User Tag List

7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Aramızda bankacı veya avukat arkadaşlar var mı? Ekstre tarihi hakkında yardım

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aramızda bankacı veya avukat arkadaşlar var mı? Ekstre tarihi hakkında yardım

Arkadaşlar merhaba. Umarım konu doğru yerdedir. Bi konu hakkında fikrinizi almak isterim.

Yakın zamanda kredi kartımın borcumun o anki borç miktarının tamamını ekstre kesildiği tarihte ödedim. Daha doğrusu kesildiği ilk günün sabahında. İki hafta kadar sonrasında kartımın asgari ödeme tutarını ödemediğim takdirde kartımın kullanıma kapatılacağına dair mesaj aldım ancak altında borcumu ödediysem dikkate almayacağım bilgisi yer aldığı için kaale almadım. İki gün önce gördüğüm kadarıyla kartımda fazlasıyla limit bulunmasına rağmen kullanamıyordum.

Banka temsilcisi ile görüştüm, ekstre kesildiği gün henüz borca eklenmemiş önceki tarihli taksit bulunuyormuş, o ekstreye eklenmediği için ödediğim miktar sadece kartımın limitinden düşmüş gelecek borçlardan silinmiş fakat o ekstre tarihinde hiç ödeme yapmamışım gibi görülmüş bu işlem.

Bu yaptığım ödemeyi geri almayı talep ettim..nitekim geri alıp ödersem bir sorun olmuyordu ama bunun da mümkün olmayacağı söylendi. Mecburen kartı kullanmak için asgari tutarını ödedim.Şimdi bayram ağzı vadesiz hesabım eksiye düşmüş durumda ziyadesiyle faizi binecek artıya geçene kadar.

Biraz uzunca anlattım, kusura bakmayın elimden geldiğince anlaşılır olmaya çalıştım. Bilgili arkadaşlara sorum şu, banka hesap kesim tarihi olarak bizlere sadece ayın tarihlerini veriyor. Herhangi bir saat sınırlaması yok. Kesim günü sabah 8 9da yaptığım ödemeyi kart ödemesi olarak göstermek mümkün değil mi simdi?

Bu bankacılık sisteminin bug'ı falan mı?

Bu konuda yaşadığım sıkıntı sebebi ile dava açılır mı?teşekkürler.

SerkanYazgan. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesela kesim tarihi hafta sonuna denk gelirse pazartesi hesap kesilir. Cumartesi pazar yaptığın alışverişler ise pazartesi hesaba eklenir sonraki aya devreder. Cep bankacılığını kullanmanı öneririm takip etmen kolaylaşır veya atm den para öderken asgari tutar yazmıyorsa o gün hesabın kesilmemiştir. Yapılacak pek birşey yok gibi duruyor, sonuçta bankayla görüşmüşsün. geçmiş olsun.
    "Bu ülkede ilgililer bilgisiz, bilgililer de ilgisizdir."

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok maalesef. Ekstre kesilmeden ödediğiniz için ödemeniz ekstre tarihinden önceki döneme işlenmiş. Neticede banka ''ekstrenizi her ay şu gün şu saatte keseceğiz'' diye taahhütte bulunmaz size karşı. Her ayın şu haftası kesilir derler. İş günlerine göre 15'i olur, 16'sı olur bazen 17 ya da 14'ü olur. Ama hep ayın aynı döneminde kesilir.

Hakkınızda dava falan açılmaz, ama asgari tutarı ödememeniz kredi notunu etkiler. Senede bir seferlik geç ödeme çok etkilemez diye tahmin ediyorum. İnternet ve mobil bankacılık kullanıp takip edin en iyisi. Böylece geç ya da erken ödeme yapmamış olursunuz boş yere.

rain man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevaplar için sağolun.

Yani gerçekten de göründüğü gibi saçma bir muhabbet var. Bu dönemde düğündü şuydu buydu aklımdan çıkmış olmasın diye ekstre kesim tarihi gelir gelmez ödedim, zaten tüm işlerimi internet bankacılığı yoluyla hallediyorum, işin sıkıntı kısmı önceki dönemlerde ekstre kesilmeden kredi kartı borcu ödemeye girdiğimde borç görünmezdi. Bana borç görünür olduğu için ben de ekstrenin kesildiğine kanaat getirip erkenden ödemenin rahatlığıyla harcamalarımı planladım. Sonra aynı borcu tekrar görünce her şey allak bullak oldu.

Zaten ikinci araç için kredi çekmeye başvurduğumda bunun çok büyük negatif etkisini gördüm. Bu kredi kartını geç ödeme muhabbeti yüzünden (ilk kez başıma geliyor, tüm kredi ve kartlarımı gününde ödemiş olmama rağmen) kredi notum düşük çıktı. 2 yıldır kredi notu 1500'den aşağı inmeyen birisi için 900'lü bir rakama düşürmek için yeterliymiş yani bir borç. Nasıl düzelir diye sorduğumda bir kaç aylık bir düzenli ödeme planı görülürse dediler...Vazgeçtim kredi çekmekten, ikinci aracı almaktansa ...

Ve bütün bu karışıklığın tek sebebi ekstre kesim tarihi öncesi borç ödemede görünen borç miktarı, tamamını ödeyip ardından gün içinde 250 tl'lik bir taksidin daha eklenerek ekstrenin kesilmesi...O borcun asgarisini de mecburiyetten ödemem...

Belki tüm bankalar böyledir, ancak yardımcı olmayışlarından ötürü maaş bankam olmasına ve yine kredi faiz oranı olarak en düşük oranı vermiş olmasına rağmen tercih etmeyeceğim tekrar.

Madem bir şey yapamıyoruz, en azından okuyan gören öğrenir, siz siz olun ilk kesim tarihinde kart borcunuzu ödemeyin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ekstrede bir sonraki kesim tarihi yazar gün ay yıl olarak. O güne girildiği anda geceyarısı extre kesilir normalde. Sadece extre kesildiği gün alışveriş yaptıysan valörden ötürü bazen bir sonraki extreye girer o harcama.
    Taksitler ise genelde günü bellidir zaten. O gün gelince extrene eklenir (slipte yazar taksit tarihleri).
    Senin durum ilginç olmuş.
    Okumadan imzalamam.....

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @DOHC
    Her banka gece yarısında kesmiyor işte. Geçen ay 26'sında kesilmesi gereken Garanti kartımın hesap kesimi neredeyse bir gün sonra yapıldı. Ama ekstrede yine o gün kesilmiş gibi görünüyor. 26'sında Kdv ya da başka ödemeleri kartla yapacaklar için faiz beklentisiyle öteliyorlar sanırım. Yukarıda örnekteki gibi dikkat etmeyenler oldu mu bir de ekstra gelir elde ediyorlar.

Biliyorum, can sıkıcı durumlar. Mümkün mertebe uyanık olmak gerek bankalara karşı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İş bankası extre kesim tarihi örneğin 22.08.2016 diyorsa, 22.08.2016 saat 23:59'da kesiyor extreni. Cep bankacılığından hemen görebiliyorsun olanları.
    Okumadan imzalamam.....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler