User Tag List

Sayfa 3/15 İlkİlk 1234513 ... SonSon
275 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Çıplak fiyatı 44.402 TL lik arabanın 77.000 e çıkışını tartışalım

serkanokan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pound olarak yazdıklarım ingiltere fiyatları, tl olarak yazdığım kolay bir şekilde anlaşılacağı üzere türkiye fiyatları. Kıyasmalaya başlamadan önce de gelelim kıyaslamaya diyerek bir kıyaslama yapacağımı belirttim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ertekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yav keşke 2 abimde buraya üye olsa da onlar anlatsa. Yazık ha az kaldı az kaldı emekli olucaz diye heba oldular oralarda.
    Ben ingiltereyi bilmiyorum ne tanıdığım var ne gitmişliğim. Ama 2 abimden bildiğim gördüğüm kadarı ile araba hariç herşey burdan pahallı.
    Almanyadaki abim 22 yıldır orada daha dikili ağacı yok. 22 yıldır bir fiil çalışıyor. 2013 model bmw ye biniyor ama doğalgazdan sarımsak görmüş vampir gibi korkuyor .
    Abi lütfen düşüncelerimi yanlış anlama, ancak bir ülkede 22 yıl çalışıp kalorifer açmaktan korkuyorsa ben kabahati ülkede bulmam.

Ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı serkanokan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi lütfen düşüncelerimi yanlış anlama, ancak bir ülkede 22 yıl çalışıp kalorifer açmaktan korkuyorsa ben kabahati ülkede bulmam.
    Abisi yanlış anlamıyorum, adam 22 yıldır taksici. İçkisi yok kumarı yok hovardalığı yok bi sigarası var. Sadece o değilki, diğer arkadaşları da o şekil. Bişey sahibi olmak için deli gibi borçlanman gerekiyor. Hayat gerçekten pahallı orada. Ben abimle her gün istisnasız konuşuyorum ve faturalar acayip yüksek geliyor.
    Fazla kazansan vergi kazancına göre sabit kalmayıp oran olarak yükseliyor bide.

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OmerRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiyatlara baktım da:

İngilterede 71000 TL olan araç Türkiye'de 57900 TL
    İngilterede 79000 TL olan TDI versiyon ise Türkiye'de 72500 TL

Yalnız bizde 1600 cc üzerine çıkıldığında fiyatlar uçuyor. Bu vergi sistemi hem saçma olduğundan hemde ülkeyi düşük hacim araba çöplüğüne döndürdüğü için değişmeli. Ancak görünen o ki hem devletin hemde distribütörlerin işine geliyor ki hala aynı devam ediyor.
    yahu bizim millette 1.6 ustu arabaya binmesin . a3 1.6 tr de 113 bin tl orda 108 bin tl. bi bizde yok bu vergi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pound olarak yazdıklarım ingiltere fiyatları, tl olarak yazdığım kolay bir şekilde anlaşılacağı üzere türkiye fiyatları. Kıyasmalaya başlamadan önce de gelelim kıyaslamaya diyerek bir kıyaslama yapacağımı belirttim.
    Ingiltere ucuz diyen ilk türke denk geldim . Yanlış anlamayın da araç , gıda okey diyorum gelire bakarak değerlendirilince evet makul seviyelerde geçim sağlanıyor . Ama sırf mülk sahibi olduk diye Mayfair'de sokak vergisi adı altında ( aidattan yüzde bilmem kaç , temiz hava vergisi , güvenli yaşam vergisi ) ıvır zıvırlarlarıyla çok gereksiz rakamlar çıkıyor mesela ? Ee arabayı , ihtiyaçları karşıladık da yine cebe kalan birikim yok ? Yani normal ücretlerle aslında geçim orada da Istanbul'dan farksız . Bence rahatlık , ucuzluk her türlü ihtiyaçtan sonra birikime ayrılan bir para kalıyorsa vardır yoksa yine aynı hesap.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yahu bizim millette 1.6 ustu arabaya binmesin . a3 1.6 tr de 113 bin tl orda 108 bin tl. bi bizde yok bu vergi..
    Anlamadığın nokta şu, orada 108 bin dediğin araba 27bin pound. 27 bin pound dediğin 20 asgari ücret.
    113bin tl dediğin türkiye fiyatı 80 tane asgari ücret.

halilcakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben fikrimi özetleyim sonrası çünkü her zamanki gibi kısır döngü olacaktır

Niteliksisiz dolayısıyla üretim yapamıyoruz (bende dahil , ben risk alıyorum stres yaşıyorum mesela gelir sağlamak için)

Nitelikli üretim yapamadığımız için yaptığımız iş para etmiyor e para etmeyincede herşey bize pahalı geliyor

Iphone işte en basit örnek designed by apple in california assambled in China

Onun gramı kaç liraya geliyor , bizim ürettiğimiz herhangi birşeyin gramı kaç liraya geliyor

Farkındaysanız hayat pahalı diye sadece Türkiye'de değil tüm dünyada en az nitelikli işi yapıp en az kazancı sağlayan insanlar dert yanar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MK8800 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ingiltere ucuz diyen ilk türke denk geldim . Yanlış anlamayın da araç , gıda okey diyorum gelire bakarak değerlendirilince evet makul seviyelerde geçim sağlanıyor . Ama sırf mülk sahibi olduk diye Mayfair'de sokak vergisi adı altında ( aidattan yüzde bilmem kaç , temiz hava vergisi , güvenli yaşam vergisi ) ıvır zıvırlarlarıyla çok gereksiz rakamlar çıkıyor mesela ? Ee arabayı , ihtiyaçları karşıladık da yine cebe kalan birikim yok ? Yani normal ücretlerle aslında geçim orada da Istanbul'dan farksız . Bence rahatlık , ucuzluk her türlü ihtiyaçtan sonra birikime ayrılan bir para kalıyorsa vardır yoksa yine aynı hesap.
    Hangi gelire göre arabayı ihtiyaçları karşıladıktan sonra geriye bir şey kalmıyor? Demek istediğim bu konuşmayı asgari ücrete göre mi yaptınız?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hangi gelire göre arabayı ihtiyaçları karşıladıktan sonra geriye bir şey kalmıyor? Demek istediğim bu konuşmayı asgari ücrete göre mi yaptınız?
    Şöyle diyelim ; Londra'da bir otel görevlisi ortalama 1800 pound alsın benim bildiğim de ücretler bu civarda . Knightsbridge'de çalışıyor olsun , 3.bölge de ev tuttu farz edelim kira - 500 pound ( imkansıza yakın ama minimum diyorum ) bu evin 250 pound'da herşey dahil gideri olsun elektrik , su , oturum ücreti dikkat edin herşey diyorum bu da imkansız ama neyse . Bu şahsın evinden iş yerine ulaşmak için 2 taşıt kullanması gerek günlük git-gel 5 pound dersek aylık 4 gün tatil sayarsak 130'da iş yeri ulaşım masrafı var . Düz hesap hiç bir şey yapmadan 900 pound gideri oluyor tek başına bir bireyin . Kaldı mı 900 ? Telefon , internet aylık 100 desek kaldı 800 . Evet hiç sosyal hayatı olmaz evden dışarı çıkmazsa sene sonunda elinde birikmiş bir parası olur 2005 model bir araç alıp geri kalanını da sigortaya öderse aylık cebine de belki bi 50 pound falan yakıt parası kalır . Burada bir rahatlık göremedim ve aslında temel olan bir kaç ihtiyacı da atlayıp ana kalemleri kullandım .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Devamını yazamadım ; vergiler ile aşırı alakalı değil ama vasıfsız ya da asgari ile çalışıp da dünya üzerinde ben rahatım diyebilecek bir yer ben bilmediğim için yazdım bunu yani hayal geliyor bana o tarz yorumlar

suk3b3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aç gezerik kuyruğu dik tutarık.
    Diyoya büyükbaş hayvanlardan biri çerez parası diye bre hey ****** çocuğu kendin kazansan alabilir misin acaba. Bak sinirlendim gece gece
    SWAT

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı halilcakir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @serkanokan Allah aşkına o nasıl bir çarpma bölme dostum bir kontrol et
    hocam arkadaş orda İngiltere fiyatı- Türkiye fiyatı şeklinde yazmış sen Pound dan Türk Lirası dönüşümü sanmışsınız sanırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı jeffy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam arkadaş orda İngiltere fiyatı- Türkiye fiyatı şeklinde yazmış sen Pound dan Türk Lirası dönüşümü sanmışsınız sanırım.
    edit: son sayfayı görmemişim arkadaş açıklamış durumu..

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkes eşit olsun herkes bmw mercedese binsin vergiler olmasın olsunda az olsun bize kimse karışmasın herşey ucuz olsun öyle bi dünya yok.Saydığınız o ülkelerde yaşam ne kadar zor ve pahalı beğenmeyen arkadaşlar ingiltereye isviçreye almanyaya gitsin bakalım kaç gün barınabilecek türkiyedeki 200tl verdiğim yemek ingiltere mezzalunada 330pound oldu vay be dedik en lüks rst. en basit rst. kadar aynı,araba konusuna gelince türkiyede ötv fiyatları yüzde bilmem kaç eee kardeş? sen araba ürettinde biz mi vergi vererek aldık? almanyada bmw en ucuz araba klasmanında yüzüne bakmıyolar neden başkenti orası üretildiği yere adam bizden pahalı mı satacak ucuz mu? adamlar türkiyeye evinize kadar gemilerden kamyonlardan arabaları getirecekler herşey güzel hoş 100 milyarlık arabaya 50 milyar ötv koyunca vay efendim neden devlet bize kazık atıyor neden biz 100 milyar vermiyoruz bilmem ne ağlama duvarı olmuş buralar tanıdığım çok asgari ücretle sıfır araba alan öğretmen arkadaşlarımız var gayet sıfır jetta alabiliyorlar sizinkisi sadece muhalefet olmak ne konu açılırsa açılsın bu başımızdakiler olduğu sürece diye başlıyorsunuz sabahlara kadarda yazsanız boş herkese hayırlı geceler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AşkınS. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi otv alinsin,alinmasin diyen yok ki.ama %45 ya da %145 nedir yahu.
    Düşünelim simdi ford'un sahibisin. Araci tasarladin ürettin ,argeye milyonlar döktün. Sonra dedin ki bu arabanin fiyati 80k. Ithalatiyla birlikte bayiiye biraktigi kar vs 100 k toplamda. Turkiyeye ithal ettin senin eline gecen para 100k.devlet vergi kesiyor arac oluyor 145 k.diyelimki bu arac 2000cc ustu bi arac bu sefer de oldu arac sana 245k. Yani sen o kadar arge yaptin araci urettin garanti kapsamina soktun vs vs aldigin para ve aracin hakki 100 k dedin,devlet de yok 100k senin olsun,145k da ben alicam dedi.yerli uretim araba diyoruz,kıbrıs ayagimizin dibi bakin,konyadan belki biraz büyüktür yüzölçümü. Kendi arabasini uretti. Biz dünyayla rekabet icindeyiz,nerede yerli uretim araba?
    alınmasın hocam ötv den ötv alınmasın ne %145 ne %45 arabanın nesi özel anlatır mısın ?

yattan ötv al çünkü cidden özel tüketim pırlantadan al bilimum bu tür araç gereçten al ama arabadan alma araba tıpkı yemek içmek nefes almak gibi doğal ihtiyaç ciddiyim bunda.

olayı buralara çekersen dünyada çıplak bedeninden sonra ki herşey özel

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MK8800 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle diyelim ; Londra'da bir otel görevlisi ortalama 1800 pound alsın benim bildiğim de ücretler bu civarda . Knightsbridge'de çalışıyor olsun , 3.bölge de ev tuttu farz edelim kira - 500 pound ( imkansıza yakın ama minimum diyorum ) bu evin 250 pound'da herşey dahil gideri olsun elektrik , su , oturum ücreti dikkat edin herşey diyorum bu da imkansız ama neyse . Bu şahsın evinden iş yerine ulaşmak için 2 taşıt kullanması gerek günlük git-gel 5 pound dersek aylık 4 gün tatil sayarsak 130'da iş yeri ulaşım masrafı var . Düz hesap hiç bir şey yapmadan 900 pound gideri oluyor tek başına bir bireyin . Kaldı mı 900 ? Telefon , internet aylık 100 desek kaldı 800 . Evet hiç sosyal hayatı olmaz evden dışarı çıkmazsa sene sonunda elinde birikmiş bir parası olur 2005 model bir araç alıp geri kalanını da sigortaya öderse aylık cebine de belki bi 50 pound falan yakıt parası kalır . Burada bir rahatlık göremedim ve aslında temel olan bir kaç ihtiyacı da atlayıp ana kalemleri kullandım .
    Öncelikle Londra olunca alınan ücretler, İngiltere'nin diğer bölgelerindeki ücretlerin neredeyse iki katına çıkıyor, sanmıyorum ki 1800 pound alsın.Aynı oranda dediğin gibi 500e ev bulmak da imkansıza yakın.
    Aynı örneği İstanbuldan verebilir misin? İstanbul'da çalışan, tek başına yaşayan, 2 vesait değiştirerek işyerine giden bir otel görevlisi.

Ben sana burada kendimden örnek vereyim. Ben İngiltere'nin güneybatı bölgesinde yaşıyorum ve 1300 pound burs alıyorum(yüksek lisans yapıyorum). Tek gelirim de bu para. Bu paranın 628 pound'u ile kiramı ödüyorum. Suit oda kiraladım, normal bir ev odası kiralasaydım 350 pounda bile kalabilirdim. Bu arada ısınma-klima-sıcak su-wifi-tv-mutfak eşyaları-mikrodalga vs hepsi ücrete dahil, kapıyı açıp eşyalarımı yerleştirip yaşamaya başladım. Belirttiğim etkenlerden dolayı harici bir fatura vb ödemem olmuyor. Sadece aylık 10 pound berber, 10 pound telefon faturam oluyor
    Geçirdiğim süre boyuncaki tecrübe ile sabit aylık gıda masrafım 200 pound(haftada en az 3 öğün kırmızı et, 2 öğün beyaz et, 1 öğün balık yiyorum,alkol fiyata dahil). Sigarayı çok şükür bıraktım sigara giderim de yok. Gece dışarı çıkayım 2 tek atayım arkadaşlarla laflayım parası da aylık 100 pound harcıyorum. Toplam masrafım herşey dahil ortalama 350 pound oluyor. 3 ayda yaklaşık olarak 800 pound para biriktirdim ve şu anda 106 gti bakıyorum( 1000 pounda bizim ülkede 30-40 lira istedikleri çeyizlik 106lar var.). Türkiye'de ailesinden uzakta yaşayan, ailesinden konaklama da içinde 1500tl'ye kadar para alan arkadaşlar varsa, hayat standartlarını bir yazarlarsa sevinirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eldorado Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkes eşit olsun herkes bmw mercedese binsin vergiler olmasın olsunda az olsun bize kimse karışmasın herşey ucuz olsun öyle bi dünya yok.Saydığınız o ülkelerde yaşam ne kadar zor ve pahalı beğenmeyen arkadaşlar ingiltereye isviçreye almanyaya gitsin bakalım kaç gün barınabilecek türkiyedeki 200tl verdiğim yemek ingiltere mezzalunada 330pound oldu vay be dedik en lüks rst. en basit rst. kadar aynı,araba konusuna gelince türkiyede ötv fiyatları yüzde bilmem kaç eee kardeş? sen araba ürettinde biz mi vergi vererek aldık? almanyada bmw en ucuz araba klasmanında yüzüne bakmıyolar neden başkenti orası üretildiği yere adam bizden pahalı mı satacak ucuz mu? adamlar türkiyeye evinize kadar gemilerden kamyonlardan arabaları getirecekler herşey güzel hoş 100 milyarlık arabaya 50 milyar ötv koyunca vay efendim neden devlet bize kazık atıyor neden biz 100 milyar vermiyoruz bilmem ne ağlama duvarı olmuş buralar tanıdığım çok asgari ücretle sıfır araba alan öğretmen arkadaşlarımız var gayet sıfır jetta alabiliyorlar sizinkisi sadece muhalefet olmak ne konu açılırsa açılsın bu başımızdakiler olduğu sürece diye başlıyorsunuz sabahlara kadarda yazsanız boş herkese hayırlı geceler

ErkanCanS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    9 saattir maliye politikasi vizeme calisiyorum. Ulkenin durumunu herhangi bir iktisadi yaklasimla aciklamak mumkun degil. Bizim anlamamizi gectim keynes su ulkede yaşasa iktisati falan birakip al-sata baslardi heralde.
    DÜNYADA İKİ BİLİNMEYEN VARDIR.BİRİ KUTUPLAR , DİĞERİ TÜRKLER.. Albert Sorel

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkes ekonomi uzerinden gitmis, yorum yapmis, tartismis. Ben, dilim dondugunce farkli bir bakis acisi sunmaya calisayacagim:

Eylul'den bu tarafa yuksek lisans amaciyla Ingiltere'deyim. Nerden baksaniz geleli 1.5 ay bile olmadi, ama bu kadar kisa zaman icerisinde dahi bir miktar gozlem ve kendi ulkemle kiyas yapma imkani buldum.

Simdi beyler, hayatta bazi seyler var; degeri parayla olculmez.

Eger ben bir sehirde, gece ne vakit olursa olsun rahatca dolasabiliyorsam, bana verilen haklarim beni koruyabilecegine guvenim varsa; gecenin yarisinda evimden polis tarafindan alinmayacagimdan eminsem; dunya gorusumden, savundugum fikirlerden, paylastigim dusuncelerimden dolayi basima bisey gelme ihtimali bile gulduruyorsa; giydigin kiyafete, bindigin arabaya gore degil de huner, yetenek, bilgi birikimi ve caliskankigina gore deger goruyorsan; coluk cocugumun emeginin, calismasinin, alin terinin karsiliginin baska kisilerin akrabalari tarafindan gasp edilmeyeceginden eminsem, basima bisey geldiginde gazete de bir rakamdan ibaret degil de, insan olarak bana deger veriliyorsa; hukukun kimsenin tekelinde olmadigi, herkesin karsisinda esit oldugu ve hakkaniyetin gozetildigi bir duzen bana saglanabiliyorsa

Kusura bakmayin ama ne isinma, ne otomobil alma, ne de yiyecek derdim olurdu.

Simdi dusunebilirsiniz, hadi canim sen de, dunyanin hic bir yeri boyle olamaz diye. Evet, Ingiltere de bu kadar mukemmel degil cunku insanin oldugu her yerde yozlasma ve hatalar var, bu dunyanin her yerinde oyle zaten. Ama adamlar belli bir sistem oturtmuslar ve bu sisteme ya uyacaksin ya uyacaksin.

Haberiniz vardir, gecen burada bir tren kazasi oldu, 6-7 kisi vefat etti; millet ayaga kalkti. Senin ulkende hizli tren diyemedikleri icin "hizlandirilmis" diye isimlendirdikleri, standartinda bir trenin gidebildiginden fazlaca zorladilar, noldu? 36 olu, 79 yarali: SABAH - Hızlandırılmış Katliam

TR'de sokakta sevimli bir cocuk gordugunde, hani insanin ici kaynar ve sevmek ister, bunda da bir mahsur gormez. Ama gavur dedigin adamlar yeri geliyor, masumca sevmeleri bile cocuk tacizi, istismar olarak gorebiliyor. Bizim lafta pek musluman ulkemiz de cocuklara karsi yapilan seyleri yazmiyorum, ne de olsa 1 kereden bisey olmaz, dimi?

Egitim aldigim universite de Deniz Hukuku uzerine asmis bir profesor var, adamin davet edilmedigi konferans, sempozyum yok. Ustelik sadece benim okulumda degil, baska okullarda da derse giriyor, yani aldigi paranin haddi hesabi yok. Ama kendisiyle ilk tanistigimda sok yasadim, cunku adami TR'de gorsen sadaka verirsin. Ustu basi temizdi ancak kiyafetleri dokuluyordu. Tabi bizim genlerimize, aklimiza yeni tanistigimiz bir insanin konusmasina, bilgi birikimine degil; arabasina, kiyafetine deger vermeyi ogrettiler.

Daha fazla uzatip, ne kendimi ne de sizi yormak istemiyorum ama durum budur. Ha anlasilmasin ki, ulkemi sevmiyorum. Bilakis dunyanin bence en guzel ulkesinde yasiyoruz ve kesinlikle en guzel mutfagina sahibiz. Su anda Uskudar'da hani o abdest suyu gibi olupta 5 lira istenen bir cay icin bile cok sey veririm. [Sevimli degilim, sila hasreti cekiyorum ulan ]

Ancak icten ice curumus bir toplumumuz var ve birseyleri kokten cozmek yerine kokusmuslugumuz gitsin diye uzerimize parfum sikmaya calisiyoruz, daha iyi olacagini umarak.

Benim gorusumce, su anda Turkiye'de acil olarak duzene koyulmasi gereken iki problem var: Adalet ve Egitim. Bu ikisini gercekten halletsek, geri kalan problemler emin olun kendiliginden duzelecektir.
    "Korkmadık, savaştık"

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler