User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Şömineden Anlayan Arkadaşlara Bir Soru...

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Şömineden Anlayan Arkadaşlara Bir Soru...

Arkadaşlar selam;

***** son kar kış durumlarından sonra şömine yakalım dedik, geçen sene hiç yakmadık, bildiğiniz cam kapaklı, hazneli şömine... ilk kere yaktık ve içerisi duman ve koku oldu, hanım ağzıma tükürdü tabii... dün yaktım yine aynı, biraz araştırınca yeni şöminelerin 5-6 kullanımda bu kokuyu yaptığını söyleyeni de okudum, şömineyi komple sökün izolasyon yanıyor diyeni de... var mı aramızda bu işin uzmanı? ne yapılabilir?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi, Şömineden öte, şöminenin tahliyesinde bir sıkıntı var mı acaba? Duman çıktığında baca ile aynı yönde ki kapı-pencereyi açtıysanız, duman azalmaz aksine çift taraflı olarak artar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İçerdeki kapağı kapalı olmasın?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi ben kullanici yorumu yapayim,
    Her sene ilk yakmada bizimde oyle oluyordu, bizde agir biseyi yani tas falan sarip bi beze bacadan geccek kalinlikta bacadan atip somineden aliyoruz bu sekilde bacada kurum falan tikandiysa aciliyor ve rahatca cekiyir baca dumani, hatta birkac defa atinca iyice temizleniyor bacanin ici daha iyi cekiyor,
    Deneyin isterseniz bizde ise yariyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar baca açık, gelen koku is ya da odun kokusu değil, plastik gibi boya gibi sanki, duman da aynı şekilde, hazneden gelmiyor...

kurtbil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazlıktaki şöminede aynı durumu yaşamıştım. Şöminenin ağız kısmını üstten folyo ile kapatarak daralttıktan sonra daha iyi çekmeye başladı ve duman falan kalmamıştı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çayyolu köyünün girişindeki şömineci yardımcı olabilir...

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    baca tıkanmıs olabılır mı?
    kontrol edebılıyomusunuz.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şömineci çağırmadan önce ; eğilip bacanın içine bir bak, kapak vardır orada kullanılmadığı zaman hava akışını engellemek için, kapalı olabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Duman nerden geliyor peki.

Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar baca açık, gelen koku is ya da odun kokusu değil, plastik gibi boya gibi sanki, duman da aynı şekilde, hazneden gelmiyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dayı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Duman nerden geliyor peki.
    abi duman haznenin dışından geliyor koku da öyle, sanki şöminenin dışında bir sey yanıyormuş gibi

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi bacada falan sorun yoksa normal hic yakmadi isen,hatta oyle kokuyorki 3 gun cikmamisti,evde buyuk mevzu cikmisti Kapali falan degil zaten sifirdi ev-baca...vs

Yazin bayagi bir yakti babam,1 ay once falan yakmislar sifir kokuymus bu sefer,Ic isleri bakani(annem) ariza cikarmamis Bizimkide bildigin camli kapakli somine ama genede kokuyor sifirsa

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Benzer sorunu yaşıyorum, konu açılmışken sorayım; ancak benim durum biraz daha acemi işi;

Ben de balkona çakma bir şömine yaptırdım.. Balkon derken, ufak bir cam balkon..
    Evi yapan usta ytong ile yaptı şömineyi. iç kısmına da 2 set yüksekliğinde alev tuğlası koyduk. Yanma bölümünün bulunduğu zemini de bu tuğla ile kapladık. Tuğlanın altı da mermer.. Apartmanda baca olmadığından, Cam balkonun camlarından 1 tanesini 15 cm çap ile kestim, metal baca takıp şömineye birleştirdim. Duman çıkmasın diye de şömine-baca birleşimini yanmaz mastik ile mastikledim. Baca, şömineye 90 derece açı ile birleşiyor

Asıl amacım nargileye köz yapmak, bunda sorun yok. Ama odun yakmaya kalktığımda dumanın bir kısmı bacadan çıkmıyor, yanma haznesinden içeri balkona doğru çıkıyor. Hazne Önüne cam mı koymalıyım? Alev tuğlası yüksekliği 20-30 cm; kalanı evin kendi duvarı. Bu bir sorun yaratır mı?

Bir de istanbulda, Anadolu yakasında nereden odun bulunur?
    Konu Evrenoz tarafından (08-01-2017 Saat 20:38 ) değiştirilmiştir.

bahadırtelli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende yeni yaptırdım sömineyi camlı olanlardan ilk birkaç yakmada bizde de koku oldu.
    Metal üzerindeki boyalar yandı etrafa silikon cekmişler o biraz yandı.İçerisi duman oldu baya. Bacayı falan kontrol ettik sorun görünmedi.
    3. yakmadan sonra koku kalmadı.

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni şömine yaptıran bir çok kişi aynı dertten muzdarip. Şömineyi komple sökmenize gerek yok yalıtımınız yanmıyor. Tabiri caizse cayır cayır 3-4 sefer yakın sonra yalıtım ve tuğlalar biraz kavrulup katman oluşturup kokuyu kesecektir ama biraz sabretmek biraz da o acı kokuyu çekmek gerekiyor ilk başlarda.
    @Evrenoz abi yanma odasında herhangi bir tel/saç ızgara var mı eğer yoksa bulup üzerinde yakmayı deneyebilirsin anladığım kadarıyla yanma oda yüksekliği ve hava akışıyla alakalı bir sorun var belki çözüm olabilir yada dediğin gibi cam koyup komple de kesebilirsin.
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı yilmazcatalbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yeni şömine yaptıran bir çok kişi aynı dertten muzdarip. Şömineyi komple sökmenize gerek yok yalıtımınız yanmıyor. Tabiri caizse cayır cayır 3-4 sefer yakın sonra yalıtım ve tuğlalar biraz kavrulup katman oluşturup kokuyu kesecektir ama biraz sabretmek biraz da o acı kokuyu çekmek gerekiyor ilk başlarda.
    @Evrenoz abi yanma odasında herhangi bir tel/saç ızgara var mı eğer yoksa bulup üzerinde yakmayı deneyebilirsin anladığım kadarıyla yanma oda yüksekliği ve hava akışıyla alakalı bir sorun var belki çözüm olabilir yada dediğin gibi cam koyup komple de kesebilirsin.
    Tel / ızgara vb metal bir şey yok ama; yanma odasının içine 3 parmak yüksekliğinde sağa ve sola 2 ayrı alev tuğlası koydum. Odun onun üzerinde duruyordu, altında da nargile için kullandığım köz hale gelmiş kömürlerim vardı. Cam illaki alıcam, kömürü de ilk yakışta o ilk yanma kokusu içeri geliyor onu engellemek için ama cam almadan önce dediğin gibi biraz daha yükseltmeyi deniyeyim

Bu arada, alev tuğlalarının üstü ( 20-30 cm alev tuğlasının yüksekliği ) bildiğin duvar. Yalıtım vb bir şey yok. Problem yaratır mı bu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizde yeni taşındığımız evde süs olarak kullandığımız şömineyi yakma girişiminde bulunduk.İlk defasında evde duman altı olduk.Daha sonra bacacı çağırdık temizlediler.Şimdi sorun kalmadı.Yanmasından çok köz olup patates yapmak süper oluyor

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tel / ızgara vb metal bir şey yok ama; yanma odasının içine 3 parmak yüksekliğinde sağa ve sola 2 ayrı alev tuğlası koydum. Odun onun üzerinde duruyordu, altında da nargile için kullandığım köz hale gelmiş kömürlerim vardı. Cam illaki alıcam, kömürü de ilk yakışta o ilk yanma kokusu içeri geliyor onu engellemek için ama cam almadan önce dediğin gibi biraz daha yükseltmeyi deniyeyim

Bu arada, alev tuğlalarının üstü ( 20-30 cm alev tuğlasının yüksekliği ) bildiğin duvar. Yalıtım vb bir şey yok. Problem yaratır mı bu?
    Ateş hem yükselir hemde alttan da hava alır daha iyi olur diye düşünüyorum. Yalıtım konusunda yanma odasında alev tuğla zaten var, bacaya doğru da ytong örüldüyse(yani balkon duvarıyla şömine arasında şömine boyunca ytong varsa) anlattığın kadarıyla kullanım amacını da göz önüne alarak problem olmaz diyorum. Eğer arada ytong yoksa şömine bulunan balkon duvarının iç ve dış kısımlarında zamanla sıva çatlağı oluşabilir.
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı yilmazcatalbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ateş hem yükselir hemde alttan da hava alır daha iyi olur diye düşünüyorum. Yalıtım konusunda yanma odasında alev tuğla zaten var, bacaya doğru da ytong örüldüyse(yani balkon duvarıyla şömine arasında şömine boyunca ytong varsa) anlattığın kadarıyla kullanım amacını da göz önüne alarak problem olmaz diyorum. Eğer arada ytong yoksa şömine bulunan balkon duvarının iç ve dış kısımlarında zamanla sıva çatlağı oluşabilir.
    Yok Ytong sadece dış tarafta. Şömine direkt balkon duvarına yapışık yapıldı.
    Sıva çatlağı pek problem olmaz herhalde, şömine içinde kaldığından görmem diye düşünüyorum çatlağı. Duvarın diğer yüzü de pek problem olmaz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler