User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Motorlu Araç Trafik Belgesi Artık Yok

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Motorlu Araç Trafik Belgesi Artık Yok

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, Trafik Tescil Şube Müdürlüklerince tescili gerçekleştirilen araçlar için “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamadan kalktı.

Bu belgenin artık verilmeyecek olması nedeniyle, araç muayenesi onaylanan araçların muayene geçerlilik süreleri artık sadece TÜVTÜRK tarafından, muayene işlemi sonrasında verilen Araç Muayene Raporu’nda yer alacak.

TÜVTÜRK, 1 Temmuz’dan itibaren muayenesini yaptıran araç sahiplerine, araç muayene raporlarını her zaman araçlarında bulundurma konusunda uyardı. TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada, “TÜVTÜRK Araç Muayene Raporu’nun yanınızda bulunması, yetkili makamlar tarafından yapılan yol denetimlerinde, araç muayene geçerlilik sorgulaması esnasında hem sizlere, hem de yetkililere kolaylık sağlayacaktır” denildi.

Yeni düzenleme ile ilgili 7 soru ve cevabı

1- Motorlu Araç Trafik Belgesi ne anlama geliyor? Ruhsat nedir?

Eski adıyla Ruhsat olarak bilinen ve günümüzde aracımızda taşıdığımız belgeler iki parçadan oluşur: “Araç Tescil Belgesi” ve “Motorlu Araç Trafik Belgesi”.
    Ruhsat’ın içindeki bu belgelerden biri olan “Motorlu Araç Trafik Belgesi” artık kullanılmayacak, “Araç Tescil Belgesinin” ise kullanımına devam edilecektir.

2- Motorlu Araç Trafik Belgem var ama daha önce hiç muayeneye gelmedim. Artık bu belgeye ihtiyacım kalmadı mı?

İlk muayene süresini henüz doldurmamış ve TÜVTÜRK’te henüz bir muayene kaydı bulunmayan araçların sahiplerinin, mevcut Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni muayenelerini yaptırana kadar saklamalarını tavsiye ediyoruz.

3- İkinci el bir araç satın alacağım. Eski araç sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni talep etmeme gerek kalmadı mı?

Yeni aldığınız ikinci el aracın muayene geçerlilik süresini öğrenmeniz ve takip edebilmeniz amacıyla aracın eski sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni istemenizi tavsiye ediyoruz.

4- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı muayeneye götüreceğim. Ne yapmam gerekiyor?

Farklı bir şey yapmanıza gerek yok. Muayene sonrasında, yeni muayene geçerlilik süresi artık Motorlu Araç Trafik Belgesi’ne işlenmeyecek. Bunun yerine, size TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene raporunda muayene geçerlilik süreniz yer alacak. Bu nedenle bu raporu artık aracınızda bulundurmanız gerekecek.

5- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı yeni muayene ettirdim. Ne yapmam gerekiyor?

Muayene raporunuzun aracınızda yer alması yeterlidir.

6- 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni bir araç satın aldım veya ruhsatımı yeniledim. Motorlu Araç Trafik Belgem bulunmuyor. Aracımı nasıl muayene ettireceğim ve aracımın son muayene geçerlilik tarihini nereden öğreneceğim?

Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye getirmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde “Diğer Bilgiler” alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz.

10- Muayene Raporumu kaybettim ne yapacağım?

Her zaman olduğu gibi herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonun’ndan muayene raporunuzu alabilirsiniz.

Arac sahipleri dikkat! O belge kalktı - Ekonomi Haberleri
    Seat IBIZA FR

sfa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    muayene yeri kalmadığı için daha yeni 117 tl ödemiştim

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ozaman artik ruhsatta yer kalmadi derdi olmayacak sanirim?

STP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    106 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sacmalıga bak, muayene kagıdını tasımıyoduk sımdı onu tası bunu kaldır

Eworen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son yillarda yapilan en mantikli uyguluma budur herhalde
    Hayret gercekten nasil akil ettiler uyguladilar sasirdim daha zorlastirirlar diye bekliyoduk..

individual - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ozaman artik ruhsatta yer kalmadi derdi olmayacak sanirim?
    Katılıyorum yanlız verilen belge A4 çok iyi saklamak lazım yıpranıp yırtılmaması lazım.Aslında bir yandan iyi bir yandan kötü oldu.

Belge parası vermekden kurtulduk.
    Seat IBIZA FR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    106 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    madem boyle bırsey yapıyosun, sadece tek yaprak olsun, muayene bılgısıde dırek sıstemden gorunsun. neden a4 u katlayıp saklayalımkı

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı individual Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum yanlız verilen belge A4 çok iyi saklamak lazım yıpranıp yırtılmaması lazım.Aslında bir yandan iyi bir yandan kötü oldu.

Belge parası vermekden kurtulduk.
    Ben eskiden beri hep katlayip saklardim. Zaten simdi km bilgiside gelmiyor mecbur tuv kagidina bakip fikir ediniyoruz

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muayene yeri kalmadı git değiştir derdinden kurtulmuşuz. A4 kağıt çok problem değil. Sonuçta sigorta belgesi de A4 onu da taşıyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    106 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muayene yeri kalmadı git değiştir derdinden kurtulmuşuz. A4 kağıt çok problem değil. Sonuçta sigorta belgesi de A4 onu da taşıyoruz.
    ben tasımıyorum sıgortayı sıstemden gorduklerınden berı

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kardeşim yap ortak bir sistem aracın sigortası kaskosu muayenesi varmı gör.Yıl olmuş 2017 hala kağıtlarla iş yapıyoruz
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Kocaman A4 kağıtlarını ufacık ruhsatlara sığdırmaya çalışıyoruz. Bu ülkede iş kolaylaşmıcak mı?

Kartlı bi sistem yok mu kardeşim?

Verim kartı memura muayenesini yapıp işlesin karta, polis çevirsin verim kartı okutsun.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PiscocuK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardeşim yap ortak bir sistem aracın sigortası kaskosu muayenesi varmı gör.Yıl olmuş 2017 hala kağıtlarla iş yapıyoruz
    Bu dediğin ancak 2050 lerde gerçekleşir

Cgungor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hepsinin tek bir kartta toplanması aslında hiç zor değil. Bizden nasıl ehliyet ruhsat istiyorlarsa öyle bir kart da yapılabilir diye düşünüyorum.

DEJ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Guzel bi uygulama. Noterlerde yapılan aynı plaka/plaka değişikliği de aynı fiyat olacak

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PiscocuK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çipli ruhsat yap arabanın bütün boku püsürü gözüksün ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu dediğinizi yapabilecek firma henüz kurulmadı ama her an 50.000-Tl sermaye ile kurulup, iş ona verilebilir...

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bence mantıksız .. tamam ruhsatın arkasında yer kalmayınca yenisini çıkartıyorduk bende daha geçen sene çıkarttım fakat seni uzun yıllar 6 muayenelik yani 2 senede bir desen 12 yıl götürüyor.. bir kağıt daha yapsalar muayene için 24 yıl götürür o daha mantıklı..

şimdi bir ruhsat taşıycaz içinde trafik tescil kağıdı olmasada ruhsat taşıyoruz neticede yani kılıfı..
    birde kocaman A4 kağıdı taşıycaz.. kaldıki arabada o kağıdı iyi saklamamız lazım.. kaybolur yırtılırsa yenisi için git tüve falan yorucu işler..

o kağıdın birde renkli fotokopisini çekmek lazım 2 tane.. orjinali arabanın belgelerinin arasına birisi arabaya biride ne olur ne olmaz yedek ... sonra kağıt kaybolucak yırtılıcak bir daha git tüve falan kağıt çıkart bir sürü uğraş..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    en güzeli ya google barkod gibi yada çip gibi bir sistem olucak polis okuttumu aracın seceresi çıkıcak .. milletde minnacık bir kredi kartı gibi bir şey taşıycak aracın ruhsatı o olucak..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler