User Tag List

16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Klima seçimi

tunerviper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Klima seçimi

Merhabalar,
    piyasada bir çok klima modeli var ve fiyatlar arası uçurum farklar var. 3 bin liraya da var 7 bin de.
    Evim 100 m2 ve klimayı salon ya da giriş kısmına takıp arka yatak odasını da serinletmesini bekliyorum.
    Bu işten anlayan arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum. Yaz boyunca klimayı kapatmayı düşünmediğim için inverter olması tercihim.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ev İzmir de sanırım?

Şehir,
    Evin cepheleri,
    Yaşayan kişi sayısı
    Extra ısı kaynağı var mı? (Spot lamba vs gibi)

Bu bilgilere göre hesaplama yapılır. Hesap kitap demeden kaba hesap dersen, İzmir için 16k civarı bir klima denebilir.

İşin duayeni Mitsubishi.
    Sonrası;
    Toshiba
    Bosch
    Baymak markaları tercih edilebilir.

Servis memnuniyeti vs. konularından ötürü Arçelik-Beko öneririm.
    Mirror serisi inceler klimaları çok şık ama biraz tuzlu

tunerviper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ev İzmir de sanırım?

Şehir,
    Evin cepheleri,
    Yaşayan kişi sayısı
    Extra ısı kaynağı var mı? (Spot lamba vs gibi)

Bu bilgilere göre hesaplama yapılır. Hesap kitap demeden kaba hesap dersen, İzmir için 16k civarı bir klima denebilir.

İşin duayeni Mitsubishi.
    Sonrası;
    Toshiba
    Bosch
    Baymak markaları tercih edilebilir.

Servis memnuniyeti vs. konularından ötürü Arçelik-Beko öneririm.
    Mirror serisi inceler klimaları çok şık ama biraz tuzlu

Evet izmirde.
    Önde ve arkada cephe var yanlar kapalı durumda apartmanlar arası yani.
    Önde komple çift cam. Arka kısımda ise panjur var.
    4 katlı apartmanda 3. kat yani ara kat konumunda.
    2 kişi yaşıyoruz.
    Tüm ampuller akıllı tip ya da led yüksek ısı yayan bir kaynak yok.
    Bir de inverter tipleri de var zannedersem mesela samsung 7000 serilerinde digital inverter tarzı.
    Sürekli açık tutacağım için en az tüketim yapacak modeli istiyorum aslında.

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mitsubishi alacaksınız elektrik alın heavy ucuzdur o ikinci plan olsun

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tunerviper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet izmirde.
    Önde ve arkada cephe var yanlar kapalı durumda apartmanlar arası yani.
    Önde komple çift cam. Arka kısımda ise panjur var.
    4 katlı apartmanda 3. kat yani ara kat konumunda.
    2 kişi yaşıyoruz.
    Tüm ampuller akıllı tip ya da led yüksek ısı yayan bir kaynak yok.
    Bir de inverter tipleri de var zannedersem mesela samsung 7000 serilerinde digital inverter tarzı.
    Sürekli açık tutacağım için en az tüketim yapacak modeli istiyorum aslında.
    Evin planı bilmediğimden net bir yorum yapamam. En temizi yerinde görüp değerlendirmek tabi ki. 1 klima ile 2 oda ve salonu soğutmak diye bir durum olmaz. İç ünitenin olduğu yer her zaman daha soğuk olacak. Dengesiz ısı dağılımı can sıkar. He dersen ki salona kurulur, gece yatarken diğer tüm kapıları kapatırız. Sadece salon ve yatak odası kapısı açık kalır. O zaman klimayı hissetmeseniz bile en azından uyunacak konfor sağlanır.

Arçelik çal center'ı arayıp ücretsiz keşif yaptırabilirsiniz. Keşif sonrası bayiye gidip alış-veriş yapmak sizin insiyatifinizde. Servis fabrikadan keşif parasını alıyor. O konuda sıkıntı yok.

Inverter olsun çamurdan olsun. Tüketimi splite göre her türlü çok daha az.

İç ve dış ünite birbirine ne kadar yakın olursa yani aradaki borular ne kadar kısa olursa verim o kadar fazla olur. Verimi etkileyen 2. Etken dış ünitenin yeridir. İmkan varsa balkon iç kışıma tavana sıfır gölge bir noktaya kurdurun.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    toshiba 1 alana 2. cisi bedava hem salona hem yatak odası koydurun gitsin

excellency23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ailem izmirde yasiyor dediginiz gibi salonda klima var gerektiginde tüm eve faydasi olsun diye alindi. klima 24000 btu ev 120 metrekare civari. tecrübelerime dayanarak ben olsam bi yatak odasina bi salona ucuz yollu 2 tane takardim. daha verimli olur bence.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    inverter klima dış ünitenin buzlandığında kendi kendini çözme özelliğidir. sıcakta işinize yaramaz.
    dış hava sıcaklığı eksiye düşüp dış üniteniz eğer donar ise inverter olmayan klima çözülene kadar çalışmaz. inverter olan klima kendi buzunu çözene kadar bekler ve sonra tekrar çalışır.

klimacı değilim sadece bir çok klima montajı yaptırdığım için kişisel bilgilerimi aktarıyorum.

btu hesabı yaparken bölgeler için verilen katsayıyı bılmenız gerekır.
    ege için katsayıyı 430 alabilirsiniz.

Oda metrekaresini 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz.
    100 m2 odanız var ıse.
    100/2.2:45.5
    45.5 x1000 : 45500 btu
    her insan için 600 btu ekliyorsunuz.
    ortalama 2 kişi iseniz
    1200 eklenecek
    46700btu yapıyor.
    48000 lik bir klima tercih edebilirsiniz.
    fakat 100m2 toplam alanınız var ve 3 odayı bırden sogutmak ıstıyorsanız bu pek mumkun degıl.
    cunku 1 klima ortalama 5 metre kadar üfleme performansı sergıler.
    yanı salonunuza koydunuz klima odanızı sogutmaz.
    dıyelım ki 48bınlık degılde 60 bınlık bır klima aldınız.
    bu seferde salonunuz cok kısa surede soguyacak ama odalarınızda yıne yeterlı performansı alamayacaksınız.

kısacası her odaya ayrı klima lazım

he dıyelım ki kafaya taktınız ve dedınız ki tek klima alıcam ve tum odalarımız sogutucam.

bu durumda 2 secenegınız var
    1 guclu bır kaset tıpı klima alıp hava kanallarıyla odalara dagıtmak.
    bu evler ıcın pek uygun olmasada ( tavan yukseklıgı ve kapılardan dolayı )ısyerlerı ıcın mumkun.

2 .multı klimalar.
    tek dıs unite secenege gore ıc unıte ve bagımsız calısma.
    yanı dıs unıte kırlılıgı yerıne tek buyuk dıs unıte alıyorsunuz ve ayrı ayrı hatlar ıle odalarınıza koyacagınız ıc unıtelerden bagımsız kontrol yapıyorsunuz.
    fakat cıddı malıyetlıdır.

kısacası para cokomel .

kolay gelsn.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

xILuciferIx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Salondaki klimanın yatak odasına pek faydası olmaz en az 1 1.5 saat süre lazım oda izmir gibi sıcak yerlerde ne kadar verimli olur muallak, uygun bütçeli 2 inverter işinizi daha çok görecektir

xILuciferIx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ruudvan inverterin buzlanma ile pek alakası yok klimalar genel olarak elektrik sobası gibi dereceyi ayarlarsın istenilen sıcaklığa gelince durur derece düşünce tekrar çalışır mantığı ile hareket eder. Klimalarda örnek; 26 dereceye ayarlı ise ısı artınca motor tekrar devreye girer ayarlı dereceye düşmek için çalışır İnverter sabit olarak çalışmaya devam ettiği için elektrik tüketimi normal klimanın yarısından bile az olabilir. Şehir içi dur kalk trafik ile şehirler arası sabit hız arasından tüketim farkı gibi gibi örnekler çoğaltılabilir.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @xILuciferIx klimacı değilim. mekanikçi değilim. fakat işim gereği birçok kez klima aldım. hiçbirini ben seçmedim. bölgeye en yakın partner soğutma firmasını arar şartları ve istekleri söyler tavsiyesi üzerine ürün alır montajlatırım.
    mutlaka eksiklerim vardır. klima yapısı gereği enerji tüketiyor inverter enerji sarfiyatına fayda sağlayabilmesinden çok benim için kış şartları eksiye düşen yerde şart.
    göz ardı etmemek gerek.
    kullanıcının buna karar vermesi uzun vade hesap yapması lazım.
    sabahtan akşama kadar çalışacak ise söylediklerine göre yine inverter alması şart.
    ama akşam 1 saat çalıştıracaksa f/p değerlendirebilir.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

se_RC_an - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    klima işi yapaptıgım için söyliyim 1 klima salona alıpta evi sogutucam diye bişi yok onu kafanızdan silin klimayı evin kullndıgınz odasına göre alırsınz o klima sadece o odayı sogutur ısıtır birden fazla oda kullnım yeri varsa diğer odalar içinde ayrı klima alınır diğer turlü hiç bi randıman alamazsınz su anda artık sabit kompresrlu klimalar uretilmiyor ve getirilmiyor bu yuzden invter cihaz alıcaksınz onuda odanızın boyutuna göre alın cok buyuk bi odaya küçük klima alırsanız sabit kompresörlü eski tıp klımadan fazla yakarsınz marka olark üst segment klima alırsanız daikin mitsubshı toshiba gibi maklara bakın ama alt serilerinden uzak durun kalite düşük cünkü

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim ev net 55m2 2+1 16k btu taktirdim yaklasik 1 ay once. Makine salonda dusuk ayarda bile cok etkili. Yatak odasinida sogutuyor kapilar acik olunca. Ama 120 m2 yi sogutabilecegini sanmiyorum Bence 2 klima alin. Hem odadaki dusuk gucte olan butun gece calisacagi icin elektrik giderinizde azalir. Salondaki yuksek ayarda butun gece calisicak odayida sogutabilmek icin. Yinede tek takicaksaniz evin mimarisini bilmiyorum ama odalar koridordaysa klimanin agzini salon cikisina dogru ufletmeye calisin ki hava daha cabuk dagilabilsin. Bence iklimsayi arayin ucretsiz kesife gelsinler. Mitsubishi ve sigma klima satisi ve montaji yapiyorlar.

Wromm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Salondan yatak odası işi yaş. Ben neti 70 mt olan dairemde 18000 btu koydum salona aynı senin düşüncenle. Açtıktan belli bir süre sonra bir kaç derece düşüyor ama nem ciddi oranda düşüyor. Öyle tek odada çalışır gibi deli gibi soğuk olmaz ama bir tık tüm evin sıcaklığını kırar, rahatlatır.

Zaten çok başarılı olmayacağını düşündüğüm için ucuzundan bir Vestel almıştım. Mümkünse uzak durulması gereken bir marka. Kurulumu bile kavga dövüş yaptırmıştım.

İnternet sitelerinde online BTU hesabı yapan programlar var klima firmalarının. Ciddi oranda bir servis faktörü koyuyorlar. Olması gerekenden daha büyük BTU çıkıyor %90. Teras katımdaki amerikan mutfaklı 30 mt salon için 24bin+ BTU çıkmıştı bu sitelerdeki hesapla. Çünkü televizyon buzdolabı fırın çamaşır bulaşık makinası tüm elektrikli aletleri işaretlediğinde şiştikçe şişiyor. 12bin BTU Arçelik inverter aldım ağustos ayında kutupları yaşıyorum. Arçelikten memnunum servis kurulum hiç sıkıntı çekmedim 3 senedir de kullanıyorum. Üst markalar olmayacaksa tercih edilebilir.

Yakın zamanda arkadaşım 30 mt salonuna Baymak 12000 BTU taktık. O çağırıp hesap yaptırmıştı Arçelik'e 18binden aşağısı takmayın demişti. Şu anda gayet memnun ve güzel soğutuyor.

Ben yaşadığım tecrübelerimi paylaştım tabiki konusunda uzman arkadaşlar işin tekniğini daha iyi açıklayacaktır.
    'barmene fal baktırdım / üç votka kadar / her şey güzel olacak dedi!'

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    multi cihaz düşünülebilir,

bir adet dış ünite ve 2-3 adet iç ünite olması ve yeri geldiğinde akşam yatarken odanın kapısının aralanması çok daha ekonomik ve performanslı olacaktır.
    fiyat anlamında şöyle söylim size bana 9000lik ,12lik ve 14lük lazımdı 3ünü standart markalardan bile alsam tek tek aldığımda en ucuz 7000tl küsüre ortalamada 8000tl civarı tutuyordu oda piyasa malları.

onun yerine Daikin gibi firmadan kodunu tam bilmiyorum ama 68lik denilen multi dış cihaz aldım, Shira modeli (sanırsam yüksek serisi) iç üniteler aldım 9luk,12lik ve 14lük ve toplam 9250tl ödedim ve açıkcası ancak bu kadar memnun kalabilirdim süper sessiz ve konforlu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yaptığım ofis/inşaat/ev lere göre konuşursam;
    en kalitelisi Mitsubishi Electric dir zaten fiyatlarından da belli ediyor kendini..ancak parça sıkıntısı çekilebilir.

Daikin de ben anakart parçası gibi sıkıntılar yaşamıştım zar zor değiştirdiler. müşterime rezil etmişlerdi beni mahkemelik oluyorduk. ticari bir binanın bozulan anakartını 3 ayda getiremediler. ve sistem multiydi.

Arçelik piyasada servisi bol parçası ucuzdur. bu zamana kadar yaptığım mağazaların ofis bölümlerine ve diğer multi cihazlarını çok kullandım. standart bakımları hariç şu zamana kadar şikayet hiç gelmedi.

100m2 alan için tek yönlü üfleme yapılacağından her odada aynı etkiyi beklememelisiniz. sirkülasyon olması açısından yatak odası 1 adet 9-12k btü salon içinde 18-21k btü kullanmanız fazla fazla size yetecektir.

bu kadar açılmadan tek yönlü olsun ev soğusun yeter diyorsanız ve uygun fiyatlı olsun derseniz arçeliğin 18k btü ve üzeri olan inverterlerini tavsiye ederim. servisi bol parçası bol ve diğer firmalara göre ucuz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler