User Tag List

Sayfa 2/15 İlkİlk 123412 ... SonSon
275 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Çıplak fiyatı 44.402 TL lik arabanın 77.000 e çıkışını tartışalım

serkanokan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğer ki asgari ücretliler ülkenin en kalabalık grubuysa, seçim sonuçları kendilerini düşünmediklerini açıkça ortaya koyuyor. Boşverin siz de düşünmeyin.

Draniela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu ülke 5 para etmez, aslında çok para eder de demek istediğimi anladınız işte yahu.

Ben bir söyleyeyim siz çok anlayın...
    Semih Kurtulmuş
    Adventurer Engineer

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tolga-R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzin 1 tl olsun. devlet ötv almasın herkes 525xdrive a binsin . Cari açık ebesinin herekesine fırlasın hepimiz rahatlayalım. batalım. Sizde rahatlayın herkes rahatlasın .
    Cari açığın her sene yükseltilen vergilerle kapatılmaya çalışılması , yıl sonu yaklaştımı ota boka trafik cezası vs. kesilmesi ile bütçeye katkı sağlanmaya çalışılması normal ,

İnsanların bu yüke isan etmesi sıkıntı yani öylemi?

Ben Devletin hersene hesaplayamayıp patlattığı cari açığın vebalini yükseltilen vergilerle ödemekten bıktım..

Eloğlunun üretim maliyetine rağmen sıfır arabaya bizim yarı fiyatımıza binmesi hiçmi gücünüze gitmiyor yahu?

Adamlar üretiyor ucuza satıyor bizim devlet hiçbir masrafa girmeden onların kat kat fazlasını kazanıyor havadan.

Nasılsa halktan ses çıkmıyor..

yüklen anam yüklen...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Olayı asgari ücrete bağlamak yanlış.

Asgari Ücret Yönetmeliği’nin 4. Maddesinin (d) bendinde; “Çalışan bir kişiye, İşçilere
    normal bir çalışma günü karşılığı ödenen ve işçinin gıda, konut, giyim, sağlık, ulaşım ve kültür
    gibi zorunlu ihtiyaçlarını günün fiyatları üzerinden asgari düzeyde karşılamaya yetecek
    ücreti” olarak tanımlanmaktadır.

Yani tek kişinin geçimi için ödenen para aslında. Bu para ile aile geçindirmek bile çok zorken, araba almaya endekslemek doğru olmamış bence, en azından Türkiye için.......
    Okumadan imzalamam.....

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne alaka benim ötv ile bir fikrim mi olmuş ?
    (sadece gülücük koyacaktim ama karakter yetersiz dedi)

SMT09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 34btr1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

şöyle bırakayım lazım olur
    resimde yazılanlara ek olarak şunları söylemek istiyorum Almanlar ve Japonlar ülkemizdeki durumu görse ağlar ya bir aracı üretip geliştirmek için verdikleri emeklere bak bizdeki piyasaya bak ki mesele alınan meblağlar değil sadece karşılığında verilen hizmette olmalı biz bu araçları kullanabilmek için bakın sadece bir yerden bir yere araçla seyahat edeceğiz uçmayacağız bunu sağlamak için sadece asfalta ihtiyacımız var kaç ilde ilçe demiyorum il merkezinde tertemiz sıfır asfalt ve asfalt mühendisliği var. kısacası herkesin yorumuna tarafsız pencereden bakarak siyasete alet olmadan bakmanızı rica ediyorum. Bence hadi verdin verdin bari keyifli kullanabileceğimiz bir ortam olsa keşke ama ne o araçlar o paralara nede o araçlar o yollara gitmez en azından gitmemesi lazım

AşkınS. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzin 1 tl olsun. devlet ötv almasın herkes 525xdrive a binsin . Cari açık ebesinin herekesine fırlasın hepimiz rahatlayalım. batalım. Sizde rahatlayın herkes rahatlasın .
    Abi otv alinsin,alinmasin diyen yok ki.ama %45 ya da %145 nedir yahu.
    Düşünelim simdi ford'un sahibisin. Araci tasarladin ürettin ,argeye milyonlar döktün. Sonra dedin ki bu arabanin fiyati 80k. Ithalatiyla birlikte bayiiye biraktigi kar vs 100 k toplamda. Turkiyeye ithal ettin senin eline gecen para 100k.devlet vergi kesiyor arac oluyor 145 k.diyelimki bu arac 2000cc ustu bi arac bu sefer de oldu arac sana 245k. Yani sen o kadar arge yaptin araci urettin garanti kapsamina soktun vs vs aldigin para ve aracin hakki 100 k dedin,devlet de yok 100k senin olsun,145k da ben alicam dedi.yerli uretim araba diyoruz,kıbrıs ayagimizin dibi bakin,konyadan belki biraz büyüktür yüzölçümü. Kendi arabasini uretti. Biz dünyayla rekabet icindeyiz,nerede yerli uretim araba?

Ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    30 binlik arabayla ışıklarda duruyorum ve etrafıma bakıyorum birde ne göreyim en ucuz araba benimkisi.
    1 abim almanyada yaşıyor ve evde montla oturuyor niyemi? Çünkü senede 1 ay 72 metrekarelik evinde doğalgaz yaksa sene sonu 2700euro gaz faturası ödüyor. Ben 190 metrekare evimde neredeyse kaloriferin üstünde yumurta pişiricem..Aynı adamla ikimiz yenibosna da en ünlü antep sofrasında yemek yiyoruz çatlayana kadar ve hesap 230 lira abimin tepkisi ise ''oha lan bedava'' oluyor. O domatesi sayıyla alıyor bense pazara çıktımmı 50 liraya parmaklarıma kan gitmiycek şekilde poşetlerce kilo kilo istediğim gibi meyve sebze alıyorum..
    Diğer abim isveç de yaşıyor ve işletme sahibi, aylık kazancının %56 sını vergi olarak veriyor..
    Araba pahallıymışda benzin pahallıymışda bilmem ne.. akşama kadar egsoz aragazı dinliyorum bu yakıt pahallılığında. Etraf sıfır araba kaynıyor. İyiki bunlar pahallı, demek ucuz olsa helikopter alıp varex takacak bu millet..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ertekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    30 binlik arabayla ışıklarda duruyorum ve etrafıma bakıyorum birde ne göreyim en ucuz araba benimkisi.
    1 abim almanyada yaşıyor ve evde montla oturuyor niyemi? Çünkü senede 1 ay 72 metrekarelik evinde doğalgaz yaksa sene sonu 2700euro gaz faturası ödüyor. Ben 190 metrekare evimde neredeyse kaloriferin üstünde yumurta pişiricem..Aynı adamla ikimiz yenibosna da en ünlü antep sofrasında yemek yiyoruz çatlayana kadar ve hesap 230 lira abimin tepkisi ise ''oha lan bedava'' oluyor. O domatesi sayıyla alıyor bense pazara çıktımmı 50 liraya parmaklarıma kan gitmiycek şekilde poşetlerce kilo kilo istediğim gibi meyve sebze alıyorum..
    Diğer abim isveç de yaşıyor ve işletme sahibi, aylık kazancının %56 sını vergi olarak veriyor..
    Araba pahallıymışda benzin pahallıymışda bilmem ne.. akşama kadar egsoz aragazı dinliyorum bu yakıt pahallılığında. Etraf sıfır araba kaynıyor. İyiki bunlar pahallı, demek ucuz olsa helikopter alıp varex takacak bu millet..
    Sadece yemek hesabi ile ilgili birşey yazmak istedim ;

230 lira hesap ödemişsiniz abinize ucuz gelmiş.. Abiniz Türkiyede yaşıyor olsaydı ucuz gelirmiydi? Yada 2 kişi için 230 tl hesap Türkiye nin gelir seviyesi düşünüldüğünde ucuz bir rakammı?

Yada şöyle anlatayım aynı yemeği atıyorum Almanyada yeseniz farazi söylüyorum 200 euro hesap gelecekti.. rakam olarak düşünüldümü evet yüksek. Gelir seviyesi ile kıyaslandığında nasıl acaba? Yani abinizde sizde asgari ücretle çalışıyor olsanız abiniz Almanyada o yemeği ayda kaç kere yeme gücüne sahip olabilir , Siz Türkiyede ayda kaç kere yeme gücüne sahip olabilirsiniz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı jeffy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece yemek hesabi ile ilgili birşey yazmak istedim ;

230 lira hesap ödemişsiniz abinize ucuz gelmiş.. Abiniz Türkiyede yaşıyor olsaydı ucuz gelirmiydi? Yada 2 kişi için 230 tl hesap Türkiye nin gelir seviyesi düşünüldüğünde ucuz bir rakammı?

Yada şöyle anlatayım aynı yemeği atıyorum Almanyada yeseniz farazi söylüyorum 200 euro hesap gelecekti.. rakam olarak düşünüldümü evet yüksek. Gelir seviyesi ile kıyaslandığında nasıl acaba? Yani abinizde sizde asgari ücretle çalışıyor olsanız abiniz Almanyada o yemeği ayda kaç kere yeme gücüne sahip olabilir , Siz Türkiyede ayda kaç kere yeme gücüne sahip olabilirsiniz?
    Sadece yemek değilki. Alışverişin her türlüsü. Aslında belki de bir tek 2. El araçlar çok çok ucuz orda. Geri kalan neredeyse herşey korkunç pahallı.

exca- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir takım testler mi yapılsa üyelik alınırken foruma acaba artık?

Hiç bu açıdan düşünmemiştim ne güzel demişsiniz yahu, gelişmiş bütün ülkelerin cari açık kapatmak için kullandığı sistem bu galiba? Aaa pardon onlarda üretim olduğundan cari açık olmuyordu di mi ya

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim bildiğim cari açık 20 milyar arabadan 200 milyar vergide alsa 20 k yine cari açık oluyor . Cari açık vergi ile kapanmaz vergi dediğimiz şey sizin parayı sol cepten alıp sağ cebe koymak gibi bir şey vergi sisteminde para devlet içinde dönüyor. X den alıp Y ye veriyor hemde Y den Z ye veriyor Z den alıp tekrar X e veriyor bu döngü için para bir miktar hizmete gidip p*ç oluyor tabi

halilcakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çinde arabaların bizden pahalı olduğunu biliyormusunuz? (En son öyleydi en azından)

Bir kişide üretim yapacağım memlekete millete hayrı olacak bir iş yapacağım ama vergiler çok yüksek yapamıyorum diye dert yanmıyor hep keyfi şeylerin pahalı olmasından bahsediliyor

Mesela çiftçi mazot ucuzlasın dese ona eyvallah diyeceğim ilk aklıma gelen

Vergi neden çok yüksek çünkü vergi kaçağı çok ; o yüzden alınabilen bir sektör bulunduğu an canı çıkarılıyor

Vergi neden çok yüksek üretim yok herşey ithal , ithalatta mevcut paranın dışarı kaçması demek. Bu vergilerle durum bu,demek vergi olmasa neler olurdu

Ben vestel telefonları boklayan hatta ithal telefonlara zam gelip yerlilere zam gelmedi diye küfürler yağdıranlar okumuştum çok kez (iphone alması zorlaşıyor diye)

Bir ara araştırmıştım; en azından yerli yazılım konusu için ciddi hibe vs vardı diğer sektörler ne alemde bilmiyorum

Yukarıda örnekleyen üye ; adam kazandığı ile geçinemediğin için kalorifer yakamıyor diyor ben ise short ile gezebiliyorum diyor hani çok beğenilen imrenilen bir avrupa ülkesi

Bende dahil olmak üzere ülkede kalifiye eleman eksiği mevcut bu yüzdende üretim yapılamıyor , e birde yapımız gereği kısa yoldan zengin olalım derdindeyiz sonuçta ortada

Kim sıfırdan birşeyler üretecek yada ithale ikame birşeyler yapmak için uğraşacakda başarılı olacakta ohooo ölme eşeğim ölme

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece yemek değilki. Alışverişin her türlüsü. Aslında belki de bir tek 2. El araçlar çok çok ucuz orda. Geri kalan neredeyse herşey korkunç pahallı.
    3 aydır İngiltere'de yaşıyorum, daha önce Almanya'da da aylarca bulundum.
    Bilindiği üzere bu ülkeler içinde en pahalısı İngiltere'dir, onun için İngiltere fiyatlarını baz alalım.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, İngiltere'de asgari ücret 1300 pound, yani bizim ülkemizdeki 1300tl ile eşdeğer, burada bir mühendis başlangıç maaşı ortalama 2500pound, Türkiye'de de benzer bir tablo var. Bu yüzden yapacağınız hesabı kur dönüşümsüz olarak yapmanız gerçeği gözler önüne serecektir. Gelelim kıyaslamaya:

- İphone 7plus : 719pound - 3750tl
    - Civic ep3 type r : 3000pound - 60000tl
    - Haftalık ev alışverişi : 50 pound - 200tl (bir kişi)
    - Zara, H&M gibi global mağazalardaki kıyafetler : 1 birim - 4 birim.

Tarım ülkesi olduğumuzun kanıtı:
    -1 litre süt : 0.48pound - 2tl
    -1 kilo muz : 0.55pound - 5tl
    -1 kilo domates : 0.40 pound - güncel fiyatı bilmiyorum.
    -1 kilo kırmızı et(steak) : 7 pound - 50tl

Kazanılan gelire vurulduğunda çok pahalı bilinen İngiltere bile korkunç pahalıyı bırakın aksine korkunç UCUZ.

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selam abi , anlamayan arkadaşları biraz dövüp anladıktan sonrada hafifce dövebilir misin ?

OmerRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atilla_88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Evet arkadaşlar Asgari ücret üzerinden konuşalım çoğunlukta onlar var

B segmenti mini minnacık bir arabayı ele alalım SEAT TOLEDO bu araba neden 44.402 tl den 77.000 tl fiyatına çıkıyor hemde asgari ücretin ''BİN ÜÇ YÜZ TELE'' olduğu ülkede?

BİN ÜÇ YÜZ TELE parasına baktığında aslında çıplak 44.402 tl bile çok gibi.

Bu terslikte bir iş var gibi değil mi sizce? sanki bana avrupa standartını yakalamak için arabanın hem çıplak fiyattan ayrıcada asgari ücretin 6.800 TL olması lazım gelmez mi?
    Fiyatlara baktım da:

İngilterede 71000 TL olan araç Türkiye'de 57900 TL
    İngilterede 79000 TL olan TDI versiyon ise Türkiye'de 72500 TL

Yalnız bizde 1600 cc üzerine çıkıldığında fiyatlar uçuyor. Bu vergi sistemi hem saçma olduğundan hemde ülkeyi düşük hacim araba çöplüğüne döndürdüğü için değişmeli. Ancak görünen o ki hem devletin hemde distribütörlerin işine geliyor ki hala aynı devam ediyor.

halilcakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @serkanokan Allah aşkına o nasıl bir çarpma bölme dostum bir kontrol et

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı halilcakir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @serkanokan Allah aşkına o nasıl bir çarpma bölme dostum bir kontrol et
    Neresini anlamadınız?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yav keşke 2 abimde buraya üye olsa da onlar anlatsa. Yazık ha az kaldı az kaldı emekli olucaz diye heba oldular oralarda.
    Ben ingiltereyi bilmiyorum ne tanıdığım var ne gitmişliğim. Ama 2 abimden bildiğim gördüğüm kadarı ile araba hariç herşey burdan pahallı.
    Almanyadaki abim 22 yıldır orada daha dikili ağacı yok. 22 yıldır bir fiil çalışıyor. 2013 model bmw ye biniyor ama doğalgazdan sarımsak görmüş vampir gibi korkuyor .

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler