User Tag List

14 sonuçtan 1 ile 14 arası

Konu: Turkish Caterham

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Turkish Caterham

Cookies and JavaScript support required

gördüm ve sadece paylaşmak istedim forumdaşlarım ile.

arkadaşlar şunuda merak ediyorum bilenleriniz var ise, bu gibi kendi yapımımız yada kit car diye adlandırılan Caterham cinsi araçlar için ne şekilde ruhsat alınıyor Türkiyede?

sonucunda Caterham aracı de monte halde gönderiyor ve Amerikada, Avrupada bile bu araca ruhsat alınabiliyorken burda zorluk nedir ve ne şekilde aşılır , tabi aşılabiliyorsa?

aslında bu Caterham kit araçları ciddi şekilde başarılı pist ve sokak araçları diye biliyorum hiç binmesemde hep okuduklarım ,gördüğüm bu şekilde hatta sanırsam Top gear sıralamasında En üst sırada bir Caterham modeli bulunmakta.

TechTurkey ef186 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cookies and JavaScript support required

gördüm ve sadece paylaşmak istedim forumdaşlarım ile.

arkadaşlar şunuda merak ediyorum bilenleriniz var ise, bu gibi kendi yapımımız yada kit car diye adlandırılan Caterham cinsi araçlar için ne şekilde ruhsat alınıyor Türkiyede?

sonucunda Caterham aracı de monte halde gönderiyor ve Amerikada, Avrupada bile bu araca ruhsat alınabiliyorken burda zorluk nedir ve ne şekilde aşılır , tabi aşılabiliyorsa?

aslında bu Caterham kit araçları ciddi şekilde başarılı pist ve sokak araçları diye biliyorum hiç binmesemde hep okuduklarım ,gördüğüm bu şekilde hatta sanırsam Top gear sıralamasında En üst sırada bir Caterham modeli bulunmakta.
    Fotoğraftaki araç Caterham değil. Bir usta tip olarak esinlenmiş diyelim sadece.

Kit olarak aracı Türkiyeye otomobil olarak sokamazsın bu nedenle de sonrasında ruhsatlayamazsın. Kit getirip plaka takmak için ise Araç üretim belgen olması lazım ki o belgeyi almak imkansız kadar bile yakın değil öle söliyim...
    Diğer türlü Caterham plakalı şekilde sokakta kullanılabilir ancak Türkiyeye gelirken vergi vs. fiyat hesabı yapıldığında 60-70k pound ödeyerek kim alır biner sokakta ayrı mesele....
    Nerdenmi biliyorum Caterham Türkiye resmi distribitörü biziz...

Turkey | Caterham Cars
    Intercity Istanbul Park
    Caterham Türkiye
    OMP Türkiye
    Pist Günleri
    Intercity Endurance Cup
    Intercity Clio Cup
    Intercity Megane Cup
    Intercity Caterham Cup

mrbars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Misal İngiltere'de kit car endüstrisi pek büyük olduğundan, ev yapımı araçlar için münferit TÜV akabnde ruhsatlanması mümkün. Bizde maalesef.

Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    TT Custom sahibi Tarhan Telli'nin röportajından bir kesit.

TUV testinden geçmek çok zor

Motoru uçağa koyup Almanya'ya götürdük. Orada üç mide kanaması geçirerek üç kere hastaneye kaldırdılar beni. Bir testten kalırsanız bütün testlerden kalmış sayılıyorsunuz. Bu testlerden geçmeniz dünyaya açılmanız demektir. 42 testten de geçtim. Ducati'nin sahibi “Sen deli misin, kaçtane satmayı düşünüyorsun ki, bu testlere giriyorsun” dedi.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlandaki araç, daha ilk virajda takla atacak gibi durmuyor mu sizce de?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İmkan verilmiyor ki memlekettekilere, maşallah sağlam mühendislerimiz, mühendis olmasa dahi çoğu mühendise taş çıkartacak ustalarımız bireylerimiz var. Bütçe ve imkan olsa (ruhsat izni vb) Ne costum araçlar çıkar . Arac hakkında yorumuma gelecek olursak pek üstüne düşülmemiş gibi düşülse çok daha iyi olacagına eminim ama bu bile iyi, bence hatalı ve eksik olanlar ölçeklendirme ,motor ve şanzıman alt takım yerleştirmesi var .
    Türkiye'de ki asıl katliam Sahibinden'de değil vatanımızın içerisindedir . /OMRASM01

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ef186 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fotoğraftaki araç Caterham değil. Bir usta tip olarak esinlenmiş diyelim sadece.

Kit olarak aracı Türkiyeye otomobil olarak sokamazsın bu nedenle de sonrasında ruhsatlayamazsın. Kit getirip plaka takmak için ise Araç üretim belgen olması lazım ki o belgeyi almak imkansız kadar bile yakın değil öle söliyim...
    Diğer türlü Caterham plakalı şekilde sokakta kullanılabilir ancak Türkiyeye gelirken vergi vs. fiyat hesabı yapıldığında 60-70k pound ödeyerek kim alır biner sokakta ayrı mesele....
    Nerdenmi biliyorum Caterham Türkiye resmi distribitörü biziz...

Turkey | Caterham Cars

ilandaki aracım Caterham olmadığını biliyorum o işin dalgasıydı sadece.

cevaplarınız için teşekkür ederim aydınlatıcı oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mrbars Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Misal İngiltere'de kit car endüstrisi pek büyük olduğundan, ev yapımı araçlar için münferit TÜV akabnde ruhsatlanması mümkün. Bizde maalesef.

Aynen ya,

Kanada ve Amerikada isterseniz projesi bile size ait profil veya borudan imal edilmiş kendi şasenizi yaparsınız 900kgluk araca 5000cc 500hp motor yine koyarsınız.

yeterki emisyon,güvenlik ve otomotiv regülasyonlarındaki kriterleri geçsin yeter!

çok araç gördüm custom üretim kit car mantığında, TÜV gibi certified olabilmesi çin gittiğin kurumda testlere HOT ROD sınıfı adı altında giriyor ve gayetde rahatça geçiyor.

ülkemizde mümkün olmaması cidden üzücü.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen ya,

Kanada ve Amerikada isterseniz projesi bile size ait profil veya borudan imal edilmiş kendi şasenizi yaparsınız 900kgluk araca 5000cc 500hp motor yine koyarsınız.

yeterki emisyon,güvenlik ve otomotiv regülasyonlarındaki kriterleri geçsin yeter!

çok araç gördüm custom üretim kit car mantığında, TÜV gibi certified olabilmesi çin gittiğin kurumda testlere HOT ROD sınıfı adı altında giriyor ve gayetde rahatça geçiyor.

ülkemizde mümkün olmaması cidden üzücü.
    Üzülerek söylüyorum, fabrikasyon aksesuarlı gelen araçların TUV den geçemediği bu ülkede (keyfiyet ve cahillik diyelim) custom araç imal edip ona bir de yasal işlem yapabilmek hayal bence.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    24 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Replika araçlarda da durum aynı mı?
    Örneğin AC cobra getirdin parça parça ama focus 1.6 motoru koydun.
    Prosedür aynı mı?
    Okumadan imzalamam.....

mrbars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ne motoru koyarsan koy, "sıfırdan" burada ruhsat yaratmak pratikte mümkün değil.

makif84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç caterham değil ama zamanında sahibinden comda reklamları vardı.Bu araçlar da mı ruhsatsız oluyor şimdi?Bilmediğimden soruyorum,kimse yanlış anlamasın
    Ş**İL | S-74

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Egzostun açıkta durması olası bir 1. derece yanma yaralarına sebebiyet verebilir.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı makif84 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç caterham değil ama zamanında sahibinden comda reklamları vardı.Bu araçlar da mı ruhsatsız oluyor şimdi?Bilmediğimden soruyorum,kimse yanlış anlamasın
    Ş**İL | S-74
    şase üzerine yapıyorlar, şasenin ruhsatı neyse onun üzerinden ruhsat çıkartıyorlar diye biliyorum ama tam detaylı incelemedim ben de, replika araçlar da aynı şekilde genelde vosvos üzerine yapılıyor...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler