User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Enerji Sistemleri Mühendisliği Hakkında Bilgi?

cannn22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Enerji Sistemleri Mühendisliği Hakkında Bilgi?

Herkese merhaba.

Normalde 2 yıllık Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi mezunuyum. Okuldan mezun olduktan sonra iş arama, sağa sola takılma derken hiç bir şey yapamadım. Okulu bölüm 1.'si olarak bitirmiştim oysa, bir dünya referanslarım olmasına rağmen bölümümle ilgili hiç bir iş bulamadım. Kaldı ki o dönemde staj yapacak yer bile bulamadım. Sonra sağda solda part, full bir şekilde çalıştım 1-2 sene. Baktım olacak gibi değil, verdikleri para 1.400 lira ama insan gibi çalıştırmıyor, hayvan muamelesi yapıyorlar. Hal böyle olunca dedim ki "Ben okuyacağım." böyle insanlara kendimi ezdirmeyeceğim.

Bu sene İstanbul Bilgi Üniversitesi / Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandım. Aslında devlet üniversitesine de gidebilirdim ama Yıldız Teknik Üniversitesi gibi bir okuldan 28 kişi mevcudu olan sınıfta sadece 3 kişi sınıfı geçmiş ve ben bunların arasında bölüm 1.'si olmama rağmen, hocalarım bana ön ayak olmalarına rağmen hiç bir staj ya da iş imkanı bulamadım. Oysa ki çevremde varlıklı, imkanları iyi olan bir çok insan var ve genel olarak hepsi iyi yerlerde iyi maaşlar alıyorlar. Ama bu iyi maaşları alan arkadaşlarda Özel Üniversite mezunu olan arkadaşlarımdı. Devlet üniversitesi mezunu olan çoğu arkadaşım 1.400-2.000 arası maaşa afedersiniz eşek gibi çalıştırıyorlar. Özel üniversitelerin gerek y.dışı, gerekse özel sektör ile bağlantıları çok fazla. Bende o yüzden tercihimi özel üniversiteden yana kullandım.

Enerji Sist. Müh = Rüzgar enerjisi (Rüzgar Türbinleri), Güneş enerjisi (Güneş panelleri), Jeotermal Enerji (Sıcak su kaynakları), Bio yakıtlar (Fosil kaynaklar) gibi farklı ve çevreye zararı olmayan yenilenebilir enerji kaynakları benim mesleğim olacak.

Peki içimizde bu bölümü okumuş, okuyan, çalışan, tecrübesi olan kimseler var mıdır? Sizce nerelere yönelmeli, hangi alanlarda kendimi geliştirmeliyim? Bu mesleğin geleceği nedir? Y.dışına çıkmak istersem kendimi geliştirmek için (Özellikle Almanya) nasıl çıkabilirim? Kimlerle bağlantı kurmam, nerelere mail atmam gerekir?

Bilgisi, tecrübesi olan herkesin düşüncelerini, yorumunu almak isterim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir makine mühendisi olarak şu kadarını söyleyeyim her zaman vardı ama tüm sektörler son bir senede torpile döndü.%99.9999 oranla o yüzden çevrenin olmadığı hiç bir bölüm okuma. Kızabilirsin sövebilirsin benim hayalim diyebilirsin olmasın kardeşim çevren yoksa türkiyede kalacaksan okuma sık dişini bir sene daha hazırlan git tıp oku yoksa torpilsiz ekmek yok bu ülkede. En son yağtığım iş görüşmesinde bana denilen söz senin gibi mühendis yetişiyor mu hala bu ülkede bu dediklerini verebilen adam bulamıyoruz sonrasında söylenilen laf şuan aklımızda bir sen varsın şantiye kurulana kadar firma sahibinin torpillisi gelmezse iş sende he birde başka bi yere işe başlarsam kesinlikle haber vermeliymişim maalesef piyasa bu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Birilerinin torpiliyle işe gireceksin maalesef ya da 1400-2000 ni kabul edeceksin ondan sonra kendini gösterip maaşın artacak.
    1 sene inşaatta çalıştım,4 ay proje ofisinde çalıştım daha okuyorken, 4 tane program biliyorum. Askere gitmeden 2 milyar zor verirler, askerliğimi yapıp geleceğim inşallah 2.5 alırız.Baktım olmuyor gözümü karartacağım bir ofis açacağım.

Y.dışı için şunu diyeyim diploma denkliği istiyor mavi diploma falan bir işe yaramıyor. He Şöylede çıkabilirsin bir Türk firmasına girersin onu adı altında gidersin proje süresince çalışırsın, bitince geri dönersin. Türk firması bile olsa aylık euro veya dolar cinsinden maaş alırsın, yediğin, içtiğin,gezdiğin ne varsa firma verir. Maaşının yarısı yatar yarısını da dönünce alırsın.

Bunlara ek olarak bana soracak olursan tek bir yöne yönelme hepsini bil ama bir alanın çok iyi olsun.

Günümüz Türkiye'si bu ondan sonra neden yetenekli mühendis yok diyorlar ya hani bana biri 1.400 lira verecek çaycı ile aynı maaşı alacağım bende 1.400 liralık çalışırım bu kadar basit. Bilgimi emeğimi 1.400 satmam

Eskiden mühendis olmak güzelmiş bee devlette olsa özel sektörde olsa kendi evini yaptırıyorsun, güzel bir araban oluyor şimdi......

mimarsertac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Oncelikle 4 yillik universite bitirme kararin cok yerinde. Ozel universite ilk is bulurken biraz problem olabiliyor bazi sirketler biz sadece ITU mezunu istiyoruz falan diyebiliyorlar ama ilk isi bulduktan sonrasi sende ondan sonra okulun onemi yok. Ben Halic Universitesini bitirdim arkasindan Mimar Sinan`da yuksek yaptim bana sorarsan Halic`in kadrosu cok daha iyiydi. Butun profesorler iyi maas aldiklari icin ozel universitelerdeler.

Bolumun konusunda hic bir sey bilmiyorum desem yeridir. O yuzden is bulman nasil olur bilemem ama Dubai icin konusursam tecrube burada cok onemli okul bitirip direk buraya gelmek cok zor is. Tecruben olacak ki buradaki firmalar ucuza calisan Hint`li muhendis yerine seni alsin. Bir muhendis icin yurt disina cikmanin en kolay yolu bir Turk firmasiyla gidip projenin sonuna dogru yerel bir firmaya gecmek olur diye dusunuyorum. Zaten isinde iyiysen calisirken teklifler alirsin. Ileri duzey ingilizce bilmen cok onemli burada Turk muhendislerin Ingilizcesinin zayifligindan sikayet edildigini cok duydum. Ozellikle Ingilizcen iyiyse Turk firmalarla ortaklik yapan yerel firmalar seninle calismak isteyebiliyor aradaki iletisimi rahat saglayabilmek icin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @eraslanb @Tayfun.O @mimarsertac

Öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim. TR'de sizin de dediğiniz gibi torpil varsa rahatsınız, yoksa sürünür gidersiniz. Özellikle bir şekilde Almanya'ya gitmek isteme sebebim Enerji Sistemleri orada çok gelişmekte olup bana en çok fayda sağlayacak yerlerden birisi olma durumunda.

Özel üniversite seçme sebebim bir şekilde y.dışı imkanı sağlıyor olmaları ve y.dışında olan kampüste bile okuyabilme imkanı.

Elimden geldiğince araştırıp, bilgi edinmeye çalışıyorum. TR'den yana mesleğim ve geleceğimle ilgili bir umudum yok. Ne aile kurulur, ne çocuk büyütülür ne de sinir stres olmadan yaşanır. Çocuğun olsa sokağa salacağın bir park bile yok. Yaşam standartları düşük, alım gücü düşük.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @cannn22 o yurt dışında okuma olayını araştır. Bizim bi hocamiz öğrenci çekmek için yapıyorlar bazı Üniversiteler demişti. Aslında y.dışında yuksek lisans yapabilirsen daha iyi olur senin için bazı ülkeler yüksek lisans yapınca çalışma izni de veriyorlar

mimarsertac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bunu bir oku derim. Az once gordum ama ne yazdiysa altina imzami atarim. Almanya icin de cok farkli olacagini sanmam. katar - #71239153 - ekşi sozluk

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cannn22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba.

Normalde 2 yıllık Yıldız Teknik Üniversitesi Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi mezunuyum. Okuldan mezun olduktan sonra iş arama, sağa sola takılma derken hiç bir şey yapamadım. Okulu bölüm 1.'si olarak bitirmiştim oysa, bir dünya referanslarım olmasına rağmen bölümümle ilgili hiç bir iş bulamadım. Kaldı ki o dönemde staj yapacak yer bile bulamadım. Sonra sağda solda part, full bir şekilde çalıştım 1-2 sene. Baktım olacak gibi değil, verdikleri para 1.400 lira ama insan gibi çalıştırmıyor, hayvan muamelesi yapıyorlar. Hal böyle olunca dedim ki "Ben okuyacağım." böyle insanlara kendimi ezdirmeyeceğim.

Bu sene İstanbul Bilgi Üniversitesi / Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünü kazandım. Aslında devlet üniversitesine de gidebilirdim ama Yıldız Teknik Üniversitesi gibi bir okuldan 28 kişi mevcudu olan sınıfta sadece 3 kişi sınıfı geçmiş ve ben bunların arasında bölüm 1.'si olmama rağmen, hocalarım bana ön ayak olmalarına rağmen hiç bir staj ya da iş imkanı bulamadım. Oysa ki çevremde varlıklı, imkanları iyi olan bir çok insan var ve genel olarak hepsi iyi yerlerde iyi maaşlar alıyorlar. Ama bu iyi maaşları alan arkadaşlarda Özel Üniversite mezunu olan arkadaşlarımdı. Devlet üniversitesi mezunu olan çoğu arkadaşım 1.400-2.000 arası maaşa afedersiniz eşek gibi çalıştırıyorlar. Özel üniversitelerin gerek y.dışı, gerekse özel sektör ile bağlantıları çok fazla. Bende o yüzden tercihimi özel üniversiteden yana kullandım.

Enerji Sist. Müh = Rüzgar enerjisi (Rüzgar Türbinleri), Güneş enerjisi (Güneş panelleri), Jeotermal Enerji (Sıcak su kaynakları), Bio yakıtlar (Fosil kaynaklar) gibi farklı ve çevreye zararı olmayan yenilenebilir enerji kaynakları benim mesleğim olacak.

Peki içimizde bu bölümü okumuş, okuyan, çalışan, tecrübesi olan kimseler var mıdır? Sizce nerelere yönelmeli, hangi alanlarda kendimi geliştirmeliyim? Bu mesleğin geleceği nedir? Y.dışına çıkmak istersem kendimi geliştirmek için (Özellikle Almanya) nasıl çıkabilirim? Kimlerle bağlantı kurmam, nerelere mail atmam gerekir?

Bilgisi, tecrübesi olan herkesin düşüncelerini, yorumunu almak isterim.
    Enerji sektöründe makina mühendisi olarak çalıştığım dönemlerde; termik santral, doğalgaz santrali, doğalgaz kombine çevrim santrali; şu anda kısmi olarak jeotermal tesis projesindeyim. Bu projelerin ve diğer enerji sistemlerine ait tesislerin projeleri yurtdışı bazlı;yani know-how dediğimiz kısım yurtdışı bazlı. Bir tesis yapmak istediğinde proje için yabancıları zengin edip; proje satın alıyorsun. Yapım aşamasında da önemli parçaları da yurtdışından alıyorsun. Örneğin türbin,jeneratör gibi üniteler;vb. .Biz ülke olarak ne yapıyoruz dersen bu projelerde önemsiz bazı parçaları üretiyoruz. Şantiye de bu sistemlerin ve santrallerin montajını yapıyoruz. Montajın da kontrolüne yurtdışından supervisorler geliyor,tamam olmuş diyip sistemi devreye alıyorsun sonra bakıp gidiyorlar. İş olanakları olarak; enerji santrali yapım işleri yapan firmalarda özellikle şantiye (saha) çalışmasında bulunabilirsin, bir mühendis olarak iş sahada öğreniliyor. Örneğin akkuyu nükleer enerji santrali yapım işinde bulunan firmaları araştır,bu şantiye için iş başvuruları yapabilirsin. Yine şuan için Adana'da yanlış hatırlamıyorsam termik santral işi başlayacak.Buraları takip edip başvuru yapabilirsin. Diğer taraftan yurtdışı olarak Gama,Enka,Alarko gibi sektör devlerinin enerji santral montaj işleri oluyor, ücretlerde daha yüksek oluyor haliyle oralara da başvurabilirsin. Ben işletmeciyim dersen Zorlu enerji,Sanko enerji gibi firmaların işlettiği enerji santrallerine başvurabilirsin, sistemin işleyişini sağlarsın, özellikle bakım onarım alanında çoğu kısımı öğrenirsin. Ama şunu unutma ki bu işlere ilk başlayacak bir mühendis olarak düşünürsen; özellikle ekonomik krizin dibine vurmuş bir ülkede yurtdışı hariç 4-5 gibi rakamlar çok iyimser , özellikle güzel bir iş bulmak.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enerji mühendislerinin tam olarak ne iş yaptıklarını yada nasıl istihdam edildiklerini bilmiyorum ama geleceğin enerjide olduğunu biliyorum. Hem dünyanın ayakta kalabilmesi hemde ticari potansiyel olarak enerji ilerde ilk sırada yer alacaktır. Her geçen gün yeryüzünde enerjiye olan ihtiyaç artmakta ve enerji kaynaklarıda hızla tükenmekte. Her alanda teknolojiler son hızla çoğalıyor ve her bir teknoloji enerjiye olan ihtiyacı dahada artırıyor. Bunu dünyanın ayakta kalabilmesi için enerjinin önemi babında söyledim. Diğer yandan Ali Ağaoğlunun inşaat dışında sadece enerji kolunda yatırımlar yaptığını duydum. Dünyanın ağaları olarak kabul edilen Rockfeller ve Rothschildların petrolden enerjiye geçtiğini okumuşsunuzdur. (Bkz. EXXON MOBILE) Bunlarıda enerjinin gelecekteki ticari potansiyeli olarak söyledim. Gelecek vaad eden güzel bir tercih yapmışsınız bence. Bahtınız açık olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KemalHDH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Enerji mühendislerinin tam olarak ne iş yaptıklarını yada nasıl istihdam edildiklerini bilmiyorum ama geleceğin enerjide olduğunu biliyorum. Hem dünyanın ayakta kalabilmesi hemde ticari potansiyel olarak enerji ilerde ilk sırada yer alacaktır. Her geçen gün yeryüzünde enerjiye olan ihtiyaç artmakta ve enerji kaynaklarıda hızla tükenmekte. Her alanda teknolojiler son hızla çoğalıyor ve her bir teknoloji enerjiye olan ihtiyacı dahada artırıyor. Bunu dünyanın ayakta kalabilmesi için enerjinin önemi babında söyledim. Diğer yandan Ali Ağaoğlunun inşaat dışında sadece enerji kolunda yatırımlar yaptığını duydum. Dünyanın ağaları olarak kabul edilen Rockfeller ve Rothschildların petrolden enerjiye geçtiğini okumuşsunuzdur. (Bkz. EXXON MOBILE) Bunlarıda enerjinin gelecekteki ticari potansiyeli olarak söyledim. Gelecek vaad eden güzel bir tercih yapmışsınız bence. Bahtınız açık olsun.
    Teşekkür ederim güzel dilekleriniz için. Hayırlısı Allah'tan. Kaderimiz de ne varsa onu yaşayacağız artık

mertxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bak güzel kardeşim ,

Sana yaşıma ve yurtdışı tecrübeme dayanarak naçizane bir iki basit tüyo vereceğim.

Ne olursa olsun ilk önce ingilizce öğren ama öyle saçma sapan kurslara giderek vaktini ve paranı harcama. Sana tavsiyem 6 ayını bu iş için ayır, madem bu kadar başarılı bir öğrencisin bu sana yük olmayacaktır.Tabiki maddiyat ile alakalı bir konu ama kendine ilerisi için yatırım yapacaksan bu işi bitir. Bu senin önündeki iş hayatında sana her zaman ayakbağı olacak çok önemli bir konudur. Tecrübe ile sabittir.

Yurtdışında dil eğitimi alman demek yurtdışında mesleğin ile ilgili iş imkanlarını da kovalayabilmen ve firmaları daha yakından takip edebilmen demektir. Ben senin yerinde olsam Türkiye 'de çalışmayı düşünmem. Arkadaşlar yukarıda sana yol göstermişler. Hedefin bu olsun. Mesleğinde en iyi şekilde kendini geliştirmiş olursun. Yüksek teknoloji üreten bir ülkede mesleğini perçinlemek gibisi yoktur bence. Çalışma şartların, sosyal imkanların ve en önemlisi insan gibi bir yaşantın olur. Bu sözlerime kulak ver kendini geliştir ilerle yoksa emeğin ve hayallerin çöp olur yapma bunu.

Çok karamsar bir tablo çizmiş gibi görünebilirim fakat maalesef ki durum böyle ve kısa vade de düzelmeyecek. İnşallah iyi günler ilerde diyoruz.

Kaderinin yönünü ufak ve yerinde aksiyonlarla sen belirleyeceksin dostum
    MagicPerformance

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler