User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 367. Dönem (Mayıs 2017) Uzun - Kısa - Yedek Subay Adayları

canimrecepcim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

367. Dönem (Mayıs 2017) Uzun - Kısa - Yedek Subay Adayları

Merhabalar ,

Uzayan okulun sonunda bitmesiyle geçici mezuniyet belgesini aldığım gün askerlik şubesinde aldım soluğu ve başvuruyu tamamladım.

Sanırsam mayısta askerim ama askerlik konularına aşırı uzağım ve bazı sorularım var.

- Yedek subay veya kısa dönem olduğunu nerden anlayacağız nerde ne zaman açıklanır ?
    - Yedek subay ( veya uzun dönem neyse adını bilmiyorum ) çıkarsa arabamızı götürsek sorun olur mu ?
    - Yine kısa dönemde ve acemilikte araba yine sorun olur mu ? Acemilikte gerçi izine çıkmıycaz sanırım orda gerek olmaz.
    - Askerlik şubesinde farkettim para geçmiyor içeride hangi atmler oluyor ?
    - Ağır vasıta ehliyetim ve src'lerim var gitmeden dorse ehliyeti de alayım mı içerde şoförlük rahat falan diyorlar.

Anlayacağınız askerlik hakkında en ağır cahil benim tecrübelerini paylaşanlara şimdiden teşekkürler.

Ayrıca benden başka mayısta giden veya gidecek olan var mı ? Askerliğini yapmış tüm arkadaşlar mal mısın mayısta askere mi gidilir diyor ?
    - Doğruları konuştuğundan dolayı hüküm giymiş user.

vtechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı Teskereler,

İçerde ( Sanki mapus gibi oldu ) TSK kartı veriyorlar , sen içine para yükletiyorsun. Kışlalarda hangi ATM var hatırlamıyorum nedeni ise gitmeden önce kendime enpara kart çıkarttırmışttır. bu sayede hangi atm yi kullanırsan kullan kesim ücteci olmuyor.

yedek subaylık mezun oldugun bölümle alakalı. acemilik zaten 23 gün falan araba götürmeye gerek yok. ama uzun dönemde götürürsün kışlanın dışında askeri otoparka atarsın ve nizamiye uzmanıyla assubayıyla aranı iyi tutarsan bişey demezler sanmıyorum. Ben nizamiye olarak yaptım askerliği ordan biliyorum. Mesleğini uzun dönem kışladan girerken sorucaklar. Ama kısa dönemleri söför vs gibi görevlere getirmezler. çünkü zaten komutanlar sana alışana kadar askerliğin bitiyor. Yedek subay olsanda o rütbeyle yine söför yapmazlar. Ben mekanikten anlıyorum seviyorum diye çim biçme makinası kullanıyordum Elektrük Mühendisinide telsiz başına veriyorlar. Bence En rahat askerlik yapıcagın yer nizamiye olur. Ama Emniyet Muhafız Takımında olman lazım. Açıklanmasını Bekle bakalım gideceğin yerlerin takımın falan.
    Kutay AYHAN
    PASSWORD:JDM

Nucleus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ILongBoardDude Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

- Yedek subay veya kısa dönem olduğunu nerden anlayacağız nerde ne zaman açıklanır ?
    - Yedek subay ( veya uzun dönem neyse adını bilmiyorum ) çıkarsa arabamızı götürsek sorun olur mu ?
    - Yine kısa dönemde ve acemilikte araba yine sorun olur mu ? Acemilikte gerçi izine çıkmıycaz sanırım orda gerek olmaz.
    - Askerlik şubesinde farkettim para geçmiyor içeride hangi atmler oluyor ?
    - Ağır vasıta ehliyetim ve src'lerim var gitmeden dorse ehliyeti de alayım mı içerde şoförlük rahat falan diyorlar.

Anlayacağınız askerlik hakkında en ağır cahil benim tecrübelerini paylaşanlara şimdiden teşekkürler.

Ayrıca benden başka mayısta giden veya gidecek olan var mı ? Askerliğini yapmış tüm arkadaşlar mal mısın mayısta askere mi gidilir diyor ?
    - E-devletten celp zamanının 10-15 gün öncesinden açıklanıyor. Yedek subay ile kısa dönemin sekmeler farklı yerde ordan anlıyorsun.
    - Olmaz ama komutanına söylemende yarar var. Bazı birlikler otoparktaki bilinmeyen araçları çektiriyorlar (bomba vs şüphesi ile)
    - Kısa dönemde mantıksız araç götürmek. Haftada 1 yada 2 kez çarşıya çıkabileceksin. Ama ***** hain saldırıları düşünürsek daha güvenli bir seçenek olabilir.
    - Hepsinin anlaşması farklı. Bazı birliklerin internette bilgi sayfaları oluyor. (Nasıl ulaşılır,ne hizmetler var ) , hangi atmler var gibi) Birliğin belli olunca ordan öğrenirsin. (Teskere mi almaya yakın her türlü kredi kartı geçiyordu kantinde)
    - Duruma göre değişir. Şöyle yasal olarak er/erbaş'a ehliyet sınıfı B bile olsa istediğin aracın ehliyetini verebilirsin (askeri olarak). Fakat bu kişi askeri personelse ehliyeti hangi sınıfsa o sınıf araç kullanabilir. Yani bu durumda bir işe yaramaz gözüküyor. Çünkü asteğmenin çekici sürmesi garip olur. Sürdürmezler de zaten. Çekici gibi büyük araçlar Özel Maksat Takım Komutanlıkları gibi Ulaştırma içinde ayrı bir sınıftır. Genelde II.Kademe Kd.Bçvş. vardır başında ve oğlu gibi sakladığı bir çekici olur gerisini Uzmanlar sürer. Kullanmayı bilen erler anca çekiciyi servis için Bakıma falan çekerler.

Mayıs celbi bence de en kötü celp. Neden dersen eğer acemiliği 2.5 ay süren yedek subaylık çıkarsa Mayıs-Haziran-Temmuz sıcaklarında eğitimde olma ihtimalin yüksek. Kısa çıkarsa keza öyle. Şubat en mantıklısı bahar aylarında oluyorsun.

Sıcaktan nefret ederim.

driver_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben şubat celbinde geldim askere şuan evci iznindeyim.Ankara zırhlı birlik tank er kısa dönem acemilik bitti yemin töreni oldu aynı birlikte emniyet muhafız usta birliğim.İlk bir hafta noluyoruz ne işim var burda dersin emin ol.5 binde maaş verseler Bi ay fazlasına BİLE dayanamam askeriyede.O yüzde yedek subaylık falan boşver.Hatta mümkünde bedelli kovala bana vurmadı diye yaştan bide evlenicem dönüşte diye beklemek istemedim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bedelli ben de düşündüm de çıkıcak çıkmayacak derken ömür yetmez ona.Ben mecburiyetten seçiyorum yedek subaylığı,er olarak 6 ay gitsem muhtemelen benim askerlik bitmez ***** köşelerimiz biraz sivri çok dayak yeriz.

Gerçi yedek subaylığında çıkacağını pek sanmıyorum,çıkmazsa da pek üzülmem biraz 6 ay dişlerimi sıkmak zorunda kalırım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bedelli ben de düşündüm de çıkıcak çıkmayacak derken ömür yetmez ona.Ben mecburiyetten seçiyorum yedek subaylığı,er olarak 6 ay gitsem muhtemelen benim askerlik bitmez ***** köşelerimiz biraz sivri çok dayak yeriz.

Gerçi yedek subaylığında çıkacağını pek sanmıyorum,çıkmazsa da pek üzülmem biraz 6 ay dişlerimi sıkmak zorunda kalırım.
    Hangi bölüm mezunusunuz ? özellikle mühendislik fakültelerinden mezun olanların %90ı yedek subay oluyor. Keza buna tıp,veterinerlik,avukatlık gibi mesleklerde yedek subay olarak yapıyor.

tuzemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    365.kd selamlar şafak 49 bitmiyor yedek subay bölümünüze not ortalamanıza ve yabancı dil bilginiz gibi birçok parametreye bağlı. mühendslik bölümlerinden özellikle inşaat ve makina mezunları yedek subay adaylığında bir adım önde bana göre. onun dışında 3 ün üstü bir ortalama ve 60 üstü yds belgesi işiniz kolaylaştırır. ben hususi olarak hayır dedim yds belgem vardı vermedım. özel bir üniversiteden imalat mühendisi olarak 3.01 ortalama ile mezun oldum. yedek subaylık gelmedi. yedek subay olarak gelirseniz normal bir askerlik yapmayacağınız aşikar ki zaten görüyorum asteğmenler bizden çok daha rahatlar. ama biri 5.5 ay biri neredeyse 12 ay. karar sizin
    ///MPower

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İnşaat mühendisi - psikoloji - diş hekimliği - avukat/hakim/savcı gibi net spesifik bir alandan mezun değilsen %90 kısa dönem yaparsın notunla ingilizceyle hiç birşeyle alakası yok ne çıkarsa bahtına oluyor. Benim zamanımda sınav vardı (343.kd) 1 tane soruyu bile okumadım halı kilim deseni cizdim cevap anahtarından kısa yaptım geldim.

Asteğmen olursan (uzun dönem) götürürsün usta birliğine bizdede arabası olan astegmenler vardı. Kısa olursan gerek yok hem arabaya hem göze batmaya(koca binbası dahil alttan alltan laf söylüyordu vay vay lojistik marlbora içiyoruz bakıyorm şeklinde araba kısmını sen tahmin et bir arkadasımı range roverla almaya gelidi arkaasları komutan uyardı sonra söyle az ilerde dursun burdan almasın lüks aracla diye yani bolca haset var. gidecegin yere görede değişir tabi heleki kücük illere düşersen zaten minibus taksiyle yakın heryer

Bu para mevzusuda değişik yine gidecegin yere göre degişenlerden gidecegin birliğin anlaştıgı bankaya vs göre değişir bizde ziraatti ustaya geçince hesap kartlarımız gelmişti.

Yine çok büyük ihtimalle sofor yapmazlar kısa dönemsin acemiliği at usta birliğinde 4 4,5 ay zaman gecirecek adama kolay kolay askeri ehliyet aldırmıyorlar. Cünkü oda bir sürec sen gidince var olan ehliyetinle araç süremiyorsun ordada ders sınav direksiyon falan alıcaksın. ve her aracın ehliyeti farklı sallıyorum normal land roverları kullanacagın ehliyetle mercedes unimog süremezsin. Karargah hizmet bölüğündeydim Bu sınavların yapmasını okunmasını ders anlatmayı komutanım saolsun bana çaktığı için süreci az cok böyle (tabi değişmediyse).

Ozaman komutanım hazır yapıyoruz benide aradan cıkartsana alıyım demiştimde olm 2 aya gidicen ugrastırma demişti cevaben

Ayrıca bukadar sevdalısı olma birşeyi sürmeyi etmeyi üstüne zimmetli çöp bile olmaması en güzeli. Sen koca aracı istiyosun ama işin arkası hoş değil onun temizlik bakım ıvırı zıvır aklına gelen gelmeyen herşeyi sende avadanlıgından minik vida kaybolsa uğraş dur. O yüzden nekadar az üstüne zimmetli malzeme varsa okadar iyidir
    1881 - 193

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynen tamamıyla okuduğun böümle ilgli yedek subaylık.. ben psikolojik danışmanlık okudum kısa dönem istiyorum dememe rağmen yedek subay olduk. He kötü mü oldu yok memnunum 29 günüm kaldı gitmeyi bekliyoruz artık
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı;
    "yanındaki avukat demiyor mu göte mukayyet ol 200 erkek okuyor konuyu, ortalama 14 cm den 28 mt yapar diye?"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turizm okudum,sınıfımdan asteğmen olan arkadaş var.Sınıfın malı diyebiliriz hatta "you" ile "is" birlikte kullanarak ingilizce konuşan tip.Onu yapıp beni yapmazlarsa zaten TSK başta benim saygımı kaybeder .

Öte yandan şoförlük hevesten değil , kafamız rahat olsun etrafımda kaç tane askerde şoförlük yapan varsa hepsi rahattı.

Kısa dönemin poşet,devre vs muhabbetleri beni tedirgin ediyor.Kavgacı tip değilim ama altta kalmama gibi kötü huyum var yani.6 ay diye gidip 6 sene gelememekten çekiniyorum.Öte yandan 6 ay gidip 7/24 kışlada durmaktansa 12 ay gidip sabah 8 akşam 5 bana daha mantıklı geliyor.

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkesin askerliği farklıdır bunu sakın unutma. Sadece yanına alacağın malzeme listesi herkes için ortaktır. O yüzden çok takma yap 6 ay bitsin gel sağ salim.

Daha yeni gidip gelen biri olarak bunu söylüyorum sana. 364 KD

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğitim Birliği : HV.ER EĞT.TUG.K.LIĞI / KÜTAHYA / KÜTAHYA

Kuvvet : HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Esas Birliği : ?

Şimdi bana çıkan bu ama arkadaşımın esas birliği de belli durum ne ben pek anlamadım ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Eğitim Birliği : HV.ER EĞT.TUG.K.LIĞI / KÜTAHYA / KÜTAHYA

Kuvvet : HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

Esas Birliği : ?

Şimdi bana çıkan bu ama arkadaşımın esas birliği de belli durum ne ben pek anlamadım ?
    güzel yere düşmüşşün @FaBeRgE görürse anlatır sana orayı

Havacı er olduğun için(k.d yani) acemilikten bittiğinde belirnecek usta birliğin ondan boş gözüküyor
    1881 - 193

Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ekleme yapim unutmadan haki yeşil değil mavi donlarını hazırla
    1881 - 193

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ekleme yapim unutmadan haki yeşil değil mavi donlarını hazırla
    Acaba ustalıkta da hava kuvvetleri olur mu ?

Birde neden mavi,sonuçta boş asker değil miyiz havacılar mavi giyiyo tamam da biz de mi giycez heycanlandım ya

Ozan.E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğitim Birliği 15 İNCİ P.EĞT.TUG. 5 İNCİ P.EĞT.TB. / SAMSUN MERKEZ / SAMSUN
    Esas Birliği 15 İNCİ P.EĞT.TUG. 5 İNCİ P.EĞT.TB. 1 İNCİ P.EĞT.BL. / SAMSUN MERKEZ / SAMSUN

Herkes için hayırlısı olsun, aramızda Samsun'dan üye var mı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Acaba ustalıkta da hava kuvvetleri olur mu ?

Birde neden mavi,sonuçta boş asker değil miyiz havacılar mavi giyiyo tamam da biz de mi giycez heycanlandım ya
    Neden xxxxx sskerde bunu gibi yüzlerce binlerce var cevap çok basit ve klişe : çünkü orası askeriye gitmeden aldıgın seylerde havacı oldugunu belirtte yeşilleri kakalamasınlar

Ustalıkta hava kuvveti olacak. Artık aynı yerdemi kalırsın diğer bambaşka bir ildeki hava birliğinemi gidersin orası kısmet
    1881 - 193

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ozan.E Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğitim Birliği 15 İNCİ P.EĞT.TUG. 5 İNCİ P.EĞT.TB. / SAMSUN MERKEZ / SAMSUN
    Esas Birliği 15 İNCİ P.EĞT.TUG. 5 İNCİ P.EĞT.TB. 1 İNCİ P.EĞT.BL. / SAMSUN MERKEZ / SAMSUN

Herkes için hayırlısı olsun, aramızda Samsun'dan üye var mı
    Hayırlı teskereler hocam.Karadeniz bölgesi iyidir ya halkı askeri sever de samsun'u pek bilmiyorum

Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden xxxxx sskerde bunu gibi yüzlerce binlerce var cevap çok basit ve klişe : çünkü orası askeriye gitmeden aldıgın seylerde havacı oldugunu belirtte yeşilleri kakalamasınlar

Ustalıkta hava kuvveti olacak. Artık aynı yerdemi kalırsın diğer bambaşka bir ildeki hava birliğinemi gidersin orası kısmet
    Kütahya'an sonra esas birlik olarak havacı askerlerin gönderildiği yerler:
    Muş, Batman, Diyarbakır, Van, Kayseri, Ankara,İzmir, Muğla, Marmaris, Eskişehir, Adana, Kütahya, Konya, Bursa, Balıkesir,Tekirdağ, İstanbul, Merzifon, Manisa.

powERS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    10 dönemmm.. vayy vayy..

*Çirkin araba yoktur, Pahalı Yakıt Vardır...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler