User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
30 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: VW emisyon skandalından dolayı aracımın yazılımını güncellemek istiyor ne yapmalıyım?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

VW emisyon skandalından dolayı aracımın yazılımını güncellemek istiyor ne yapmalıyım?

Arkadaşlar Volkswagen'in emisyon skandalından etkilenen 2015 model 1.6 Caddy aracına sahibim. Araçta ekstra garanti olduğundan dolayı bakımlarını yetkili servisinde yaptırıyorum.

Bu cuma 75.000 bakımı için randevu aldım ve telefonda aracıma emisyon ile ilgili yazılım güncellemesi yapılacağı söylendi. İnternette daha önce bu güncellemeyi yaptıran kişilerin olumsuz yorumlarını okuduğum için(aracın gücünün düşürüldüğü vs.) güncellemeyi yaptırmak istemediğimi söyledim. Bunun neticesinde benden güncellemeye izin vermediğimi belirten imzalı kağıt alacaklarını söylediler.

Bu görüşmeden yaklaşık 1 saat sonra Volkswagen genel merkezinden arandım ve aracıma yazılım güncellemesi yapılacağı ve hava filtresinde bir parçanın değişeceği söylendi. Ben yine istemediğimi söyledim ve benden imzalı kağıt talep ettiler. Bende onlara güvenmediğimi ve onlardan imzalı kağıt istediğimi söyledim ama telefonda konuştuğum kişi bu isteğime çok sıcak bakmadı.

Sizlere sormak istediğim konu, çevresinde bu güncellemeyi yaptırmış olan var mı? Yaptırmamı tavsiye edermisiniz? En önemlisi ben Doğuş Oto'ya hiçbir şekilde güvenmiyorum. Güncelleme yapmadık diye yalan söylerlerse ne yapabilirim? Kendimi nasıl sağlama alabilirim?

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    34 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de aynı konuyu açacaktım. Amarok aracım için bu güncellemeyi söylediler bana da. Bakım zamanına daha yaklaşmadığı için salladım ancak ben de ne yapacağıma karar verebilmiş değilim. Güç azalıyor yorumlarını ben de okudum ancak psikolojik mi yoksa bu yazılımdan önce ve sonra dyno test yapan var mı bilmiyorum.

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Farklı ülkelerdeki değişim programlarında,güç düşüşünün olacağı açıklanmıştı.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haber vermesi bile olumlu. Haber vermeden de yapabilirlerdi...... Çoğu firma öyle yapıyor. Bakıma gidiyorsun, haberin olmadan yeni yazılımlı alıyorsun arabayı.....
    Okumadan imzalamam.....

OmerRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence sorumluluğu üstüne alma, kendi hataları olan bir durumu kabul etmediğin gerekçesiyle sana yıkmış oluyorlar. Araba trafik için illegal bir hale geliyor, sonrasında ne gibi yasal sorunlar çıkacağını bilemeyiz.

emrah-ışık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mayday Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Volkswagen'in emisyon skandalından etkilenen 2015 model 1.6 Caddy aracına sahibim. Araçta ekstra garanti olduğundan dolayı bakımlarını yetkili servisinde yaptırıyorum.

Bu cuma 75.000 bakımı için randevu aldım ve telefonda aracıma emisyon ile ilgili yazılım güncellemesi yapılacağı söylendi. İnternette daha önce bu güncellemeyi yaptıran kişilerin olumsuz yorumlarını okuduğum için(aracın gücünün düşürüldüğü vs.) güncellemeyi yaptırmak istemediğimi söyledim. Bunun neticesinde benden güncellemeye izin vermediğimi belirten imzalı kağıt alacaklarını söylediler.

Bu görüşmeden yaklaşık 1 saat sonra Volkswagen genel merkezinden arandım ve aracıma yazılım güncellemesi yapılacağı ve hava filtresinde bir parçanın değişeceği söylendi. Ben yine istemediğimi söyledim ve benden imzalı kağıt talep ettiler. Bende onlara güvenmediğimi ve onlardan imzalı kağıt istediğimi söyledim ama telefonda konuştuğum kişi bu isteğime çok sıcak bakmadı.

Sizlere sormak istediğim konu, çevresinde bu güncellemeyi yaptırmış olan var mı? Yaptırmamı tavsiye edermisiniz? En önemlisi ben Doğuş Oto'ya hiçbir şekilde güvenmiyorum. Güncelleme yapmadık diye yalan söylerlerse ne yapabilirim? Kendimi nasıl sağlama alabilirim?

Merhabalar eğer siz istemediğiniz sürece yazılım veya parça montajı yapamazlar parça konusuna gelirsek parça değişimi değil akışmetrenin önüne bir tür hava akışının hızını düşürmek için plastik bir parça takılıyor.Birde enjektör borunlarının uzerine bir parça.Eğer çok aklınıza takılırsa bakımdan sonra akışmetrenin hortumunu söküp kontrol edeblirsiniz
    PERFORMANCE GARAGE
    12.1:1 Cr Ek4 Civic V-TEC VTİ

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    34 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emrah-ışık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar eğer siz istemediğiniz sürece yazılım veya parça montajı yapamazlar parça konusuna gelirsek parça değişimi değil akışmetrenin önüne bir tür hava akışının hızını düşürmek için plastik bir parça takılıyor.Birde enjektör borunlarının uzerine bir parça.Eğer çok aklınıza takılırsa bakımdan sonra akışmetrenin hortumunu söküp kontrol edeblirsiniz
    Kısacası gücü kısıtlayarak mı emisyonu düşürüyorlar ? Öyle saçmalık mı olur ?

emrah-ışık - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kısma derken örn; 105 hp lik araç 100 hp ye düşmez diye düşünüyorum ama sonuçta markanın yapmiş olduğu bir hata bunu bir şekilde düzeltmesi lazım işte bunu da yazılım ve ek olarak takılan parça bir nevi düzeltmeye çalışıyor.Fazlada kasmamak lazım sonuçta bu olay çıktığında amerika dan dönen arabalar çatır çatır türkiye ye gönderilip 3-5 milyar ucuza satıldı.Ben olsam yaptırırım abi sonuçta aynı havayı soluyoruz çevreyi kirleteceğime 5 beygir eksik kullanırım
    PERFORMANCE GARAGE
    12.1:1 Cr Ek4 Civic V-TEC VTİ

R.S.C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Zaten fabrika cikis en zayıf 1.6 dizeller wv de idi peki koreliler 130 bg lik dizel yapıp nasıl emisyonu tutturdu?

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yurt dışında bu emisyon olayı ilk patladığında 2.0 150 hp TDI makinanın 135 hp olunca değerleri karşıladığını yazmışlardı. Ama hangi ülkenin emisyon kuralına göre hatırlamıyorum. Bence yaptır güncellemeyi sonra git arabaya yazılım yaptır.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

slowmotion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Polo 1.2 bm aracima guncelleme yaptirdim, hatta 100tl degerinde parca indirimi verdiler. Yazilim guncellemesinden sonra alt devirlerde bariz cekis dustu ve dusuk devirde gaz verince 1 kerelik vuruntu sesi geliyor. Servis normal dedi. Yaptirdigima pisman oldum ama sonra aracima chip uygulamasi yaptirttim. Su an cok daha iyi. Bu emisyon muhabbeti cikmasaydi zaten 1.2tdilara chip yazilimida cikmayacakti hem iyi hem kotu oldu.

Bence yaptirmayin guncelletme islemini.
    AmcaPolo

Gar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben olsam güç düşüşü olacakmı diye bayinin üstüne giderim. Çünkü size o arabayı X beygir olarak sattılar, sonrasında X-10 beygir olarak kullandıramazlar. Firmanın kendi hatası olan bu durumu ben kabul etmezdim

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yurt dışında bu emisyon olayı ilk patladığında 2.0 150 hp TDI makinanın 135 hp olunca değerleri karşıladığını yazmışlardı. Ama hangi ülkenin emisyon kuralına göre hatırlamıyorum. Bence yaptır güncellemeyi sonra git arabaya yazılım yaptır.
    obd den yazılıyorsa eğer yazılım güncellemesi ardından aynı gün yazılım yapılıp aynı tarihlı kapatılırsa anlaymazlar sanırım doğrumudur ?

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

meganes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bazı kişiler taraf tutabilir laflarıma ama 1.6 tdi pololar veya 1.7 corsalar doğayı katlederken sizin aile aracınızın doğaya verdiği zararmı göze batacak demek itiyorum
    aracı yüksek fiyata satmam için elinizde 'jdm' yazısı varmı ??

srkns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Doğuş'da kısa süreli çalıştığım dönemde hava filtre kazanı komple değişiyordu, yazılımın detayını araştırmadım ama açıkcası.
    Bir de bayiler her araca arıza teşhis cihazı bağladığında motor yazılımını check ediyorlar, yazılım düşünüyorsanız garanti bitimine kadar bekleyin derim.
    Ne mutlu Türküm diyene

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vag grup araç sahiplerinin çilesi bitmiyordu...
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

camsemih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2012 yılında 2.0 tdi sportline caddy satın aldım sıfır. araçta nokta ses duysam servise gider bakımlarını aksatmadan yapardım. 4 senede anca 50 bin km yol yaptım. araç hatasız boyasızdı satmadan bir ay önce benide çağırdılar yazılım güncellemesi için, ben yazılım güncellemesini yaptırdım hatta 2 defa çağırdılar 6 ay arayla 2 sinide yaptırdım calışan arkadaşlar varsa volkswagen de kayıtlarına bakabilir. güncellemeden sonra psikolojik mi bilmiyorum araç eskisi gibi gitmiyor geldi bana daha sonra hevesimide alınca aracı satarken ekspertizde 50 bin km deki 4 yaşındaki araç dyno da %82 güç verdi o km deki aracın hakkı %95 dir. anladığım kadarıyla aracın gücünü düşürüyorlar güncelleme bahanesiyle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı camsemih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2012 yılında 2.0 tdi sportline caddy satın aldım sıfır. araçta nokta ses duysam servise gider bakımlarını aksatmadan yapardım. 4 senede anca 50 bin km yol yaptım. araç hatasız boyasızdı satmadan bir ay önce benide çağırdılar yazılım güncellemesi için, ben yazılım güncellemesini yaptırdım hatta 2 defa çağırdılar 6 ay arayla 2 sinide yaptırdım calışan arkadaşlar varsa volkswagen de kayıtlarına bakabilir. güncellemeden sonra psikolojik mi bilmiyorum araç eskisi gibi gitmiyor geldi bana daha sonra hevesimide alınca aracı satarken ekspertizde 50 bin km deki 4 yaşındaki araç dyno da %82 güç verdi o km deki aracın hakkı %95 dir. anladığım kadarıyla aracın gücünü düşürüyorlar güncelleme bahanesiyle.
    o ekspertizlerdeki % olayına pek takılmayın hocam. Gerçeği yansıtan şeyler değil...

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emisyon skandalından sonra 2.0 caddy leri 105 hp diye sattılar, öncesinde 140 hp idi yanılmıyorsam. Güç kaybını oradan hesaplayın işte.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler