User Tag List

Sayfa 1/8 123 ... SonSon
135 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: kiyaslamalar (ulkeden ulkeye)

mechanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

kiyaslamalar (ulkeden ulkeye)

herkese merhaba,
    vergi yuku yuzunden bir cok seyde pahalida kaliyor bizim ulkede urunler.
    modifiye urunlerinden tut da sosyal hayatinda yaptigin alisverise, evden arabaya vs vs bu liste uzuyor..

sununla baslayayim,
    burasi rusyanin dandik bir sehri, efes birasi 3.07 TL den 2.36 TL ye indirim olmus. %25 diyelim. biz de buna 8 TL mi veriyoruz 7.5 TL mi. burasi da vergi aliyor, bizden de aliniyor. bu iste bir yanlislik yok mu?

resimin boyutunu goremiyorum telefondan upload yaptim bilgisayarda sinirlama var, sikinti varsa moderator yardimci olursa sevinirim.
    --
    her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi zaman...

excellency23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hep yurtdisinda ucuzlari yazmak olmaz avusturyadan bildiriyorum sebze meyve ates pahasi.

domatesin kilosu 2,20 euro. tr de pazarda 1-2 tl dir, kirsalda 50 kurustur muhtemelen. incir türkiyeden geliyor indirim oldugu zaman tanesi 30 cent. kiraz 4 euronun altini görmedim bu yaz. karpuz kilosu 1.5 euroydu. roka, maydanoz, dereotu, semizotu falan bunlarda 10 kat fark vardir buyuk ihtimalle. sadece domates salataliga verdigim para yuzunden bahceli ev bakmaya basladim. yazin kendim yetistirecegim

arabanin sigortasi cok pahali aylik 105 euro oduyorum kasko falan yok. arabayi 6bin euroya aldim.

restoranlar pahali, iki kisi ortalama bi yere gitseniz 60-70 euroya anca cikiyorsunuz. kebapciya gitsen yine 40 tan asagiya cikamazsin. disardan yemek soylemek cok pahali tr de yemek sepetinden 10-15 liraya gayet güzel bisey bulabiliyorken burda 10 euro.

onn_dear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı excellency23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hep yurtdisinda ucuzlari yazmak olmaz avusturyadan bildiriyorum sebze meyve ates pahasi.

domatesin kilosu 2,20 euro. tr de pazarda 1-2 tl dir, kirsalda 50 kurustur muhtemelen. incir türkiyeden geliyor indirim oldugu zaman tanesi 30 cent. kiraz 4 euronun altini görmedim bu yaz. karpuz kilosu 1.5 euroydu. roka, maydanoz, dereotu, semizotu falan bunlarda 10 kat fark vardir buyuk ihtimalle. sadece domates salataliga verdigim para yuzunden bahceli ev bakmaya basladim. yazin kendim yetistirecegim

arabanin sigortasi cok pahali aylik 105 euro oduyorum kasko falan yok. arabayi 6bin euroya aldim.

restoranlar pahali, iki kisi ortalama bi yere gitseniz 60-70 euroya anca cikiyorsunuz. kebapciya gitsen yine 40 tan asagiya cikamazsin. disardan yemek soylemek cok pahali tr de yemek sepetinden 10-15 liraya gayet güzel bisey bulabiliyorken burda 10 euro.
    Keşke geliriniz ile buradaki asgari ücreti de yazsaydınız
    History;
    1.6 GLI corolla / 1.6 IES civic / 1.4 IS civic/ 1.6 TDCI focus2 / 1.6 TDCI focus3 / 1.2 TSI Golf7 / 1.4 TSI Leon FR / Arona 1.0 EcoTSI DSG FR / 1.6TDI DSG B8 Passat

Shadow_Dancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Meslek icabı çok ülke gezdim, şahsi olarakta sürekli geziyorum. Bizim memleketin halkı kadar güzel sevilen başka bi halk yok
    Tango-1 never dies.

Emrecan-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2 tlye domatesmi var burda?
    Alıntı fthdrn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkesin parmağı tetikte

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Euro ile kazanılan bir yere göre yazdiklariniz gayet ucuz. Domates 2 euro demissiniz bizde de 2 lira olsa tamam ama ben 4-5 liradan aşağı alamıyorum hatta bir ara 7-8 tl leri gordu. Kiraz 4 euro demissiniz ben yazın 15-20 liraya alıyordum 4 tl olsaydı tamamdı. Yani siz euro ile kazanıp tl ye çevirip çok pahalı diyemezsiniz. Haa bide 6000 euroya araba almissiniz acaba turkiyede 6000 tl ye araba alinabiliyormu

excellency23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onn_dear Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keşke geliriniz ile buradaki asgari ücreti de yazsaydınız

ülkeden ülkeye kiyaslamalar diye baslik acilmis ben de burda tr den pahali olanlari yazdim. herkes gelirini mi yazacak simdi basliga? nelerin tr den cok daha ucuz oldugunu cogu kisi biliyor zaten maksat hep olumlu taraflari degil biraz da olumsuzlari göstermek.

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Neresinden tutarsanız tutun gelir yada alım gücü olarak çok kötü durumdayız .

Birde şu domates biber fiyatına isyan edildiği kadar yakıt araba mtv asgari ücrete isyan edelim ! Özellikle haber kanalları hemen domates fiyatı başka masraf yok zaten dimi ? Kimsenin vergi konuştuğu yok hani %25 zam noldu girdi . ( tabi medyadan bahsediyorum bu forumdaki insanlar eğitimli bilgili insanlar genelde )

Ulan şu ülkenin tek üretebildiği yaş sebze meyve onuda bu şekilde bitirecekler sonra domates ithal edilsin de görelim 10 liraya alırız artık ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

şimdi orda para biriminde kazanan parayla , aylık 105 euro sigorta , 2 euro domates , 60 euro 2 kişi hesap yüksek mi ? tl ye çevirip hesap yaparsak yüksek çıkarda tl kazanmıyolar euro kazanıyolar. burda sigorta ayda 105 tl kilo domates 2 tl olsa hadi araba ne bilmiyorum aldığınız ama o 6 bin euro olsada olur tl yi geçtim hadi burda 6 bin euro ya kaç tane araba bulabiliriz acaba

FeVıDun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3.5 senedir yurt disindayim ( almanya ) 13 yasindan beri tr de ( ankara ) da calisiyordum hem calisip hem okudum elektirik mezunu oldum. Ve kombi servisinde yetkili servisde cirak olarak baslayim usta basi oldum 10 senedir calistim sabah 8 aksam 9 10 ( kis ayi icin ) yazin ise sabah 8 aksam 7 ne kazandin 10 senede hic bisey 1300 tl maas. 250 300 u yola gidiyor elde 1000 tl heveslenip honda aldim kredi ile krediyide baba cekti bana vermediler... Isin ozeti 10 senedir calis elde hic bisey yok. Ulkemiz cok guzel buna kesinlikle sozum yok. Yalniz yasam calisma ve gecim isin icerisine girince hic guzel degil. Egriye egri dogruya dogru. Benim köyümün insani genelde hep gurbetci olmustur ( serefli kochisar ) her sene tr cennet vs vs almanya olur veya almanya diye sinirlandirma yapmiyayim gurbet eller olur derlerdi ama nasip oldu buraya geldim hepsi fasa fiso. Soylemesi ayiptir bir aylik mutfak alisverisim herseyden 2 tane en az 100 ile 130 140 euro arasi tutuyor. Et ya ben tr de et yiyemiyordum 40 tl idi burda 7 8 euro verip en kral eti yiyorsun. Mesela hayalim gtr benim tr de imkansiz ama burda almak uzereyim gorusmelerim devam ediyor. Esim 1 sene izinli cocuk izini. Ama ay sonunu gelirmi gelmezmi derdim yok. Allahima cok sukur iyiyim. Allahim herkezin kalbindekini nasip etsin. Isin ozeti vergi cok ulkemizde. Sonumuz ne olur bu gidiste bakalim.
    Harabat ehlini hor görme zakir, defineye malik viraneler var.

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

Tamam zaten sen direk itirafcom yapmissin. Birim fiyat uzerinden gidersen belirttiklerin gayet uygun : ) burda 6 liraya şahin alamiyon. : ) yillik 1260 desen aylik 105tl yapiyo : ) en buyuk fark sen belki orda 6k euro ya bmw 330d biniyosun. Domates patates vs de gayet uygun fiyatllar soylemissin. Evet canakkalede tarladan cikis .50 t hemfikirim fakat ise boyle bakarsak araclarinda maliyetinden otv kdv gumruk vergisini dusup ohaa dememiz lazim. Yani kisacasi birim fiyat ustunden gittiginde gayet uyguna yasiyosun. X 4.3 yaparsan ztn pahali gelir,ydisinda yasayip yurtdisinda kazanip ydisinda harcarken x yapmana gerek yok. Sen turist olarak gitsen burda kazanip orda harcadan evet pahali olabilir di.
    - K -

________
    Dr.Ecu

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ekleme yapayim. Usa de belki iphone 10 veya 8 900$ -1200 dolar herneyse artik. Tr de 6 7 milyar diyelim. Amerikada birim fiyata gore 900 1000TL ama halen : ) ortalama 2 3 ayda alabiliyorlar aldiklari maasa gore,sen ben belki tr de 34739101 ay da alabiliyoruz.
    - K -

________
    Dr.Ecu

alihan11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mr.K Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ekleme yapayim. Usa de belki iphone 10 veya 8 900$ -1200 dolar herneyse artik. Tr de 6 7 milyar diyelim. Amerikada birim fiyata gore 900 1000TL ama halen : ) ortalama 2 3 ayda alabiliyorlar aldiklari maasa gore,sen ben belki tr de 34739101 ay da alabiliyoruz.
    katılıyorum döviz farkini göz önüne almamak lazım bu tarz karsilastirmalarda. bizde ortalama okuyan 2500 tl alsa. 2-3 aylık maaşı yatırması lazım telefona ama yine us ornek verilirse ortalama okuyan 2000 dolar alsa 15 günlük calismayla telefon alabiliyor. bu diger urunlerdede ayni sekilde. ülkemizde alim gucu çok düşük sebebi burda yatıyor.

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

ülkeden ülkeye kiyaslamalar diye baslik acilmis ben de burda tr den pahali olanlari yazdim. herkes gelirini mi yazacak simdi basliga? nelerin tr den cok daha ucuz oldugunu cogu kisi biliyor zaten maksat hep olumlu taraflari degil biraz da olumsuzlari göstermek.
    O hesap öyle olmaz..
    Herkes de kendi gelirini yazmayacak elbette..

X ülkedeki 1 asgari ücretle x ülkede kaç kilo domates alıyorsun, Türkiye'de asgari ücrete kaç kilo alıyorsun
    Kıyaslama yapılacaksa böyle yapılır.

Ya da;

Türkiye'de üretilen bir ürün ( örnek olarak ilk mesajdaki efes bira ya da yeni rakı vs ) Türkiye'de ne kadar, diğer ülkede ne kadar o konur ortaya..

Domates 2 euroymuş yani 9 TL, bizim pazarda 2 TL diye ortaya çıkarsan kıyaslama yapmaz, sadece komik olursun..

Onun haricinde,

Kiraz : 15-20 TL
    Domates : 4-5 TL
    Yemek sepetinde küçükyalıda adı duyulmamış bir kebapçıda adana porsiyon : 20 -25 TL
    Dün akşam cadde kırıntıda 1 tabak makarna, 1 tabak tavuk şnitzel, 2 kola : 80 TL
    Yemek sepetinde mc donalds'tan big mac menü : 20 TL
    incir : 13 TL

Domates için düzeltme:
    https://www.sanalmarket.com.tr/kweb/...tnUstArama.y=0

Beef : 7,95
    Salkım : 7,45
    kokteyl: 7,95
    cherry 8,95
    Konu Evrenoz tarafından (22-10-2017 Saat 12:02 ) değiştirilmiştir.

mechanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada ilginctir bildigin cikolata biradan pahali. gofretle ayni para. gelir az olabilir ama bizde de gofretle ayni para degil.. vergi ne zaman azalacak? baska ulkelerde nasil acaba?
    --
    her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi zaman...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu memleketimiz cennet olayına da ayrı hastayım ayrıca, doğal güzelliğine laf yok mevsimlerin netligine laf yok, ama hangi şehrimiz yaşabılabilir durumda ? Avrupada herhangi bi şehirde geziyorum, o güzelim binalar, temizlik, insana saygı had safhada.. Ulan bizde altyapısı düzgün tek bi yer yok. Adamlar en ufak yeşillige bile dokunmamışlar, her yerde park bahçe, al eline bi bardak kahve aksama kadar otur kafan boşalsın..Şehir planlamaları mükemmel

Ben istanbulda haftasonu çıkıp 200-300 lira harcasam bile kafamı rahatlatamıyorum, diger şehirlere gitsen 5 kuruş para yok.

Allahıma şükür, Türküm, Müslümanım vatanıma milletimede aşıgım ama şu cennet vatan muhabbetinide bi tarafa bırakın

Elin adamının yaşam kalitesi bizden 10 kat daha iyi.
    Tango-1 never dies.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bilader polonyada yuksek lisans yapiyor, bir yandan yari zamanli calisiyor. Zloti cinsinden yerel asgari ucretin 1.5 kati kadar geliri var.
    Burada evi-arabasi olmasina ve trde asgari ucretin 4 kattindan fazla kazanmasina ragmen orada trde ki hayat standartlarinin cok uzerinde yasiyor.
    Mutlu,
    Huzurlu,
    Trafik derdi yok,
    Cakallar,Comarlar yok.
    Hobileri icin zamani, mekani var.
    İnsanlar sorgusuz sana guveniyor. Arabayi da lease ile aldi, ona hic koymuyor.

Yani domates,marul,et,ekmek,bira fiyatlariyla ayri ayri kiyasa gerek yok asgari ucretle insanca yasam surebiliyorsun. Deger goruyorsun, deger gosteriyorsun. Ben gittim gurbette yapamadim buralar aci vatan diyen ÇOMAR OGLU ÇOMARDİR. adamlarin kulturune, sistemine ayak uyduramayacak kadar bencil ve saygisiz birisiysen ortadoguda yasamaya mahkumsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    37 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Demografik yapımız bildigin tarumar edilmiş durumda, suriyeli, afgan, pakistanlı vs vs.. Milyonlarca adam topluma bodoslama entegre edilmeye çalışılıyor, kimsenin birbirine sevgisi saygısı yok.. 90larda çocukken mahalle diye bi kavram vardı, şimdi ne durumdayız?
    Tango-1 never dies.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Cuma günü eve giderken pazara uğradım. Ahı gitmiş vahı kalmış pembe domates 7 TL, beef 5 TL'di. Sanki avrupa pazarı gibi adamlar fiş, fatura veriyor. Hem sana seçtirtmiyor hem elletmiyor, kendisi çaktırmadan illa kese kağıdı içine 1-2 tane çürük atıyor hemde ne fiş ne fatura hiçbirşey vermiyor.

Hangi 1-2 TL'ye domates varmış? 1-2 TL'ye beef veya pembe domates versinler kasa kasa alırım.

Hala şu kafayı çözemedim, yurt dışında size maaşınızı TL'mi ödüyorlar, Euro'mu ödüyorlar. Euro ile ödüyorlar ise ve euro harcıyorsanız ne diye 4,3 ile çarpıp aga burası pahalı TR ucuz diyorsunuz çözemedim.
    Ayrıca, yemek sepetini bilmem ama ağırlıklı olarak inşaatta çalışanlara çay tabağından hallice büyüklükte ve bakalit tabakta (yarısı sararmış olması makbul) yemek veren yerde yemek yemezseniz öyle 10-15 TL'ye karın doymaz. Hayır doyar belkide bir miktar gaz ve mide ağrısı da yan etkisi olur. Olmayan kaloriyi hiç hesaba katmıyorum bile. (Yağ artık ne yağı, salça ne salçası birde bu unsurlar var.)
    3 kişi dışarıda et yemenin bedeli minimum 100 TL (aramızdaki bir kişi daha çocuk), ayak üstü ekmek arası veya pide arası yemek istersende minimum 50 TL'yi gömersin.

Orası pahallı burası ucuzmuş, zorla mı tutuyorlar orada, gel o zaman burada yaşa, bir ev kur, evlen, çoluk çocuğa karış, otomobilin bokunu püsürünü öde, emlak vergisi öde, çöp vergisi öde.

Ayda 105 euro sigortaya mı ödüyorsun, ben ayda minimum 200 TL ödüyorum ama ben euro kazanmıyorum, ne yapayım şimdi kaça böleyim, kaç ile çarpayım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler