User Tag List

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
84 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Sebze Ve Meyve Fiyatları Hakkında Bilgilendirme

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ikuybu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15 gündür domates seracılığı hakkında bilgi topluyorum,aklımda 10 dönüme sera kurmak var konu iyi oldu.

Bu dönemde üretime girmek akıl işi değil ama sen üretmezsem ben üretmezsem ülke daha kötü hale gelecek.

8 dönümden 50 ton domates çok az geldi bana.

Dönüm başına 15 ton alanlar var.

Birde yayla seraları var ki oralarda verim daha yüksek.

Serayı yayla da yapmak istiyorum ayrıca güneş paneli kurup kışın ısıtma masraflarından bu şekilde kurtulabileceğimi düşünüyorum.

Benim gördüğüm domateste iç piyasa tatmin etmiyor bir şekilde ihracat yapabilmek gerekiyor.

Fikir verirsen sevinirim.
    Abi 15 ton alırsın tabiki hatta belki geçersin bile fakat diğer ihtimal ? Bitkilerin yakalandıgı hastalıkları bi araştırmanızı tavsiye ederim bırakı n15 tonu sezonda 1 kilo bile alamama ihtimaliniz var büyüklerim hep der yeşil bitkiye güvenip borca girme diye .

Ben ortalama olarak baz aldım 50 tonu ve tabiki tek ekim şeklinde hesapladım yoksa çift ekim yapıp belki 30 ton bile alınabilir ama bu sefer masraflar direk 2× olucak 2 kat yorulucaksın 10 20 lira belki fazla kalabilir çift mahsülde oda para ederse .

Tamamen kumar işi aslında kazanıladabilir ama para kazanma işi şansa kalıyosa bişey ler eksik demektir .

Bu ise girme konusunda ise numaramı atıyorum size özelden istediginizi sorabilirsiniz şuan sera kurmak baya masraflı orta teknoloji bi 10 dönüm sera 250 civarı tutar . Toprak çektirme işi beton işleri ıvır zıvır olursa bu 350-400 ü bulur . Yaptırcagınız yeri görmem lazım aslında fiyat biçmek için. Sulama durumu vs de önemli su kaynagı yoksa sontaj da ciddi para .

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Maxiboost Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tohum almak derken kendi urettigin mahsulun tohumundan bahsediyorum.
    Tohum üretilemiyor en son israilden falan alınıyordu şimdi ne oldu bilmiyorum.. tohumlar genetiği ile oynanmış kısır tohumlar yani tutmuyor hiç bir şekil.. üretmek için devamlı almak zorundasın.. bir nevi bağımlı bırakıyor karşı taraf seni mecbursun ondan almaya..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaş harbiden öyle ya eline sağlık güzel özetlemişsin.. pazar günleri Isparta'da sebze pazarı oluyor sabah fırına giderken domates alayım fırından sıcak ekmek, peynir ve tereyağıyla gömerim diyordum yanaştım tezgaha 8 TL dedi kilosuna ula dedim adam bizden 1.5 tl ye zorla alıyor buraya gelene kadar nasıl 8 TL oluyor sanarsın Kars'tan geliyor Isparta Antalya 120 km
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı;
    "yanındaki avukat demiyor mu göte mukayyet ol 200 erkek okuyor konuyu, ortalama 14 cm den 28 mt yapar diye?"

Maxiboost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tohum üretilemiyor en son israilden falan alınıyordu şimdi ne oldu bilmiyorum.. tohumlar genetiği ile oynanmış kısır tohumlar yani tutmuyor hiç bir şekil.. üretmek için devamlı almak zorundasın.. bir nevi bağımlı bırakıyor karşı taraf seni mecbursun ondan almaya..
    Mecbur degilsin aslinda. Alistirilan seye uyuyor herkes. 28.000tl ne demek ya? Genetigi degistirilmemis tohum hala bulunabiliyor bulunmaz hint kumasi degil. Fazla tonaj alacagim az ugrasacagimin karsiligi 28.000tl. Orjinal tohum ekerim kiymetini bilene satarim...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunlar hep zengin fakir ayrılsın diye ...

Ülkede sabah kahvaltıda domates yiyip yanında iki yumurta kırıp menemen yiyebilen ve Golfe binebilen zengin sayılıyor ...
    ...

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ya siz neden ahaber izlemiyorusunuz

Ver mehteriiiiii

Domates lobisiiiiii bu oyunu bozacağızzz

Verrrrr mehteriiiiiiii

Kimse ağlamasın mızmızlanmasın

Yeni başlıyorrr hikaye haaa ayrılmayın sakın bir yere

İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxiboost Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mecbur degilsin aslinda. Alistirilan seye uyuyor herkes. 28.000tl ne demek ya? Genetigi degistirilmemis tohum hala bulunabiliyor bulunmaz hint kumasi degil. Fazla tonaj alacagim az ugrasacagimin karsiligi 28.000tl. Orjinal tohum ekerim kiymetini bilene satarim...
    Dediğim gibi yazın fidelikte çalıştım ve nerdeyse 30 tane domates çeşidi var . Hepsinin üretilirken genetiği oynanmış değişik tohumlar ve bunlar toprak hastalıklarına dayanımı içinde oynanın patatesleme diye bi kök hastalıgı var mesela en basidinden . Yani domatesten ürettiğiniz tohum bu kez verimsiz olucak hem tonaj hem hastalık konusunda alışkanlıktan ziyade zamanında insanları mecbur bırakmışlar bence bakın kendi aracımızı üretebiliyomuyuz hayır zorla elin almanına muhtacız. Tohumlarla alakalı bi kaç konu daha var bu konuda tam emin olup unutmassam yazıcam . Konuya katkınız için teşekkürler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Domatesi daha dün kilosu 7.25 tl den aldım. Yazıklar olsun bu günümüze bizi bu hale getirenlere. Lafa gelince tarım ülkesiyiz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gokhankenar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Domatesi daha dün kilosu 7.25 tl den aldım. Yazıklar olsun bu günümüze bizi bu hale getirenlere. Lafa gelince tarım ülkesiyiz.
    Aldıgınız domates iç piyasa malı 2.40 2.50 civarı burda . Aslında forumdaki herkeze bu fiyatlardan göndermek isterim ama kargo sıkıntı agırlıktan dolayı fazla fiyat cıkar domatesde kilo basan bi sebze patlıcan biber gibi değil . O yüzden olmaz.

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dedem 50 yildir tarim ve hayvancilikla ugrasir sivasta,allaha sukur cocuklarinida yetistirmis biyerlere getirmis. Ben gozumu actigimdan beri her yaz gider min. 1 ay yada yaz tatilini orda tamamlayip donerim. 7 yasinda basladim dedemlerin ihtiyac duydugu ufak tefek isleri gormeye,ot toplamaya giderlerdi traktoru ben surerdim. 12-13 yasina gelince ufaktan hayvan islerinede yardim etmeye basladim. Hayvancilikta tarimda zor is,gene orda yasayanlar yadirgamazda istanbulda yasayan ben icin gercekten zorlayici bi is. Otun,samanin tozu kucukbas hayvanlarin hergun yada max. 2 gunde bir altini siyirmak ciddi manada eziyet. Bizim koyunde oyle sacma bi topragi varki 17 yasimdayim hadi 7 senesini sil 10 senede dedemin 2-3 kere tarlaya bakip neselendigini gormusumdur. Onun harici tarlada ya bi kör olur,ya böcek dadanir ya baska bisey. Tarlanin ekimini hic hesaba katmiyorum bile. Koylu sabahin 5 inde kalkar aksamin 9 unda uyur,ne gezmesi vardir ne haftasonu. Varsa yoksa didinir durur. Bugdaydan,arpadan dedemin kazandigi artik okadar azaldiki disardan hayvanlar icin yem,arpa vs almak pahali oldugu icin dedem elindeki kucuk baslari satti. Adam 50 yil boyunca cektigi binbir zorlukla bir araya getirdigi hayvanlarin %80 ini satmak zorunda kaldi. Adamin emeklerini kamyona yukleyipte goturduklerinde cidden suratindan belliydi yikilmis oldugu. Isin ozu,ciftci dogar,buyur,calisir,didinir en sonundada dogru duzgun biseye sahip olamadan gocer gider. Kimmi zengin olur,konuyu acaninda dedigi gibi aracilar zengin olur.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

Kullanıcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çiftçilere hep acımışımdır. Aracı bir *** yapmadan dünya para kazanır mazlum köylüm o kadar uğraşır anca kazandığı aylık hesaba bölsen belki askeri maaş denk gelir. Ben devletin üretici için bazı kolayları(kredi vb.) başka şeylere kullanmasına kızmıyorum adam kazanamıyor ki zaten kazansa hepsi en iyi traktörleri almaya çalışırlar kahvehanede hava atmak için

dahan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sen şu kışın ot gibi sert tuhaf domateslerdenmi bahsediyon anlamadım...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dahan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen şu kışın ot gibi sert tuhaf domateslerdenmi bahsediyon anlamadım...
    Evet evet sert tuhaf ot gibi domates yada kısaca onu üretenin ekmek parası coluk çocuklarının rızkı da diyebiliriz...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kullanıcı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çiftçilere hep acımışımdır. Aracı bir *** yapmadan dünya para kazanır mazlum köylüm o kadar uğraşır anca kazandığı aylık hesaba bölsen belki askeri maaş denk gelir. Ben devletin üretici için bazı kolayları(kredi vb.) başka şeylere kullanmasına kızmıyorum adam kazanamıyor ki zaten kazansa hepsi en iyi traktörleri almaya çalışırlar kahvehanede hava atmak için
    Acıma. Bak karadeniz bölgesi referandum sonuçlarına. Her şehirde evet çıkmış. Çayları, fındıkları yok pahasına satsın çiftçi. Eden bulur.
    Sinop bile evet çıkmış. Yapsınlar 10 adet nükleer santral oraya.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acıma. Bak karadeniz bölgesi referandum sonuçlarına. Her şehirde evet çıkmış. Çayları, fındıkları yok pahasına satsın çiftçi. Eden bulur.
    Sinop bile evet çıkmış. Yapsınlar 10 adet nükleer santral oraya.
    O taraf dediğin gibi oldu abi gerçekten ama antalya ve köyleri hayıe r dedi . Zaten o iş sera değil bahçe ve masrafı yarı yarıya daha az o tarafın ağlanmasına hiç acımayında inanmayında . Bitik olan örtü altı tarım ı yani akdeniz bölgesindeki asıl tarım .

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu zaten çook önceden beri bilinen birşey. Sizde işin içinde olduğunuz için daha açık detaylarını paylaşmıssınız.
    Allah kolaylık versin. Maalesef ülkemizde üretmeden çalışmadan emek vermeden para kazanma hevesi ve bunun desteği var.
    birileri hep birileri üzerinden para kazanıyor. Çok gerideyiz çook.

delta0o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mesele devletin tarım politikası yok.Bahsettiğiniz sorunların yanında tarım arazilerinin yok olma tehlikesi de var.Gübreler,tohumlar,yanlış ekim politikası vb.

Düne kadar tarımda nerdeyse kendi kendimize yeten bir ülkeyken şimdi saman bile ithal ediyoruz...
    TeKS@S

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Kardeşim şu aracıları komisyoncuları çıkartın aradan, çiftçi arkadaşlarım var aileden çok büyük 10.000-20.000 dönüm bağları olan onların bile yaşadığı zorlukları biliyorum küçük çiftçiyi bitiren komisyoncu ve aracılardır. Tepkinizi koyun tek yumruk halinde örgütlenin.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sizin bu anlattığınız kış tarımı.Eskiden olduğu gibi kışın pahalı ve tatsız olsun anlarım bi nebze. Ama yazın da pahalı bu meret. Ben sanmıyorum yaz boyu 5 liranın altına düşsün. Yaz domatesi yetiştirmek anlattığınız kadar zor bir şey değil. Hatta yine haberlerde görücez birilerinin domatesi tarlada çürürken, birileri domatesi inatla 5 - 6 liradan satacak. Çünkü biz eşşeğiz semer vuranımız eksik olmaz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler