User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
47 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Asgari ücretli arabaya binemez

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biz de ona kızıyoruz zaten birilerinin çocukları tavan da yaşarken birilerinin çocukları kur ekmeğe talim ediyor.

Asgari ücretli binmesin mantığıyla yazdığını düşünmüyorum umarım öyle değildir.

Yoksa sen de ben de x de o ailelerden birine mensup olabilirdik.

Buradaki mevzu toplumsal refahın yerin dibinde olması.

Yoksa gelişmiş toplumlarda milletin kapısına koymadığı arabaları baş tacı ediyoruz.
    Asgari ücretli çalışanın çok olması bizim ülkemizde kötü birşey ama 16 yaşında işe başlayan birinin o maaşıyla lüks bir hayat sürmesi yanlış imkansız.Gönül isterki asgari ile başlayan 6 ay sonra 1.5 asgari alsa 2. sene 2 asgari sonraki yıllarda 3x asgari.. Ama böyle bir durum yok.Buna göre yazıyorum bende.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Otomobil özel tüketim vergisine tabi değil mi ? Lüks diye geçmiyor mu ?
    Yanlış anlamayın ama asgari ücret kişinin kıt kanaat yaşaması için geçerli birşey. Anadan babadan birşey kalmamışsa eş çalışmıyorsa imkansız ötesi.
    iyide birader otomobil neden özel tüketim vergisine tabii? Neden lüks?

Burdaki esas sıkıntı bu.. Tamam Jeep tir , SS lerdir bunlar lükstür eyvallah. Ama 25 binliraya ülkemize girişi yapılan düşük sınıf bir araca neden lüks vergisi konuluyor? Neden lüks kategorisinde değerlendiriliyor?

Pırlantadan ÖTV nin kaldırıldığı bir ülkede bahsettiğim tarz araçlara ÖTV vergisi uygulayıp LÜKS kategorisine sokmak tutarsızlığın ağababasıdır benim gözümde..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı jeffy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyide birader otomobil neden özel tüketim vergisine tabii? Neden lüks?

Burdaki esas sıkıntı bu.. Tamam Jeep tir , SS lerdir bunlar lükstür eyvallah. Ama 25 binliraya ülkemize girişi yapılan düşük sınıf bir araca neden lüks vergisi konuluyor? Neden lüks kategorisinde değerlendiriliyor?

Pırlantadan ÖTV nin kaldırıldığı bir ülkede bahsettiğim tarz araçlara ÖTV vergisi uygulayıp LÜKS kategorisine sokmak tutarsızlığın ağababasıdır benim gözümde..
    Üretmiyoruz dışardan geliyor hep zarar yazıyor , altını asgari ücretlide alabilir trilyoner bir iş adamıda , para yerine geçen kıymetli madenlerden ötv alınmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç almak için parası vardı diyelim. Tablo aşağıda bu şartlarda binilir mi ? Bence binilmez.

Daha yeme-içme / barınma / telefon elektrik su / giderleri yok.
    araba ona biniyor galiba bu tabloya göre

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üretmiyoruz dışardan geliyor hep zarar yazıyor , altını asgari ücretlide alabilir trilyoner bir iş adamıda , para yerine geçen kıymetli madenlerden ötv alınmaz.
    Yahu Pırlantayla birikim yapan ben hiç duymadım? Millet sevgilisine karısına karat karat gösteriş yapıyor ki bunun ticaret aşamasını düşünmüyorum bile o ötv kalktığında kimlerin cebi doldu? Zamanında Likit yumurtada kdv yi sıfırlayıp kemal unakıtanın oğlunu zengin ettikleri gibi...

Yine söylüyorum trilyonluk iş adamının doğum gününde karısına aldığı bilmemkaç karatlık pırlanta yüzük Lükstür.. o yüzüğün çeyrek parasına ülkeye giriş yapan otomobil değil... Madem Özel Tüketim Vergisi adını kullanıyorsun bari adına layık şeylerden al o vergiyi..

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Sadık Özyer baktığın açı çok farklı.

Ama verginin temeli gelir gücüne göre kazan üzerinden oransal olarak alınmasıdır.

Temelde herkes vergi ödemeli (fakir zengin ayrımı yok) sadece ödeme tutarı gelir ile doğru orantılı artmalı.

Ama sen ülkendeki asgari ücretliden çatır çatır gv kesintisi yaparken dr'dan asgari ücretlinin ödediği kadar vergi alamıyorsan orada adaletsizlik vardır ki var.

Ayrıca basit std bir araçtan %50 lere yakın vergi alırken lüks olduğu ayan beyan açık olan bir emtia dan vergi almaman mantıksızlıktan öte değildir.

Adam zaruri ihtiyacı için bir araca ihtiyaç duyuyor 50K ya alsa en az 15-20 si vergi.

Ama adam metresine kafam kadar tek taş alınca vergisi yok. Hangisi lüks ? Kavramları karıştırır olduk.

gkhn55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ev kira değilse,borç harç yoksa,evli ve çoluk çocuk sahibi değilse biner

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mahallede çaycı bir abimiz var.5 çocugu var.4ü askari ücretle çalışıyor.en buyugu 29 en küçügü 19 yaşında..eve 5 maas giriyor. aylıgı siz hesaplayın.
    2 sene önce acıbademde daire aldılar.geçen haftada 0 linea aldılar.
    askari ücretli var.askari ücretliler var.

işin kötüsü en büyük evlenmek istiyor.ama 1400tl ile totosu yemiyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mahallede çaycı bir abimiz var.5 çocugu var.4ü askari ücretle çalışıyor.en buyugu 29 en küçügü 19 yaşında..eve 5 maas giriyor. aylıgı siz hesaplayın.
    2 sene önce acıbademde daire aldılar.geçen haftada 0 linea aldılar.
    askari ücretli var.askari ücretliler var.

işin kötüsü en büyük evlenmek istiyor.ama 1400tl ile totosu yemiyor
    Hahaha aylık 10 lira var yengede dikiş dikse mis

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    askari nedir?

Emre-Dylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ev geçindirenler binemez, ev geçindirmeyen sorumlulukları olmayan arkadaşlarım var. Asgari ücretle çalışıyorlar 206 focus filan hemen hemen günlük biniyorlar + kredi borçlarını ödüyorlar.
    AC/DC Back In Black
    1968 Mercury Cougar GT-E 427 390Hp

canimrecepcim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında düzgün bir toplu ulaşım alt yapısı olsa bu başlık hiç olmazdı.Konuyla alakalı olarak söyleyeceğim ev geçindiriyorsa binmemesi evladır.
    - Doğruları konuştuğundan dolayı hüküm giymiş user.

powERS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracımı alan arkadaş

2 çocuklu eşi çalışmayan ve tahmini 2k civarı bir geliri olan birisiydi.

bi zincire girmiş oraya taksitle ödemiş para biriktirmiş, arabanın yarı parası oluncada tamam git al arabayı gel ipotek yapalım kalanıda gene taksitle devam ödemeye şeklinde bir yolla aracı aldı.

aklım durdu..

hem abi çok zor tek çalışmayla falan diyor hem taksitle araba alıyor.. ev geçindiriyor çocuklardan birisi yeni olmuş.. özetle bu da var arkadaşlar.. oluyor birşekilde..

*Çirkin araba yoktur, Pahalı Yakıt Vardır...

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    çevremde bir sürü asgari ücretli insanın çoğunda araba var. araba almak zor bir şey değilki ..

hiç yapamıyorsa gitsin çeksin maaşına oranla kredi ikinci elden envare çeşit araba alır..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Sinan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yanlış anlamayın ama millet bu kadar parayı nerden buluyor abi?

Sokaktaki 10 arabanın nerden bakarsanız 2 tanesi 100 BİN TL, 3 tanesi 50 BİN TL, 2 tanesi 30 BİN TL , geriye kalan 3 tanesi ise 20 BİN TL.

Bizim millet kadar pahalı arabalara binen başka bir millet yok. Normal bir çalışanı kastederek maaşının 50 katına arabaya binen adam başka bir millet ben daha hiç görmedim.

Valla millet nasıl kazanıyor o paraları ben hayret ediyorum.

Bizim YERLİ arabamız ne oldu? Ne zaman üretime geçiyor?
    Alıntı iztuzu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trafik açısından konuşursak Artvin şehir merkezi Tokyo Drift misali kıvrıla kıvrıla giden caddeden kurulu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ucuz yollu bir araba alınır, olay o değilde sıfır arabaya binilmek istenmesi ve arabanın mutluluk ve prestij kaynağı olarak görülmesi.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende bmw biniyorum ama türkiyde 80 90bin tl o araba. ben 23bin tl ye aldım. yani türkiyede niye insanlar boktan arabaya binsinki parası olan biniyor. ama arabası olmayan tonla insan var. istanbul ankara izmir kıyas olamaz bence.

nufüs istanbulda 17milyon. kaç milyon lüks araç var? bi kaç milyon bile olsa heryer zengin görünür zaten.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Sinan58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış anlamayın ama millet bu kadar parayı nerden buluyor abi?
    Kısa ve öz ya kiralama alıyorlar .. kiralıyorlar..

Yada satın alıyorsa Geleceğini yıllarını belki gençliğini bir arabaya haciz ettiriyorlar..

Veriyor maaşını 48 ayını 60 ayını krediye sosyal hayatını yaşamdan aldığı keyifi zevki herşeyi 48 - 60 ay boyunca bir hapse atıyor... bildiğin iş ev git gel yapıyor arabada kapıda yatıyor çünkü onun giderlerinide karşılayamıyor.. arkadaşlarıyla çıkamıyor gezemiyor eğlenemiyor öyle saçma bir hayat yaşıyor.

ne oldu kapıda arabam var.. hayatının 5-6 yılını heba ettin bir 4 lastik bir kaporta uğruna..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

ErkanCanS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kısa ve öz ya kiralama alıyorlar .. kiralıyorlar..

Yada satın alıyorsa Geleceğini yıllarını belki gençliğini bir arabaya haciz ettiriyorlar..

Veriyor maaşını 48 ayını 60 ayını krediye sosyal hayatını yaşamdan aldığı keyifi zevki herşeyi 48 - 60 ay boyunca bir hapse atıyor... bildiğin iş ev git gel yapıyor arabada kapıda yatıyor çünkü onun giderlerinide karşılayamıyor.. arkadaşlarıyla çıkamıyor gezemiyor eğlenemiyor öyle saçma bir hayat yaşıyor.

ne oldu kapıda arabam var.. hayatının 5-6 yılını heba ettin bir 4 lastik bir kaporta uğruna..
    Haftanin 6 gunu 8.00-18.00 calisan biri ne kadar hayatini yasiyor zaten ? Cumartesi 18.00 pazar 22.00 arasi bir sosyal hayati olabilir ancak. Ayrica 10 senelik krediye girse bile ev alamayan insan , araba alayim bari borcu bitince elimde ekonomik bir deger olur diye dusunuyor. Ben universite okurken , calisan biriyim. 8.00-18.00 tir servisinde calisiyorum haftanin 6 gunu. Burda ustalari gectim , ciraklar bile boyle dusunuyor.
    DÜNYADA İKİ BİLİNMEYEN VARDIR.BİRİ KUTUPLAR , DİĞERİ TÜRKLER.. Albert Sorel

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler