User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 18 yaşımdan 27 yaşıma kadar neler değişti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

18 yaşımdan 27 yaşıma kadar neler değişti

Merhaba arkadaşlar , işim gereği sürekli yollardayım artık ve bir çok şeyi gözlemleme şansı buldum. Ehliyeti aldığım günden günümüze fikirlerim nasıl değişmiş onları sizinle paylaşmak istedim.Özellikle güvenli sürüş eğitiminden sonra fikirlerim daha netleşti.

Ben otomobili güzelleştirmek adına yapılan bazı şeylerin gereksiz olduğunu düşünüyorum artık.
    Zenon farlar bunların başında geliyor. Ayarı her ne kadar güzel yapılsada görüşü etkileyen ve diğer sürücülere zarar verdiğini düşündüğüm şeylerin başında geliyor. Evet hoş bir görüntü sağladığı doğru ama gereksiz olduğunu düşünüyorum.
    İkinci Sırada dinleyeme doyamadığım egzoz sesi var . Cidden çevreye zarar veriyor. Uyuyan , hastası olan yada yüksek seslerden rahatsız olan çok sayıda insan var . Pazar uykumu bölen çok sayıda motorcu arkadaşlar var mesela. Otomobilci arkadaşlarda dahil.
    Ses sistemini de eklemezsek olmaz . Gecenin bi yarısı son ses yavaş yavaş gezen arkadaşlar , yapmayın. Gündüzde çevre algınızı ciddi derecede azaltan bir etken .
    Hızı hala severim yalan yok. Ama çok sayıda aracın olduğu yerde hıza , özellikle makas atmaya ciddi derecede karşıyım.Altımda son derece güvenli bir araç var . Eskiden o teneke yığınına nasıl güvenmişim aklım nerelerdeymiş çok merak ediyorum !!!
    Sinyalsiz araç kullanan çok fazla insan var . Lütfen o kolu kullanın
    Birde trafikte yol verelim inanin daha az gerginlik yaşayacağız bu şekilde .

Kazasız belasız ve cezasız günler diliyorum.
    a3 mk1 /Golf 7 tdİ/Alfa Romeo 156/Astra t gtc /Volvo s40 t4 se / Megane Coupe
    Seat altea xl / Ford focus

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha herkesin evinde ailesine estiği gibi dışarıda da millete sataşıp dayak yeyince gidip polise ağladığını;
    Senin aracın onlarınkinden güzelse avmlerde kasten kapı çarptıklarını;
    Kırmızıda beklemeyip kırmızı ışıkta geçen insanların aslında bir acelesi olmadığını, kırmızı ışıkta geçtikten sonra ana yolda 70le gittiklerini;
    İnsanların benzinliklerde tam marketin önüne araba çekip araçtaki hatunu market kapısına direk bıraktıkları için sizin markete giremeyişinizi, çünkü siz biz kimiz ki o hatun önemli yani;
    Önünüze atlayan taksicilere korna çalınca sağa çekip biz bu işleri senden mi öğrenecez deyip kavga ederseniz veya dayak atarsanız gidip polise ağlayacaklarını;
    Patpatlı passat ve mondeoların hiç bir işleri olmasa bile illa 170le gitmek istemelerini;
    Cuma namazından hemen önce istenilen trafik kuralının çiğnenebildiğini falan göreceksiniz. Belki görmüşsünüzdür tabi ben naçizane yazayım dedim. Bu arada cuma kaçıyor buradan camiye bir adet kavşak var gidip kırmızıda geçeyim.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

kesici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim en gıcık olduğum olay, arka sisleri yakanlar, çok değil 1-2 dakika o aracın arkasında seyredin gözünüzün ırzına geçiyor o far. Bende ne yapıyorum uzunları yakıyorum peşine takılıyorum. İkinci gıcık olduğum ise motorcular oldu artık. Her ne koşulda olursa olsun ben motora yol veririm. Yalnız artık bazıları ipin ucunu kaçırdılar youtube sevdasına, öyleki sırf olay çıksın diye saçma sapan hareketler peşindeler.

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam, 18inden 27ne kadar olan sürede sana olan şey tam olarak kişisel olgunluğa erişmiş olman. Bunu diyorum çünkü birebir aynı duyguları ben de hissettim, hissediyorum.
    Keşke herkes kişisel olgunluğunna bu yaşlarda ulaşsa. Ama 35-40 yaşlarına gelip hala adam olamamış çok adam var.

msk_bmw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir 18-27 yaş değişimi de benden gelsin;

-Yüksek ses müziğin çevre algısını azaltması çok doğru bir tespit. ÖZellikle şehir içi trafikteysem müziğin sesini biraz kısıp camı hafif aralayınca korna vs. sesleri net duyuyorum.
    -Sarıyı yakalayıp geçmek için gaza yüklenme işi de kaza sebeplerinin çoğunluğunu oluşturuyor bence. En azından bu platformda gördüğüm kadarıyla hepimiz arabalarımıza güzel bakan insanlarız. Yetişememe ihtimali varsa kırmızıda duruyorum ki millete arabamıza bakma fırsatı sunup, güzele bakmaktır sevabından nasiplenmesine vesile oluyorum
    -Bir araç beni sıkıştırıyorsa acelesi olabilir, hastası olabilir deyip yol vermemeyi gurur meselesi yapmıyorum. He sırf serserilik için sıkıştırıyorsa, belasını başkasından bulsun, benim canım da, arabam da kıymetli diye düşünüyorum.
    -Trafikte önüme kıran araca çok sinirlendiysem özür dilemesine fırsat verecek ve kesinlikle diyaloğu ben başlatacak şekilde uyarıyorum. (Diğer türlü kornayla selektörle taciz edip camı açınca direkt karşı tarafın size ettiği küfürle başlıyor çünkü mevzu) 20 yaşındayken "önüne baksana ayı diye arabadan inme fırsatı kollarken, şimdi "abicim dikkat et biraz, kendini de bizi de boş yere öldürücen" deyince, gazı alınmış oluyor karşı tarafın, kusura bakma biradere geliyor mevzu.
    ///M Rulez...

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel tespitler. Ekleme yapalım,

1-) Yol istemek için 72 defa sellektör yapanlar.
    2-) Aynaya bakmadan araç kullanıp lap diye duranlar.
    3-) Işıklarda kapıyı açıp kül tablasını yola dökenler. ( Ağır sövme sebebi)
    4-) Açık yolda dibine kadar girip taciz edenler.
    5-) Altındaki spor bir araç ise abuk subuk hareket yapıp gaza getirmeye çalışanlar.
    6-) Yol vermediği içi sağından geçmek zorunda kaldığında gaza basanlar. Net vatan evladıdır gözümde.
    7-) Yaya geçidinden geçerken üzerine araba sürenler.
    8-) Yolu babasının malı sanıp 2 şeridi kaplayanlar.
    9-) Yuvarlakta kafayı lap diye sokup yol almaya çalışanlar.

Daha çok benzeri durum yaşanıyor maalesef. Gülüp geçmek lazım yoksa adam delirir.

ayter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    90larda çocuk olmak tadında okudum yazdıklarınızı.Hepsini yapmışız teker teker.16 yaşımdayken 106gti almıştı peder o yaştaki bir ergene yapılacak en büyük kötülüktür herhalde.Şükür hala hayattayımZamanının meşhur devil ekzozu ile kesiciden çıkmadığım anlar aklıma geldikçe kendimden utanıyorum.7 aylık bir bebeğim var sokaktaki egzoz seslerini bastırmak için müzikle falan uyutuyoruz.Sanırım karma iş başında.

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunlara
    Kemer takmadan arac kullanmak
    Yol ortasina arac birakmak(ozellikle cuma gunleri cami etrafina)
    Ara sokakta olsa ters yone girmek
    İsikta durmayanlar(yayalar dahil)

Gibi seylerde eklenebilir. Kafa yapisi olarak daha cok yol almamiz lazim

_AS_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    18'im de esp siz araç ile yediğim haltları şuan esp li araçla üstüne para verseler yapmam yapamam.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı yaş aralığında araç kullanmışız fikirler aynı hoş zenonlu arabam olmadı ama o zamnlar olsa şimdi nefret ederdim

Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel tespitler. Ekleme yapalım,

1-) Yol istemek için 72 defa sellektör yapanlar.
    abi ben yaparım 65 bglik arabamla yol müsaitse sol şeritte 150 160 la giderken eşşeğin biri 90 la giderse 72 değil 172 kerede yaparım
    o arabanın o hızlara ne zorlukla çıktığını ben bilirim

hiç unutmam edirneye asker bırakmaya gidiyorum yollar bomboş otoban 200 le sol şeritten gidiyorum megane 2 yle sol şeritte bi araba var çok uzak ama yavaş gittiği belli oluyor belki 200 kere selektör yapmışımdır yemin ediyorum hızımı 60 a kadar düşürdüm onun yüzünden ve frene bastı bomboş yolda kaza yapıyoduk nerdeyse böyle kamiller olduğu sürece 200 de az 300 de

şimdi diyenler olabilir sağdan niye geçmedin geçmem adam kamil belli arkasından geleni görmeyen yanından gelenimi görcek

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    -Gereksiz ön-arka sisleri yakanlara
    -İki şeritli yerde soldan mı sağdan mı gideceğine karar veremeyenlere
    -Koltuğu yatık kullananlara (Bana bi zararı yok ama belki görüş açısı dar diye bana zararı olacak?)
    -Uzun farlarının yandığının farkında olmayanlara(Farı ayarsız olanlara)
    -Sinyal vermeden şerit değiştirenlere
    -Sol şeritlerde yavaş gidenlere(100-110lada gitsem orta şerit boşsa ordan giderim doluysa geçer yine ortaya geçerim)
    -Egzoz ve ses sitemlerini çılgınlar gibi duyurmaya çalışanlara(Özellikle sıradışı saatlerde)
    -Mahalle arasında adalarda yanlamaya çalışanlara

ve daha birçoğuna tahammül edemiyorum ve yaşım daha 26. Kendimi övmek ya da olgun göstermek için demiyorum ama çok şükür 3-4 senedir bu mantıktayım ve şu hareketlerin hiç birini yapmam ve kesinlikle insanları trafikte rahatsız edecek davranışlardan kaçınırım. Makas atmam, araçların dibine yapışmam, sinyalsiz şerit değiştirmem.

Tabi trafik yoğunluğuna çok dikkat ederim bomboş trafikte sinyal vermek için kasmam mesela..

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı yaş aralığında araç kullanmışız fikirler aynı hoş zenonlu arabam olmadı ama o zamnlar olsa şimdi nefret ederdim

abi ben yaparım 65 bglik arabamla yol müsaitse sol şeritte 150 160 la giderken eşşeğin biri 90 la giderse 72 değil 172 kerede yaparım
    o arabanın o hızlara ne zorlukla çıktığını ben bilirim

hiç unutmam edirneye asker bırakmaya gidiyorum yollar bomboş otoban 200 le sol şeritten gidiyorum megane 2 yle sol şeritte bi araba var çok uzak ama yavaş gittiği belli oluyor belki 200 kere selektör yapmışımdır yemin ediyorum hızımı 60 a kadar düşürdüm onun yüzünden ve frene bastı bomboş yolda kaza yapıyoduk nerdeyse böyle kamiller olduğu sürece 200 de az 300 de

şimdi diyenler olabilir sağdan niye geçmedin geçmem adam kamil belli arkasından geleni görmeyen yanından gelenimi görcek
    Benim kastettiğim aslında biraz farklı.

Selektör yapıldığını görüp yön değiştirdiğim halde. Taciz ateşi açar gibi selektör yapanları kastediyorum ben.

Yoksa senin örneğin çok haksız değil.

Drive Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arka sisleri yakanlara acayip uyuz oluyorum bide garaj kapısının önüne park edip gidenlere bizim evin karşısı cami millet geliyor kapının önüne park edip yukarda namaz kılıyor gelince laf ediyorsun bu sefer kafir oluyorsun diyorum lan sen namaz kılarken benim burada hakkımı yedin böyle ibadetmi olur bizemi öğretiyorsun cevabi alıyorum bu yüzden ayna kırmışlığım lastik indirmisligim vardır sonucunda da nazikce arabasına bindirip gönderiyorum
    Drive Fast Live Young
    One Love E39
    Alıntı MK8800 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hacı baba yaşın 30 falan dinlemem izmirin ortasında soda şişesine oturturum seni

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birde yaşlı amcalar var özellikle dikkatimi çeken, canını yediklerim arabasına arkadasından çarpsam eminim o kafa gene yola odaklı gidecek, önünde zincirleme kaza olsa kafa sabit ne aynalara bakarlar ne de 90 km üzerine çıkarlar, eski topraklar

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunları farketmez için geç kalmışsınız, yaşım 21 hepsinden kaçınıyorum, replika janta bile karşıyım Ama arada sırada arkadan itişin rehavetine kapılıp yanlıyorum, Allah affetsin
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Beni en çok yoranlar da

-Ayarsız farlar

-Gereksiz yakılan ön ve arka sis farları

-Çakma xenon farlar

-Ota b.ka korna çalanlar

-Apaçi motorcu tayfa (kas yarım takılı, ağızda sigara, kulak s.ken egzoz sesi, son ses müzik)

-Yol ayrımlarında en dıştan en içe gelip trafiğin anasını ağlatan çomarlar

-Sağ taraf boş olduğu halde yolun ortasında yolcu indirip bindiren toplu taşıma araçları

-Yeşil yanmaya yakın kornaya basan davarlar

-Cep telefonuyla konuşup trafikten bihaber olan dangalaklar

-Genelde 34 plaka olan, kendi aracı olmadığı için her yere burnunu sokan sığır şirket araçları

-Trafik lambası yeşilden kırmızıya dönerken kırmızı yandığı halde durmadan geçen ve diğer tarafın hakkını gasp eden beyni olmayan insanlar

cery - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında çoğumuz aynı şeyleri düşünüyoruz burada.
    ben de gıcık oluyorum bazı şeylere ve birçoğunu yapmaktan kaçınmak için ürettiğim çözümleri sayayım.

Ayarsız ve merceksiz fara xenon takanlar.(ben merceksiz fara hiç takmadım. mercekli fara takınca da hemen ayara giderim)
    camı-kapıyı açıp tükürenler. (çok pis kıl olurum)
    arka sisi açıp gezenler. (gençliğimde ön sis açmışlığım vardır ama arka sisi hiç açmadım. açanın da arkasından seyretmem. körlüğe sebep oluyor )
    ışığa 5 sn varken korna çalmaya başlayanlar. (yeşil yanana kadar ısrarla beklerim ışıkta en önde durduğu halde ilerlemeden önce korna çalana şahit oldum)
    nizami bir şekilde ilerlerken sol boş olduğu halde sağ tarafımdan geçmeye çalışanlar (aşırı yavaş gitmem genelde ama sol varken sağa girenleri sıkıştırdığım da var)
    egzoz sesini severim. hala da seviyorum. neredeyse her aracıma da takarım. ancak sırf rahatsız olunabilecek muhitlerde gürültü olmasın diye warex taktırdım. mahalle arasında kapatıyorum. ana yolda açıyorum.
    seyir halindeyken telefonla konuşanlar (bu yüzden aux kablosu ve araç kiti aldım bu şekilde telefondaki arabadaymış gibi dikkatimi dağıtmadan konuşabiliyorum.)
    özellikle minibüslerin k*çımıza kadar yanaşıp sellektör manyağı yapması. (sellektörü kullanım amacım çok farklı. kontrolsüz kavşaklarda gece gelebilecek araçların ışığı görüp daha dikkatli gelmeleri için kullanırım. bi de sote yollarda önümü görmek için)
    dörtlüleri yakınca istediği yere parkedeceğini sanan varlıklar. (park yeri bulana kadar dolandığımı hatırlarım defalarca.)
    Clio 2001 1.4 RXT Sold
    Volvo C70 2.3 T5 Sold

Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kadıköydeki dolmuşçuların da Allah belasını versin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler