User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
52 sonuçtan 39 ile 52 arası

Konu: Otomobil satışlarında patlama

brs852 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ötv indirimli araçlarda bu liste içerisindeyse çok kaale almamak lazım bütün taksi otobüs minibüsler ötv indirimi olduğu için araçlarını yenilediler.

kadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında milletin ya da devlet büyüklerinin görmediği bir şey var. Bu kadar dolaylı vergi yüzünden çok kaza oluyor ve çok can gidiyor. Parası az ya da geliri düşük vatandaş yeni araçlar bu kadar pahalı olduğu için gidip hurdavari araçlar alıyorlar. Sonra bir yerde freni patlıyor ya da bir virajda rot kolu çıkıyor ve kaza yapıyor. Abs, esp falan filan hak getire. Sonra kamyoncu abiler lastikleri çok pahalı olduğu için kaplama yaptırıyor. Yolda giderken o kaplama atıp başka bir aracı yoldan çıkarıyor. Yedek parça pahalı olduğu için bir parça kırılmadan ya da bozulmadan değiştirilmiyor. Olmadık yerde motor bozuluyor ve buyrun kazaya. Sonra yakıt pahalı olduğu için insanlar hala yokuş aşağı boşa atıyorlar. Yokuşun bitiminde virajı düz geçiyorlar. Ya da dur kalk yapmamak için yeşil yanıp sönerken gazlıyorlar ve ışığa yetişemeyip kaza yapıyorlar. Bir an önce vites yükseltebilmek için hatalı sollamalar yapıyorlar. Daha az yakabilmek için ters yön yapıyorlar. Arabalarına lpg taktırdıktan sonra hava filtresini bantlarla filan tıkıyorlar.
    Sonuçta şu dönemde sıfır araba alabilenlerin olan parasına oluyor ama bu vergiler yüzünden olan pahalılık düşük gelirliyi canından ediyor.
    Nadide şeyler değerlidir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    113 e almadığım passat manuel comfortline şuan 121 yazmış öyle satamıyordun böyle nasıl satacan diyesim geliyor
    YamahA Xmax 250 ABS

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kadioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında milletin ya da devlet büyüklerinin görmediği bir şey var. Bu kadar dolaylı vergi yüzünden çok kaza oluyor ve çok can gidiyor. Parası az ya da geliri düşük vatandaş yeni araçlar bu kadar pahalı olduğu için gidip hurdavari araçlar alıyorlar. Sonra bir yerde freni patlıyor ya da bir virajda rot kolu çıkıyor ve kaza yapıyor. Abs, esp falan filan hak getire. Sonra kamyoncu abiler lastikleri çok pahalı olduğu için kaplama yaptırıyor. Yolda giderken o kaplama atıp başka bir aracı yoldan çıkarıyor. Yedek parça pahalı olduğu için bir parça kırılmadan ya da bozulmadan değiştirilmiyor. Olmadık yerde motor bozuluyor ve buyrun kazaya. Sonra yakıt pahalı olduğu için insanlar hala yokuş aşağı boşa atıyorlar. Yokuşun bitiminde virajı düz geçiyorlar. Ya da dur kalk yapmamak için yeşil yanıp sönerken gazlıyorlar ve ışığa yetişemeyip kaza yapıyorlar. Bir an önce vites yükseltebilmek için hatalı sollamalar yapıyorlar. Daha az yakabilmek için ters yön yapıyorlar. Arabalarına lpg taktırdıktan sonra hava filtresini bantlarla filan tıkıyorlar.
    Sonuçta şu dönemde sıfır araba alabilenlerin olan parasına oluyor ama bu vergiler yüzünden olan pahalılık düşük gelirliyi canından ediyor.
    Sence senin canin umurlarinda mi?
    Eski arabalar daha cok yakit tuketiyor daha cok kazaniyoruz diye dusunerekten bile eski arabalari piyasadan kaldirmak istemez bunlar.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı arda35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok yanlış bir yaklaşım. Vergiyi tabana yaymak devletin görevidir, vatandaşın değil.
    Adam 100 binlik araç da alır, ödeyebileceği en az vergiyi de öder. Yasal olarak hiçbir engel yok bu konuda.

Devlet alabildiğine daha fazla yüklenmek yerine hiç vergi alamadığı alanlara yönelmeli. Basit usülde vergi alınan bazı sektörlerde muazzam paralar dönüyor. Bunları engellemek mevcut hükümetin görevi.
    Ben bir yanlış göremedim açıkçası. Şuan mevcut sistemde devletin yaptığı ve yapmadığı noktaları araştırdım.

Mesajımı 2 defa daha okudum ama sanırım sen anlamadın. Detaylandıralım bence.

Mevcut sistemde kişiler vergi ödevlerini yerine getirmiş olsa zaten devletin kaçınılmaz olan alanlardan aldığı ( Alkol , tütün vb) vergi oranlarında sürekli artışa gitmez.

Kişiler farklı gerekçeler ile vergi ödemedikleri için ve devlet bu insanlara vergisini düzgün bir şekilde ödetemediği için,(denetim eksikliği, toplumsal bilinçsizlik gibi nedenler çoğaltılabilir)
    belirtmiş olduğum gibi en garanti noktalara yüklenmekte.

Verdiğim örnekler ile verdiğin araç alımı ve az vergi ödeme kısmının bir bağlantısını göremedim. Vergiden kaçınmak yasaldır belirttiğin gibi. Kaçırmak ise gayri yasal.

Örnek olarak 300K lık mercedese binen bir dr/avukat/esnaf düşünelim bu tür insanların vergi matrahı genel itibariyle yaşadığı hayat standartlarının çok çok altındadır.

Dolayısıyla bu adam ödemesi gereken vergiyi ödemediğinden dolayı vergi yükü kaçıramayan ve kaçınamayan (kaçırmayı savunmuyorum elbette) bireylerin üzerinde kalıyor.

Kendim buna en tipik örneğim bordrolu olarak çalışıyorum ve her ay kesintim tıkır tıkır yapılıyor. Sonuç olarak ben ödemem gereken vergiyi ödediğim halde yüksek ötv ile araç alırken

ödemesi gereken vergiyi ödemeyen örnekteki kişiler benimle aynı ötv yi ödeyerek satın alma yapıyorlar.

Herkesin hakça vergi ödediği toplumda kaynağında kesinti yoluyla vergilendirilen birey ve hizmetlere düşen yük azalır, daha adaletli bir sistem olur ve toplam vergi miktarı artacağından devletin en garanti vergi alabileceği alanlara yönelmesinin önüne geçilir.

Dolayısıyla bakış açım gayet net ve doğru. Sana katıldığım nokta ise devletin vergiyi tabana yayması konusu. Bununla ilgili nereden buldun yasası vardı rafa kaldırıldı.

Kişinin mal varlığına bakılacak ve beyan ettiği geliri ile yaşam std. arasında fark varsa belgelendirmesi istenecekti.

100.000 TL Vergi matrahı olan esnafın satı bedeli 200.000 TL araca nasıl bindiği sorgulanacak ve ispat edemez ise bu fark'ın vergisi kendisinden tahsil edilecekti.

Peki ne oldu bu yasa ? Mevcut hükümet tarafından askıya alındı.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İyide tolga devletin türk lirası olarak vergi açığı yokki şuan, aslında vergiye zam yaptıkça zarar ediyor. Detaylı anlatmak isterdüm nedenini ama telefondan çok zor oluyor zira konu hayli uzun. Ancak gerçekten vergi zammı yapmasını gerektiren bir açığı yok. Dış borçta zaten vergiyle kapatılamaz
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyide tolga devletin türk lirası olarak vergi açığı yokki şuan, aslında vergiye zam yaptıkça zarar ediyor. Detaylı anlatmak isterdüm nedenini ama telefondan çok zor oluyor zira konu hayli uzun. Ancak gerçekten vergi zammı yapmasını gerektiren bir açığı yok. Dış borçta zaten vergiyle kapatılamaz
    Bunu biraz açar mısın ? Vergi açığı yok derken ?

Bir açık olması için tutarsal olarak bir vergi beklentisi olmalı (100 TL) ve bunun beklenen seviyede gerçekleşmemesi lazım. (80TL)

Verginin alınma mantığı kamu harcamalarının finanse edilmesi değil mi ?

Eğer bu harcamalar mevcut sistemdeki oranlar ile finanse edilebiliyor ise neden artış yapılıyor ? Ben ikna olmadım açıkçası.

Ama yanlış bildiğim bir şey varsa anlatırsan okumak / öğrenmek isterim.

gabxer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Quantum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ocakta sinek avlıyoruz diye numaradan ağlamaya başlar tüm firmalar, ÖTV indirimi yapılır ondan sonra, bizim millet de tekrar kapılarda kuyruk olur.

Aslında teknik olarak bakacak olursak kimseye çaktırmadan milletin cebindeki parayı alma hareketi güzel..

Nasıl?

1- ÖTV yi yükseltiyorum de 1 ay bekle.. Milletin hiç aklında yokken, sana para vermek için araba almak için sana yalvarsın, kuyruk olsun kapılarında yatsın, arabalar kapanın elinde kalsın, satış patlaması olsun.
    2- 1 ay sonunda yüksek ÖTV oranını 1 ay uygula ve bekle..
    3- Daha sonra "ÖTV indirimi geldi 1 ay indirim(!) yani eski vergi oranları ile satış yapılacak" de, millet yine hücum etsin yine kapanın elinde kalsın arabalar, 1nci maddenin aynısını yaşat insanlara.. "Böyüklerimiz milletini düşünüyor bize kolaylık sağlıyor" repliklerini sal ortalığa, bir de oradan nemalan.. Mis..
    4- Yüksek ÖTV oranlarına çok ses çıkmazsa yeni yüksek oranlı ÖTV ile devam et, hatta seçimlerde ÖTV indirimi vaadinde bulun ve bunu bir koz olarak kullan. (Doların yükselmesiyle ilgili seçim vaadleri gelmeye başladı mesela.. Başkanlık geldiğinde dolar aşağılara inecek cümleleri salındı piyasaya.. Burada da aynı taktik.)
    5- ÖTV oranını ilerleyen dönemde indirmesen de zaten bizim insanımız ısıtılan su içindeki kurbağa misali olduğu için, yeni ÖTV lere alışır, yüksek ÖTV den otomobil satmaya devam et..

Şimdi bu ilk 5 madde sonunda ekonomi anlamında ne oldu ona bakalım.

Bu ÖTV artışı planını devreye almadığında aynı fiyatlara örneğin 10.000 adet otomobil satacakken ÖTV indir bindir hareketiyle 50.000 Adet araba sat.. (Adet rakamları afakidir) ÖTV indirim olayları sonrası da yüksek oranlarla satmaya devam et..

Nasıl süper iş değil mi.. Çok zekice bence..

Kimse de demiyor ki arkadaş bu böyle olmaz kendinize gelin diye.. E böyle saça böyle tarak.. Çok güzel ediyorlar..

Bu şekilde düşünüyorum çünkü canları istediklerinde kimseye duyurmadan bir gecede zam yapıp ertesi gün zamlı fiyattan satmaya devam edebiliyorlar. (Bknz su, elektrik, doğalgaz, sigara, benzin, vs) ÖTV ise haftalar önce duyurup bekleniyor. Neden?
    Genelde sadece like butonuna basıp geçiyordum ama cidden güzel olmuş bu yazınız. Elinize sağlık

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    musait bir zamanda bir otomobil satıcısı olarak cevap yazacağım
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

SinanAdalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunu buraya bırakır giderim.

İyilik kolay.. kötülük gayret gerektirir.Ben tembel sanılacak kadar kolaycıyım..azimle sıçan ancak sıçmış olur, taşı matkap deler..

VTec_king - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sanırım herkes yastık altındakilere güveniyor alıyorda alıyor ,ee sonra bunları faizi ile ödüyeceksiniz o zaman nolucak?
    Halkını cehalet ve sefalete teslim eden yöneticiler yok olmaya,cehalet ve sefalete sürükleyen yöneticileri seçen halk ise köle olmaya mahkûmdur.ATATÜRK

Frid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fantezi dünyam rengarenk
    Bu daha hiçbir şey
    Korkma benden sal kendini
    Bebeğim dediğim anda vur bana
    10 krktr özet
    Soyadımın ilk iki harfi kişiliğim kadar ÖZ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sabır çekin seneye bugün sıfır alırsınız ötv ödemeden yemeyecek totoları indirecekler 100/100 inecek seneye de patlama olur satışlarda
    YamahA Xmax 250 ABS

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahsi geçen otomobil satışı patlaması kasım ayı için. Yeni ÖTV zammı Kasım ayının son haftasına denk geldiği için esas baz alınması gereken ay bu ay yani Aralık olacaktır ki şuan ayın 4'ü hadi bugünde bitti 5'i oldu diyebiliriz , zaten geçen ay ÖTV gelene kadar bir çok bayi hedeflerini tutturmuştu , son haftaya tek tük kalmıştı o yüzden kasım ayını baz almak veya satışlar patlamış diyip vatandaşa yüklenmek hatalı ve yanlış. Bakalım Aralık ayı nasıl olacak sanırım birbirimizin suratına bakıp güleriz diye düşünüyorum çünkü içeriye her giren müşteri fiyatları görünce yahu geçen ayla arasında min 10 bin lira fark var diyip geri gidiyor ve bizi suçluyor ama bilmiyor ki sıkıntı bizleri yöneten de , vatandaş geliyor şikayetini , tepkisini bizlere gösteriyor sanki otomobil şirketleri yada dist. yüzünden bu fiyatlar böyle
    ABO TRADING
    STR

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler