User Tag List

Sayfa 7/23 İlkİlk ... 5678917 ... SonSon
432 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Otoyollarda Hız Koridoru Uygulaması

CemBerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Quantum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @mertrs sistemi tam olarak anlamaya çalışıyorum o yüzden böyle sorular soruyorum sana.
    Ancak yazdıklarında da anlamadığım bir şey var, gişelerden giriş ve çıkış saatleri vermişsin, toplam mesafeyi de yazmışsın. 22 dakikada 56.4km yapabilmen için yaklaşık ortalama hızın 154km/h olmalı. Bir başka deyişle yol boyunca 170-180km/h hızdan aşağı düşmemiş olman gerek. Ancak sen 120-140km/h aralığında hız yaptım demişsin. Sürelerde ya da menzil rakamında bir sorun mu var?

Öte yandan,
    Madem uzunluk ve süre veriliyor, o hız koridoru içinde giriş çıkış olmaması gerek. ya da o hız koridoruna aradan girilebiliyorsa gişeden gişeye olan süreyi de vermeleri gerek.
    Örnek veriyorum,
    İzmir Aydın Otobanı.
    İzmir giriş xxx gişeleri - Aydın çıkış xxx gişeleri : 112km - 1 saat 11dk
    İzmir giriş xyz gişeleri - Aydın çıkış xxx gişeleri : 80 km - 42dk
    vsvsvs gibi

Bir sistem oluşturuyorsan kurallar net olmalı. Yoruma, soruya, kafa karıştırıcı hiç bir şeye açık olmamalı.
    Resmi gazetede baktım bulamadım.
    Şu olayı anlatan resmi evrak vs var mıdır?
    Havada o kadar boş boş rakamlar uçuşuyor ki..

Yol İsmi----------------------------Uzunluk---------Yolculuk Süresi
    İstanbul-Ankara TEM Otoyolu-------450 km-------------- 4 saat 15dk
    İzmir Aydın otoyolu------------------112 km-------------- 1 saat 11dk
    Niğde Şanlıurfa-----------------------536 km-------------- 5 saat 21dk
    Adana Mersin--------------------------83 km--------------- 1 saat 06dk
    Adana Şanlıurfa----------------------365 km--------------- 3 saat 43dk

Bulduğum bilgiler bu kadar.. Farklı bir tablo var mıdır? Daha ayrıntılı, gişe isimleri, süreler, menziller vs olan
    Toplam mesafeyi buraya bakarken haritalardan yararlanarak yazdım. Yoksa tam olarak kaç bilmiyorum ona araçta bakmadım sadece saatlere baktım. Ama verdiğim saatler doğru maksimum 1 dakika oynar artı ve eksi olarak. Ayrıca 120-140 bandındaydım yol boyunca.

Gelelim sürelere ben de yola çıkmadan önce Işıkkent Gişeler - Belevi Gişeler süresi göremedim sonra da sinirlenip normal şartlarda nasıl kullanıyorsam öyle kullandım. Aracımın camında hgs yok kaçak geçiş sayıyor zaten eğer hgsden hesaplanıyorsa o da başka mevzu.

Diğer bir konu da bence bu düzenleme daha çok kazaya sebep olabilir. Nedeni ise dönüşte Germencik'ten bağlandım yola ve saat 11 civarıydı ciddi kalabalıktı otoban ve herkes 80-110 bandında gitmeye çalışıyor sollama yapamıyor ortalık çok karışıktı. Biri soldan 160'la giderken önüne 90'la sollamaya çıkan araçlar doluydu ortalık. Ayrıca dönüşte ben de 80-110 arası hız sabitleyiciyle geldim yol bitmedi resmen. Çok sürmez bu uygulama ya unutulur gider ya da sistem bozulur vs.

mertrs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @mertrs sistemi tam olarak anlamaya çalışıyorum o yüzden böyle sorular soruyorum sana.
    Ancak yazdıklarında da anlamadığım bir şey var, gişelerden giriş ve çıkış saatleri vermişsin, toplam mesafeyi de yazmışsın. 22 dakikada 56.4km yapabilmen için yaklaşık ortalama hızın 154km/h olmalı. Bir başka deyişle yol boyunca 170-180km/h hızdan aşağı düşmemiş olman gerek. Ancak sen 120-140km/h aralığında hız yaptım demişsin. Sürelerde ya da menzil rakamında bir sorun mu var?

Öte yandan,
    Madem uzunluk ve süre veriliyor, o hız koridoru içinde giriş çıkış olmaması gerek. ya da o hız koridoruna aradan girilebiliyorsa gişeden gişeye olan süreyi de vermeleri gerek.
    Örnek veriyorum,
    İzmir Aydın Otobanı.
    vsvsvs gibi

Bir sistem oluşturuyorsan kurallar net olmalı. Yoruma, soruya, kafa karıştırıcı hiç bir şeye açık olmamalı.

Bulduğum bilgiler bu kadar.. Farklı bir tablo var mıdır? Daha ayrıntılı, gişe isimleri, süreler, menziller vs olan
    Km giris cikis saatlerini baska arkadas vermiste abi ben ara giris cikislar oldugunu soyledim abi izmir aydin otobaninda bildigim kadari ile aralarda torbali selcuk soke cikislarida var onlari nasil hesapladilar bilmiyorum ama o soylenen dakikalar cok sacma onu nasil hesaplamislar bende cozemedim haftada 2 kere izmir-kusadasi yapiyorum bende ama bende tam cozulene kadar eski yolu kullanicam artik o surelere gore otoban daha uzun surucek gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İstanbul-Ankara TEM otoyolu, 450 km ise süre de 4 saat 15 dk ise, otobanlardaki 120 km/h hız sınırına uymuyor ama. 120 ile 4 saat 15 dk da 510 km yol yaparsın.
    %10 fazla hıza kadar ceza kesilmeme kuralı da iptal herhalde.
    Durumlar harbi karışık.
    Ben şöyle bir hesap yaptım bu üstteki tabloya göre;
    Mesafe ve süre belli ise, o mesafeyi ortalama kaç km ile gidersek belirtilen sürede katedebiliriz diye, şöyle bir şey çıktı. Tabiiki 120km ler falan yok öyle bişey..

İstanbul - Ankara Yolu: 105km/h
    İzmir - Aydın Yolu : 94 km/h
    Niğde Şanlıurfa: 100km/h
    Adana Mersin: 75km/h
    Adana Urfa: 98km/h

Bunlar ortalama hızlar.

Neye göre bu süreleri belirlediler, işin içine viraj açıları, viyadüklerdeki esen rüzgarı falan mı hesapladılar -ki hiç sanmıyorum, bu işlerden anlayan bilim adamı yok, oradaki karar vericiler de bu kadar kafa yormazlar- yoksa o yola birisini yolladılar, 120yi geçmeden tın tın git gel bakalım kaç dakikada gidiyorsun dediler ve onun süreleri mi..

İzmir Aydın yolu, 1 saat 11 dakika.. 1 saati anladık.. hadi 10 dakikayı da anladık, o 1 dakika nedir arkadaş..
    Aynı şekilde Adana-Mersin.. 1 saat 6 dakika.. 6 dakika nedir yahu.. ki o yolun hız ortalaması 75km/h cik..
    Yokuş falan mı var o yolda, ya da çok mu virajlı.. Bilen var mı Adana Mersin Yolunu..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mertrs Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Km giris cikis saatlerini baska arkadas vermiste abi ben ara giris cikislar oldugunu soyledim abi izmir aydin otobaninda bildigim kadari ile aralarda torbali selcuk soke cikislarida var onlari nasil hesapladilar bilmiyorum ama o soylenen dakikalar cok sacma onu nasil hesaplamislar bende cozemedim haftada 2 kere izmir-kusadasi yapiyorum bende ama bende tam cozulene kadar eski yolu kullanicam artik o surelere gore otoban daha uzun surucek gibi
    @mertrs , @CemBerk
    Karışıklık için özür dilerim.

jr1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben şöyle bir hesap yaptım bu üstteki tabloya göre;
    Mesafe ve süre belli ise, o mesafeyi ortalama kaç km ile gidersek belirtilen sürede katedebiliriz diye, şöyle bir şey çıktı. Tabiiki 120km ler falan yok öyle bişey..

İstanbul - Ankara Yolu: 105km/h
    İzmir - Aydın Yolu : 94 km/h
    Niğde Şanlıurfa: 100km/h
    Adana Mersin: 75km/h
    Adana Urfa: 98km/h

Bunlar ortalama hızlar.

Neye göre bu süreleri belirlediler, işin içine viraj açıları, viyadüklerdeki esen rüzgarı falan mı hesapladılar -ki hiç sanmıyorum, bu işlerden anlayan bilim adamı yok, oradaki karar vericiler de bu kadar kafa yormazlar- yoksa o yola birisini yolladılar, 120yi geçmeden tın tın git gel bakalım kaç dakikada gidiyorsun dediler ve onun süreleri mi..

İzmir Aydın yolu, 1 saat 11 dakika.. 1 saati anladık.. hadi 10 dakikayı da anladık, o 1 dakika nedir arkadaş..
    Aynı şekilde Adana-Mersin.. 1 saat 6 dakika.. 6 dakika nedir yahu.. ki o yolun hız ortalaması 75km/h cik..
    Yokuş falan mı var o yolda, ya da çok mu virajlı.. Bilen var mı Adana Mersin Yolunu..
    Bildigin dümdüz yol abi adana-mersin arası. Düşünüyorum da harbiden hic viraj dahi yok diyebilirim.

streetracer_nos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Günden güne zulüm oluyo.İStanbul nasıl bilmiyorumda Ankara' da şu an abuk sabuk yerlerde 50 radar aracı var Semt içlerinde bile bayıyor artık 50 ile gidecez diye türlü sıkıntıya giriyoruz

Koridor işinde misal dayatma yapmasa belki ben daha yavaş gitcem ama şunla gitmek zorundasın diyince niyeyse yasağı bi delme isteği geliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Keşke Ankara-İstanbul otobanını sıkınıtısız tam çalıştırsınlar, yol çalışmaları bitsin bu uygulamayı öyle yapsalardı.
    " Kontrolsuz güç gerçek güçtür. "

https://www.instagram.com/alpataktv/

CemBerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @mertrs , @CemBerk
    Karışıklık için özür dilerim.
    Ne demek abi.

Ayrıca sizin yazınızdan sonra baktım ben de resmi gazetede ya da resmi bir yerde böyle bir yazı göremedim. Böyle bir kararı resmi gazetede yayınlamak zorunda değiller mi ?

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla ben geçen cumartesi İzmirden Osmangazi köprüsüne 3.5 saatte geldim.

Sabah 5 te çıktım yola gazladım bomboştu yol. Artık ceza gelirse yazarım buraya bilmiyordum hız koridoru moridoru ortalık araba kullanmayı bilmeyen öküz dolu önce onları bi eğitsinler bence.

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    saatte 100 km hızla giden bir araç 100km yi 60 dakikada alıyorsa.. 450 km yi 120 km hızla ne kadar zamanda alır ??
    zaman x hız = km ..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    " Kontrolsuz güç gerçek güçtür. "

https://www.instagram.com/alpataktv/

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    diğerlerini bilmiyorum ama 112 km yol için 1 saat 11 dk hesaplamada aklıma tünellerdeki 80km/h hız sınırı geliyor.

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    118 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Öte yandan,
    Örnek veriyorum,
    İzmir Aydın Otobanı.
    vsvsvs gibi

Bu bilgiler nereden?
    Otobanda hız limiti 120 km değil mi?

Verilen dakikalar ile 120 km hız çarpıldığında söylenen kilometrenin üzerinde menzil çıkıyor
    Verilen sürelerin kaynağı resmi bir yer mi?
    Konu Evrenoz tarafından (04-07-2017 Saat 21:22 ) değiştirilmiştir.

ErayCerit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu hesaplamaları kim neye göre yapıyor acaba ? Ya da bizim halkımız her yerde okuduğuna itibar etmeyi ne kadar çok seviyor.Arkadaşlar hız sınırı 120 + %10 bunu geçmediğiniz sürece hiçbir şekilde cezai işlem uygulanamaz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ankara istanbul resmi bütün ulusal gazetelerde yazıyor diğerlerini bilmiyorum..

hız sınırı 120 otoyol .. ama bu demek değilki bütün yolu 120 km ile gidiceksiniz. adamlar 105 km sabit hız ile 4 saat 15 dakika değer biçmiş olabilir ama sanada 120 km ye kadar çıkma izni vermiş olabilir.. yani belki bir 100 km 80 km hızla gittin aradaki süreyi kapatmak için 120 km hıza çıkdın falan böyle bir mantıkda olabilir..

illa bütün yolu 120 km top speed verilen limitte gidiceksin diye bir kural olmaya bilir..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bu şu demek otobanda ekstradan hız radarları olabilir göktürk yolundaki gibi ..

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ankara istanbul resmi bütün ulusal gazetelerde yazıyor diğerlerini bilmiyorum..

hız sınırı 120 otoyol .. ama bu demek değilki bütün yolu 120 km ile gidiceksiniz. adamlar 105 km sabit hız ile 4 saat 15 dakika değer biçmiş olabilir ama sanada 120 km ye kadar çıkma izni vermiş olabilir.. yani belki bir 100 km 80 km hızla gittin aradaki süreyi kapatmak için 120 km hıza çıkdın falan böyle bir mantıkda olabilir..

illa bütün yolu 120 km top speed verilen limitte gidiceksin diye bir kural olmaya bilir..
    Oyle bir mantik mi var ya Ankara-istanbul otobanini 150-160 ile hic gaz kesmeden bitirebilirsin. Yol o derece musait. 120km hizdan da dusmesen gidebilirsin(onune cikan okuzleri saymazsak).

Bu isin netlesmesi sart

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Oyle bir mantik mi var ya Ankara-istanbul otobanini 150-160 ile hic gaz kesmeden bitirebilirsin. Yol o derece musait. 120km hizdan da dusmesen gidebilirsin(onune cikan okuzleri saymazsak).

Bu isin netlesmesi sart
    herkes ibr mantık yürütüyor işde .. bir çıkar yol bulmak daha doğrusu mantıklı bilimsel bir veri elde etmek için.. en doğrusu karayollarına mail çekip bilgi istemek .. otoyolların zamanları ne olduğu ve bu zaman değerini neye göre biçdiklerine dair..

ENGean - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 günde 5bin aracın hız sınırını aştığı tespit edilmiş cezalar hazırlanıyormus

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler