User Tag List

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
131 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Türkiyede Motorsiklet kullanmak güvenli değil, peki Otomobil çokmu güvenli??

uniquel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Cimmeria Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben yazacaktım siz önce yazmışsınız,

Bu şekilde günde kaç araba kazası oluyor kaç motor kazası oluyor araba da çok tehlikeli demeden önce trafikte kaç 2 tekerli araç var, kaç iki tekerden fazla araç var sayılarını vermek lazım adil bir istatistik karşılaştırması olması için.

Şu linkten görülebileceği gibi Turkiye İstatistik Kurumu, Motorlu Kara Taşıtları, Ocak 2017

Ocak 2017 itibari ile trafikte toplam 21 211 701 kayıtlı araç var.

Bunların toplam %14,2'sini motosikletler oluşturuyor, kalanlar ise otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon ve traktörler oluşturuyor.

Dolayısıyla ölümlü kaza haberlerini alt lata listelerken bu yüzdesel çarpana göre listelemekte fayda var.
    Buna bi ekleme de ben yapmak istiyorum.

% 85,8 lik dilimdeki 2+ tekerlekli aracların 6 ayda yaptıgı toplam km'yi baz almak
    ve
    % 14,2 lik dilimdeki 2 tekerlekli aracların 6 ayda yaptıgı toplam km'yi baz almak

gerekli.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MCN21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kazalar sonrasi arac surucusu motor surucusunden daha fazla hasar mi alir diyorsunuz?

işte hedef kitlem tam senin gibiler
    aylar sonra otomobil kazalarındaki ölü sayısı 1500-2000 leri geçince belki anlarsın yapmak istediğimi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maxidayı,

Kaza sayısı analizinin doğru olması için motor ve motor olmayan araç sayısını bilmek ve oranlamak gerekir. Senin analizde motor kazası motor olmayanlara göre muhakkak düşük çıkacak, çünkü TR'de motor sayısı görece az.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    motor kazası aynen uçak kazası gibi, sayı olarak daha az ama ölüm oranı daha yüksek... günde milyonlarca sefer yapılıyor senede ise yaklaşık 10-12 tane büyük uçak kazası oluyor, kurtulma olasılığı daha düşük olduğu için diğer kazalardan, ölü çok çıkıyor...

motorda da aynı durum var, belki kaza sayısı az ama ölüm oranı yüksek maalesef...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işte hedef kitlem tam senin gibiler
    aylar sonra otomobil kazalarındaki ölü sayısı 1500-2000 leri geçince belki anlarsın yapmak istediğimi
    Yazdim yazdim sildim. Gazeteden kaza haberleri toplayip yazarak hesap yapalim...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PiscocuK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O çim sulama adı altında sulanan yollar ve yaşanan kazalar yada atlatılan tehlikeler nedir öyle.Aklım çıkıyor virajdan çıkamayacağım diye.İnsan başına 1 kişi diker nekadar sürecek ki o kıç kadar yerin sulanıp bitmesi
    O sulanan ve islak birakilan keskin virajlarin birinde bariyerlere giriyordum spin atarak kurtardim..
    Arkadan gelen bir araba olsa bilmiyorum neler olabilirdi.
    Ha motorda olsaydim o zaman yine bilmiyorum ama kurtaramazdim sanirim.
    91 Miata - Sold
    06 Pug207 - Sold
    06 Sorento
    Laurel coming soon...

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizim ülkemizde kaskını takmak için polis çevirmesi bekleyen,emniyet kemerini takmak için polis çevirmesi bekleyen,motosiklet gelirken göre göre çıkan,motosiklet şeridinde ilerlerken arabanın burnunu sokacak yer buldumu güvenlik şeridine motoru iten,ne olsa kurtarır diye motosikletin önünü kapatan,yol yapmayıp üstüne de hizmet yaptık diye yollara tanker tanker su döken millet olduğu sürece bize 3 tekerlekli bisiklet bile rus ruleti gelir.
    2 kez kazaya karıştım hayatımda,birinde 131'in arka tampona sürttüler.(Tampon babası bile eğrilmedi.)
    Birisinde motosikletle önümü kapattılar.Arabanın altına girdim çıktım.Şase ikiye bölündü,depo kırıldı...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı uniquel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buna bi ekleme de ben yapmak istiyorum.

% 85,8 lik dilimdeki 2+ tekerlekli aracların 6 ayda yaptıgı toplam km'yi baz almak
    ve
    % 14,2 lik dilimdeki 2 tekerlekli aracların 6 ayda yaptıgı toplam km'yi baz almak

gerekli.
    Aynı zamanda araç başına ortalama taşınan kişi sayısınıda eklemek lazım, böylece daha doğru karşılaştırlır. Türkye için istatistik bulamadım fakat avrupa için burda var. Occupancy rates of passenger vehicles

European Environment Agency

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araçmı daha tehliklei yada ölümcül, yoksa Motormu sorusunun cevabına mühendssel yaklaşayım.

Sizin trafite hareket eden araçların sayısını bulmanız. Bunları kendi arasında oranlamanız. Sizlere ancak kısmı bir istatistiksel veri verir. O sen çok bilinçli motorcu kullanır adam kaza sayısını düşürür. Çok bilinçsiz araç kullanıcıs olur yine o zaman dilimine bağlı araç ölü sayısı artar. Bunların hiçbirisi size yukardaki sorunun cevabını vermez.

Yukarıdaki sorunun cevabı çok daha basit;

Araca yandan 50 ile çarptın kullanıcıya ne oldu, motora çarptın ne oldu? Araçla 80 le bir cisme çarptın yolcuya ne oldu, motor aynı hızla çarptı motorcuya ne oldu? Virajda yağ vardı araç girdi ne oldu, motor girdi ne oldu vsvsvsvsvsvsvs

Bunu ADAC yapıyor zaten sizden daaha prof
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

ottoman32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi facebookta trafik kazaları diye bir sayfa var Tr deki mobese ye yansıyan kazaları falan izledim biraz, salak saçma yollarımız ve salak saçma süren insanlarımız yüzünden Türkiye kara yolları hiçbir araca güvenli değil bence
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı;
    "yanındaki avukat demiyor mu göte mukayyet ol 200 erkek okuyor konuyu, ortalama 14 cm den 28 mt yapar diye?"

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Ae86 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gelişmekte olan gelişemeyen ülkemde yaya olarak bile güvencen yok.Izmirin ana caddelerine mezar gibi tümsek yaptilar araçlar yavaslasin uatunden yayalar gecsin diye fren yerine daha cok gaza basan var.Gecen gun yayaya yol veriyorum diye arkamdaki surucu ile tartiştim saygi yok.Az önce ana yoldan gidiyorum ara yoldan vatandaşin biri araba ile çikacak selektör korna (cikma fren mesafem yeterli değil anlaminda ) basiyorum yola atliyor birde frene basiyor inadina.Ikı şertli yol motor kullanicisi trafik sıkışık diye karşı şeride dalip tam gaz araç solluyor kaa yok ekipman yok.Hem motor hem araç kullanan biri olarak yukarida yazdigim gibi yaya olarak bile güvencemiz yok.Sakiz adasinda iki seritli yolda motor kullaniyorum arkamda araca yol vermek icin saga yanaşiyorum adam yol üç şerit olana kadar beni geçmiyor ayni durum arac kullanirkende gecerli bizim daha çok firin ekmek yememiz lazim.
    Tümsekten uçarak geçmeyi tercih edenler var. Geçen akşam, sıra sıra tümseklerden otomobili yumuşatarak gayet sakin geçmeye niyetlenirken, denyonun biri dip gaz geldi son anda durdu ama arka tamponun dibinden de ayrılmadı, 2.tümsekte frene biraz sert bastım, ben 3.tümsekten geçerken arkadaş halen 500 mt gerideki 2.tümsekten geçiyordu

JapanVsGermany - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motorsiklet Alırsın, illa biri çıkar "Bizim amcaoğlunun bacanağının kaynanasının bilmem nesi motorla kaza öldü der" ama hayırlı olsun demez;
    Araba alırsın, yukarıdakini söyleyen vatandaşın bir sürü tanıdığı araba kazasında can vermesine rağmen aklına sadece "Hayırlı olsun" demek gelir....

Motorsiklet süren kişinin YOLA ODAKLANMA oranı %100e yakın olur; Araba kullanan whatsapp da muhabbetin dibine vurabilir, telefonda yol boyu muhabbet edebilir, araç içindekilerle sohbet edebilir ve başka bir sürü şeyle ilgilenebilir.

Motorsiklet süren sadece kendi sürüşüne dikkat etmekle kalmaz, yolda giden diğer araçları da sürekli olarak kontrol eder mesela...

İlk saydaki rakamlara dikkat ettim, sonra bir başka arkadaş trafikteki araçların %14 civarını motorsikletlerin oluşturduğunu belirtmiş.
    1 Ağustos tarihinden şu ana kadar olan ölümlere bakılınca henüz motorsiklet üzerinde ölen birisi yok. Motorsiklet harici taşıtlarda hayatını kaybeden Vatandaşımızın sayısı 20... Yaralı sayıları Motorsiklet için 2, diğer araçlar için 69... Ortalama olarak her 7 araçtan 1 tane motorsiklet ise motor harici taşıtların toplamını 7ye bölerse çıkan sonuç ile motorsikletin tam rakamı oran olarak aynı seviyeye yakın olur, biri birinden fazla da o yüzden daha çok demeye gerek kalmaz.
    20/7= yaklaşık 3 hayat kaybı motorsiklet harici araçlar (otomabil kamyon tır vs. tamamı üstelik)
    0 hayat kaybı Motorsiklet

69/7= yaklaşık 10 yaralı Otomobil Kamyon tır vs.
    2 Yaralı motorsiklet sürücüsü

yani motorsiklet ile diğer araçların ölümlü ya da yaralanmalı kaza oranına bakınca çıkan "istatistiksel sonuç bu".

Size Motorsiklet DAHA GÜVENLİ demiyorum ama Otomobil sürerken DAHA GÜVENDE OLDUĞUNUZU ASLA DÜŞÜNMEYİN diyorum...
    M.Resat Simsek

HondatugraL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor her ne konuda olursa olsun 2 teker üzerinde gittiğinden otomobilden daha tehlikelıdır. Bu konuda tartışmaya kapalıdır gel gelelım motordan daha tehlıkelı olan birşey varsa motorsikleti motorlu araç olarak görmeyip hep öteye iteleyen hatta neredeyse bisiklet yolundan kaldırımdan git muamelesı çeken insanlar ve dıkkatsız suruculerdır.
    DR. OWL

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Maxi

Ne yazikki başlık ile paylaşılan içerik alakasız olmuş.Sen hangisi güvenli değil demişsin ama en çok hangisinde kaza olduğunu göstermişsin.Bu iki konu tamamen alakasız.O zaman şöyle derim bende araba içinde ölen sayısı serbest paraşütle atlayan sayısından veya düz kayaya tırmanan sayısından daha çoktur öyle ise paraşüt veya tırmanma daha güvenlidir derim.. Böyle şey olur mu

Ben sana gerçek hesabı yapayım...

Geçtiğimiz yıllarda ülkemizde:

Motorsiklet

Toplam kaza: 6.686 - Ölü sayısı = 78 yani 100 kazada 1 ölüm.

Otomobil

Toplam kaza: 534.950 - Ölü sayısı= 875 yani 10.000 kazada 1 ölüm.

İşte bu şekilde bakılır.Yani bu verilere göre otomobil aşağı yukarı 1000 kat daha güvenilir motorsikletten.
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben zaten özellikle ilk baştada yazdım, motor güvenlidir demiyorum.
    otomobilde güvenli değil diyorum.
    bu farkı insanlar unutmuş.

bir motor kazası oluyo, oooo vay efendim motor şöylede böylede
    ama 2 günde otomobil-otobüs kazasında 20 kişi ölüyor, taktiri ilahi oluyor hiç tık yok.

adetleri oranlayalım diyorsunuz, mantıklı o kadar motor yok
    ama çıkan sonuç 78 kişi motorda ölmüş, 875 kişide diğer
    bak, 875 kişi ölmüş ve buna sevinelimmi? bu otomobil güvenlimi demek?
    ya o 875 kişi arasında bizde olsaydık?

not: o veriler nereden yiğit?
    ben eskiden baktığım zaman 1 senede 3000-5000 kişi falan ölü vardı tüm TR toplamında?

SGTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla araba almayi Allah nasip ettigi durece motorun suratina bakmam.

Ne seni koruyan bir kabin, emniyet kemeri nede 4 tekerin var. Motor kullanmak icin ulkenin bilincli bir ulke olmasi gerekli oda bizde yok. Yani kullandiginiz tasitlarin kac tekere sahip oldugu degil sorun. Ulke insanlarinin trafikte ne kadar saygilu oldugu, oda bizim ulkede yok.

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben zaten özellikle ilk baştada yazdım, motor güvenlidir demiyorum.
    otomobilde güvenli değil diyorum.
    bu farkı insanlar unutmuş.

bir motor kazası oluyo, oooo vay efendim motor şöylede böylede
    ama 2 günde otomobil-otobüs kazasında 20 kişi ölüyor, taktiri ilahi oluyor hiç tık yok.

adetleri oranlayalım diyorsunuz, mantıklı o kadar motor yok
    ama çıkan sonuç 78 kişi motorda ölmüş, 875 kişide diğer
    bak, 875 kişi ölmüş ve buna sevinelimmi? bu otomobil güvenlimi demek?
    ya o 875 kişi arasında bizde olsaydık?

not: o veriler nereden yiğit?
    ben eskiden baktığım zaman 1 senede 3000-5000 kişi falan ölü vardı tüm TR toplamında?
    2008 e kadar olan veriler.Yenileri bulmaya kasmadım ama bulsam yine sonuç değişmeyecek.Herzaman yüzde alacağız... 10 otomobil kazası 3 ölü 5 motorsiklet kazası 2 ölüden daha iyidir herzaman yani otomobilin daha güvenli oldugunu gösterir.Orana vurunca motorla kaza yapmak ölüm riski daha fazla.

En basit soru sana 100 km ile düz duvara vuracaksın.. Otomobilin içinde mi olmak istersin yoksa motor üstünde mi ? İki tarafta ölebilir yara alabilir o ayrı ama bu soruyu kendine sordugunda verdiğin cevap hangisinin daha güvenli olduğunu gösterir... Geçen günde yazdım 98 den beri bu piyasadayım iyi kötü tanıyorum çevreyi.. Yakın arkadaşım olarak kemerini takan normal arabada kaza yapıpta daha ölen arkadaşım yok.Ama şöyle bir düşüneyim 3 veya 4 motorcu tanıdım öldü.Kuzenim çok eski racingcilerden dir her yıl bir arkadaşını toprağa verdi.. Şu an en yakın 2 arkadaşım motorcu birinin yüzü paramparça ilk kazada oldu 2. kazasında kollarında platin var terminator gibi geziyor.Diğer yakın arkadaşımın bileğinde platin var birde serçe parmağı yok başka bir kazada düşünce gaz kolu kopardı.3 gün önce yine bir motorcu arkadaşım hastanede resim paylaştı böyle robocop gibi vucuduna birşey takmışlar kaza yapmış... Yıllardır motor kullanıpda özellikle racing tarzı ben yara almadım diyen adam ben hayatımda görmedim.Ya platin vardır kolunda , ya kırıgı vardır , ya dikiş yerleri vardır.Ben 20 yıldır araç kullanıyorum ki agrasif kullanırım hep işte gti , crx vs hep bu tabutları kullanıp büyüdüm kazalarım oldu ama daha burnum kanamadı.En fazla sarsıldım çarpışmada... Motor olsaydı...

Benim kadar şu forumda motor seven ve isteyen adam yoktur herlade.Ama canımı seviyorum vucudumu seviyorum.Hayatımı seviyorum ve biliyorum tehlikesini alamıyorum.. Barkın bile öldü... Gelecek planlarımda bodrum (veya marmaris vs) taşınmak var ciddi ciddi 2 sene kadar gitmeyi düşünüyorum.O zaman alıcam motor.İstanbulda asla binmem motora.. 2. düşüncem de doktor bana ilerde kansersin vs tedavisi çok zor dediği an motor alıcam.. Bu iki durum dışında bu trafikte bu kamyonların bu öküzlerin arasında asla ama asla motora binmem.
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motosiklet güvenli bir ulaşım arac,

Ama Türkiye gibi trafik kültürünün oluşmadığı bir ülke de değil.

Otomobil sürücülerinde kusur var ama motorsiklet sürücülerinde de var. Daha doğrusu kusur demeyelim ama Türk insanı olmaktan dolayı bir sabırsızlığımız var.

Sabah 7.30 da, sollama yasağının olduğu ve 30 mil (~55 km) km hızda giderken motor sürücüsü önündeki arabayı sollar mı sollamaz mı?

Birebir geçen gün kiraladığım araba da (İngilteredeyim bu arada) bu pozisyona düştüm ve arkamdaki motosikletli döneceği yol ayrımına kadar arkamdaydı. Hiç bir şekilde geçmeye çalışmadı.

Şimdi bi de bu senaryoyu TR'de düşünün.

Trafik bilinci böyle birşey işte.
    "Korkmadık, savaştık"

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motosiklet güvenli bir ulaşım arac,

Ama Türkiye gibi trafik kültürünün oluşmadığı bir ülke de değil.

Otomobil sürücülerinde kusur var ama motorsiklet sürücülerinde de var. Daha doğrusu kusur demeyelim ama Türk insanı olmaktan dolayı bir sabırsızlığımız var.

Sabah 7.30 da, sollama yasağının olduğu ve 30 mil (~55 km) km hızda giderken motor sürücüsü önündeki arabayı sollar mı sollamaz mı?

Birebir geçen gün kiraladığım araba da (İngilteredeyim bu arada) bu pozisyona düştüm ve arkamdaki motosikletli döneceği yol ayrımına kadar arkamdaydı. Hiç bir şekilde geçmeye çalışmadı.

Şimdi bi de bu senaryoyu TR'de düşünün.

Trafik bilinci böyle birşey işte.
    Edit yok. 30 mil dediğim şehiriçi hız sınırı olan rakam. Belirtmeyi unutmuşum.
    "Korkmadık, savaştık"

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler