User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
33 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Araçla Yurtdışı çıkışı

PiscocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Araçla Yurtdışı çıkışı

Selamlar

Ağustos ayında 2 araç 2 aile Kosovaya gitme planımız var
    Sanırım sadece Bulgaristan geçişinde vizeye ihtiyacımız olacak.
    Bu işin şartını şurtunu kimden nasıl öğrenebilirim
    -Yola çıkmadan tüm vize evrak işlerini halletmek mi gerekir
    -Sınır kapısında araç ve kişi evrakları halledilir mi
    -Araçlardan biri aile bireylerinden birine ait olacak araçta olmasa vekalet ile giriş çıkış yapılabilirmi?
    -Eski ehliyet kullanılabilir mi yoksa yenisini mi almak gerekli

Forumda benzer çok konu var ama benim durum net ve kesin olduğunda ve diğer konular eski olduğundan açmak istedim

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim
    Ülkede yükselmeyen tek şey araç KM leri

orhansah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vizeyi almış olmanız gerekir (Schengen)
    Araç sahibi harici çıkışlarda vekaletname almanız şart
    Eski ehliyetle çıkmak isterseniz Turing'den Beynelmilel ehliyet almanız lazım. (486,45 TL)
    Turkiye Turing ve Otomobil Kurumu

Yeni tip ehliyet varsa beynelmilel ehliyet almanıza gerek yok.

yasarım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benimde bi sorum olucak ,
    Arac sirket üzerine ve şirket ortagı ve imza yetkilisi benim böle bi durumda yine vekalet gerekir mi ?
    er ist ein deutscher

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    schengen şart değil ama şengen almak bana daha mantıklı geliyor çünkü başka avrupa ülkelerinede direksiyonu kırabilirsin

bulgaristan için minimum gidiş gelişli transit vize almak şart. kendin başvurursan 60eu fiyatı var diye biliyorum. ben onun yerine almanyadan 80 euroya şengen almayı eğlerdim durumun iyiyse, çünkü gelir durumun iyise uzun vize veriyor almanya. şengenin olursa transit vizeye gerek kalmıyor

orhan beyinde dediği gibi beynelmilel almamak için bence ehliyetinizi yenileyin çok daha ucuza gelir.

araç sahibi araç içinde olmayacaksa vekalet şart (ingilizce tercümede gerekebilir vekalet için diye duyumum var ben hep kendi aracımla çıktım emin değilim).

ben balkan ülkelerine araçla çok girip çıktım sorun yaşamadım, zaten çok uğraştırmıyorlar. birtek bulgar gümrük görevlileri bazen çok karaktersiz olabiliyorlar ancak ailecek gitcekseniz uğraştırmazlar, genelde sap sapa yapılan yolculuklarda kıllık yapabiliyorlar.

uluslararası trafik sigortası eki yaptırman gerekli. green card diyorlar burada, sırbistanda ben çok ucuza yaptırdım 15 eu paraya yeşil sigortayı yaptırdım. ancak türkiyede çok daha pahalı olabilir tabi ki,

bulgar harici hiç bir ülkede korkmana gerek yok genelde güvenli her yer, bulgarda yakıt ucuzdur ama cafcaflı görüntüsü düzgün yada yoğun olan istasyonları tercih etmelisin. sırbistandan geçiceksen biraz daha pahalı (trden ucuz yine), sırbistan için niş petrol, omv, eko, ve euro petrolü tavsiye ederim. gasprom görürsen o da güvenilir. yine görüntü olarak düzgün yerleri tercih et. yakıt işini genelde kartla halletmeni tavsiye ederim geçtiğin ülkelerin yerel para birimine sahip değil isen. onun dışında üstüne yeterli euro bulundur. ancak mesela bulgaristanda 10-20 eu bozdur, sırbistanda 20 eu bozdur, otobanlar yerel parabirimi ile euraya göre 3te1 daha ucuz neredeyse. yine kart geçen yerlerde kart kullanabilirsin, ama yerel para birimleri candır. dolar çok kullanma geçirirler, buralarda dolara karşı bir alerji var amerikan düşmanlığından mı yoksa euro sevdasından mı bilmiyorum.

balkanlarda her gün araba kullanıyorum. yola çıkmadan sırbistan için planın olursa numaramı istersin yollarım, bir durum olursa arayıp yardım isteyebilirsin, ben belgradda yaşıyorum şuan için.

lütfen araçların farlarını gündüzde yakın, lütfen yaya geçitlerinde yayadan önce geçmeye çalışmayın, özellikle sırbistanda parayla kurtulamayabilirsin yaya lara yapılan saygısızlıklarda. mesela yüksek bir ceza yersen polis tahsilatçı değilim ben diyip pasaportuna el koyar git bankaya öde gel der günün mundar olur. ki bu iyi bir şey, yaya olayında çünkü savcı bile çağarabiliyorlar olay yerine ve 3 ay civarı hapsi var yaya önceliği mevzusunda.

ve sakın polis çevirmelerinde türkçe dahi küfür kullanmayın, kimin kaç dil bildiğini hiç bilemezsin burada, hiç ummadığın adamlar 10 dil bilir.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yasarım Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benimde bi sorum olucak ,
    Arac sirket üzerine ve şirket ortagı ve imza yetkilisi benim böle bi durumda yine vekalet gerekir mi ?
    bunu kanıtlayan evrakların yanında olursa sorun yok. imza sirküsü kaşen v.s
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

srknzfr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim tavsiyem tüm işlemleri önceden halletmeniz. Sınır kapısında uğraşmaya değmez.

Araç için yeşil sigorta yaptırmanız gerekli ek olarak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada transit vizeyi bulgaristan eu olduğundan beri gümrükte alamazsın önceden transit vizeni alman gerekir şengenin yok ise. (10 levaya pasaportsuz bile giriyorum rüşvetle olayına inanma, her memur rüşvetçi değildir)

ancak olurda kıl polislere denk gelirsen, ve aracı komple sökücez arıcaz ayağına rüşvet isterlerse düşünmeden ver 50euyu geç. gerçekten sökerlerse geride takmıyorlar, kapı döşemeleri konsol elinde tamirci ararsın. bu olay sadece bg de başına denk gelme ihtimali var, dediğim gibi çok küçük bir ihtimal, genelde aile ileysen hiç ihtimal olmuyor.

ama gümrüklerde sınır üstünde alkol bulundurma aracında o zaman kıllık yapıyorlar. bandrolsüz ev yapımı şişelerdeki içecekleri görürlerse dökerler çöpe gider. limitin üstünde alkolle yakalanırsanda hem tüm içkilerin memurların evine gider hemde birazcık ceza öder ve zaman kaybedersin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bulgaristan biraz sıkıntılı , vekaletle cikarabiliyosunuz arabayi ehliyet konusunda yenilemeniz daha kolay olur bence vize hakkinda bilgim yok malesef

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    OZEL ARACLA YURT DIŞINA CIKMAK İSTEYENLERİN EL KİTABI 2017 - GUNCEL BİLGİLER & UYGULAMALAR | Biz Evde Yokuz bende araştırıyordum bayramda bi kaçamak yapasım var bu site denk geldi güzel bilgiler var, bakmak iyi olabilir
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı;
    "yanındaki avukat demiyor mu göte mukayyet ol 200 erkek okuyor konuyu, ortalama 14 cm den 28 mt yapar diye?"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ottoman32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    OZEL ARACLA YURT DIŞINA CIKMAK İSTEYENLERİN EL KİTABI 2017 - GUNCEL BİLGİLER & UYGULAMALAR | Biz Evde Yokuz bende araştırıyordum bayramda bi kaçamak yapasım var bu site denk geldi güzel bilgiler var, bakmak iyi olabilir
    15 Gün – 68,00 Euro, 1 Ay – 78,75 Euro, 2 Ay – 110,25 Euro, 3 Ay – 141,75 Euro, 4 Ay – 173,25 Euro, 5 Ay – 204,75 Euro, 6 Ay – 236,25 Euro, 1 Yıl – 315,00 Euro
    bu sitede yeşil sigorta için bu fiyatları yazmışlar. 15 günü bile 68 eu. amma kazıkmışız gene ben belgradda 1 yıllığını yaptırdım 15 eu paraya.

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    affetmeyiz abi para alma dedi mi güzelim ülkemizi tek geçeriz
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı;
    "yanındaki avukat demiyor mu göte mukayyet ol 200 erkek okuyor konuyu, ortalama 14 cm den 28 mt yapar diye?"

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    118 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Her sene çıkıyorum araçla yurt dışına..

Araç senin ise bir problem yok, değil ise ( aile bireyi olmasına gerek yok. arkadaşının da olabilir ) noterden vekaletname
    Yeşil sigorta
    Kendini güvene almak için kasko yurt dışı teminatı

yeterli. Ehliyetin yeni ise bir şey yapmana gerek yok. Eski ise Turingden belge alman lazım, 500 TL'ye yakındı sanırım maliyeti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GokhanRS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    schengen şart değil ama şengen almak bana daha mantıklı geliyor çünkü başka avrupa ülkelerinede direksiyonu kırabilirsin

bulgaristan için minimum gidiş gelişli transit vize almak şart. kendin başvurursan 60eu fiyatı var diye biliyorum. ben onun yerine almanyadan 80 euroya şengen almayı eğlerdim durumun iyiyse, çünkü gelir durumun iyise uzun vize veriyor almanya. şengenin olursa transit vizeye gerek kalmıyor

orhan beyinde dediği gibi beynelmilel almamak için bence ehliyetinizi yenileyin çok daha ucuza gelir.

araç sahibi araç içinde olmayacaksa vekalet şart (ingilizce tercümede gerekebilir vekalet için diye duyumum var ben hep kendi aracımla çıktım emin değilim).

ben balkan ülkelerine araçla çok girip çıktım sorun yaşamadım, zaten çok uğraştırmıyorlar. birtek bulgar gümrük görevlileri bazen çok karaktersiz olabiliyorlar ancak ailecek gitcekseniz uğraştırmazlar, genelde sap sapa yapılan yolculuklarda kıllık yapabiliyorlar.

uluslararası trafik sigortası eki yaptırman gerekli. green card diyorlar burada, sırbistanda ben çok ucuza yaptırdım 15 eu paraya yeşil sigortayı yaptırdım. ancak türkiyede çok daha pahalı olabilir tabi ki,

bulgar harici hiç bir ülkede korkmana gerek yok genelde güvenli her yer, bulgarda yakıt ucuzdur ama cafcaflı görüntüsü düzgün yada yoğun olan istasyonları tercih etmelisin. sırbistandan geçiceksen biraz daha pahalı (trden ucuz yine), sırbistan için niş petrol, omv, eko, ve euro petrolü tavsiye ederim. gasprom görürsen o da güvenilir. yine görüntü olarak düzgün yerleri tercih et. yakıt işini genelde kartla halletmeni tavsiye ederim geçtiğin ülkelerin yerel para birimine sahip değil isen. onun dışında üstüne yeterli euro bulundur. ancak mesela bulgaristanda 10-20 eu bozdur, sırbistanda 20 eu bozdur, otobanlar yerel parabirimi ile euraya göre 3te1 daha ucuz neredeyse. yine kart geçen yerlerde kart kullanabilirsin, ama yerel para birimleri candır. dolar çok kullanma geçirirler, buralarda dolara karşı bir alerji var amerikan düşmanlığından mı yoksa euro sevdasından mı bilmiyorum.

balkanlarda her gün araba kullanıyorum. yola çıkmadan sırbistan için planın olursa numaramı istersin yollarım, bir durum olursa arayıp yardım isteyebilirsin, ben belgradda yaşıyorum şuan için.

lütfen araçların farlarını gündüzde yakın, lütfen yaya geçitlerinde yayadan önce geçmeye çalışmayın, özellikle sırbistanda parayla kurtulamayabilirsin yaya lara yapılan saygısızlıklarda. mesela yüksek bir ceza yersen polis tahsilatçı değilim ben diyip pasaportuna el koyar git bankaya öde gel der günün mundar olur. ki bu iyi bir şey, yaya olayında çünkü savcı bile çağarabiliyorlar olay yerine ve 3 ay civarı hapsi var yaya önceliği mevzusunda.

ve sakın polis çevirmelerinde türkçe dahi küfür kullanmayın, kimin kaç dil bildiğini hiç bilemezsin burada, hiç ummadığın adamlar 10 dil bilir.
    Bilgiler için çok teşekkürler
    benim 5 yıllık vizem var iş sebebiyle İsveç ve Hollanda ziyaretlerim oluyor.Yeni evlendim eşim Kosovalı 2 aile olunca uçakla uğraşmayalım arayla geçelim diye düşündük.Ayrıca oraya gidince Budva Karadağ vs bir çok yer gezeriz dediler rehberler sağlam yinede aksi bir durumda bilgi alırım

Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her sene çıkıyorum araçla yurt dışına..

Araç senin ise bir problem yok, değil ise ( aile bireyi olmasına gerek yok. arkadaşının da olabilir ) noterden vekaletname
    Yeşil sigorta
    Kendini güvene almak için kasko yurt dışı teminatı

yeterli. Ehliyetin yeni ise bir şey yapmana gerek yok. Eski ise Turingden belge alman lazım, 500 TL'ye yakındı sanırım maliyeti
    Abi ehliyet için en iyi 2 ay süre veriyorlar sanırım yetiştiremeyiz ama şansımı deneyeceğim pazartesi günü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nasıl 2 ay yav. ben 3 gün sonraya randevu aldım tr de iken, sonrada değiştirdim aynı gün içinde, yenisi de 1 haftadan kısa sürede geldi evime. başka şubeleri dene bence.

corrado - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel bilgiler verilmiş.

eğer varış noktanız Kosova ise, bence Yunanistan Makedonya üzeri gitmeniz daha mantıklı. bulgaristana hiç bulaşmayın.
    vaktiniz varsa kavala Selanik,üsküp ve hatta ohridi gezersiniz.

bir karavan forumunda okumuştum yeşil sigortayı kapıkuleden geçtikten sonra bulgar tarafında çok daha ucuza yaptırdığından bahsetmişti.kendi tecrübem değil ama ipsaladan yunanistana girişte de bu şekilde halledilebilir diye düşünüyorum. bu konuyu araştırabilirsiniz.

bir diğer olay ;Kosova tam olarak bazı ülkeler tarafından tanınmadığı için Kosova girişinde tekrar sigorta yaptırmanız gerekebiliyor. bunu da sigorta yaptırırken kosovayı kapsayıp kapsamadığını sorarak öğrenebilirsiniz.
    yolunuz açık olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nasıl 2 ay yav. ben 3 gün sonraya randevu aldım tr de iken, sonrada değiştirdim aynı gün içinde, yenisi de 1 haftadan kısa sürede geldi evime. başka şubeleri dene bence.
    Ne zaman yaptın bu işlemi? Ben Halam için 40 gün kuzenim için 60 güne randevu alabildim
    Bu arada ucuz uçak biletlerini de kontrol ediyorum eğer yakalarsak 7 kişi bilet alıp Priştine'den transporter vito tarzı bir araç kiralayabiliriz diye düşünüyoruz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PiscocuK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne zaman yaptın bu işlemi? Ben Halam için 40 gün kuzenim için 60 güne randevu alabildim
    Bu arada ucuz uçak biletlerini de kontrol ediyorum eğer yakalarsak 7 kişi bilet alıp Priştine'den transporter vito tarzı bir araç kiralayabiliriz diye düşünüyoruz.
    ben antalyada yaptım. merkez yoğndu gittim döşeme altından randevu aldım. 1 yıldan fazla oldu ama arkadaşlara sorum halâ boşmuş oralar. istanbul çok yoğundur, şöyle uzak semtleri filan kontrol et online bence.

evet haklısın birtek şunlar erken veriyor bugün başvursan, Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü 05.06.2017, Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü 29.05.2017, Çatalca İlçe Emniyet Müdürlüğü 31.05.2017

diğerleri çok geç veriyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben antalyada yaptım. merkez yoğndu gittim döşeme altından randevu aldım. 1 yıldan fazla oldu ama arkadaşlara sorum halâ boşmuş oralar. istanbul çok yoğundur, şöyle uzak semtleri filan kontrol et online bence.

evet haklısın birtek şunlar erken veriyor bugün başvursan, Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü 05.06.2017, Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü 29.05.2017, Çatalca İlçe Emniyet Müdürlüğü 31.05.2017

diğerleri çok geç veriyor.
    Vallahi bende uzaklardayım Tuzlada oturuyorum.Kuzenimin harcını bugün yatırdık randevuda 30 mayıs dediğim gibi 60 gün falan oldu abartısız
    öncede burada randevu bile almadan işlem yapıyorduk ama son dönemde haftasonları evden çıkamaz duruma geldik

tremx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eşimde tuzla emniyetten randevu almıştı, randevu saatinden 15 dk önce gittik 3-4 kişi vardı numaratörden sıra aldık, sıramız gelince girdik halletik.kimsede sormadı randevunuz var mı vs die.şansını deneyebilirsin abi.
    K 1989 BB - TYPER / K 1997 BM - S2K / K 1595 BM - ML350

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler