kıbrıstaki hukuk fakülteleri için geçen sene 150.000 barajı yoktu istediğim okul 208.000 le alıyordu.Bu sene kıbrıs'a da 150.000 barajı geldi.Uluslararası kıbrıs üniversitesi hukuk fakültesi düşünüyorum, ama gelir mi gelmez mi zaten meçhul

Gelirsede ilk sene çalışıp çokta kötü olmayan bi ortalama yapıp Türkiye'den bir özel'e geçmek istiyorum ama geçiş hakkında hiçbir bilgim yok.

------------------------------------------

Diğer düşüncem inşaat mühendisliği
    İstanbul'da ışık üniversitesinin falan %50 burslu inşaat mühendisliği geliyor ingilizce olarak ama ücret olarak kıbrısla aynı senelik 18.000 sanırım.İnşaat için değer mi değmez mi bilmiyorum.

İnşaatta kısmen avantajım var gibi, annem mimar teyzem de mimar ama bilfiil çalışan insanlar değil ikiside.Sadece çevre olarak avantajları olabilir bana sanırım.

Yerimde olsaydınız ne yapardınız? Psikolojim alt üst olmuş durumda, tercihlerin bitmesine 2 gün var ve elimde hiçbirşey yok, 2 düşünce hariç bir düşünce yok, biliyorum uzunda bi mesaj oldu.Ama yardımlarınızı düşüncelerinizi bekliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesajıma eklemeyi unutmuşum

Geçen sene ek tercihten önce kontenjan dolduramayan hukuklar vardı 5-6 tane onlarda olabilir hukuk olarak, birde doğuş üniversitesi falan var dolduramamış sanırım geçen sene mesela o da geliyor,ama nedir nasıldır apartman okullar mı bilmiyorum hiç.

Farklı bölüm önerilerinede açığım yardımlarınızı bekliyorum.

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elmayla armut gibi olmuş bu kıyaslama. Oldukça farklı bölümler her ikisi de.
    Hangi mesleği yapacağını düşünüyorsan onu tercih et. Puanına göre değil, yapabileceğin işi tercih et yani.

Karar vermeden önce avukat ve mühendis tanıdıklaırndan da fikir alabilirsin. Az çok söylerler, seçtiğin alanda başarılı olup olamayacağını.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hukuk okuduktan sonra diploman Edirne'den sonra çay altlığı. Bir yetkinliğin yok.
    İnşaat Mühendisliği okursan, TR Firmaları ile bile olsa yurtdışında çalışıp, vatandaşlık alabilme şansın çok fazla.

Her TM'ci Hukuk istediği için piyasada çok hukukçu var, kendi işini yapmıyorsan, hakim-savcı olmayacaksan maaş beklentini babanın sana göndereceği harçlıkla bir tut. Hakim-Savcı olacaksın sürekli bir devlet baskısı olacak üzerinde, kullandığın arabadan, gittiğin mekanlara kadar dikkat ediceksin çünkü seni adınla değil Cumhuriyet Savcısı sıfatıyla tanıyacaklar, bakma dışarıdan ayrıcalıklı gözüklerine hayatları tamamen belirli bir çemberin içerisinde geçiyor hepsinin ve en önemlisi ailelerinin. Çoluğuna çocuğuna eziyet olacak yani boş yere.

Ben senin yerinde olsam İnşaat Mühendisliği okurdum, mezuniyetten sonra 3,4 sene yurtdışında çalışıp şantiyeciliği öğrendikten sonra ülkeye döner yap-sat yapardım. Bildiğin müteahhitlik yani. Emin ol çok daha fazla para, çok daha fazla huzur ve iş garantin olur.

Bakma hukukçularıın mezun olunca yapacağı iş var denildiğine, piyasada 1500 liraya çalışan binlerce hukuk mezunu adam var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı arda35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elmayla armut gibi olmuş bu kıyaslama. Oldukça farklı bölümler her ikisi de.
    Hangi mesleği yapacağını düşünüyorsan onu tercih et. Puanına göre değil, yapabileceğin işi tercih et yani.

Karar vermeden önce avukat ve mühendis tanıdıklaırndan da fikir alabilirsin. Az çok söylerler, seçtiğin alanda başarılı olup olamayacağını.
    Ya öncelikli olarak isteğim hukuk ama öyle bi durum ki gelmeme ihtimalide mevcut yani bunca şeyi hukuk hakkıında boşu boşunada konuşuyor olabilirim, inşaat'ı da onun için düşünüyorum zaten.

Yada mesela en basitinden ışık üniversitesini bilen eden var mı mesela? Yada kıbrıs nasıl bu tarz şeyler için açtım konuyu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ekstradan birde gelen mimarlıklar var ücretli olarak onlar nasıldır ne diyorsunuz ama mimarlığa 200.000 sıralama sınırı geldi bende tam 199.000'deyim

240.000'le alan okul ne olur acaba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Işık üniversitesinin mühendisliği iyi diyolardı ama çok fazla mühendislik mezunu var artık iyi bi özel olmadıktan sonra mühendislik yerine hukuk okumayı tercih ederdim.Bu tercih olayları nasıl oluyor bu sene tek tercih mi ? Bu seçeneklerden birini seçtiğinde kalıcak yerin falan var mı İstanbul da okursan ? Kıbrıs ile ilgili bilgin olmadığını söylediğinden yerin olmadığını varsayıyorum.

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hukuk için bilgim yok ama şunu diyeyim mühendislikte diplomanin nereden olduğu ilk, ikinci olarak da geçme notun olur. Devamı üzerine kattığın belgelerle gelir. Yüksek lisans doktora vs yapmayayım direk piyasaya gireyim dersen birilerinin piyonu olup eşek gibi çalışırsın. Kpss falan devlete geçmeyi düşünürsün bi süre beğenilmeyen düz memurluk dahi daha iyi gelir.

Bir çok mühendis arkadaşım var, konuşuyoruz vs. Büyük şehirler hariç okuyanlar bir kez daha fırsat önlerine gelse farklı bir tercih yapardım bir daha hazırlanırdım derler.

Hem okuması hem iş bulması zahmetli...kolay gelsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı enes_srb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Işık üniversitesinin mühendisliği iyi diyolardı ama çok fazla mühendislik mezunu var artık iyi bi özel olmadıktan sonra mühendislik yerine hukuk okumayı tercih ederdim.Bu tercih olayları nasıl oluyor bu sene tek tercih mi ? Bu seçeneklerden birini seçtiğinde kalıcak yerin falan var mı İstanbul da okursan ? Kıbrıs ile ilgili bilgin olmadığını söylediğinden yerin olmadığını varsayıyorum.
    yok tek tercih değil hepsini yazacağım zaten

kıbrıs içinde istanbul içinde kalacak yerim yok tek başıma eve çıkmayı düşünüyorum ama bilmiyorum baya maliyetli olur o da sanırım

@rain man

doğru söylüyorsunuz hukuk için önemli değil belki serbest çalışırken ama mühendislikte dediğiniz gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Allah yardımcın olsun kardeşim , kıbrısda hangi okulu okursan oku %50 bursluda olsan yıllık giderin 25.000 tl minimum. Okuyan arkadaşlarımın içinde 40-45 harcayanda var ama duyduğum en düşük rakam 25 benim. inşallah istediğin gibi olur . Olursa hukuk olsa daha iyi olur aslında ama oda şans kader

turkerrr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kıbrısta bazı okullarda karadenizliler kürtler gibi öğrenci grupları var, sana yakın gelmeyen grubun baskın olduğu bir okula gitmemeni öneririm. gitmeyi planladığın okulu internetten ve orada okuyanlardan iyice araştırmalısın. Ben Gazi'ye araştırmadan gittim bin pişmanım.

Techturkey e üye biri için kıbrısta okumak zevkli olabilir ***** modifiye yaygın arabalar ucuz.
    ORDU SİGORTA ARACILIK HİZMETLERİ
    ZEY OTOMOTİV
    https://zeyotomotiv.sahibinden.com/

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Kıbrısta yaşayan biri olarak söyliyim. Sırf Tr'de olmayan Japon arabaları da var gidiyim kafasıyla gelirseniz donla dönersiniz

Mimarlık konusunda Gaü 1.dir (inşaat'ta belki o konuda iyi olabilir) Daü yine seçilebilecek bir okul.

Turkerr'in de dediği gibi gruplaşma çok fazla. Bizim arkadaşlar Gaü'nün bozkurtları. Çok belalardır diğer okular tayfayı iyi tanır.

Yaşam vs konuusnda yaşayanlar-okuyanlar bilgi verir. Ben de yardımcı olmaya çalışırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben hukuk okuyorum.Fakültede kıbrıstan gelen çok arkadaşım var. 3,60/3,70 gibi ortalamalarla geliyorlar.Başka türlü geçiş imkansız.Zaten o ortalamayla TR'de herhangi bir üniye gelseniz çok rahat mezun olursun 4 senede.1. sınıfta çok iyi çalışman lazım.Zor olan tek ders var bence.Gerisi sana kalmış.

mehmet6r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şuan hali hazırda yıldız teknikte inşaat öğrencisiyim. Benim 2. Üniversitem ilk denizciliği bıraktım ve nokta atışı yapmak durumundaydım. İnşaatı yazdım. 3.sınıfa geçtim bu yaza kadar güzel hayallerim vardı ama stajda öğrendiklerim ve gördüklerim ile suya düştü o hayaller. Piyasa gırla mühendis kaynıyor ve özel sektör bunu biliyor 4-5 yıllık mezun değilsen belli bir tecrüben yoksa veya bir yerlerde dayın&amcan çok şey bekleme. Şantiye hayatı fena halde zor. Fiziki olarak kir tozu kastedmiyorum. Sinir sitresi çok kötü. Bunları 1 aydaki staj hayatımdan çıkarım yaparak ve ordaki mühendislerle konuşarak tecrübe ettim. Reklam olmasın staj yaptığım firma bayağı büyük firma enka,rönasans vb. Gibi bayağı üst şirketleri çıkınca 2. Sınıfta gelir. İnan stajda bile ne torpil dönüyor. Ben çok komik bir tevafuk ile staj nasib oldu. Düşün. Hiçbir tanıdığı olmayan bir bendm 20-30 stajyer arasında. Umutsuzluk değil ama moralim bozulmadı değil yani okul bitince kendimi gösterebileceğim bir projede yer alamama konusunda.

Üniversite terk olarak son kez şunu söylüyorum, ne yap ne et mutlu olacağın işi yap ben 1 kere bu hataya düştüm Allah'tan erken farkına vardık. Bir de neden inşaat? misal kpss alım listesine bak hangi bölümler ne kadar almış nerede ne kadar açık var vs iyi analiz et ve en son ömür boyu bu işi yapabilir miyim diye iyi düşün. Allah yardımcın olsun. Aklına birşey takılırsa sorabilirsin inşaat hakkında.
    MR.EVO53

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üniversiteye girmeden önce ince eleyip sık dokumak lazım. Şu an piyasa diploma sahibi yüzlerce mühendis, iktisatçı, hukukçu yani branş ayırt etmeksizin işsiz üniversiteli kaynıyor. Bunun nedeni ise öncelikle toplum tarafından herkese üniversite mezunu olma zorunluluğu getirilmiş hissi uyandırılması.
    -Üniversite mezunu değil misin? hmm... bi geri bas bakim o zaman.
    Bu tamamen yanlış bir algı. Üniversite okuyacaksanız tercihinizi istediğiniz mesleğe göre yapın. Ne yapmak istiyorsunuz öncelikle buna karar verin. Sonrasında bu işi nerede iyi öğrenebilirim bunu araştırın. Son sıralamalar ile ilgili pek bir bilgim yok ama puanınız anladığım kadarıyla çok iyi değil ama belirli oran ile özel üniversitelere burslu yerleşebiliyorsanız aralarında branşında iyi olanları tercih etmeye bakın ve mezun olmadan önce mezun olduğunuzda ne yapacak olduğunuza mutlaka karar vermiş ve bunun ile ilgili gerekli altyapıya sahip şekilde mezun olun.
    Eğer devlette iş istiyorsanız kpss(meslek bilmeyen ama genel kültürü, genel yeteneği iyi üniversiteli (!)), eğer serbest piyasada çalışacaksanız konuya hakimiyet şart.
    Şu an üniversiteden mezun olan/olacak kitlenin son sınıfta dahi 12-13 dersim var -hocam mezun olmam lazım, mezun olduktan sonra ise -hocam biz ne yapsak yahu sözleri ile yankılanıyor heryer. Sonuç ise 1500TL maaş ve yukarda üyelerin yazdığı gibi F/P olarak çok aşağıdaki iş şartları. bknz. asgari ücret 1300TL.

Biraz uzun ve sıkıcı oldu ama son cümle okumak isteyenler için: Babanın parası çoksa 4 yıl eğlenmek için en kral eğlencenin olduğu yeri, eğer kendin birşeyler yapmak istiyorsan istediğin ve iyi eğitimi olan yeri tercih etmeni ve sadece diploma sahibi değil bilgi, beceri ve mezun olmadan önce mutlaka deneyim sahibi olmanı öneririm.

jnrjames - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mehmet6r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şuan hali hazırda yıldız teknikte inşaat öğrencisiyim. Benim 2. Üniversitem ilk denizciliği bıraktım ve nokta atışı yapmak durumundaydım. İnşaatı yazdım. 3.sınıfa geçtim bu yaza kadar güzel hayallerim vardı ama stajda öğrendiklerim ve gördüklerim ile suya düştü o hayaller. Piyasa gırla mühendis kaynıyor ve özel sektör bunu biliyor 4-5 yıllık mezun değilsen belli bir tecrüben yoksa veya bir yerlerde dayın&amcan çok şey bekleme. Şantiye hayatı fena halde zor. Fiziki olarak kir tozu kastedmiyorum. Sinir sitresi çok kötü. Bunları 1 aydaki staj hayatımdan çıkarım yaparak ve ordaki mühendislerle konuşarak tecrübe ettim. Reklam olmasın staj yaptığım firma bayağı büyük firma enka,rönasans vb. Gibi bayağı üst şirketleri çıkınca 2. Sınıfta gelir. İnan stajda bile ne torpil dönüyor. Ben çok komik bir tevafuk ile staj nasib oldu. Düşün. Hiçbir tanıdığı olmayan bir bendm 20-30 stajyer arasında. Umutsuzluk değil ama moralim bozulmadı değil yani okul bitince kendimi gösterebileceğim bir projede yer alamama konusunda.

Üniversite terk olarak son kez şunu söylüyorum, ne yap ne et mutlu olacağın işi yap ben 1 kere bu hataya düştüm Allah'tan erken farkına vardık. Bir de neden inşaat? misal kpss alım listesine bak hangi bölümler ne kadar almış nerede ne kadar açık var vs iyi analiz et ve en son ömür boyu bu işi yapabilir miyim diye iyi düşün. Allah yardımcın olsun. Aklına birşey takılırsa sorabilirsin inşaat hakkında.
    Sektörü daha net temiz bi tasfir düşünemiyorum. Ağzınıza sağlık inşaat okuyacaksan bu kelimeleri aklına kazı lütfen. Sora bizim gibi *** içinde sürünme
    dinamomotorsport.net

Phenomenal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 sene uluslar arası kıbrıs universitesi uluslar arası ilişkiler okudum istanbula geçtim okul ve lefkoşe köy bildiğin bunu bil okulda çok yabancı öğrenci var bu olumlu okul kampus olarak ortam olarak güzel ama ingilizce bölüm yazarsan kasman gerek okulun içinde kızlar yurduda var erkekler yurduda bu öğrenciler sürekli okul içinde takılıyor buda güzel
    kendin eve çıkacaksan elektrik pahalı su pahalı yaşam pahalı bil içki ucuz benzin ucuz
    Never Back Down

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dqn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben hukuk okuyorum.Fakültede kıbrıstan gelen çok arkadaşım var. 3,60/3,70 gibi ortalamalarla geliyorlar.Başka türlü geçiş imkansız.Zaten o ortalamayla TR'de herhangi bir üniye gelseniz çok rahat mezun olursun 4 senede.1. sınıfta çok iyi çalışman lazım.Zor olan tek ders var bence.Gerisi sana kalmış.
    Özelden devlete geçiş düşünmüyorum hocam, yinede bu denli ortalamalar lazımsa durum kötü Özelden özele geçiş kolay olarak falan biliyordum ben

Diğer gelen tüm değerli yorumlarada çok teşekkür ederim inşaatı kulağıma hoş geldiği için yazacağım, mecburen
    Hukuk olmazsa elimde bana hoş gelen bir bölüm gelmiyor aklıma,belki mimarlıkta olabilir ama sıralamam 200 kişiyle geçiyor barajını zaten, hukuk içinde aslında öyle.Kestiremiyorum tercihler sonucu sıralamaların ne olacağını.bölüm tavsiyeleride alabilirim

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
    Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Mimarlık
    (%50 Burslu)
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler