User Tag List

Sayfa 2/5 İlkİlk 1234 ... SonSon
84 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Sebze Ve Meyve Fiyatları Hakkında Bilgilendirme

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaşamak istiyorsan üret-sat,
    Zengin olmak istiyorsan al-sat demişler.
    Herkes biliyor iyi kötü köylü tarladan kaça satıyor, evin mutfağına kaça geliyor. Aracılar kazanıyor, pazarcılar kazanıyor......
    Okumadan imzalamam.....

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ibozum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Esasen devlet çoğu konuda destek verdi çiftçiye ancak herkes işin çakallığında.. Çiftçilik/hayvancılık için verdiği hibeler hep başka yerlere gidiyor (istisna kişiler ayrı ama geneli bu şekilde) Her zaman kolayına kaçıyor herkes..

Daha 1 veya 2 sene önce haberlerde vardı patates fiyatları fırladı, üretim az dendi.. Sonra Kapadokya'da mağaralara istiflenmiş tonlarca patates çıktı. Maksat malı piyasadan çekelim fiyat artsın, sonra zamlı fiyattan geçirelim mantığı..

Bir başka husus, Rusya domatesleri almadı yüzlerce ton domates ne oldu neden içn pazara sunulmadı da kg fiyatı 10TL'lere çıktı?

Allah kolaylık verisn, işini hakkı ile yapanlara bol kazançlar dilerim. Aracılara da nalet olsun
    Abi o patatesleri mağraya saklayanlar muhtemelen tarladan satın alıp malı alıp toplatan tüccarlardır diye düşünüyorum çünkü yuzlerce çiftçi patateslerini aynı mağaraya koymaz her tarladakinin kalitesi farklı türü farklı kilosu farklı ve çok sayıda ayırmları lazım karışır ama tüccar aynı türde 100 ton patatez alıp saklayabilir yaparlar illaki yapan çiftçide olmuştur olmaz demiyorum sahtekar her yerde sahtekar .

Destek konusuna gelirsek dönüm bazında destek yapılıyo yani 100 dönüm serasi olan tüccar yada komisyoncu bide destekten kazanıyo ama 3-5 dönüm yeri olan adama pek bi yararı olmuyo ve o destekler inanın haberlerde tv lerde laf olsun diye dönüyo cogu ulaşmıyo bile . Çakallık yapanlar konusunda haklısın abi bu sektördede var tabiki .

Bu arada rusyanın almadıklarını ırak ve israile satıyoruz abi şuan .teşekkür ederim

Onamdar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tarım hiç yapmadım ama senin kadar olmasamda az buçuk biiyorum durumu. En azından bizim bu taraflarda konuştuğum çiftçilerden öğrendiklerim kadarıyla.
    Bakanlıktan belirli teşvik ve destekleri alabilmek için sertifikalı tohum yada fide kullanmak gerekiyormuş. Ve bu tohumlardan fidelerden aldığın ürünü tohuma ayıramıyormuşsun sanırım yani tek kullanımlık gibi. Duyduğum kadarıyla bu tohumlar ithalmiş hatta israil menşeiliymiş diyorlar ama ne derece doğru bilemem tabi.
    Ayrıca İzmir kemalpaşada kira yetiştiren bi arkadaş var onunla konuşmuştuk oda senin anlattığın aynı durumu anlatmıştı biz sezonda üç kuruş para anca kazanıyoruz tüccarlar Range ile geziyor diye.
    Bayındırda fide ve çiçekcilikle alakalı kooperatif kurdular herkes mutlu mesut aynı şekilde tirede süt kooperatifi var. Bu şekilde kooperatifleşmek zor olmasa gerek. 20-25 çiftçi bir araya gelip yapılabilir. Tek masrafısınız soğuk hava deposu bir adet. Tabi kooperatif kurmak için ne gerekli bakmak lazım. Bence araştırın her konuştuğum tarımla uğraşan insanlara bu örneği veririm. Sen 3 ay onu ek ilaçla topla emek ver 2 liraya hale girsin 4 liraya ordan çıksın böyle bir saçmalık, böyle bir sömürü yok. Sadece sizin için değil bu tüm ürünlerde aşağı yukarı böyle. Bi pamuk eken şikayet etmiyor benim gördüğüm.

Yaşın genç araştır bence bu kooperatif işini güzel bi proje oluştursan hiç tahmin edemeyeceğin teşvikler destekler alırsın.
    Everyday I ** çapuling...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Onamdar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tarım hiç yapmadım ama senin kadar olmasamda az buçuk biiyorum durumu. En azından bizim bu taraflarda konuştuğum çiftçilerden öğrendiklerim kadarıyla.
    Bakanlıktan belirli teşvik ve destekleri alabilmek için sertifikalı tohum yada fide kullanmak gerekiyormuş. Ve bu tohumlardan fidelerden aldığın ürünü tohuma ayıramıyormuşsun sanırım yani tek kullanımlık gibi. Duyduğum kadarıyla bu tohumlar ithalmiş hatta israil menşeiliymiş diyorlar ama ne derece doğru bilemem tabi.
    Ayrıca İzmir kemalpaşada kira yetiştiren bi arkadaş var onunla konuşmuştuk oda senin anlattığın aynı durumu anlatmıştı biz sezonda üç kuruş para anca kazanıyoruz tüccarlar Range ile geziyor diye.
    Bayındırda fide ve çiçekcilikle alakalı kooperatif kurdular herkes mutlu mesut aynı şekilde tirede süt kooperatifi var. Bu şekilde kooperatifleşmek zor olmasa gerek. 20-25 çiftçi bir araya gelip yapılabilir. Tek masrafısınız soğuk hava deposu bir adet. Tabi kooperatif kurmak için ne gerekli bakmak lazım. Bence araştırın her konuştuğum tarımla uğraşan insanlara bu örneği veririm. Sen 3 ay onu ek ilaçla topla emek ver 2 liraya hale girsin 4 liraya ordan çıksın böyle bir saçmalık, böyle bir sömürü yok. Sadece sizin için değil bu tüm ürünlerde aşağı yukarı böyle. Bi pamuk eken şikayet etmiyor benim gördüğüm.

Yaşın genç araştır bence bu kooperatif işini güzel bi proje oluştursan hiç tahmin edemeyeceğin teşvikler destekler alırsın.
    Çok teşekkür ederim yorumunuz için kooperatif işi gündemde bi kaç senedir, umarım o konuda gelişme olucak kooperatifin bu güne kadar kurulamamasının sebebini bende bilmiyorum mutlaka bi engel var bunu araştırıcam. Tohum ları dogru duymussunuz çoğu israil den geliyo hollandadan da gelen var .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaşamak istiyorsan üret-sat,
    Zengin olmak istiyorsan al-sat demişler.
    Herkes biliyor iyi kötü köylü tarladan kaça satıyor, evin mutfağına kaça geliyor. Aracılar kazanıyor, pazarcılar kazanıyor......
    Aynen öle abi ama üretim bitince aç kalıcaklar bunun farkında değiller aradakiler . Teşekkür ederim

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devletin teşviklerden önce aracılara müdahale etmesi taraftarıyım
    benim 10 liraya aldığımı ürünü çiftçi 1 liraya satıp arada 9 lira bir çok kişinin cebine gireceğine tek elden yürütülüp tüketici 6ya alıp çiftçi 4e satsın aradaki kişi/kurumda 2 lira alsın. düz ve basit bir mantık ama olması gereken bu 'bence'
    gıda ürünlerinde hisse senedi gibi alım satım yapılmasına karşıyım özetle

Muharrem C.80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle birşey mümkünmü peki?

Şehrinizdeki komisyoncuya aracıya ürünü vermek yerine mesela şehirlerdeki toptan marketlerle anlaşmak, satış kanalı oluşturmak ürünü bizzat çiftçinin sevketmesi durumu nasıl olur?

Bir diğer usül ise arkadaşın dediği gibi kooperatif kurularak maliyetler paylaşılarak soğuk hava depoları ve ulaştırma araçları edinilip yine büyük şehhirlerde direkt halciyi malciyi aradan çıkartarak direk satışa yönelinebilinirmi market zincirleri,oteller,restoranlar,online marketler vs gibi kanallara? Biraz ar-ge ister ama bence epey verimli olur.

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üretici ne dese haklı. Ama bu bizim değiştirebileceğimiz bir şey değil. Ancak çiftçiler bir araya gelerek düzeltebilir bu sıkıntıları (Süt kooperatifleri örnek alınabilir bu hususta). Onlar seslerini duyuracak, tüketici destek verecek, hükümet de ona göre bir politika izleyecek.

Sizi tenzih ediyorum. Çiftçilerin büyük çoğunluğu hallerinden memnun ki gidişata itiraz etmiyorlar. Madem durumdan rahatsızsın, ver oyunu sandıkta, bir sonraki seçimde ona göre davransın politikacılar. Devlet desteği (hükümet desteği yani) olmadan tüm uğraşlar beyhude.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.I.P Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    devletin teşviklerden önce aracılara müdahale etmesi taraftarıyım
    benim 10 liraya aldığımı ürünü çiftçi 1 liraya satıp arada 9 lira bir çok kişinin cebine gireceğine tek elden yürütülüp tüketici 6ya alıp çiftçi 4e satsın aradaki kişi/kurumda 2 lira alsın. düz ve basit bir mantık ama olması gereken bu 'bence'
    gıda ürünlerinde hisse senedi gibi alım satım yapılmasına karşıyım özetle
    Katılıyorum abi çok dogru yazmıssınız +1
    Alıntı Muharrem C.80 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şöyle birşey mümkünmü peki?

Şehrinizdeki komisyoncuya aracıya ürünü vermek yerine mesela şehirlerdeki toptan marketlerle anlaşmak, satış kanalı oluşturmak ürünü bizzat çiftçinin sevketmesi durumu nasıl olur?

Bir diğer usül ise arkadaşın dediği gibi kooperatif kurularak maliyetler paylaşılarak soğuk hava depoları ve ulaştırma araçları edinilip yine büyük şehhirlerde direkt halciyi malciyi aradan çıkartarak direk satışa yönelinebilinirmi market zincirleri,oteller,restoranlar,online marketler vs gibi kanallara? Biraz ar-ge ister ama bence epey verimli olur.
    abi sevkiyat mümkün diğil malesef seralar dagınık dagınıl cok fazla çiftci var organize olamazlar yani biz komisyoncu veya tüccar kazanmasın yada aradan kalksın demiyoruz onlarda ekmek yesin ama haksız yere çok fazla kazanıyolar buda son tüketiciye yansımakta

Alıntı arda35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üretici ne dese haklı. Ama bu bizim değiştirebileceğimiz bir şey değil. Ancak çiftçiler bir araya gelerek düzeltebilir bu sıkıntıları (Süt kooperatifleri örnek alınabilir bu hususta). Onlar seslerini duyuracak, tüketici destek verecek, hükümet de ona göre bir politika izleyecek.

Sizi tenzih ediyorum. Çiftçilerin büyük çoğunluğu hallerinden memnun ki gidişata itiraz etmiyorlar. Madem durumdan rahatsızsın, ver oyunu sandıkta, bir sonraki seçimde ona göre davransın politikacılar. Devlet desteği (hükümet desteği yani) olmadan tüm uğraşlar beyhude.
    Abi aslında coğu kişi memnun diğil ve genelde burdaki köylerden sandık lardada bu durum belli oldu ama dediğimiz gibi devlet el atmadıktan sonra ne kadar uğrassak boş bende sadece bilgi veek istedim belki bu aracılardan ve ne kadar üzerine fark koyduklarından haberi olmayanlar için .

Muharrem C.80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı i-vtec07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi sevkiyat mümkün diğil malesef seralar dagınık dagınıl cok fazla çiftci var organize olamazlar yani biz komisyoncu veya tüccar kazanmasın yada aradan kalksın demiyoruz onlarda ekmek yesin ama haksız yere çok fazla kazanıyolar buda son tüketiciye yansımakta
    Kapitalizimden insaflı olmasını bekleyemezsiniz. Kapital sistemi emekçi kesimin birliği yıldırır. Yoksa durum devletin örnek tuttuğu yeni emperyal sistemimizde düzelmez.

Emre-U - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşin özü;
    Bacanaam bı tane TM alacan aksu Serik Manavgat'tan domadis toplaacan. İrecberlige havas eddik. ��

excellency23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cam serada olmuyor mu bu is? belki kurulum maliyeti yukselebilir ama 5 yilda bir degismesi gerekmez hic degilse.

cok bilgim yok tabi ama uzaktan gördügüm kadariyla türk tarimciliginda sorun cok. devlet tesvik vermiyor verse takip etmiyor arge yok bisey yok komisyoncular ciftcinin ümügünü sikiyor verimsizlik hat safhada. sezonluk 50 ton demissin mesela, büyük ihtimalle tarimciligin gelistigi ulkelerde 250 ton aliyorlardir ayni yerden. dünyanin en güzel iklimine sahip(tartismam) türkiye'nin tarimda acik ara dünya lideri olmasi lazim. bilmiyorum sen ne is yapiyorsun tarimla alakan varmi ama yerinde olsam risk alir bu isi bi üst seviyeye cikartirdim. 40 yil öncesinin yöntemleriyle tarimcilik yapmaya calisan cok.

hem sen de diyorsun ilerde ciftci kalmayacak diye. arz düsecek yani ayakta kalanlar cok para kazanir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı excellency23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cam serada olmuyor mu bu is? belki kurulum maliyeti yukselebilir ama 5 yilda bir degismesi gerekmez hic degilse.

cok bilgim yok tabi ama uzaktan gördügüm kadariyla türk tarimciliginda sorun cok. devlet tesvik vermiyor verse takip etmiyor arge yok bisey yok komisyoncular ciftcinin ümügünü sikiyor verimsizlik hat safhada. sezonluk 50 ton demissin mesela, büyük ihtimalle tarimciligin gelistigi ulkelerde 250 ton aliyorlardir ayni yerden. dünyanin en güzel iklimine sahip(tartismam) türkiye'nin tarimda acik ara dünya lideri olmasi lazim. bilmiyorum sen ne is yapiyorsun tarimla alakan varmi ama yerinde olsam risk alir bu isi bi üst seviyeye cikartirdim. 40 yil öncesinin yöntemleriyle tarimcilik yapmaya calisan cok.

hem sen de diyorsun ilerde ciftci kalmayacak diye. arz düsecek yani ayakta kalanlar cok para kazanir.
    Cam seranın kurulum maliyeti baya yüksek yani yaptırmak için iyi bi para lazım elde , son 10 yıldır hiç yaptırabilen yok ve cam seranında aktarılması gerekiyo tabi plastik gibi 5 yılda diğil 10 yılda bir. aktarmaktan kastım cam ların değişmesi camı tutan macunun ömrü tükeniyo, zaten dolu yağışı ve siddetli rüzgar larda sürekli kırılır çevremde var cam sera total da oda aynı masrafa geliyo bu iş gerçekten garip hani derler ya iki ucu b.klu deynek aynen öyle .

Tarım bitiyo ama ayakta kalanlar çiftçiler diğil zaten hali hazırda zengin olup 40 50+ dönüm serası olanlar olucak adamın halde trilyonluk dükkanı var üzerine birde sera yaptırmış 50 dönüm . aldıgı 30 liralık en ucuz gübreyi gider gösteriyo düşürüyo vergiden .

Dediğiniz gibi sorun çok cözüm arayan hiç yok .

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Devlet, et balık kurumu gibi bir kurum oluşturmadıkça bu düzen değişmez. Çakal pazarcı ayağı var bu işin haznedar pazarında 5 lira olan çilek Bahçeşehir pazarında 10 liraya satılıyor.

770
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    15 gündür domates seracılığı hakkında bilgi topluyorum,aklımda 10 dönüme sera kurmak var konu iyi oldu.

Bu dönemde üretime girmek akıl işi değil ama sen üretmezsem ben üretmezsem ülke daha kötü hale gelecek.

8 dönümden 50 ton domates çok az geldi bana.

Dönüm başına 15 ton alanlar var.

Birde yayla seraları var ki oralarda verim daha yüksek.

Serayı yayla da yapmak istiyorum ayrıca güneş paneli kurup kışın ısıtma masraflarından bu şekilde kurtulabileceğimi düşünüyorum.

Benim gördüğüm domateste iç piyasa tatmin etmiyor bir şekilde ihracat yapabilmek gerekiyor.

Fikir verirsen sevinirim.

Berkerr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hddsheriff Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Devlet, et balık kurumu gibi bir kurum oluşturmadıkça bu düzen değişmez. Çakal pazarcı ayağı var bu işin haznedar pazarında 5 lira olan çilek Bahçeşehir pazarında 10 liraya satılıyor.
    Et ve Süt Kurumu var da ne oluyor... Fiyat açıklıyorlar o fiyata satabilmek için dişi hayvan kesiyorlar, dişi hayvan olmayınca yavru da olmuyor kısır döngü orada başlayıp sonrasında ithalata mecbur kalınıyor. İthalat da sadece...

Neyse devamını dinlemek isteyeni çaya beklerim.
    06 Toyota Hilux 2.5 4x4

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Berkerr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Et ve Süt Kurumu var da ne oluyor... Fiyat açıklıyorlar o fiyata satabilmek için dişi hayvan kesiyorlar, dişi hayvan olmayınca yavru da olmuyor kısır döngü orada başlayıp sonrasında ithalata mecbur kalınıyor. İthalat da sadece...

Neyse devamını dinlemek isteyeni çaya beklerim.
    devletten kastım mevcut hükümet değil di zaten ölü hayvanları kesip satan kurumdan ne hayır bekliyoruz ki ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ikuybu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15 gündür domates seracılığı hakkında bilgi topluyorum,aklımda 10 dönüme sera kurmak var konu iyi oldu.

Bu dönemde üretime girmek akıl işi değil ama sen üretmezsem ben üretmezsem ülke daha kötü hale gelecek.

8 dönümden 50 ton domates çok az geldi bana.

Dönüm başına 15 ton alanlar var.

Birde yayla seraları var ki oralarda verim daha yüksek.

Serayı yayla da yapmak istiyorum ayrıca güneş paneli kurup kışın ısıtma masraflarından bu şekilde kurtulabileceğimi düşünüyorum.

Benim gördüğüm domateste iç piyasa tatmin etmiyor bir şekilde ihracat yapabilmek gerekiyor.

Fikir verirsen sevinirim.
    topraksız tarımı araştır , maliyeti yüksek ama salkım domates üreteceğin için satışı her daim yüksek fiyat olacaktır. yanında çilek yetiştirmekte cabası.

ulas79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kuşadası için konuşmam gerekirse fiyatlar çok yüksek domates 8-9 tl ve daha turizm sezonu yeni açılıyor ,burda sezon açıldımı fiyatlar İstanbul'u bile geçebiliyor,kara kara düşünüyorum geçimimi sağlamak için,benim gibi sabit gelirli insanlar enflasyon karşısında zorlanıyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler