User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
50 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Ev Alırken Gördüğünüze İnanmayın! Günümüz Dolandırıcı Müteahhitleri!

Evo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gökhan,
    Lokomotif bir sektörden bahsediyoruz. Böyle hadiseler ancak münferit olarak olabilir.
    Eksperler yeminlidir, üçkağıt yapmazlar/yapamazlar.
    Bankalar bu konuda asgari özen gösterirler.

Konuda bahsi geçen örnek tüm paydaşlara mal edilmemeli...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peşin ev alacakken nelere dikkat etmeliyiz? Kredi çekmezsek eksper de gelmiyor. Fikri olan varmı?

Ayrıca ev alırken tapu ortak kullanım iskan dışında nelere bakmak lazım? yardımcı olacaklara teşekkürler

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evo34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gökhan,
    Lokomotif bir sektörden bahsediyoruz. Böyle hadiseler ancak münferit olarak olabilir.
    Eksperler yeminlidir, üçkağıt yapmazlar/yapamazlar.
    Bankalar bu konuda asgari özen gösterirler.

Konuda bahsi geçen örnek tüm paydaşlara mal edilmemeli...
    aslında haberi iyi okuyanlar anlar. eksperde zaten bir sorun yok bende yazdım. eksper adam gibi raporunu yazmış. bu bina sorunlu. sonradan çok sayıda değişiklik yapıldığını tutanak altına almış. yani bina kusursuz dememiş. eksperlerin geneli yamuk yapmaz. sonuçta 1 dyno bir lift alıp oto eksper tabelasıyla iş yapmıyor gayrimenkul eksperleri. genelde güvenilirler.

Ben bankacılara kızıyorum özellikle. bu eksper raporuna rağmen krediye onay veriyorlar. adamı aydınlatmıyorlar. illaki işini düzgün yapan vardır. Ancak bankacılık sektöründe çalışan çok sayıda kötü niyetli insan mevcut. bir çok sektöre göre daha fazla maalesef.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı burak10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peşin ev alacakken nelere dikkat etmeliyiz? Kredi çekmezsek eksper de gelmiyor. Fikri olan varmı?

Ayrıca ev alırken tapu ortak kullanım iskan dışında nelere bakmak lazım? yardımcı olacaklara teşekkürler
    ev sıfır mı
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Evo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı burak10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Evin tapusunu alıp bağlı olunan Belediye'ye gitmek en sağlıklı yöntem.
    Orada kaçak göcek ne varsa ortaya çıkacaktır...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evo34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evin tapusunu alıp bağlı olunan Belediye'ye gitmek en sağlıklı yöntem.
    Orada kaçak göcek ne varsa ortaya çıkacaktır...
    buna ek olarak tapuya da gidilip sorgulanmalı bence. zaten evi görüp sonra belediyeden de onaylı proje istendi mi sorunlar ortaya çıkar.

evin işçiliği ve malzeme kalitesi konusu maalesef yine lisanslı iyi bir eksper firmasına yaptırılması gerekiyor. buda 400 den başlayıp 1000 tlye kadar fiyat çekenler var. fiyatlar neye göre hiç bilmiyorum.

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    krediyi çekerken eksper raporunu bankacıyla müteaahhit göstermemiş oldu bittiye getirmişler. kredi çıkıyorsa eksper iyi rapor vermiştir diye düşünmüş adamda kurcalamamış.

eksper raporunda dairenin projeye uygun olmadıı, binada bir çok hata olduğu yazıyor. Eksperde hiç sorun yok. bu eksper raporuna rağmen konut kredisi vermiş banka.

Yani kurumsal diyip bankalara güvenmeyeceğiz.
    Ekspertiz raporunu müşteriye göstermek zorunlu değil, o konuda sıkıntı yok. Nihayetinde eksper işi bankaya yapıyor.
    Projede o kadar değişiklik varken son onayı veren denetmen uğraşsın şimdi. Değerleme sektöründe yaptırımlar ağır olur.

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    buna ek olarak tapuya da gidilip sorgulanmalı bence. zaten evi görüp sonra belediyeden de onaylı proje istendi mi sorunlar ortaya çıkar.

evin işçiliği ve malzeme kalitesi konusu maalesef yine lisanslı iyi bir eksper firmasına yaptırılması gerekiyor. buda 400 den başlayıp 1000 tlye kadar fiyat çekenler var. fiyatlar neye göre hiç bilmiyorum.
    Asgari bir ücret tarifesi var. Ona göre fiyat veriliyor.
    TDUB - Turkiye Değerleme Uzmanları Birliği

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Tayfun.O Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yapılır abi niye yapılmasın projeyi tasarlayan müteahhit değil ki inşaat mühendisi her şeye uygun proje yapılır, ama projeye uygun imal edilmesi lazım. Benim korkumda imalat sırasında "pompacı bu beton çok katı ver suyudur" Bir sürü etken giriyor abi 2yıllık bir imalat süreci var denetimler eskisine nazaran çok iyi ama yeterli değil herkes işin kolayına kaçarsa dediğin gibi sağlam bina yapılmaz dediğin gibi bakkal bile müteahhit oluyor
    valla sana gördüklerimi söylesem neyse boşver..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

GKS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilanlardaki metrekalerde yalan dolan ne yazıyorsa yarısı 180 yazan yer gerçekte 90. ilanda yazan fiyat eve bakmaya giderken yolda bir kez eve girince birkez daha artıyor. evi aynı anda gösteren iki emlakçı müşterinin yanında komisyon kavgasına giriyor. bir evin aynı fotoları ile 20 farklı emlakçı ayrı ilan açıyor. iki daireyi alçıpan kartonpiyerler ayıran bile var. yeni apartmanlar yapılırken en ucuz malzeme neyse maliyeti düşürmek için o kullanılıyor. ses yalıtımı diye bir şey zaten yok çünkü bunlar hep maliyet. üst katın sesi alt kata gitmiş kimin umrunda. altyapı tesisat yanlışlıkları zaten tonla. işçi olarakta hepsi sigortasız günlük ücretle çalıştırılan suriyeli ve 3.dünya vatandaşları tercih sebebi. ondan sonra al sana sağlam bina. bu evler satılmaya devam ettikçe binayı yapan okuma yazma bilmeyen mutehahit 1000 metrekarelik villada oturup range autobioghraphy kullanmaya devam eder.

Nameless34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En güzeli evin bağlı bulunduğu tapu müdürlüğüne gidip kontrol etmek. yaklaşık 2 yıl önce ev ararken göktürk mevkisini takmıştım kafaya ve bir evi çok beğenip fiyatta da anlaşıp ciddi bir miktar kapora vermiştik. Ev sahibi biz kredi çekince ona vergi çıkmaması için 5 yılın dolmasını beklemek istediğini söyledi 1 ay vardı 5 yılın dolmasına beklemeye başladık.

Evin kat irtifakı vardı krediye uygundu ama iskan için başvuruda yapılmış çıkması bekleniyordu sözde, sonra aile ile bir kez daha eve bakmaya gidince bir şekilde emlakçı ağzından su parasının toplu ödendiğini kaçırdı, otopark kapısı neden kapalı diyince orası projede bölmeli depo görünüyor iskan çıkması için projeye göre düzenledik bekliyoruz dedi. Neyse dedik burası Türkiye olur öyle döndük.
    Ertesi gün benim kafaya yatmadı kendi kendime dedim 10 yılını krediye bağlican sonra evde sorun çıkarsa al başına bela, kalktım gittim belediyeye tapu fotokopisi ile buldum evin bağlı bulunduğu mahallenin yetkilisine,
    sağolsun çok ilgilendi, önce sistemden baktı dedi ki iskan başvurusu yok olsa burda dosyası görünür, dedim emin misiniz emlakçıyı bidaha aradım,
    var abi iyi baksınlar diyince elamandan rica ettim 20 -25 dk arayıp binanın dosyasını buldu;

-İskan başvurusu yapılmamış
    -Binanın toplam 120-160 bin tl vergi borcu var (tam detayı neydi hatırlamıyorum ama iskan için kesinlikle yatırılması gereken bir paraymış)
    -Bina dosya da hala inşaat şeklinde görünüyor, bu sebepten su parasını ortak ve yüksek tarifeden ödüyorlarmış, keza elektrikte öyle imiş bireysel ama yüksek tarifeden

Bunları öğrenince atladık peder beyle emlakçının yanına gittik ev sahibide geldi(ki binanın arsa sahibiymiş) , dedik böyleyken böyle neden yalan söylüyorsunuz, adam hala yeminler billahlar havada uçuşuyor, şerefsizlerin ne ahlakı ne insanlığı ne birşeyden çekincesi var. bu arada ev sahibide kardeşlerini getirmiş yanında ben bu yalanları ilk öğrenince telefonda biraz sert konuştum, kişiliksiz tipler mevzuya gelir gibi gelmiş. herifler yaklaşık 1-1,5 saat inkar etti, peder bey sabırlı insan gibi anlatıyor ama, en son bende şalter koptu ne yani yetkili mi yalan söylüyor yoksa benmi şerefsizler diye ofisi birbirine katınca ortalık alevlendi, bunlar ayaklanır gibi olunca peder bey ağırlığını koydu en son dayanamadı siz üzerimize gelirseniz burdan bazılarımız tabutla çıkacak diyince götlerinin üzerine oturdular ve ; veremeyiz, harcadık, bizde kapora geri verilmez gibi sözler kullanan itler seve seve parayı kuruşu kuruşuna getirdiler.

Bakın basit bir ev alımı ama az kalsın ya katil olacaktık ya da vurulacaktık. Sonra da lanet olsun diyerek gidip normalde çekeceğim kredinin 1,5 katını çekip adam gibi yapılmış herşeyi doğru düzgün kitabına uygun bir siteden ev aldık kredi şu an çok zorlasa da ev düzgün diye kafamız rahat.

Eskiden kimse kredi falan bilmezken ne iskana ne kat tapusuna bakıolardı ne oldu kredi çıkmayan evler cüzzamlı muamelesi görüyor satılamıyor. yarın öbürgün başka bir kanun çıkar projeye uymayan eve kredi vermezlerse elinizdeki ev ziyan olur gider kesinlikle çok dikkat edilmesi gereken bir konu. ülkemiz maalesef dolandırıcılık ve dalavere de ihtisas yapmış tiplerle dolu.

Aklıma geldikçe sinirim fırladı yine, Allah sabır versin ev alacaklara ve kredi ödeyenlere.

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bağlı olduğu ilçenin imar müdürlüğüne gidip projede dairenin yeri katı doğru mu bakmak gerek

Ordan çıkıp tapu dairesine gidip aynı işlemi orda da yapmak gerek

Ben bunlarla uğraşamam derseniz exper firması bulup

Tapu fotokopisini verin onlar detaylı bilgi verir

Böylelikle kazık yememiş olursunuz
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben genelde ev almadan evin yapılırken ki fotolarına bakılmasını tavsiye ederim, o fotoğrafları da bilen bir mühendis, mimar, tekniker, müteahhit yakın bir arkadaşınıza gösterin, mesela temel yalıtımlı mı? binadaki yalıtım nasıl yapılmış? bina yapılırken kış dönemiyse uzun süre suyun altında kalmış mı? temel göl olmuş mu? tuğla mı kullanılmış ytong mu? hatta briket mi? tesisatlar nereden geçiyor hangi malzemeler kullanılmış? pencere kenar izolasyonları nasıl hangi malzemelerle yapılmış?

parke kalitesini, dolap malzeme kalitelerini, pencere ve camları vs vs bunları görebilirsiniz rahatlıkla ama yukarıda saydıklarımı göremezsiniz, işinin arkasında duran müteahhit bunları mutlaka fotoğraflar, daireye 800bin tl verip, yok camdan soğuk geliyor, yok banyoya su az geliyor, yok evim ısınmıyor dememek için yapmanız gereken çok şey var... güya emlakçıların bu işi yapması gerekiyor yani ama tek dertleri satış komisyonu onların...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Nameless34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En güzeli evin bağlı bulunduğu tapu müdürlüğüne gidip kontrol etmek. yaklaşık 2 yıl önce ev ararken göktürk mevkisini takmıştım kafaya ve bir evi çok beğenip fiyatta da anlaşıp ciddi bir miktar kapora vermiştik. Ev sahibi biz kredi çekince ona vergi çıkmaması için 5 yılın dolmasını beklemek istediğini söyledi 1 ay vardı 5 yılın dolmasına beklemeye başladık.

Evin kat irtifakı vardı krediye uygundu ama iskan için başvuruda yapılmış çıkması bekleniyordu sözde, sonra aile ile bir kez daha eve bakmaya gidince bir şekilde emlakçı ağzından su parasının toplu ödendiğini kaçırdı, otopark kapısı neden kapalı diyince orası projede bölmeli depo görünüyor iskan çıkması için projeye göre düzenledik bekliyoruz dedi. Neyse dedik burası Türkiye olur öyle döndük.
    Ertesi gün benim kafaya yatmadı kendi kendime dedim 10 yılını krediye bağlican sonra evde sorun çıkarsa al başına bela, kalktım gittim belediyeye tapu fotokopisi ile buldum evin bağlı bulunduğu mahallenin yetkilisine,
    sağolsun çok ilgilendi, önce sistemden baktı dedi ki iskan başvurusu yok olsa burda dosyası görünür, dedim emin misiniz emlakçıyı bidaha aradım,
    var abi iyi baksınlar diyince elamandan rica ettim 20 -25 dk arayıp binanın dosyasını buldu;

-İskan başvurusu yapılmamış
    -Binanın toplam 120-160 bin tl vergi borcu var (tam detayı neydi hatırlamıyorum ama iskan için kesinlikle yatırılması gereken bir paraymış)
    -Bina dosya da hala inşaat şeklinde görünüyor, bu sebepten su parasını ortak ve yüksek tarifeden ödüyorlarmış, keza elektrikte öyle imiş bireysel ama yüksek tarifeden

Bunları öğrenince atladık peder beyle emlakçının yanına gittik ev sahibide geldi(ki binanın arsa sahibiymiş) , dedik böyleyken böyle neden yalan söylüyorsunuz, adam hala yeminler billahlar havada uçuşuyor, şerefsizlerin ne ahlakı ne insanlığı ne birşeyden çekincesi var. bu arada ev sahibide kardeşlerini getirmiş yanında ben bu yalanları ilk öğrenince telefonda biraz sert konuştum, kişiliksiz tipler mevzuya gelir gibi gelmiş. herifler yaklaşık 1-1,5 saat inkar etti, peder bey sabırlı insan gibi anlatıyor ama, en son bende şalter koptu ne yani yetkili mi yalan söylüyor yoksa benmi şerefsizler diye ofisi birbirine katınca ortalık alevlendi, bunlar ayaklanır gibi olunca peder bey ağırlığını koydu en son dayanamadı siz üzerimize gelirseniz burdan bazılarımız tabutla çıkacak diyince götlerinin üzerine oturdular ve ; veremeyiz, harcadık, bizde kapora geri verilmez gibi sözler kullanan itler seve seve parayı kuruşu kuruşuna getirdiler.

Bakın basit bir ev alımı ama az kalsın ya katil olacaktık ya da vurulacaktık. Sonra da lanet olsun diyerek gidip normalde çekeceğim kredinin 1,5 katını çekip adam gibi yapılmış herşeyi doğru düzgün kitabına uygun bir siteden ev aldık kredi şu an çok zorlasa da ev düzgün diye kafamız rahat.

Eskiden kimse kredi falan bilmezken ne iskana ne kat tapusuna bakıolardı ne oldu kredi çıkmayan evler cüzzamlı muamelesi görüyor satılamıyor. yarın öbürgün başka bir kanun çıkar projeye uymayan eve kredi vermezlerse elinizdeki ev ziyan olur gider kesinlikle çok dikkat edilmesi gereken bir konu. ülkemiz maalesef dolandırıcılık ve dalavere de ihtisas yapmış tiplerle dolu.

Aklıma geldikçe sinirim fırladı yine, Allah sabır versin ev alacaklara ve kredi ödeyenlere.

Hocam malasef ülkemizde inşaat şirketi diyince on defa düşüneceksin. Belli başlı firmalar gerisi bildiğin sahtekarlık üzerine kurulmuş. Cebinde parası olan müteahhit olduğu için bu böyle. Adamlar inşaatın harfiyatı , kabası bitince %80' i iş bitmiş gibi düşünür. Öyle ki toki' ye filan iş yapıyorsa yandın. Tüm pursantajları kabaya kaydırır, alacağının büyük bir kısmını proje başında alır onu da başka taraflara kaydırır. Sonra nerden çalsam. Kontrol şirketi de yumuşak ve iş bilmiyorsa 4.sınıf malzeme kalitesi olan evde oturursun. Beton numunesi doğru düzgün alınmayan kontrolün donatıya bakmaya gitmediği şantiyeler bile gördüm. Eğer elinde imkan varsa arsanı kendin alıp kendi evini kendin yaptıracaksın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı korki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam malasef ülkemizde inşaat şirketi diyince on defa düşüneceksin. Belli başlı firmalar gerisi bildiğin sahtekarlık üzerine kurulmuş. Cebinde parası olan müteahhit olduğu için bu böyle. Adamlar inşaatın harfiyatı , kabası bitince %80' i iş bitmiş gibi düşünür. Öyle ki toki' ye filan iş yapıyorsa yandın. Tüm pursantajları kabaya kaydırır, alacağının büyük bir kısmını proje başında alır onu da başka taraflara kaydırır. Sonra nerden çalsam. Kontrol şirketi de yumuşak ve iş bilmiyorsa 4.sınıf malzeme kalitesi olan evde oturursun. Beton numunesi doğru düzgün alınmayan kontrolün donatıya bakmaya gitmediği şantiyeler bile gördüm. Eğer elinde imkan varsa arsanı kendin alıp kendi evini kendin yaptıracaksın.
    evet aynen öyle, işin sonunda da taşeronlara takar gider

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet aynen öyle, işin sonunda da taşeronlara takar gider
    aynen bizim işler de bu böyle kaymak yiyen ana yüklenici batan ve takılan taşeron firma oluyor
    konuya gelirsek bizim 2000 lik kollektör hattı geçirmek için zemin bozuk yeraltı suseviyesi yüksek kendini tutamayan bi zemin oldugun dan hattın altına saglam zemine kadar fore kazık çaktık 300 adet yaklaşık üstüne radye temel atıp öngerilimli beton boruları döşedik bu çevre ye bundan dolayı inşaat müsadesi verilmiyodu şimdilerde ise a ile başlayan müteahhit firma kentsel dönüşüm adı altında bu bölgeye 10_15 katlı binalar yapılıyor ne bir zemin iyileştirilmesi ne fore kazık
    varın gerisini siz düşünün
    PROSTOCK GARAGE

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    '40 bin TL'ye kopek kulubesi alamazsın' diye dalga gecmişler - Ekonomi Haberleri

40 bin liraya daire alacağız zanneden zavallı pardon uyanık müşteri...

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    villa projesi yapıp tanesini 600-800 bin dolarlara satıp gece aniden ikiz villardan biri toprak kayması yüzünden yıkılıp gece vakti apar topar kimse görmeden molozları temizleyip oraya hemen yenisini dikmeye çalışan insanlarda yoktur dimi bu ülkede .. umarım yoktur.. bazı ülkelerde olabiliyor..

yada site yapılırken krişlerin birleşim yerlerinden kaydığı görüldü diye inşaat durudurulup sonra bir şekilde oralar yalıp şalıp dolduruplup inşaat bitirilip dairelerin tanesi 300-500 bine satılan sitelerde yoktur umarım .. inşallah yoktur..

bazen okuyoruz böyle yabancı basında medyada olabiliyor..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...bazen okuyoruz böyle yabancı basında medyada olabiliyor..
    Hahahaha

En büyüğünden küçüğüne işini bağlayan müteahhitler ne dalavereler yapıyor bi bilinse bu akşam evi boşaltıp çadırda yaşar bir çok insan.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler