User Tag List

Sayfa 7/8 İlkİlk ... 5678 SonSon
151 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Asgari ücretlinin 5 ayda alabileceği bir araba çıkmayacak mı?

Çağlayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Millet diğer ülkelerde giderleri çıkarıp acıtasyon yapıyor. Bu, biz geldik yaşıyoruz diğerleri de gelmesin kötüleyim gibi bir şey.

Onlarca gider sayıyorsunuz maaş bitti diyorsunuz. Türkiye de iki iki gider ile maaş bitirelim;

Ev kirası 400-500 tl
    Doğalgaz gideri 300-400

Geriye kalanla buyrun;
    elektrik faturası,
    su faturası,
    yol gider faturası,
    mutfak gider faturası,
    internet faturası,
    çocuğunuz varsa üniversite yurt, harçlık gideri,
    giyim gideri,
    (5000 liralık dahi araba varsa;
    yakıt,
    sigorta,
    vergi,
    muayene gideri,

bunları ödeyin bakalım.

Birde evleniyorsan onu hiç sorma. Eşya, düğün vs.

Boş boş acıtasyon yapmasın kimse. Nedense yurt dışına kaçan fakir edebiyatı çekiyor. Madem öyle çık gel ülkene, ordan bir kız bulup evlenip kapağı atmaya çalışma.

Kurban bayramından, kurban bayramına evlerine et girmeyen aileler varken kimse, yort doşo çok koto demesin.
    Bir milletin kültür düzeyi üç safhada; devlet, düşünce ve ekonomideki çalışma ve başarılarının özüyle ölçülür.
    Mustafa Kemâl ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Çağlayan dediğin gibi değil, kımse gelmesın falan demiyorum kendi adıma keşke herkes gelsede rahatça yaşasa,
    anlatılmak ıstenen yurtdışında hersey cok güzel mantığının oyle olmadığını söylemek, aynı zorluklar ASGARI ucret ile calısılan dıger ülkeler ıcınde gecerlı,
    birkaç ülkede oyle degıldır bılemem.

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok boş konuşan arkadaşlarımız da var benden size tavsiye kendinize kitap okuma alışkanlığı kazandırın .
    imzasız..

Sinan58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla üzüldüm durumunuza, dönün türkiyeye bizim fabrikada iş verelim size. bu kadar çile çekmek için fransada kalınır mı ısrarla? antalyadaki fabrikamızda çalışır, lüks içinde yaşar, her akşam denize girer tatil yaparsınız. Anladığım kadarı ile kandırılmışsınız, birileri avrupa şöle lüks böle lüks demiş gitmişsiniz şimdi yoksulluktan sürünüyorsunuz. Kandırılmayın dönün güzel ülkemize. Bizim fabrikada işinde hazır 1 telefonumla. niye sürünesiniz ki avrupalarda.
    Gökhan abi ben sadece asgari tarafını söyledim, Türkiye"de alım gücüm ortalama 1/4"üne düşecek.

Aynı şartlar altındaki alım gücü farkı ütopik rakamlar.
    Bir hüloğğğğcu ypamadığın kaldı beni

Ben sadece asgari ücretlerden bahsettim yoksa memleketimde normal sıfır bir araba 50.000 TL"den başlıyor sigortasıda yıllık ortalama 1000 TL.

Kirayı i, elektriği, suyu, araba vergisini, araba muayenesini, mutfak masrafını, yol parasını, benzin parasını, onu bunu katınca memleketimde bile ay sonunu getiremem ben.

@MK8800 Reis aha tamda bundan bahsediyordum.

Yurtdışının balını kaymağını yiyenler para için çocuk yapan insanlar.

Adamın 24-25 yaşında 3 tane çocuğu var tabi basıyorlar bu arkadaşa parayı.

Neden?

Çocuk teşvik politikaları yüzünden.

Zaten çocuk büyüyene kadar destek kesilmiyor, hatta bazıları hiç çalışmıyor çünkü çalışınca bazı destek paraları kesiliyor.

Tabi yine çocukların gelecekleri para uğruna heba oluyor.

O 300.000 TL"lik arabalarla memleketine gidenler herşeyi para uğruna geleceklerini heba ettikleri çocuklarına borçlular.

Çocuk dışında devlet destek vermez

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @GokhanRS Abi ayrıca baştakiler mühendis, bilim adamı yetiştirmek için çabalayacağına halkı soymak için çabalıyorsa ben ne yapayım?

Benim suçum ne, 60.000 TL"lik araba almak için neden 10 yıl çalışayım?

Millette biraz kendini sorgulasın, milletin, devlet büyüklerinin cezasını ben niye çekiyorum.

euro olmuş 4 TL, memleketimde ben bu parayla en fazla ne sahibi olabilirim?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @enes_srb Reis mesajını göremedim kusura bakma.

Konu arabaya gelince işler değişiyor,

Honda Civic Typer EP3"ler 5-6K euro,
    Honda Civic EK4 VTİ"ler 3-4K euro,

arada uçurum var, ki benzin 1.25-1.28 euro

h.guroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kendi aylık hesabımı yazayım size bu ülkede ney nasıl anlarsınız ben ve eşim çalışıyoruz yani çift maaş totalde 3500 lira

1800 tl evin taksidi
    750 tl çocuğun kreşi
    300 tl doğalgaz
    300 tl market
    120 tl elektrik
    70 tl su
    50 tl apartman aidat

Total 3,390 tl

ay sonunda elime 110 lira para kalıyor daha çocuğun ekstra masrafı kılık kıyafet arabanın sigortası yajıtı bakımı yok bu hesapta gelde rahat rahat geçin bakalım
    Alıntı Low-Rider Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    japonlar 2 tur atıp soğutmak için kenara çekilirken bmw ler tapagaz dönüyor

tequila818 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Avrupa biraz pahalı oluyor tam bilmiyorum yaşamadığım için ancak Amerika'da 4 ay yaşadım. Sürücü ehliyeti olan herkesin yapabileceği Bisiklet Taksiciliği yaptım. Evin kirası 1600 dolardı ve 4 kişi kalıyorduk. Haftada 4-5 gün çalışıp 3000 dolar civarı para kazanıyordum. Kira ve faturayı düştükten sonra 2500 dolar cebe kalıyordu. Ben hayatım boyunca bu kadar rahat yaşamadım.

Yalnız Türkiye'yi başka ülkelerle kıyaslamak yerine 2 sene öncesi ile kıyaslarsak asıl vahim tabloya daha kolay ulaşıyoruz. 100 bin TL olan araba 140 bin TL oldu, 300 bin olan ev 450 bin oldu 2 sene içerisinde. Aldığımız zam %8. Çocuk yapsak özel okullar olmuş yıllık 30 bin TL. Bilgisayarıma sketch up yükledim mimari çizim çalışıyorum dışarıdan iş yapmak için. Maaşla falan olacak gibi değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eldorado Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çalışmayayım,hiç çalışmadan emek vermeden zengin olayım istediğim zaman bmw bineyim satayım mercedese bineyim olmadımı devlet şöyle devlet böyle olmadımı din kitab isyanlar başlatırsınız bana çok saçma geliyor bu düşünceler.Makedonya makedonya demişsin dünya para kazanıyolar demişsin makedonya dediğin ülke g*tüne don alacak parası yok milletin çok merak ediyorsan gidip 10gün gezebilirsin hatta yaşayabilirsin,kendi karnını doyuracak ailene bakacak paran allaha şükür yetiyorsa arabam yok diye isyanlara girip dine devlete allaha peygambere sövemezsin az kafanı çalıştırsaydın biraz daha allaha peygambere küfür edebilcek cürme gelirsen özelden yolla telefon numaranı derdini o zaman anlarız
    Dostum yas kac? Merakimdan soruyorum

8-9-3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eldorado Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çalışmayayım,hiç çalışmadan emek vermeden zengin olayım istediğim zaman bmw bineyim satayım mercedese bineyim olmadımı devlet şöyle devlet böyle olmadımı din kitab isyanlar başlatırsınız bana çok saçma geliyor bu düşünceler.Makedonya makedonya demişsin dünya para kazanıyolar demişsin makedonya dediğin ülke g*tüne don alacak parası yok milletin çok merak ediyorsan gidip 10gün gezebilirsin hatta yaşayabilirsin,kendi karnını doyuracak ailene bakacak paran allaha şükür yetiyorsa arabam yok diye isyanlara girip dine devlete allaha peygambere sövemezsin az kafanı çalıştırsaydın biraz daha allaha peygambere küfür edebilcek cürme gelirsen özelden yolla telefon numaranı derdini o zaman anlarız
    bak o zaman bana devlet örtülü ödeneğinden 20 bin tlcik versin bende bir tane mazda 626 alayım bu iş huzur içinde çözülsün, o kırık 1400 tl ile 20 bin biriktirmekle uğraşamam öyle söyleyim konu kapansın

Ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konunun amacı tamamen siyasi eleştiri. araba maraba değil. Bu kadar rahat İslam dini ile alakalı konuşmak mümkünmü yav? böyle aşağılamak? Ben müslümanım diyen biri böyle konuşamaz çünkü ayet var bununla ilgili Tövbe suresi 64. ayet 65. ayet 66. ayet . Ha inanmıyor olabilirsiniz fakat genede böyle konuşamazsınız. Ben bunu tamamen eğitimsizlik olarak görüyorum. eğitim derken insan sözleri kitapların değil Allah sözleri kitabın eğitimsizliği. Bu konuya hiç yazmayacaktım çünkü ne kadar yazılsa tartışılsa da konunun amacı belli gözleri kapatmışlık belli. kimse kimseyi fikrinden caydıramaz bu konularda. ama yinede tek hissim üzüntü bu konuda.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ertekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konunun amacı tamamen siyasi eleştiri. araba maraba değil. Bu kadar rahat İslam dini ile alakalı konuşmak mümkünmü yav? böyle aşağılamak? Ben müslümanım diyen biri böyle konuşamaz çünkü ayet var bununla ilgili Tövbe suresi 64. ayet 65. ayet 66. ayet . Ha inanmıyor olabilirsiniz fakat genede böyle konuşamazsınız. Ben bunu tamamen eğitimsizlik olarak görüyorum. eğitim derken insan sözleri kitapların değil Allah sözleri kitabın eğitimsizliği. Bu konuya hiç yazmayacaktım çünkü ne kadar yazılsa tartışılsa da konunun amacı belli gözleri kapatmışlık belli. kimse kimseyi fikrinden caydıramaz bu konularda. ama yinede tek hissim üzüntü bu konuda.
    o zaman insanlar araba alamazken et alamazken ev alamazken, birileri çıkıp 800 tl büyük para ŞÜKREDİN, sen ESSELATÜ VESSELAMIN ÜMMETİNDENSİN ŞÜKRET gibi dini kelime etmesin, açıkça söylesin.

lan onun bunun çocukları biz sizi köle olarak kullanıyoruz sizde "S"eve "S"eve o 1400 tl ile yaşayacaksınız lan köleler sizler bizleri zengin etmek için geldiniz desin

dini islamı katmasın sinirlenmeyim bende böyle yokluk varken dini islamı kullanırsa kızarım kızarlar

şimdi tam anlatabildim mi

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    asgari ücret nedir? kime verilir?

asgari ücret, genelde hiç bir vasfı olmayan, wc temizlikçisi, bulaşıkçı,hademe vs lere verilen ücrettir yurt dışında, peki ya bizde? 'Bu iş yerinde asgari ücret uygulanır!!!' yazan her işletme, vasıflı vasıfsız ayrımı yapmadan asgari ücret veriyor... şimdi biz sanıyoruz ki Avrupa'da Amerika'da insanlar hep asgari ücretten çalışıyor, bir defa üniv. mezunu olup da asgari ücretle çalışmak ülkemize mahsus, Amerikada bir orman mühendisi altına Ford350 alıyorsa sanıyoruz ki ülkemizdeki orman mühendisi gibi asgari ücret alıyor o da...

adam Amerika'da barda security çalışıyor, iyi maaş alıyor, garajda ustalık yapıyor, iyi maaş alıyor, evinizi boyuyor, çok iyi maaş alıyor, liste uzar gider... asıl sorun asgari ücrette değil, asgari olmaması gereken kişilerin bile asgari ücretle çalışması...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Diyorum ya abi ,millet konuşuyor ama boş konuşuyor . Adama diyorum iki üniversite mezunu yüksek lisanslı ingilizce bilen kız ,yapıkredi çağrı merkezinde eşşek gibi asgari ücrete çalışıyor .

sonra çıkıp ''kendini geliştir,boş beleş durma ,çalışmayana ekmek yok ''bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı vs..
    imzasız..

Ertekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 8-9-3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o zaman insanlar araba alamazken et alamazken ev alamazken, birileri çıkıp 800 tl büyük para ŞÜKREDİN, sen ESSELATÜ VESSELAMIN ÜMMETİNDENSİN ŞÜKRET gibi dini kelime etmesin, açıkça söylesin.

lan onun bunun çocukları biz sizi köle olarak kullanıyoruz sizde "S"eve "S"eve o 1400 tl ile yaşayacaksınız lan köleler sizler bizleri zengin etmek için geldiniz desin

dini islamı katmasın sinirlenmeyim bende böyle yokluk varken dini islamı kullanırsa kızarım kızarlar

şimdi tam anlatabildim mi
    Esselatü vesselamu demek salat ve selam demek. Biz Hz Muhammet Mustafa nın ümmetiyiz.
    800 lira ile geçin yada 800.000 ile geçin istersen aç sokakda kal açlıkdan öl farketmez, bu şükrü terketmeyi gerektiren bir durum değilki. Allah a inanıyorsan onun Ve lillahi mulkus semavati vel ard yani göklerin ve yerin hükümdarlığı Allahındır ayetine inanıyorsan ozaman kalbinin her atışı aldığın her nefes annene sarılabildiğin babanı görebildiğin ayaklarının üstünde durabildiğin veya bana cevap yazabildiğin için bile şükretmelisin.
    Sen bana refah içinde bir hayat verirse bmw ye binersem audi ile gezersem şükrederim diyorsun. 6 çocuğunu toprağa kendi eliyle gömmüş her türlü sıkıntının en büyüğünü çekmiş bir peygamberin ümmetiyim ben, bu sıkıntıları boşuna çekmedi bizlere birşey gösterdi. Sen diyorsunki bolluk içinde değilim neden şükredeyim

Asgari ücret asgari düzeyde geçinmek içindir. Dünyanın bir çok yerinde asgari geçim sağlanır asgari ücretle. İnşaAllah daha iyi olur daha çok kazanırsın ve istediğin hayata sahip olursun ve inşaAllah bazı şeylere olan merakın kadar ayetlere islami hayata da merakın gelişir de tövbe edersin. Vallahi kötü olmanı istemem.
    Bak kardeşim kızıyorum diyorsun ya ben sana birşey diyeyim. Hiç bir şekilde müslümanların mükemmel olduğunu iddea edemez kimse ama islam dini mükemmeldir. Şahıslara kızıp din e küfretme.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Anıl E. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diyorum ya abi ,millet konuşuyor ama boş konuşuyor . Adama diyorum iki üniversite mezunu yüksek lisanslı ingilizce bilen kız ,yapıkredi çağrı merkezinde eşşek gibi asgari ücrete çalışıyor .

sonra çıkıp ''kendini geliştir,boş beleş durma ,çalışmayana ekmek yok ''bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı bıdı vs..
    evet asıl kıyaslama yapılması gereken bu işte.. bırakın asgari ücreti kıyaslamayı, adamların işsizlik maaşı neredeyse asgari ücret kadar zaten... 20 yılık bir öğretmen Amerika'da yıllık kaç yüz bin usd kazanıyor? bir polis, bir hakim? ama her zamanki gibi kıyaslamayı hep en gariban tarafından yapıyoruz, Amerika'da üniv. bitirip de işsiz kalanların oranının ne kadar düşük olduğuna bakın ya da üniv. bitirmeyip kendine bir ustalık kazandırmış işçilerin ne kadar kazandığına bakın... asgari ücret McDonalds'ta biraz harçlık kazanayım diyen garsonla, artık vücudum ağır iş kaldırmıyor gideyim hademellik yapayım diyen adamın kazandığı paradır...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

emir91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaptığın işten biraz anlıyorsan çevren tanıdığında varsa yürür gidersin türkiyede yoksa çalışarak yükselmek için hem eğitim hem zeka hemde çakallık potansiyelinin çok yüksek olması lazım ki diğer insanların önüne geçip fark edil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyu din temelli tartışmak yanlış bence
    konunun esas başlığı alım gücü olmalı ve din temelinden çıkıp sosyo-ekonomik olarak tartışacaksak verimli olabilir
    onun dışında atışma tarzında şahsi bir konu olur
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    asgari ücret nedir? kime verilir?

asgari ücret, genelde hiç bir vasfı olmayan, wc temizlikçisi, bulaşıkçı,hademe vs lere verilen ücrettir yurt dışında, peki ya bizde? 'Bu iş yerinde asgari ücret uygulanır!!!' yazan her işletme, vasıflı vasıfsız ayrımı yapmadan asgari ücret veriyor... şimdi biz sanıyoruz ki Avrupa'da Amerika'da insanlar hep asgari ücretten çalışıyor, bir defa üniv. mezunu olup da asgari ücretle çalışmak ülkemize mahsus, Amerikada bir orman mühendisi altına Ford350 alıyorsa sanıyoruz ki ülkemizdeki orman mühendisi gibi asgari ücret alıyor o da...

adam Amerika'da barda security çalışıyor, iyi maaş alıyor, garajda ustalık yapıyor, iyi maaş alıyor, evinizi boyuyor, çok iyi maaş alıyor, liste uzar gider... asıl sorun asgari ücrette değil, asgari olmaması gereken kişilerin bile asgari ücretle çalışması...
    onu diyorum bende hocam Allahtan vasıflı değilim bide vasıflı olsam kıyameti kopartırım, ben 2 senelik üniversite okudum burada söylüyorum vasıfsızım, ama benim hakkım 2 senede c segment sıfır araba alabilmek 4 senede 2+1 ev alabilmek hafada 1 gün dışarda ailem varsa yemek yiyebilmek hafta sonları arkadaşlarımla dolaşabilmek belli miktarda para harcayabilmek, bu gibi şeyler mühendis doktor vs çok daha fazlası olmalı kaldı ki burada doktor mühendisler bile hakkını alamıyor.

ben bundan bahsediyorum konudaki bazı arkadaşlar anlamamakta ısrar ediyor, şu suriyelilere harcanan paralar betonlara dökülen paralarla fabrika kurulsa işçi çalıştırılsa benim dediklerim şuan yapılıyordu ben buna kızıyorum, bana neredeyse dinsiz diyecek adam var konuda ben her cuma günü cumaya giderim namazlarımı kılarım elimden geldiğince, harici hak yemem haram yemem Allah uzak tutsun ve böyle insanlarla arkadaşlıktanda uzak tutsun benim kızdığım şey şu mevcut iğrenç sisteme şükredin demeleri ben kör kütük şükretmem mantıklı olan herşeye şükrederim.

bu kadar yazdım bazı arkadaşlar hala anlamıyorsa diyecek birşeyim yok, kıldığım namazları anlatma zorunluluğum yok ama bilsinler hala dinsiz diyorlarsa desinler herşeyi bilen Allah sonuçta benimde herkesinde

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler