User Tag List

Sayfa 1/5 123 ... SonSon
84 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Sebze Ve Meyve Fiyatları Hakkında Bilgilendirme

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sebze Ve Meyve Fiyatları Hakkında Bilgilendirme

Selamlar bi kaç gündür haberlerde çıkıyo millet isyan ediyo izliyoruz haliyle bu konuda siz lere bilgi vermek istedim kendi çapımda gereksiz görülürse konu silinebilir siyaset vs çok karıştırmadan bilgilendiricem sizleri . Burdan birisi bilgilense ve ailesine anlatsa yüzlerce kişiye ulaşmış olurum .

Dede mesleğimiz domates üreticiliği çevremde öyle, seramız var . Asıl işim bu her ne kadar okusam da temelimiz bu meslek .

Temelden başlıyorum anlatmaya 1 dönüm sera kurmak 25 bin lira minimum . Ki arazin varsa ve toprak çekiliyse bu arazide ben var olarak kabul edicem .

Bizim 8 dönüm var burdan yürüyelim . Buranın kurulması 200 bin lira . 5 yılda bir sera plastiği değişmek zorunda ve temel demirlerine bakım yapılması gerekmekte buda min 50 bin civarı yanı yıllık 10 bin e geliyo .

Sezon masrafına geçiyorum ekim için ve toprak taki tüm zararlı bitkiler için taban naylonu çekilmeli . Bu altına atılan toprak gübresi ile birlikte 3 bin lira . ( petrol fiyatları ortada )

Fide 8 dönüm seraya 14.000 adet fide gider tanesini 2 lira dan ( 1 lirayada var 3.8 lirayada ) hesaplayalım .

Fide masrafı 28 bin lira .

Kışın dışarısı 3 derecenin altına düştügü zaman don tehlikesi olur soba yakılmalıdır bu da min 30 gün . Günlük odun kömür ve elektrik masrafı 400 lira .

12.000 lira ısınma .

Ilaçlama zararlılara karşı mücadele ve gübreleme 8 dönüm serada sezonda 15 bin gibi maliyeti olur ( kanıtlarım isteyene )

İşcilik gene 8 dönüm arazi için konuşuyorum çünkü bu kadar yerimiz var yapılan net masrafı biliyorum . 8 ay sürer sezonda iş her ayı 20 günden hesaplayalım çünkü kapalı ve yağmurlu havada sera girilirse küf ve bi takım hastalıklar oluşur . 180 iş günü yapar . İşin yürümesi için yanında 3 kişiye ihtiyacın var .

50×3=150 180iş günü×150tl=27.000 lira .

Seranın sürülmesi hal e malını pikap ile çekilmesi için yaklaşık sezonda 3000 lira yakıt harcarsın .

Bir domatesin hasata gelmesi 3 ay sürer bu süre zarfında cepten yersin ve hâldeki komisyonculara borçlanırsın ki fide parası vs hepsi sen daha mal ı satmadan girer hesabına .

Sezonluk toplam masraf=10.000+3000+28.000+15.000+27.000+3000=86.00 0 tl

Şuan güncel domatesin hâl fiyatı 2.5 lira .

8 dönüm yerden sezonda 50 ton gibi alırsın . Ama bu fiyatlar sürekli oynar ocak şubat mart nisan gibi yüksektir yüksek dediğimde 2.5 lira . Diğer aylar 70 80 90 kuruş dolaylarında gezinir ve en çok tonaj bu aylarda mayıs sonu haziranda olur nadiren 4 5 lirayı görür oda en tonajın az olduğu havanın soguk olduğu aylarda olur .

Yani işin özü 8 dönüm araziden sezonda 100.000 liralık mal satarsın . Bu azda olabilir biraz çok ta sezona bağlı ama ortalaması hatta standartı bu kime sorarsanız sorun . İşciliği pistir 50 derece olur seranın içi kaşınırsın hele bide astım gibi hastalıkların varsa bittin . Ellerin plastik kasa kaldırmaktan yara bere olur güneşten yanarsı, hale mallar hep gece gider uykusuz kalırsın . Sezonluk 14 15 bin lira para için yıpranırsın . Komisyoncu 1000 liralık maldan 300 lira para keser yüzlerce müstasili olur günlük 30 bin lira ciro yaptıgı olur .

Kim mi kazanır komisyoncu kazanır kim mi kazanır tüccar ( aracı kazanır) hepsi adam olur 500 liralık arabalara binerler çiftcinin sırtından herkez adam olur bi çiftcı adam olmaz .

Haberlere de çıkıp domates 5 lira demesi kolaydır bi sor bakalım yetiştiren kaça satabiliyo bi sor araştır starbucksta 30 lira ya kahve icersin checkin yaparsın 2 kilo domatese 10 lira verirsin zoruna gider.

Evet kolayda değildir mutfak geçindirmek herkez starbucksa gitmiyo eyvallah ama biz burda 2 liraya satıp size orda 5 6 7 8 lira ya geçiren aracılardır çiftcinin yarı masrafını yapmadan iki katı para kazanır . İsyan edilecekse bunlara edilmeli bunlara önlém alınmalı ama 1 haftadır çiftçinin satış fiyatı düşürüldü ve düşürülmeye devam ediliyo . Kazanan çiftci varmı var arazisi çok olan lar var 30 40 dönüm ki bunlarda genelde şirket sahibi komisyoncu gibi kişiler herşeyi gider gösterip düşerler .

Biliyorum her iş b.k a sarıyo günümüzde birazcık bilgi vermek birazda içimi dökmek istedim .

Köylü milletin efendisidir hatta efendisiydi taki 2004 2005 yıllarına kadar ayakta duruyosa o yıllarda kazandıkları sayesinde duruyolar .

Şuanda köylü efendisi değil milletin enayisinden başka bişey değil .

Saygılarımla herkeze hayırlı işler bol kazançlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada amacım ağlanmak değil durumum da kötü diğil fakat çok kötü durumda olan çiftciler var çevremde . Batan çok çok fazla. Ülkemizin en temel iş alanı tarım ve tarım bitik vaziyette . Geçmiş ola ...

220T - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Serzenişleri neden üzerinize alıyorsunuz?Siz de gayet,bu fiyatların sorumlularına vâkıfsınız ve dile getirmişsiniz.Zaten çiftçiyi suçlayan yok.Lakin,yanlışı yanlışa çare;kötüyü kötüye örnek göstererek haklı olmak mümkün değil.Bunu da Starbucks örneğiniz için söyleme gereği duydum.
    Modifiye parayla yapılır ama parayla yaptırılmaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Asgari ücretle çalışsan, daha fazla kazanırsın, riskin de olmaz(( dedemler tarım ve hayvancılıkla uğraşırmış, şu anda sülalede kimse uğraşmıyor

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sözde devlet aracı komisyoncuyu kaldıracak ti . Bir şey kaldırıyor bize ama komisyoncu değil. ..

Bunlardan para yedikleri için ses çıkmıyor.

Peki bu domates 2 ay sonra 1 lira o zaman nasıl oluyor bu işler ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serzenişleri neden üzerinize alıyorsunuz?Siz de gayet,bu fiyatların sorumlularına vâkıfsınız ve dile getirmişsiniz.Zaten çiftçiyi suçlayan yok.Lakin,yanlışı yanlışa çare;kötüyü kötüye örnek göstererek haklı olmak mümkün değil.Bunu da Starbucks örneğiniz için söyleme gereği duydum.
    Serzenişler yüzünden şuan aracıların kazancı diğil ciftcilerin satış fiyatı düşmekte . Tarımla uğraşanların hiç bi şekilde fiyatlara müdalesi mümkün değil . Tüccarlar ce komisyoncular yani aracılar belirler piyasi her gün sabah saat 10 da toplantı yapılır hal de .

Mesele starbucks değil anlayanlar yazımı like lamış bile .

10+ yıl önce hem çiftci kazanmakta hemde hal daha uygun fiyata almaktaydı tüm mesele bu ne değişti ?

Antalya ya yolunuz düşerse seramı gezdirip cay ikram etmek isterim üslubunuz için teşekkürler .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Edit: 10+ yıl önce halk daha uyguna almaktaydı mobil deyim yazım hatalari için kusura bakmayın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sözde devlet aracı komisyoncuyu kaldıracak ti . Bir şey kaldırıyor bize ama komisyoncu değil. ..

Bunlardan para yedikleri için ses çıkmıyor.

Peki bu domates 2 ay sonra 1 lira o zaman nasıl oluyor bu işler ?
    2 ay sonra 30 kuruşa çiftci satıcak abi . O şekilde 1 liraya siz alıcaksınız aracı gene 50 kuruş cukkalicak ve tonajdan dolayı gene kazanıcak olan halkımıza ve çiftcimize olucak . Aracı yi kaldıramazlar müdale edebilirler sadece fakat çiftciyi ezmek daha kolay onlarla uğraşmak zor çünkü zengin çogu . O yüzden çiftcinin fiyatını çekmekle yetinirler .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorusu olanların sorularını cevaplayabilirim neticede tek amacım bilgi vermek ve sorumluların kim oldugunu sizlere gösternek benim seramda sadece domates var salatalık patlıcan biberi bende pazardan alıyorum zoruma giden üreticinin emek harcayanın kazanamaması ve son tüketicinin yani halkımızın pahalı alması . Aradakilerin haksız kazancı ..

kurtbil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı i-vtec07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorusu olanların sorularını cevaplayabilirim neticede tek amacım bilgi vermek ve sorumluların kim oldugunu sizlere gösternek benim seramda sadece domates var salatalık patlıcan biberi bende pazardan alıyorum zoruma giden üreticinin emek harcayanın kazanamaması ve son tüketicinin yani halkımızın pahalı alması . Aradakilerin haksız kazancı ..
    İnsanların emeği çalındığı için ben de durumdan fazlası ile rahatsızım. Peki çaresi ne olabilir ? Bu konudaki fikrin nedir üretici olarak ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kurtbil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnsanların emeği çalındığı için ben de durumdan fazlası ile rahatsızım. Peki çaresi ne olabilir ? Bu konudaki fikrin nedir üretici olarak ?
    Abi bu işin çaresi devlet müdahalesi diye düşünüyorum 2000 yılındada domates 1 liraydı fakat mazot ucuzdu gübre fide gibi temel masraflarımız çok net 3 te 1 ydi . İnsanlar kazanıyodu severek üretim yapıyorlardi . Bence destek şart çiftciye mazot tan gübreden ve diğer temel ihtiyaçlardan vergiler düşürülmeli şuan sadece arı desteği var 110 liraya arı alıyoruz 65 lirasını (yaklaşık) geri ödüyolar oda senede 900 lira gibi komik bi rakam .

Aracıların da alış satış piyasası olmalı burdan 2 liraya alıp üste 2 lira koymasına engel olmalılar . Ama bu hükümet elini atınca daha kötü hale geliyo her geçen yılı arıyoruz malesef .

Maxiboost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fideyi neden satin aliyorsunuz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxiboost Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fideyi neden satin aliyorsunuz?
    Fideyi satın almassak tohumu satın almalıyız tohumu alıp fide haline getirince çok daha masraflı hale geliyo ürettiğimiz domatesten tohum üretemiyoruz zaten iş yükü çok fazla bu mümkün diğil . Mütaitin evin betonunu ve tuğlasını üretememesi satın alması gibi düşünebilirsiniz kısaca .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fideyi satın almassak tohumu satın almalıyız tohumu alıp fide haline getirince çok daha masraflı hale geliyo ürettiğimiz domatesten tohum üretemiyoruz zaten iş yükü çok fazla bu mümkün diğil . Mütaitin evin betonunu ve tuğlasını üretememesi satın alması gibi düşünebilirsiniz kısaca .
    Bana cok sacma geliyor. Kendi tohumunu alip fideyi kendin yetistirsen ki cok zor birsey degil fide yetistirmek hele ki bu isin icindesiniz. Bahsettigin hesaba gore 28.000tl den bahsediyoruz. Kendi tohumunu toplayip fide uretsen maliyetin 28.000 in yaninda cok komik degerlere duser.

Tugla vs gibi maliyetli tesise ihtiyacinda yok. Neden bu yolu izlemiyorsunuz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tohum almak derken kendi urettigin mahsulun tohumundan bahsediyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bana cok sacma geliyor. Kendi tohumunu alip fideyi kendin yetistirsen ki cok zor birsey degil fide yetistirmek hele ki bu isin icindesiniz. Bahsettigin hesaba gore 28.000tl den bahsediyoruz. Kendi tohumunu toplayip fide uretsen maliyetin 28.000 in yaninda cok komik degerlere duser.

Tugla vs gibi maliyetli tesise ihtiyacinda yok. Neden bu yolu izlemiyorsunuz?
    Abi tohum fiyatlarını ucuz sanıyosunuz o yuzden size mantıklı geliyo fide işi zaten 2002 yılında çıktı . Daha önceden tohum ekilip fide haline getirilirdi serada bizimkiler hep anlatır . Ben yazın fidelik şirketinde çalıştım iyi bi konumda hatta babam fidelik müdürüydü 2003 ten 2008 yılına kadar . O yüzden girdisini çıktısını iyi biliyorum tohumu alıp fide haline getirsem 35.000 liram gider bu seferde . Benim durumum kötü diğil iyi hatta çok şükür ama çok batan var çevremde . Bu durum rahatsızlık verici.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendimiz sadece tarım işiyle ugrassaydık hiçbişeye sahip olamayabilirdim temel mesleğimiz bu ama tek işimiz bu değil . Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir çevremde zor durumda olan çok . Çogu kişinin tek geçik kaynağı da bu herkezin farkli işlere girme imkanı olamayabiliyo.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tohum almak derken kendi urettigin mahsulun tohumundan bahsediyorum.
    Bu mümkün diğil işte tohumlar ital bırakın çiftçinin üretmesini türkiyede üreten adam akıllı şirket yok sadece yüksel tohum türk firması .

ibozum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi bu işin çaresi devlet müdahalesi diye düşünüyorum 2000 yılındada domates 1 liraydı fakat mazot ucuzdu gübre fide gibi temel masraflarımız çok net 3 te 1 ydi . İnsanlar kazanıyodu severek üretim yapıyorlardi . Bence destek şart çiftciye mazot tan gübreden ve diğer temel ihtiyaçlardan vergiler düşürülmeli şuan sadece arı desteği var 110 liraya arı alıyoruz 65 lirasını (yaklaşık) geri ödüyolar oda senede 900 lira gibi komik bi rakam .

Aracıların da alış satış piyasası olmalı burdan 2 liraya alıp üste 2 lira koymasına engel olmalılar . Ama bu hükümet elini atınca daha kötü hale geliyo her geçen yılı arıyoruz malesef .
    Esasen devlet çoğu konuda destek verdi çiftçiye ancak herkes işin çakallığında.. Çiftçilik/hayvancılık için verdiği hibeler hep başka yerlere gidiyor (istisna kişiler ayrı ama geneli bu şekilde) Her zaman kolayına kaçıyor herkes..

Daha 1 veya 2 sene önce haberlerde vardı patates fiyatları fırladı, üretim az dendi.. Sonra Kapadokya'da mağaralara istiflenmiş tonlarca patates çıktı. Maksat malı piyasadan çekelim fiyat artsın, sonra zamlı fiyattan geçirelim mantığı..

Bir başka husus, Rusya domatesleri almadı yüzlerce ton domates ne oldu neden içn pazara sunulmadı da kg fiyatı 10TL'lere çıktı?

Allah kolaylık verisn, işini hakkı ile yapanlara bol kazançlar dilerim. Aracılara da nalet olsun

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler