User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
42 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Ötv Affı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Otv neye gore alınıcak,gumruk beyanı mı malıye beyanı mı?
    Adam almanya dan dusuk fatura kestırdı,eee?
    Yada emsal deger alınıcak dıyelım,aksesuar farkı nasıl olucak...
    Kısaca yapanın yanına cokkkkkk buyuk kar kaldı ve sahtekarlar yıne devlet tarafından odullendırıldı.
    Neden?
    Cunku devlet tuttugunu oper,o sırketlerın hepsı kapandı.özaten dagdakı cobanın uzerıneydı...
    Abi gümrük beyanından olucak çünkü gelenleri genelde gümrüğe gönderiyoruz işlem için yasa çıkalı 2 ay oldu halen yönetmelik yok temmuzun ortasına kadar süresi var galiba

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yasa daha onaylanmadı...
    Cıkan yasa gumruk kacakcılıgı ıke ılgılı olan.
    Bu henuz resmılesmedı.
    Gumruk beyanından olucaksa,yıne haksızlık olucak.
    Emsal ıle olmalı...

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    her aracın piyasası belli rakamı belli arabadan çok çok az anlayan adam bile kardeş bu arabanın fiyatı türkiyede bu kadar.. o fatura rakamından olmaz o iş demeli..

o M demeli bu amg demeli normal bmw yada mercedes değil bunlar özel üretim demeli.. onların pazarı bu fiyatı bu demeli..

yoksa almanyada kesilen scooter faturası rakamlarından hesap kitap yapılıcaksa polo fiyatına gümrük kesilir gene..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaçakcılık vb dallarda master yapmış bir milletiz en kral hükümet de gelse karşı koyamayacak nasılsa bari kenarından köşesinden alalım demişler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gumrukde cok dusege sokamazsiniz. Beyanname acilirken emsal onemli. Ancak cok fazla yapilan is olan dusuk gosterme var...

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Disb. rakamına göre ötv kdv kitlenmeli

Ama ama ama burası yetim hakkının gemicik büyüklerle yenildiği müslüman ülke

O yüzden bu iş paralelcilere yarar
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    E tabi ne olucakdı .. siz ödiyen kaç kişisiniz sanıyordunuzki ödemiyenler diyorsun.. ödiyenler esas kaç kişiydi.. ödemeyen 6-7 milyon insan varsa ödiyen insan sayısı en son resmi rakamlarda %2- %3 ü geçmiyordu.. 100-200 bin ödiyeni kollayıp 6-7 milyonu mu gözden çıkarıcaklardı..

yakında gss komple isteğe bağlıya döner.
    Ödeyen kişi "vatandaşlık görevini" yerine getirir. Ben kurallara uyan bir insanım. Otorite bir kural koymuşsa toplumun huzuru ve menfaati için buna uymak herkesin görevidir. Uyan adam hem kendine hem çevresine saygılıdır. Trafik kuralından, vergi ödemesine , yere çöp atmamaktan , yayaya yol vermesine kadar bir sürü örnek verilebilir. Bir laf var ya işinizi iyi yapmanız maaşınızın karşılığı değildir karakterinizin yansımasıdır. Ben tam olarak böyle görüyorum.
    Açıkçası senin de böyle bir şeyi savunduğunu düşünemiyorum

Maalesef sistem işini doğru yapanı, ödemesini zamanında yapanı cezalandırıyor duruma getirildi siyasi kaygılar ile.

Bu doğru değil, dürüst vatandaşın devlete olan güvenini sarsıyorsun. ÖTV affıyla ilgili sanıyorum başka bir konuda detaylı yazmıştım bulabilirsem eklerim.

Yasalar insanların hayatını kolaylaştırmak, refahı yükseltme amaçlı yapılmalı, ama bizim ülkemizde genelde belli zümreler için yapılır hale geldi.

Bu kısım @farkmoon dan bağımsız olarak ötv konusuyla ilgili birkaç kelam etme isteğimden doğdu.

6770 Sayılı kanunun 13. Maddesinde aşağıdaki şekilde 27.01.2017 Den geçerli olacak şekilde (yayımı tarihinde yürürlüğe girer ifadesi var kanunda) aşağıdaki geçici madde ile ÖTV konusunda düzenleme yapılmıştır.

MADDE 13- 4458 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 9- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu Kanunun 235 inci maddesi uyarınca el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı verilen kara ulaşım araçları ile ilgili olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği ayı takip eden altıncı ayın sonuna kadar ilgili gümrük idaresine başvurulması ve taşıtın ilk iktisabında ödenen özel tüketim vergisinin %25’ine tekabül eden tutarın, başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde ilgili tahsil dairesine ödenmesi halinde, el konularak mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı kaldırılır ve el konulan araç, sahibine iade edilir. Bu karar gümrük idaresi tarafından ilgili mahkemeye bildirilir. Tasfiyesi tamamlanmış ulaşım araçları için bu fıkra kapsamında başvurular kabul edilmez.

Kanun metninden çıkan şu.

2016 yılında 2 farklı firma bugatti getirdi.
    Birisi dosdoğru şekilde işlemleri tesis etti ve 200.000 TL vergi ödedi (rakamlar farazi)
    Diğer firma da aynı ürünü yan yollardan düşük matrah ile getirdi ve araca el konuldu diyelim.

Yapılan değişiklik diyor ki git kardeşim gümrüğe 50.000 TL (200x0.25) öde arabayı al.

Bu tam olarak sorumluluğunu yerine getiren firmayı "ahmak" durumuna sokmaz mı ahali ?

Burada örnek matrah hesabı var.
    http://www.gib.gov.tr/fileadmin/user...I_matrah_A.pdf

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edit geri gelsin eyyy admin, reisi arattırmayın şimdi

@farkmoon nedir ya @darkmoon olacaktı o kısım.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Edit geri gelsin eyyy admin, reisi arattırmayın şimdi

@farkmoon nedir ya @darkmoon olacaktı o kısım.
    benim bir şey savunduğum yok gss zaten başlı başına bir garabet bence.. insanlardan zorla para almanın insaları zorla borçlandırmanın vatandaşlık görevi ile igisi olamaz.. parası pulu olmıyan işsiz güçsüz insanları borçlandırıpda size iyilik yapıyoruz hizmet veriyoruz denmesi komik geliyor bana sanki bedava veriyorlar.. gene 53 tl yapdılarda eski sisteme göre biraz insaflı oldu ama bence gene doğru değil.. isteğe bağlı yapmaları lazım isteyen öder istemeyen ödemez.

gss yi bir hastalığın yoksa hastaneyle işin yoksa ödüyorsan paran çokdur koymuyordur sana ödediğin rakam derim ama bu ülkede her ay 50 tl vermekde bile zorlanıcak on milyonlarca insan var.. ve gene ödemiycek yada ödeyemiycek milyonlarca insan olucak..

gss konusunda birisi savunuyorsa onunla asla uzlaşamam ben... ben gss yi bir tür haraç gibi algılıyorum..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı c20let Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gss borçlarını da iptal etmişler. Bu ülkede sıkıntıyı hep dürüst vatandaş çekiyor ben prim borcumu ödediğimle kaldığım gibi ötv tam ödeyen adamda enayi oldu gözümde benim gibi.
    Ben tek kalemde ödedim, ısrarla taksit yapalım aynı miktarı ödeyeceksiniz dediler, yok dedim.

4000 küsür ödeme yaptım, geçtiğimiz aya kadar borcum görünmüyordu.

Geçtiğimiz ay 450 tl gibi bir mebla tekrar borç görünmeye başladı, üzerine de günlük 1 liraya yakın faiz binmeye başladı. İtiraz ettim, sistemde sıkıntı var ondan borç çıkmıştır dediler.

Şimdi sisteme bakıyorum, ödenen de 0 tl kalan borç da. Sordum af olmuş dediler. Dedim ne affı, ben ödedim, boşa ödesem dahi sistemde o paranın ödendiğini görmek ve borcu yoktur kağıdı almak istiyorum dedim.

Çünkü arkadaşımın 6000 civarı yapılandırılmış borcu vardı, o da sıfır görünüyor, sorduğunda borcun 25 yaş üstü olan kısım sıfırlanmadı, aylık 53 tl olarak güncellenecek dediler. Yani o borç yine çıkacak.

Paranoyak oldum, günlük e-devlet ziyaret ediyorum, siz de sürekli kontrol edin; tamamen sıfırlanmış mı yoksa bir kısmı 53 tl mi yapılmış.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ekleme: Şimdi baktım bu sefer de 345 TL yazıyor, vallahi delireceğim artık. Ödedim bir de yani

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim bir şey savunduğum yok gss zaten başlı başına bir garabet bence.. insanlardan zorla para almanın insaları zorla borçlandırmanın vatandaşlık görevi ile igisi olamaz.. parası pulu olmıyan işsiz güçsüz insanları borçlandırıpda size iyilik yapıyoruz hizmet veriyoruz denmesi komik geliyor bana sanki bedava veriyorlar.. gene 53 tl yapdılarda eski sisteme göre biraz insaflı oldu ama bence gene doğru değil.. isteğe bağlı yapmaları lazım isteyen öder istemeyen ödemez.

gss yi bir hastalığın yoksa hastaneyle işin yoksa ödüyorsan paran çokdur koymuyordur sana ödediğin rakam derim ama bu ülkede her ay 50 tl vermekde bile zorlanıcak on milyonlarca insan var.. ve gene ödemiycek yada ödeyemiycek milyonlarca insan olucak..

gss konusunda birisi savunuyorsa onunla asla uzlaşamam ben... ben gss yi bir tür haraç gibi algılıyorum..
    Birbirimizi yanlış anladık ben vergi ödevinden bahsettim yazımda.

GSS konusundaki fikirlerine %100 katılıyorum.
    Hükümet zaten en büyük oyu zaten hastane kapılarında kuyruktan , kuyruksuz hastaneye ve ücretsiz muayeneye diyerek aldılar.

6824 sayılı torba kanunla aşağıdaki düzenleme yapıldı.

Yani sen vatandaş olarak gss ni ödediysen geçmiş olsun. Ama ödemediysen 53.5 TL öde bitsin.
    Ödeyen insanlara yazık değil mi ? İşte insanların zihninde şu oluşuyor "boş ver arkadaş nasıl olsa bir af ya da düzenleme gelir yırtarız"

Sosyal devletin amacı zaten geliri olandan aldığı doğrudan ya da dolaylı vergiler ile geliri olmayan insanların barınma / sağlık / sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Ama bunu çıkıp anlatsak yoh eyle bişey inan sen diyen amcalarla karşılaşmamız çok olası.

6824 sayılı Torba yasa birikmiş prim borçlarına indirim getiriyor mu?
    GSS prim borçlarına, maddenin yürürlük tarihinden önceki döneme ilişkin olarak tahakkuk ettirilen veya ettirilecek gecikme cezası ve gecikme zammı gibi ferî alacaklardan ödenmemiş olanların tamamının tahsilinden vazgeçilmektedir.
    Diğer taraftan ödenmemiş olan aylık prim borcu aslının; tekli prim sistemi prim miktarına eşit veya fazla olması halinde (53.33 TL) bu miktar; az olması halinde ise tahakkuk eden borç tutarı üzerinden prim borcu yeniden hesaplanacaktır. Eğer ki borç aslı bu miktarın altında ise asıl borç aynen kalacaktır.

Örneğin; 2016 yılında gelir asgari ücretin iki katından fazla olan kişinin gecikme cezası silindikten sonra ödemesi gereken 395 TL’lik borcu 53.33 TL’ye düşmektedir.

Yulrıdaki metni alıntı yaptığım sayfa.
    T.C. Sosyal Guvenlik Kurumu

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ekleme: Şimdi baktım bu sefer de 345 TL yazıyor, vallahi delireceğim artık. Ödedim bir de yani
    benimde kalan borcumun yapılandırmasını bozmuşlar kalan borcunda son ödeme tarihini nisan 2018 yapmışlar. yemin ediyorum geri zekalı bunlar. imzalı mühürlü yapılandırma kağıdım var.

yapılandırmayı bozmasalar daha erken ödicektim şimdi nisan 2018e kadar ödemem vallahi.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Şimdi sisteme bakıyorum, ödenen de 0 tl kalan borç da. Sordum af olmuş dediler. Dedim ne affı, ben ödedim, boşa ödesem dahi sistemde o paranın ödendiğini görmek ve borcu yoktur kağıdı almak istiyorum dedim.
    Çok ilginç bir ayrıntı. Sıfır gözükemez teknik açıdan olaya yaklaşırsak. Sıfırlandıysa başka şeyler vardır.

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benimde kalan borcumun yapılandırmasını bozmuşlar kalan borcunda son ödeme tarihini nisan 2018 yapmışlar. yemin ediyorum geri zekalı bunlar. imzalı mühürlü yapılandırma kağıdım var.

yapılandırmayı bozmasalar daha erken ödicektim şimdi nisan 2018e kadar ödemem vallahi.
    Borç olup olmadığını nasıl sorguluyorsunuz ? Ben e-devlet'ten GSS Borç sorgulama sayfasını açıyorum, sadece adım soy adım ve ilk sigortamın başladığı tarih yazıyor. Buna ek 18 yaşından önce sigorta tescilimin bulunduğunu söylüyor. Herhangi bir rakamsal veya borçla alakalı bir değer göremiyorum. Acaba başka bir sayfadan mı bakılıyor ? Bi ara benimde vardı, gişe memuru kafasına göre birşeyler yaptı. O borç sonra ne oldu hiç takip etmedim çünkü. Ama benim aklımda yapılandırdığım şeklinde kalmış. Fakat sitede herhangi birşey göremiyorum ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sezgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Borç olup olmadığını nasıl sorguluyorsunuz ? Ben e-devlet'ten GSS Borç sorgulama sayfasını açıyorum, sadece adım soy adım ve ilk sigortamın başladığı tarih yazıyor. Buna ek 18 yaşından önce sigorta tescilimin bulunduğunu söylüyor. Herhangi bir rakamsal veya borçla alakalı bir değer göremiyorum. Acaba başka bir sayfadan mı bakılıyor ? Bi ara benimde vardı, gişe memuru kafasına göre birşeyler yaptı. O borç sonra ne oldu hiç takip etmedim çünkü. Ama benim aklımda yapılandırdığım şeklinde kalmış. Fakat sitede herhangi birşey göremiyorum ?
    Arama kutucuğuna gss yazıp gelen ilk sekmeye tıklayınca çıkıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok ilginç bir ayrıntı. Sıfır gözükemez teknik açıdan olaya yaklaşırsak. Sıfırlandıysa başka şeyler vardır.
    Yukarıda yazdığım gibi son kontrolde geri geldi ama bu sefer de yeni borcum 345 TL.

Kaç senedir çalışıyorum, milletin ödemediği af oluyor, ben ödememe rağmen ek borç çıkıyor.

BarKing - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya birisi özet geçsin şimdi patlak ötv li grey market bir araç alabilicekmiyiz normalde 200 bin euro olan grey market patlak ötv bi 997 turbo ne kdr olcak ötv den falan?
    Eger Nissan Motorsports=NISMO ise Honda Motorsports'un kisaltmasi ne oluyor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arac kac model? Cunku 2011 ekım ayında otv arttı...
    Ayrıca gumruk beyannamesı onemlı. 2010-11 model turbonun Otv sı 170-180.000tl cıvarı olmalı....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler