User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
56 sonuçtan 39 ile 56 arası

Konu: ݝkinci el otomobil'de devrim gibi karar !

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Taslağın tam metni aşağıdaki linkte mevcut.

http://www.gtb.gov.tr/data/57baaed71...%20Taslağı.pdf

Temel olarak gerçek kişi (yani normal vatandaş) 1 takvim yılı içerisinde (bu 1 ocak -31 aralık ) 3 adetten fazla satış yapamayacak.

Yapacak ise de yetkilendirilmiş kuruma aracını ekspertiz ücreti gelericiye ait olmak üzere bırakacak. O şekilde satış yapacak.

Pratik te bir getirisi yok. Sadece 10 yaş ve 200.000 Km altındaki araçlar için belli parçalara satıcı garanti vermek zorunda, ve bu sorumluluk mütelselsil yani araç sahibini ve satışa aracı galeriyi bağlıyor.

Hiçbir galeri konsinye gelen araca 200 lira komisyon için garantör olmaz. Bunu direkt satıcıya yıkar ki doğrusu da budur zaten.

Benim ailem 4 kişi yılda 12 araç değiştiririm buna da kimse engel olamaz. Dolayısıyla beklenen kadar bir etki olacağını sanmıyorum.

Ayrıca fiziki şartlar içerisinde en az 200m2 dükkan ve 3metre yükseklik öngörülmüş. O iş hikaye nerde o kadar alan bulacaksın.

Kaldı ki vergi almak istiyorsan bilinçlendir önce, bu sistemin açığı çok.

Direkt söyleyeyim hepinizin malumu, aracı galerici alıyor 110.000 TL ye noter satışına 80.000 yazıyor, satarken de 120.000'e satıyor (Şirket'e satışta bunu yapamaz) ama noter de satış bedelini 111.000 TL yazıyor. Yani noter satış farkı olan 1.000 TL nin vergisini ödüyor.

Vicdan sahibi olmak lazım. Kimse kusura bakmasın bu ülkenin gerçek vergisini bordrolu kişiler ödüyor.

Bir de maktu vergilerden geliyor. Kalanı %99 ödememek için elinden geleni yapıyor.

Sonra da biz benzin de % bilmem kaç vergi var diye ağlıyoruz, kendimiz yapıyoruz aslında.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Durum vahim ,

gerçekten bu ülke beceremediği şeyi hemen atıyor .Mantık dısı bu .

Ve zaten böyle bir uygulama az da olsa vardı ama uygulayanı çok çok minik bir rakamdı .

kısaca Saçmalık ötesi !

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bence asıl istenen olay şu

2.el satışı sadece galericiler yapsın

Ama devlet sanırım oha demiştir bunlara
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sayın yetkili aracın canı alınmış rolingden rolinge kosturulmuş nette vıdeoları var 100-200 süresi var ben stock dıye aldım elımde patladı şikayetcıyım güya denemler dostca yapılmış oda yalan ...

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bu olay sıfır satışları artıtırır bence devlet ötv peşinde
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mevcut durumu değiştirecek bir değişiklik göremedim.
    4 kişilik bir ailenin al satcı bebesi ( 3x4:12 ) senede 12 adet araba alır satar ekmegine devam eder siz kime şekil yapıyosunuz

her arabadan ayda 3 bin lira ekmek yese sene de 36 bin lira
    full ınternet, hızlı bir laptop, hızlı dk sı bol bir akıllı telefon yeter
    vergi yok, kayıt yok hesap soran yok temiz iş.
    boşa çalışıyoruz

DeliceBirkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı vtec powe® Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mevcut durumu değiştirecek bir değişiklik göremedim.
    4 kişilik bir ailenin al satcı bebesi ( 3x4:12 ) senede 12 adet araba alır satar ekmegine devam eder siz kime şekil yapıyosunuz

her arabadan ayda 3 bin lira ekmek yese sene de 36 bin lira
    full ınternet, hızlı bir laptop, hızlı dk sı bol bir akıllı telefon yeter
    vergi yok, kayıt yok hesap soran yok temiz iş.
    boşa çalışıyoruz
    Abi zaten şuanda çoğu insan öyle yapıyor herkes piyasa arabası kovalıyo sadece kendi annesinin babasının üzerindende satmıyorlar halası,amcası kimi bulursa

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence bir şeyi komple yasaklamak yerine herkes senede birden fazla araç satarsa vergisini versin kardeşim. Vergisiz satış yapılamasın. Bir şeyi komple yasaklamak nedir. Ben de vergi kaçmasın istiyorum, ama anneannemin vefatından sonra elimde kalan engelli plakalı araçtan bildiğim üzere, belli bir süre dolmadan satamadığın araç büyük dert.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keşke her galerici işini adam gibi yapsa da millete araç iteleme peşinde koşmasa ne güzel olur.

Sonra açız boşa çalışıyoruz falan. %90'ı geçirme peşinde. Bu yüzden gerçekten binecek olan kişiler sahibinden fellik fellik temiz araba arayışı içinde.

Sistemin her tarafı pislik için de alıcısı da satıcısı da. Bu işe bakış açısı değişmedikçe hiçbir şey değişmez.

Galerici açız diye millete iteler, millet alırken ucuza almak için ölücülük yapar vs vs.

Bu taslağı hazırlayanlar nasıl bir mantıkla hareket etmişler anlamak zor.

Met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ötv kalksa, sıfır alım gücü artsa,(tabi halamın da bıyığı olsa amcam olurdu) ikinci el piyasası da düşer. Biraz daha normale yaklaşmış oluruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Met Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ötv kalksa, sıfır alım gücü artsa,(tabi halamın da bıyığı olsa amcam olurdu) ikinci el piyasası da düşer. Biraz daha normale yaklaşmış oluruz.
    Yeni çıkan yasa da ticari araçların yenilenmesi için ötv kaldırıldı. En çok binek araçlar da (taksiciler) in işine yarar bu durum.

Hiç olmazsa daha düzgün taksilere bineriz belki. 70ye ötv + kdv li egea alacağına 70 e ötv siz (kdv tutarı da azalıyor) çok daha iyi bir araç alabilirler.

Met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni çıkan yasa da ticari araçların yenilenmesi için ötv kaldırıldı. En çok binek araçlar da (taksiciler) in işine yarar bu durum.

Hiç olmazsa daha düzgün taksilere bineriz belki. 70ye ötv + kdv li egea alacağına 70 e ötv siz (kdv tutarı da azalıyor) çok daha iyi bir araç alabilirler.
    Sigorta fiyatları ne olacak biliyor musunuz ? Sigorta fiyatları da normale dönerse eğer, sıfır caddy gayette alınabilir bir hale gelir bence

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Met Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sigorta fiyatları ne olacak biliyor musunuz ? Sigorta fiyatları da normale dönerse eğer, sıfır caddy gayette alınabilir bir hale gelir bence
    Teknik olarak bilgim yok açıkçası, herhangi bir düzenleme de yapıldığını duymadım. Son 4 aylık süreçte sigorta prim tutarlarında %15'e varan düşüşler olduğunu söyleyen haberler okudum ama net olarak bir bilgim yok.

Şahsi kanaatimi yazayım hepimiz bu primlerin yükselmesinden sorumluyuz.

Sigorta Şirketi'nin amacı Kar etmek. Adam kar edemiyorsa ilk yapacağı şey fiyata yüklenmek olur. Onu da yapamıyorsa zaten batıyor.(örnekleri var)

Uzun vadeli bir düşüş / düzenleme olabilir belki ama çok beklenti içinde değilim şahsen.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada bireysel olarak bu ötv indiriminden yararlanamıyoruz. Ticari olması şart, şirket ya da şahıs adına tescilli ticari araç plakası gibi.

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ötv alınmadığında en ucuz araba hangisiyse yine o araba alınacak.Adam,70'i gözden gözden çıkardım,diyerek araba aramıyor ki şartlar bunu gerektiriyor.Ticarî araçta f/p her zaman önceliklidir bence.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yahu ben sıkılıyorum arabalardan. Zararına ya da duruma göre karına satıyorum. Beni hangi hakla kısıtlıyorsunuz? Sıfır araba aldım, aile içi anlaşmazlıktan 4 ay sonra satıp 2 bin tl zarar ettim. Şimdi ev alma durumu var daha 3 hafta önce aldığım arabayı satabilirim. Sonra aldım diyelim hangi hakla sattırmayacak o arabayı bana? Mal edindirmeme diye bir düzenlememi olur emenike?
    Instagram: mutusgarage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ötv alınmadığında en ucuz araba hangisiyse yine o araba alınacak.Adam,70'i gözden gözden çıkardım,diyerek araba aramıyor ki şartlar bunu gerektiriyor.Ticarî araçta f/p her zaman önceliklidir bence.
    Kesinlikle doğru. Benim cümlem geneli kapsar gibi anlaşıldı sanırım ama değildi. Yani şu olabilir adam egea alacağına az daha fazla verip elentra - civic - jetta alır diye düşünmüştüm.

Ticarideki mantık kesinlikle öyle. Aslında şu ötv ile taksiler için keşke ncap'ten şu kara yıldız almış, asgari şu donanımda ve emisyonu düşük araçlar için geçerlidir denseydi. Hiç olmazsa taksiye binenler için biraz daha iyi olurdu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mutu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yahu ben sıkılıyorum arabalardan. Zararına ya da duruma göre karına satıyorum. Beni hangi hakla kısıtlıyorsunuz? Sıfır araba aldım, aile içi anlaşmazlıktan 4 ay sonra satıp 2 bin tl zarar ettim. Şimdi ev alma durumu var daha 3 hafta önce aldığım arabayı satabilirim. Sonra aldım diyelim hangi hakla sattırmayacak o arabayı bana? Mal edindirmeme diye bir düzenlememi olur emenike?
    Bakış açısı şu (genel durum da bu aslında) alım satım = kar = para = vergi.

Dolayısıyla 3 ten sonrası eş dost üstüne al sat değil ise. Bir aracı olacak. O aracı da aracını ekspertiz ile satacak sonra da 6 ay garanti verecek ( 10 yaş 200K Km kısıtı var)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler