User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
67 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Misak-ı Dombıra! Nereden Nereye!

arabasızadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Anıl E. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tüp kuyruğu vardı ya ,1-2 tane benzin istasyonu vardı herkes elinde pet şişeyle benzin kuyruğundaydı.

ekmek kuyruğu vardı ondan sonra, ne kadar kuyruk varmış la .
    Adamlar gelmeden önce ,elimizde mızrak kıçımızda yaprak geziyoduk biz medeniyet geldi .
    Şaka bir yana hala bu sözcüye ve yılmaz özdile nasıl bişey yapmadılar onu merak ediyorum?
    MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı arabasızadam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adamlar gelmeden önce ,elimizde mızrak kıçımızda yaprak geziyoduk biz medeniyet geldi .
    Şaka bir yana hala bu sözcüye ve yılmaz özdile nasıl bişey yapmadılar onu merak ediyorum?
    biz mızrakla ava çıkardık sapanla ejderha avladığımı bilirim zor yıllardı..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Day Walker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Atatürk öldükten sonra karar verilmiş malesef yazılan iyi okuyup anlamak önemli tabii

İsmet desem nolur demesem nolur

Atatürkü koruma kanunu var ama ismeti koruma kanunu yok ne yazık ki o yüzden üslüpta sorunda yok
    1924te verildigini siz soylediniz, nasil Ataturk oldukten sonra karar verilmis..Kronolojik siraya uymak lazim.. Ayrica turkiyede tank fabrikasi kurulmamisti, ucak fabrikasi derseniz baska..
    Yazdiklarinizi nerenizle okudunuz nerenizle yazdiniz belli degil..

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    tank fabrikası kapanmadı ama ilk milli yerli tank şimdiki anlatıldığı gibi kore menşeili K2 black panther tankı yani bizdeki ismiyle altay tankı değil. altayın top namlusu bile benim bildiğim alman yapımı 120mm lik rheinmetall namlusu.. motoru hakkında bir bilgim yok..

1940 yılında yapılan %90 nerdeyse her şeyiyle türk mühendislerinin yaptığı topuna kadar ki top yapmak obüs namlusu yapan şu anda bile bir avuç ülke var ve bunlardan biri bildiğim kadarı ile biz değiliz.. her şeyiyle türk olan tank yapıldı..

neyse sadece motorunu ford motoru almış o zamanın mühendisleri hatta 1946 yılında cumhuriyet bayramı törenlerinde geçittede geçiyor.. ama işte proje iptal ediliyor ardından amerikan yardımları gelince hazıra konmak sanırım daha kolay gelmiş o zamanlar..

halbuki o zamanlar bu ekonomik bağımsızlığımıza elimizden geldiğince devam edebilsek şimdi hem milli yerli uçaklarımız hem tanklarımız olurdu..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

kadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Akşam haberlerde referandum görüntülerini izledim. Resmen dejavu oldum. Ben bu referandum görüntülerini daha önce izlemişim sanki. Adam almış eline bir tomar pusula, bir elinde de mühür ha bire basıyor
    Sinirlerim bozuluyor yahu. Sürekli boş tehdit savruluyor. Vanayı kapatırız, Habur'u kapatırız. Kendi tabirleriyle yazayım. Geçti Bor'un pazarı; sür eşeği Niğde'ye. Çok önce kapatacaktınız vanayı manayı. Hiç bir tehdidimiz ciddiye alınmıyor. Çünkü artık bütün dünya blöf yaptığımızı biliyor. Çok merak ediyorum o ansızın gidile bilinecek gece gelecek mi?
    Nadide şeyler değerlidir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tank fabrikası kapanmadı ama ilk milli yerli tank şimdiki anlatıldığı gibi kore menşeili K2 black panther tankı yani bizdeki ismiyle altay tankı değil. altayın top namlusu bile benim bildiğim alman yapımı 120mm lik rheinmetall namlusu.. motoru hakkında bir bilgim yok..

1940 yılında yapılan %90 nerdeyse her şeyiyle türk mühendislerinin yaptığı topuna kadar ki top yapmak obüs namlusu yapan şu anda bile bir avuç ülke var ve bunlardan biri bildiğim kadarı ile biz değiliz.. her şeyiyle türk olan tank yapıldı..

neyse sadece motorunu ford motoru almış o zamanın mühendisleri hatta 1946 yılında cumhuriyet bayramı törenlerinde geçittede geçiyor.. ama işte proje iptal ediliyor ardından amerikan yardımları gelince hazıra konmak sanırım daha kolay gelmiş o zamanlar..

halbuki o zamanlar bu ekonomik bağımsızlığımıza elimizden geldiğince devam edebilsek şimdi hem milli yerli uçaklarımız hem tanklarımız olurdu..
    Biliyorum, ama tatihsel gercekler denilerek hayali fabrikalardan bahsedilmesi dogru degil..Sonucta Ismet Inonu bu ulkenin kurulusunda savastan savasa kosmus bedel odemis bir insan, parasiyla mv olmus biri degil.. Saygiyi hakettigini dusunuyoyum.
    Haa tabi ki sunu soylemek lazim, Marshall yardimlari herseyimizi bitirdi yurtdisindan ucak siparisi alan bir ulkeden ne hale geldik..

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tank fabrikası kapanmadı ama ilk milli yerli tank şimdiki anlatıldığı gibi kore menşeili K2 black panther tankı yani bizdeki ismiyle altay tankı değil. altayın top namlusu bile benim bildiğim alman yapımı 120mm lik rheinmetall namlusu.. motoru hakkında bir bilgim yok...
    Bahsettiğiniz kadar kolay değil o işler. Öyle olsaydı şimdiye çoktan seri üretime başlamış olurdu. Dediğiniz durum daha çok t155 ler için geçerli o sebepten zaten uzun süredir hizmetteler Altay'ın aksine.

Şu an seri üretim için halen ihale bekleniyor. Geçen sene motorla ilgili problem olmuştu, sanırım çözüm buldular. Yani bizdeki tabirle Fiat amblemini çıkaralım, Tofaş amblemini koyalım oldu sana hacı murat muhabbeti değil. Keşke öyle olsa, 3 tarafımızda savaş varken en çok ihtiyacımız olduğu dönemde hala 50 yıllık m48 m60 larla idare ediyorlar. Bu arada rheinmetal mevzusuna takılmamak lazım. Abramsta da Alman top namlusu kullanılıyor örnek vermek gerekirse, şimdi Abrams Amerikan tankı olmuyor mu?

Bu arada böyle anlatıyoruz, ***** partinin başarısı gibi anlatılmasın onu savunmak için yazmadım sadece ilgili olduğum bir konu düzeltme yapmak istedim, bu süreç zaten planlanan bir süreçti birileri üzerine "biz yaptık" diye yatıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Atatürk öldükten sonra karar verilmiş malesef yazılan iyi okuyup anlamak önemli tabii

İsmet desem nolur demesem nolur

Atatürkü koruma kanunu var ama ismeti koruma kanunu yok ne yazık ki o yüzden üslüpta sorunda yok
    İyi ki de Atatürk'ü koruma kanunu var, olmasa kimler neler söyler haddi hesabı yok. Bu mesajdan bile belli zaten. Hiç bir şeye saygınız yoksa vatana hizmet etmiş devlet büyüklerine saygınız olsun iyi bir politikacı olmayabilir ama iyi bir askerdi.

Bu arada tank ve uçak fabrikaları Menderes döneminde NATO standartlarına uymadığı için kapatıldı. NATO'ya girişimiz de Menderes dönemidir. Sana önerim püsküllü kadiri referans olarak almaman yönünde olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende hep akp hükümet olduktan sonraki süreçlere bakıyordum ama artık devlet arşivleri falan vasıtası ile Atatürk'ün ölümü ama ben zehirlendiğini düşünüyorum.

İsmetin başa gelişi ve kapanan tank fabrikalarımıza daha çok takılmış durumdayım. Araştırdıkça daha da kötü şeyler çıkıyo.

O yüzden bu yılmazı falanda artık okumuyorum. Geçmişte yaşanan olayları okumaya başladıktan sonra değişik şeylerden haberim oldu en basiti şudur kerkükte çıkan petrolün %10 u bizimken bu ismet 1924 yılında 500.000 altın karşılığında hakkımızdan feragat etmiş.

gibi gibi hadin kalın sağlıcakla.
    Bu kadar vakit ayırıp yazmayacaktım ama cehaletini daha fazla yaymaman açısından belgeli yazayım dedim şu 500.000 altın mevzusunuda. Miş li muşlu konuşmak yerine belgeli konuşmak lazım. Başbakanlığa bağlı devletin web sitesinden alıntıdır.

Türkiye’nin Musul konusunda tek kazanımı, 25 yıl süreyle Irak petrol gelirlerinden Türkiye’ye %10 pay verilmesinin kabul edilmiş olmasıdır. Türkiye’nin bu hakkından 500.000 sterlin alarak feragat ettiği söylenmişse de bu doğru değildir. İngiltere ile 5 Haziran 1926’da yapılan Ankara Antlaşması’yla Brüksel Hattı, Türkiye-Irak sınırı olarak kabul edilmiş, Türkmenlerin azınlık haklarından hiç söz edilmemiştir. Nedeni ise, Musul konusunda Türkmen azınlık haklarından söz eden Türkiye’nin kendi ülkesinde yaşayan Kürtlerin azınlık haklarının İngiltere tarafından gündeme getirilme endişesidir. Antlaşmanın onaylanmasından sonra Türkiye, hem İngiltere’yle hem de Fransa’yla ilişkilerini geliştirmeye başlamıştır. Antlaşmadan önce Almanya dışında başta İngiltere ve diğer batılı ülkelerin çoğu büyük elçiliklerini İstanbul’da tutmuşlardır ki, bu Türkiye Cumhuriyeti’ni ve başkenti Ankara’yı tanımama anlamına geliyordu. Antlaşmadan sonra ise bu tutumlarından vazgeçip büyükelçiliklerini Ankara’ya taşımışlardır. 1932’de Irak, İngiliz manda rejiminden kurtulmuştur. Türkiye, İngiltere ile ilişkilerini iyi bir şekilde devam ettirmiştir. Türkiye Irak petrollerinden 1954 yılına kadar pay almış, ancak bu paydan alması gereken 2.000.000 sterlin alacağını, 1958’de Irak yönetimini darbeyle devralan General Kasım’dan sonra alamadığı için, bütçe gelir cetvelinde alacak olarak 1986 yılına kadar göstermiş ve aynı yıl Turgut Özal tarafından Arap ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi politikası doğrultusunda bu alacak bütçeden çıkartılmıştır
    Musul Sorunu Ve Lozan | Ataturk Araştırma Merkezi

Biraz tarih bilsen zaten sadece 2. Dünya savaşında bile İnönü'nün diplomasisi bizi ikiye bölünmekten kurtarmıştır. Polonya gibi ham yaparlardı bizi, savaş sonrasında kaç parça olurduk Allah bilir. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil, ama kulaktan duyma bilgilerle gelip burada nefretini yansıtman olmamış.

Bizim siyasal islamcıların en sevdiği iki şey hamaset ve İnönü'ye küfretmek olduğu için hala "Naziler bize Egedeki adaları teklif etmesine rağmen İnönü bunu reddetmiştir vay hain!!" gibi vizyonsuz görüşlere sahiptirler. O yüzden normal karşılıyorum.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mr.K Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında olaya onun açısından bakarsak ; ne saf yahu bu halk ne kadarda çabuk herşeye kanıyolar oh oh dur kandırıldım diyim heeeaah ooooooo oooohh gene inandılar as bayrakları as...
    mehteri unutma

smtkrglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu kadar vakit ayırıp yazmayacaktım ama cehaletini daha fazla yaymaman açısından belgeli yazayım dedim şu 500.000 altın mevzusunuda. Miş li muşlu konuşmak yerine belgeli konuşmak lazım. Başbakanlığa bağlı devletin web sitesinden alıntıdır.

Musul Sorunu Ve Lozan | Ataturk Araştırma Merkezi

Biraz tarih bilsen zaten sadece 2. Dünya savaşında bile İnönü'nün diplomasisi bizi ikiye bölünmekten kurtarmıştır. Polonya gibi ham yaparlardı bizi, savaş sonrasında kaç parça olurduk Allah bilir. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil, ama kulaktan duyma bilgilerle gelip burada nefretini yansıtman olmamış.

Bizim siyasal islamcıların en sevdiği iki şey hamaset ve İnönü'ye küfretmek olduğu için hala "Naziler bize Egedeki adaları teklif etmesine rağmen İnönü bunu reddetmiştir vay hain!!" gibi vizyonsuz görüşlere sahiptirler. O yüzden normal karşılıyorum.
    Şunu da normal karşılıyormusun,Ezanı Türkçeleştirmek Türk parasının üzerindeki Mustafa Kemal Atatürkün resminin kaldırılıp kendi resminin bastırılması gibi ucuz işlerin peşinde birisinin olduğunu ve Dünyanın en iyi petrollerinden birisinin olduğu Musuldaki petrolden hakkımızın feragat ettiğini %10 feragat edilen rakam ama yıllık kaç galon petrol çıktığını hesap edersek göz ardı edilmeyecek bir rakam olduğunu anlarsın herşey bir yana Ezanı Türkçeleştirmek nedir yaa adama sorarlar kimin adamısın diye ???
    DRJANT

delta0o - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende hep akp hükümet olduktan sonraki süreçlere bakıyordum ama artık devlet arşivleri falan vasıtası ile Atatürk'ün ölümü ama ben zehirlendiğini düşünüyorum.

İsmetin başa gelişi ve kapanan tank fabrikalarımıza daha çok takılmış durumdayım. Araştırdıkça daha da kötü şeyler çıkıyo.

O yüzden bu yılmazı falanda artık okumuyorum. Geçmişte yaşanan olayları okumaya başladıktan sonra değişik şeylerden haberim oldu en basiti şudur kerkükte çıkan petrolün %10 u bizimken bu ismet 1924 yılında 500.000 altın karşılığında hakkımızdan feragat etmiş.

gibi gibi hadin kalın sağlıcakla.
    Bu gelir 25 yıl boyunca yüzde 10 dur Ankara antlaşmasıyla sağlanmıştır.Resmi kaynaklarda feragat edildiği yalanlanmistir.Tutarda 500k altın değil 500k sterlindir.Hatta ırak İngiliz hikayesinden ayrıldıktan sonra 2 mio sterlin alacağı vermemiş olup bu alacak bütçede 1985 yılına kadar gösterilmiştir.
    TeKS@S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı smtkrglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şunu da normal karşılıyormusun,Ezanı Türkçeleştirmek Türk parasının üzerindeki Mustafa Kemal Atatürkün resminin kaldırılıp kendi resminin bastırılması gibi ucuz işlerin peşinde birisinin olduğunu ve Dünyanın en iyi petrollerinden birisinin olduğu Musuldaki petrolden hakkımızın feragat ettiğini %10 feragat edilen rakam ama yıllık kaç galon petrol çıktığını hesap edersek göz ardı edilmeyecek bir rakam olduğunu anlarsın herşey bir yana Ezanı Türkçeleştirmek nedir yaa adama sorarlar kimin adamısın diye ???
    İlk ezan 622 yılında okundu. Ezan'dan önce müslümanları namaza çağırmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktaydı. Sabit bir yöntemde karar vermek üzere Hz. Muhammed'in de katıldığı istişare toplantılarında ortak bir karara varılmamış olup daha sonraları sahabeden bazı kimselerin (Abdullah bin Zeyd) gördükleri rüyalar sonuncunda mevcut ezan kullanılmaya başlanmıştır. Hz. Muhammed 'in emriyle ilk ezan Bilal-i Habeşi tarafından okunmuştur.
    Yani Hz. Muhammed Türklerin arasında olsa türkçe okunacaktı.. Türkçe okunması problem değil bence.. Ama halkı kandırmaya çalışan sözde hocaların işine gelmez dinle ilgili konuların türkçe dile getirilmesi...

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biz mızrakla ava çıkardık sapanla ejderha avladığımı bilirim zor yıllardı..
    zor günlerdi ama bereketi vardı.insanlar mutluydu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bu tarz söylem olan herkese aynı soruyu sorarım ve yanıt beklerim.

3 tane kişi düşünün ve bu 3 kişinin hepsi müslüman. Bir İngiliz, bir Türk ve bir Arap olsun bunlar.

3 kişi de Allah'a dua ediyor. Ve bu üç kişide kendi dillerin de Allah'a dua ediyorlar.

Herşeyi bilen, gören, işiten yaradan İngiliz ve Türk'ün dualarını, Arapça olmadığı için kabul etmeme, anlamama, görmeme durumu olabilir mi? -HAYIR! yada ey kullarım içinizden sadece Arap'ın duasını kabul ediyorum çünkü o Arapça dua etti dediğini düşünebiliyor musun?

Peki, amacı yayılmak olan bi dinin ana dili diye Arapça kalmasını gerektiğini nasıl savunabiliyorsun?

Eğer Türkçe ezan'a ve kuran'a karşıysan sen Arapça biliyor musun?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı G.U.Z. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk ezan 622 yılında okundu. Ezan'dan önce müslümanları namaza çağırmak için çeşitli yöntemler kullanılmaktaydı. Sabit bir yöntemde karar vermek üzere Hz. Muhammed'in de katıldığı istişare toplantılarında ortak bir karara varılmamış olup daha sonraları sahabeden bazı kimselerin (Abdullah bin Zeyd) gördükleri rüyalar sonuncunda mevcut ezan kullanılmaya başlanmıştır. Hz. Muhammed 'in emriyle ilk ezan Bilal-i Habeşi tarafından okunmuştur.
    Yani Hz. Muhammed Türklerin arasında olsa türkçe okunacaktı.. Türkçe okunması problem değil bence.. Ama halkı kandırmaya çalışan sözde hocaların işine gelmez dinle ilgili konuların türkçe dile getirilmesi...
    Google ye Ezan ilk ne zaman okundu diye yazıp kopyala yapıştır yapmışsın buraya kendi bilmediğin bişeyin ispatını yapma dua ve ezan Türkçe İngilizce başka bir dilde okunamaz dua ve ayetleri Arapça okumak farzdır...

Ezanı neden okunmadığı veya neden okunamayacağı konusuna gelirsek din kendi içinde ayrışma göstermesin diye din bir bütündür...Ezan-ı Arabistan Ezan-ı Türkiye demesinler diye Ezan-ı MUHAMMED denir bunun içinde başka bir dilde okunamaz...
    DRJANT

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı B16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tarz söylem olan herkese aynı soruyu sorarım ve yanıt beklerim.

3 tane kişi düşünün ve bu 3 kişinin hepsi müslüman. Bir İngiliz, bir Türk ve bir Arap olsun bunlar.

3 kişi de Allah'a dua ediyor. Ve bu üç kişide kendi dillerin de Allah'a dua ediyorlar.

Herşeyi bilen, gören, işiten yaradan İngiliz ve Türk'ün dualarını, Arapça olmadığı için kabul etmeme, anlamama, görmeme durumu olabilir mi? -HAYIR! yada ey kullarım içinizden sadece Arap'ın duasını kabul ediyorum çünkü o Arapça dua etti dediğini düşünebiliyor musun?

Peki, amacı yayılmak olan bi dinin ana dili diye Arapça kalmasını gerektiğini nasıl savunabiliyorsun?

Eğer Türkçe ezan'a ve kuran'a karşıysan sen Arapça biliyor musun?
    Bazı şeyler değiştirelemez farzla sünneti bilmek lazım farz yapılması gerekli olan olmazsa olmazdır. Okunan duanın kabul olması ve gerektiği gibi olması için Arapça okuyacaksın anladın mı kardeşim bir yerlerinden yok Türkçe okunsa ne olur bilmem şöyle yapılsa böyle olur demiyeceksin sen anlamını merak edersin Türkçe tefsir mealine bakarsın namaz esnasında Türkçe okunsa ne olur demiyeceksin yani

Araçpa bilmiyorum bilmem bişey ifade etmiyor Arapça bilsende Kuranı yorumlayamazsın yıllarını vermiş ilim adamları yorumlar anlar anlatır onların yazdığı kitaplardan ne demek istediğini anla Allahıma çok şükür dua etmesini de Kuran okumasınıda biliyorum...
    DRJANT

mmustu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendimden zaten geçtim artık bu saatten sonra bir şey olmaz ama gerçekten çocuklarımızın geleceğinden endişe ediyorum....

Hep aynı bir grubun diğer gruba kendi düşüncelerini dayatma mücadelesi. Dünyanın en akıllı geçinen cahil ülkesindeyiz Bırakın Kuran-ı kerimi normal okuma yazma seviyemiz okuduğunu anlama seviyemiz ve kitap okuma seviyemiz yerlerde. Hepimiz Elhamdülillah Müslümanız ama Kuran tefisiri okuyan kişi sayımız yerlerde. Bakın Kuran demiyorum Kuran tefsiri diyorum. Arapça okumanın dua etmek ve bunun karşılığında kazanmak dışında hiç birimize faydası yok. Tefsir okuyup hayatımızı ahlakımızı davranışlarımızı Kuran doğrultusunda geliştirebilmek için çaba göstermek yok. Bakın şeriattan bahsetmiyorum. İyi namuslu dürüst güvenilir insan olabilmek için bu tefsirleri okumalıyız.

Bunun haricinde hariçten gazel okumak kolay o onu demiş bu bunu demiş şu farzmış bu sünnetmiş bilmeden araştırmadan konuşmak kolay.

Konu yine nerden nereye geldi arifin mençıstıra attığı gole bakıyodum ben

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bazı şeyler değiştirelemez farzla sünneti bilmek lazım farz yapılması gerekli olan olmazsa olmazdır. Okunan duanın kabul olması ve gerektiği gibi olması için Arapça okuyacaksın anladın mı kardeşim bir yerlerinden yok Türkçe okunsa ne olur bilmem şöyle yapılsa böyle olur demiyeceksin sen anlamını merak edersin Türkçe tefsir mealine bakarsın namaz esnasında Türkçe okunsa ne olur demiyeceksin yani

Araçpa bilmiyorum bilmem bişey ifade etmiyor Arapça bilsende Kuranı yorumlayamazsın yıllarını vermiş ilim adamları yorumlar anlar anlatır onların yazdığı kitaplardan ne demek istediğini anla Allahıma çok şükür dua etmesini de Kuran okumasınıda biliyorum...
    Arapça bilmeden okuduğun kuranın kime faydası var?
    Anlamadığını bilmediğin şeyi okumakta ki mantık nedir?
    Eğer anlamını bilseydin okuduğun kitabın bana kitaptan ayetler gösterebilirdin. Sen anlamadığın şeyi okuyup burda bana 'anladın mı kardeşim' diyerek çok bilmişlik taslıyorsun. Mantık yürütemeyip ben okuyorum kuranı diyorsun.
    'ama ben sadece okuyorum anlamıyorum ki' ile kendini savunmak acizliktir. Belki orda sana o çok bilmiş ilim adamlarının anlatamadığı şeyleri anlıcaksın. Ama senin kafa ilim adamı okur anlar anlatır bana diyorsun. Eee o zaman kardeşim bu kitap neden bütün insanlığa indirildi? Madem okuyup anlamak için yıllar vermek gerek neden tüm insanlığa indirildi?

Ne desem sana gg

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler