User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
33 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Hurda ve Çekme belgeli araçlar hk. bilgi

pejoemre07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation Hurda ve Çekme belgeli araçlar hk. bilgi

Sevgili techturkey kullanıcıları merhabalar.Kafama takılan bir takım sorular var ve sizin engin bilgilerinize sığınıyorum.Öncelikle

1-Elimizde çekme belgeli bir araç ve hurda belgeli aynı aracın coupe si var hurda belgeli araçları trafiğe çıkaramadığımız için üzerindeki parçaları kullanabildiğimizi biliyorum peki kasayı kullanabilirmiyiz yani coupe kasayı kullanmak için yapabiliceğimiz legal yada illegal bir yol var mıdır?(Legal olması tercihimdir. )
    2-Çekme belgeli aracı tekrar trafiğe döndürdüğümüz zaman sigorta muayene vergi veya kasko durumunda ekstra bir ödeme fazlalığı oluyor mu yoksa normal değerler üzerinden mi devam ediyor ?

Soruları cevaplayan cevaplamayan herkeze teşekkür ederim.İyi forumlar

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1) Şase no yazan kısım hariç kupanın istediğin yerini kullanabilirsin. Şase noyu kesme, kaynatma vs. illegaldir.

2) Aracın trafikten çekildiğinden çıkacağı güne kadar gecikmeli muayene dışında extrası olmaz.

ioz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1) Şase no yazan kısım hariç kupanın istediğin yerini kullanabilirsin. Şase noyu kesme, kaynatma vs. illegaldir.

2) Aracın trafikten çekildiğinden çıkacağı güne kadar gecikmeli muayene dışında extrası olmaz.

Çekme belgeli bir araca muayene yaptırırken gecikme bedeli alınmaz.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ioz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çekme belgeli bir araca muayene yaptırırken gecikme bedeli alınmaz.
    Ben ödedim.

tylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben ödedim.
    abi daha once de demiştin ama sende bı yanlıslık oldu galiba 5 i geçik çekme belgeli araca plaka cıkardım bı tane borç ödemedim.

bu arada hurda kasayı legal kullanmak istiyorsan iyi bı kaportacın olucak ide şase numarası nerede yazıyor oda onemli misal tofaşlarda sağ kulenın üstünde olur. sağ kuleden kupaı şasaden ayırırlar o kupayı evraklı bı şasenın ustune oturturlar.. illagale girme zaten tutar iri şikayet eder özgürlğünü alırlar elinden
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konunun bir üst leveli kaç yaşında milli oldunuz olur ...

ioz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben ödedim.
    Babam kaportacı ve hasarlı araç aldığımız çok oldu. Hepsi çekme belgeliydi, hiçbirine gecikme bedeli ödemedik muayenede. Araç zaten çekme belgeli, yani trafikte veya aktif kullanılan bir araba değil. Trafikte olan bir araç muayene süresini geçirdiği zaman gecikme bedeli öder. Zaten trafikte olmayan bir araç için gecikme bedeli alınmaz. Yaklaşık 14-15 araç olmuştur çekme belgeli aldığımız, hiçbirinde ödemedik.

Çekme belgeli araç = borçsuz araç (vergi dahil)

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben kullanmayacağım aracı 2 yıl trafikten çektim. hiç bir borç çıkmadı. tekrar trafiğe sokarken muaneyi standart ücretten yapıp geri trafiğe sokmuştum.

çekme belgesi sadece kaza durumunda değil mesela 5 yıl yurtdışına çıkıcan, satmıcaksan aracı çek trafikten al çekme belgeni borç mtv sigort muane hepsi stop.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşın sorusuna gelince. hurda belgeli aracın şasesini kullanmak yasak. kaportayı istediğini sök tak.

çekme belgeli aracın ise şasesi kayıtlarda vardır tramer ve sigortalarda, o yüzden çekme belgeli aracın ağır hasar kaydı filan varsa sigortanda yüksek olur. bi kaydı yoksa standart ücretlerle sigorta yaptırırsın.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tavanla bir ön kapının önünden itibaren *** kaynatcan. Şasi no falan da önde kalacak.

Öyle çok e36 gördük biz.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

cevap için çok teşekkür ederim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşın sorusuna gelince. hurda belgeli aracın şasesini kullanmak yasak. kaportayı istediğini sök tak.

çekme belgeli aracın ise şasesi kayıtlarda vardır tramer ve sigortalarda, o yüzden çekme belgeli aracın ağır hasar kaydı filan varsa sigortanda yüksek olur. bi kaydı yoksa standart ücretlerle sigorta yaptırırsın.
    yani üstündeki şaseyi çıplak bırakıp kasayı kullanabilirim ama şase noyu silmem yada kesmem gerekicek anladım peki ruhsata nasıl işleticez ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tylan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi daha once de demiştin ama sende bı yanlıslık oldu galiba 5 i geçik çekme belgeli araca plaka cıkardım bı tane borç ödemedim.

bu arada hurda kasayı legal kullanmak istiyorsan iyi bı kaportacın olucak ide şase numarası nerede yazıyor oda onemli misal tofaşlarda sağ kulenın üstünde olur. sağ kuleden kupaı şasaden ayırırlar o kupayı evraklı bı şasenın ustune oturturlar.. illagale girme zaten tutar iri şikayet eder özgürlğünü alırlar elinden
    güzel bir kaportacımız var zaten akrabamız olduğu için sıkıntı olacağını sanmıyorum peki trafiğe çıkış veya ruhsat gibi işlemlerde sıkıntı yaşarmı araç ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Octane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tavanla bir ön kapının önünden itibaren *** kaynatcan. Şasi no falan da önde kalacak.

Öyle çok e36 gördük biz.
    bende e30 a yapmayı planlıyorum elimde 2 tane var biri çift kapı diiğeri hurda olan tek kapı bu yüzden denemeye değer gibi geliyor tabi bilgiyi aldıktan sonra

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı pejoemre07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yani üstündeki şaseyi çıplak bırakıp kasayı kullanabilirim ama şase noyu silmem yada kesmem gerekicek anladım peki ruhsata nasıl işleticez ?
    Gidixeksin emniyete yanlıs yazılmıs diyeceksin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gidixeksin emniyete yanlıs yazılmıs diyeceksin
    adamlar demezmi kaç yaşında araç nasıl fark edilmemiş bu zaman kadar yoksa öyle ses çıkarmadan yapıcaklarmı yada bi bilir kişi filan gelip kontrol etmicek mi kafam karıştı şuan ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    adamlar demezmi kaç yaşında araç nasıl fark edilmemiş bu zaman kadar yoksa öyle ses çıkarmadan yapıcaklarmı yada bi bilir kişi filan gelip kontrol etmicek mi kafam karıştı şuan ?
    Öyle bişi yok dostum suça girer yanlış olmadığı halde yanlış diye başvurursan. Polisin keyfine göre üniversite veya muayene istasyonuna sevk eder kontrol için. Şase değiştirdiğin anlaşılırsa dolandırıcılıktan yatarsın. İnanma öyle şeyler. Hurda arabanın şasesi çöptür kanunen kullanamazsın. Kes kaynat yapamazsın kasayı bile. Sadece sökülebilir parçaları çıkma parça kapsamında kullanırsın. Yapan yok mu var. O yüzden sana akıl veriyorlar. Ben yasal sorumluluk olarak uyarıyorum hapse girersin. Hele böyle biyerde konu açtıktan sonra kesinlikle bezin olmasın o tarafta.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öyle bişi yok dostum suça girer yanlış olmadığı halde yanlış diye başvurursan. Polisin keyfine göre üniversite veya muayene istasyonuna sevk eder kontrol için. Şase değiştirdiğin anlaşılırsa dolandırıcılıktan yatarsın. İnanma öyle şeyler. Hurda arabanın şasesi çöptür kanunen kullanamazsın. Kes kaynat yapamazsın kasayı bile. Sadece sökülebilir parçaları çıkma parça kapsamında kullanırsın. Yapan yok mu var. O yüzden sana akıl veriyorlar. Ben yasal sorumluluk olarak uyarıyorum hapse girersin. Hele böyle biyerde konu açtıktan sonra kesinlikle bezin olmasın o tarafta.
    o yüzden benimde kafam karıştı böyle bir cevabı görünce çünki kullanıcağım kasa ne kadar aynı olsada biri 4 kapı diğeri 2 kapı bir şekilde anlaşılır diye düşünüyodum ama kasanın üzerindeki şasi numarasını kullanmadan gerçekleştirilebilir gibime geliyor bence birazda mantıksızlık var yasaya göre hurda aracın üzerinden sökülüp aracımıza taktığımız parçaları ruhsata işletebiliyormuşuz bunun içinde bir düzenleme yapılsa aslında çok iyi olur :/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok düşük bi ihtimal o ama. Oylede bi ihtimal var tabi gidiceksiniz bi muameleciye haledicek. Ben daha yeni panelvan dobloyu kestirip camlı koltuklu olarak işlettim 450 tl aldı muameleci

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok düşük bi ihtimal o ama. Oylede bi ihtimal var tabi gidiceksiniz bi muameleciye haledicek. Ben daha yeni panelvan dobloyu kestirip camlı koltuklu olarak işlettim 450 tl aldı muameleci
    ama bunun olmama ihtimali yüksek çünki aracın yaşı yüksek 19xx model bir araçtan bahsediyoruz biraz korkutucu duruyor açıkcası daha çok illegal gibi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler