User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
63 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Gurbetçi Olmak...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Gurbetçi Olmak...

Değerli forum üyeleri,abilerim,arkadaşlarım. Erciyes Üniversitesi İnşaat mühendisliğini bu yıl 3.02 ortalama ile bitirdim. Şu an inşaat mühendisi ünvanım var. Üniversite esnasında Erasmus programıyla Avrupa deneyimim oldu. İngilizcem iyi diyebilirim sanırım bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadım dil olarak. Fakat 6 aydır süregelen işsizliğim, başvurduğum yerlerden hiçbir dönüş alamamam (kariyer sitesinde 150 başvurum var 6 tanesi cv görüntüledi), gerçekten tüm umutlarımı yitirdim hayata dair. Tüm hayallerim çok uzak geliyor artık. Bu depresif dönemde anlık bir kararla tecilimi bozdum ve şubatta askere gitmeye karar verdim. Fakat şimdiden düşünceler aldı beni Temmuzda askerden döndüğümde şimdikinden farklı bir şey olmayacak yine işsiz olacağım. Torpilim, referansım, dayım yok. Bunun acısını çok çekiyorum, ***** ülkemizde torpilsiz asgari ücretli işe giremiyorsun ki zaten inşaat mühendislerine teklif edilen maaş da asgari ücretten çok farklı değil. Sadede gelecek olursam başlıkta da görüldüğü üzere artık bu ülkede yaşayamayacağım fikrine vardım. Öncelikle yurtdışında bir çok Türk inşaat firması var önceliğim onlarda çalışmak ve bir süreden sonra ülkeme dönmek. Ama bu söylediğim de çıkmazsa son çare gurbetçi olmayı düşünüyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Gerek Türk firmayla yurtdışında çalışmak(arap ülkeleri,türki cumhuriyetler) gerekse gurbetçi olmak. Saygılarımla.

B.Koçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Askerlıkten sonra dusuncelerın degısecek cunku askerlıgı on planda tutuyor her şirket

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Askerlıkten sonra dusuncelerın degısecek cunku askerlıgı on planda tutuyor her şirket
    Askerden döndüğümde iş bulsam bile çok yüksek yaşam standartlarım olabileceğini düşünmüyorum maalesef zira gerçekten ülkede bir mühendis bolluğu var ben 1800 lira maaşı kabul etmesem de o maaşı kabul edip çalışacak yığınla insan var. Gerçekten umutsuzum bu konuda

B.Koçer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eregli42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Askerden döndüğümde iş bulsam bile çok yüksek yaşam standartlarım olabileceğini düşünmüyorum maalesef zira gerçekten ülkede bir mühendis bolluğu var ben 1800 lira maaşı kabul etmesem de o maaşı kabul edip çalışacak yığınla insan var. Gerçekten umutsuzum bu konuda
    Seni bu ulkede baglayan cok bır unsur yok ıse gıt derım

aynı yaştayız biz kitlendık buraya sız gıdın tadını cıkarın gezın yıyın

yurt dışı güzel tecrübedir ve sanırım omrumun sonuna kadar ıcımde ukte kalıcak

sımdı yurt dısında olanlar dıyecekkı kardesım turkıyeden burası bal kaymak mı gozukuyor dıye

abı gelın o zaman memlekete sız nıye gıttınız gozunuzu yıyeyım mevzu benzın mazot degıl genclıgımız kotu çağa denk geldı sızın 1990 larda bıraktıgınız tr yok artık

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ulken dogdugun yer degil doydugun yer diyecegim ama yine tasa tutulacagim. Bende seninle ayni noktadaydim. 11 sene once USA ya tasindim su an hem Amerikan hemde Turk vatandasiyim. Kendine gelecek goremiyorsan mutlu olacagin yere git, cok calis hayatini kur ama ulkeni hic bir zaman inkar etme.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Seni bu ulkede baglayan cok bır unsur yok ıse gıt derım

aynı yaştayız biz kitlendık buraya sız gıdın tadını cıkarın gezın yıyın

yurt dışı güzel tecrübedir ve sanırım omrumun sonuna kadar ıcımde ukte kalıcak

sımdı yurt dısında olanlar dıyecekkı kardesım turkıyeden burası bal kaymak mı gozukuyor dıye

abı gelın o zaman memlekete sız nıye gıttınız gozunuzu yıyeyım mevzu benzın mazot degıl genclıgımız kotu çağa denk geldı sızın 1990 larda bıraktıgınız tr yok artık
    çok güzel söylüyosun üstad gerçekten memleket özlemiyle yanıp tutuşan varsa gelsin, ama bir çok giden memnun ki yerinden dönen yok seferinden. Benim de tadımlık Avrupa tecrübem oldu 5 ayda 14 ülke 25 şehir gezdim. Bilmiyorum benim için güzel bi tecrübeydi huzurluydum, trafikte biri çıkar beni döver mi topuğuma sıkar mı, kalabalığa girsem terör saldırısı olur mu bomba patlar mı korkularından uzaktım. Gelirini euro olarak kazandığın düşünülürse marketlerde her şey tek haneli fiyatlara satılıyor. Fazla pozitif düşünüyor da olabilirim, negatif yönleri varsa da bilenler yaşayanlar paylaşırsa sevinirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turbo&quattro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ulken dogdugun yer degil doydugun yer diyecegim ama yine tasa tutulacagim. Bende seninle ayni noktadaydim. 11 sene once USA ya tasindim su an hem Amerikan hemde Turk vatandasiyim. Kendine gelecek goremiyorsan mutlu olacagin yere git, cok calis hayatini kur ama ulkeni hic bir zaman inkar etme.
    Dönüp dolaşıp geleceğim yer burası,doğduğum toprakların yeri çok ayrı. Ama bu topraklar bana kaliteli bir yaşam sunmuyor abi. Kendimi geçiyorum çocuklarım da iyi bir yaşam süremeyecek. Yıllardır planım bi 5 yıl kadar yurtdışında çalışıp birikim yapıp türkiyeye dönmekti ama planladığım gibi ilerlemedi hayat benim için.

Kubilay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Meslektaşız. Çok fazla tecrübem olmasa da bir süre meslekte çalıştım ve şartlarım belki iyileşir düşüncesiyle askere gittim geldim. Nisanda döndüm, aylar olmuş hala iş arıyorum istanbulda. Umudunu kırmak istemem ama gerçekler maalesef bizim sektörümüz fazlaca saçma bi sektör, girmek için can attığım şantiye tecreben yetersiz diye beni reddetti ve işe formen aldı. Anlayacağın gidişat garip, eğer fırsat bulursan git, arkana bakma derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Büyük resmi görebiliyoruz abi bu mesleğin bi geleceği yok artık varsa da sana bana gelmeyecek belli yani. Odtü,itü mezunuysan okuduğun bölüm iş buluyo sana geleceğini şekillendiriyo, dayın varsa zaten zorluk çekmeden istediğin işe giriyosun, en olmadı güzel yalakalık yapan arkadaşlar da kendini bi yerlere attı sen ben kaldık işte böyle

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sektorden birisi olarak konusayim,3.02 ortalama sektor icin hic bir sey ifade etmiyor.
    Eger okulun BOUN-METU-OZu vs. gibi internasyonel vizyonu olan bir okul olsaydi o ortalama ile zaten ise girmek yerine US veya EU da MSC-PHD yapardin ki, yapan cok arkadasim var. Hic birisisinin de dayi-amcasi yoktu sadece verimli bir üniversite hayatlari ve universitede ogrendikleri "fotokopiciden not almak" yerine arastirma kulturleri vardi.
    Sektorden birisi olarak, kisa vadede buyuk paralar kazanma hayalin varsa unut.
    Dayi-Amca seni ilk ise sokar, devamini sen getirirsin. Ben lisans seviyesindeyken herkes bana 'ENKA' da torpilsiz staj olmaz demisti, basvurdum, gorustum yurtdisi projesine dahil oldum ama gitmedim.
    Ayni sekilde okurken baska buyuk bir firmadan yurtdisi projeleri icin teklifi aldim.
    Hos okurken bir-fiil calismamin etkisi vardir ama Senior design yaparken bile head hunterlar linkedinden teklif yapiyorlardi.

Dayi-Amcam yok, bize is yok aglakligi gercekten bizim milletin hep bahane yaratma huyundan geliyor. Seni elestirmiyorum ya da kucumsemiyorum lutfen yanlis anlama burada bir sistem elestrisi var. Benim ailemin maddi durumu yeterliydi beni vakif universitesine gonderdiler ki ben bu vizyonu aldim ve bunun sayesinde akranlarimin cok ilerisinde bir sosyo-ekonomik ve kulturel bilgi birikimine sahibim.

Ozetle kardesim, meslekdasim, askerlik sonrasi da aynisi olacak, ilk ise girdiginde de aynisi olacak cunku ortadogulu zihniyetler tarafindan verilen "bachellor degree" isverenin gozunde insaat teknikerinden, saha formeninden farkli degildir. Varsa imkanin avrupada MSC sansini askerden önce dene,arastir.

Ha bana sorarsan, muteahhitlik yaparsan insaat muhendisi alir misin diye TR'de bazi universitelerde okumus gercekten muhendis olan meslekdaslarimla calisirim ama moment-shear diagrami cizmesini bile bilmeyen, pratikte teknikerden farki olmayan ama "muhendisim ben bosuna mi 4 sene okudum" diyen kimseye asgari ucrettin bir tik ustunde para veririm o da imza yetkisine ihtiyacim olursa ki olmaz..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben sakarya mezunuyum. Aynı şantiyede yıldız mezunu da vardı kültürde paralı okuyan da vardı, hepimiz aynı betonun başındaydık. Yani okul kurtarır mı bilmem ama dayın varsa kurtarır.

Bir görüşme bekliyorum. Bizim sektörde zaten sağlık sigortasıymış, yan haklarmış bunları soramazsın. Betona girer eşek gibi çalışırsın, şansın varsa pazar tatildir. Tek beklenti maaş düzgün yatsın, bu firmayı da o yüzden bekliyorum gerçi beklemesem de çağıran yok başka da neyse şirket sahibi tam 3 haftadır gelmedi bu hafta bitince 1 ay olacak. Bazılarının keyfi gıcır ama benim 1 ayım daha maaşsız gitti. Öyle işte ☺

Velhasıl gidebilirsen, çalışma ya da eğitim hiç durma. Bu arada kırşehirliyim, hemşeri de sayılırız. Abi tavsiyesi türkiyede bu meslek tırt, sen de farkındasın zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Kubilay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben sakarya mezunuyum. Aynı şantiyede yıldız mezunu da vardı kültürde paralı okuyan da vardı, hepimiz aynı betonun başındaydık. Yani okul kurtarır mı bilmem ama dayın varsa kurtarır.

Bir görüşme bekliyorum. Bizim sektörde zaten sağlık sigortasıymış, yan haklarmış bunları soramazsın. Betona girer eşek gibi çalışırsın, şansın varsa pazar tatildir. Tek beklenti maaş düzgün yatsın, bu firmayı da o yüzden bekliyorum gerçi beklemesem de çağıran yok başka da neyse şirket sahibi tam 3 haftadır gelmedi bu hafta bitince 1 ay olacak. Bazılarının keyfi gıcır ama benim 1 ayım daha maaşsız gitti. Öyle işte ☺

Velhasıl gidebilirsen, çalışma ya da eğitim hiç durma. Bu arada kırşehirliyim, hemşeri de sayılırız. Abi tavsiyesi türkiyede bu meslek tırt, sen de farkındasın zaten.
    Ayni seylerden bahsediyoruz.Amac tabi ki iyi bir is hayati ise.
    BOUN mezunu 4 senelik tecrubesi olan adami sen hic yurtici basic superstructure santiyelerinde gece betonunda gordun mu? Goremezsin, yoktur yani.Ben goremedim en azindan.
    Yildiz Mezunu gordum, İtu'de gordum, Kulturde gorururum. Ne demisim internasyonal vizyonu varsa okulunun ve sende bu vizyonu benimseyip ortalama uzerinde kendini pazarlayabilme yetegine sahipsen dayi-amcaya ihtiyacin olmaz, olmamali.

Ha su nokta da sana kesinlikle katiliyorum, bahsettigin maas araliginda ki islerde CV"nin bir onemi yok cunku yapilan isi 15 yillik formende, demirci kalfasida yapar. Hatta alayli bir adam cogumuzdan iyi QA-QC yapar o capta ki projelerde. O zaman amcasi-dayisi olan ise girer. Cunku herkes ayni imza yetkisine sahip. Ama arkadasin bahsettigi y.disina cikip para biriktirecektim vb buyuk capli kurumsal taahut firmalarinin veya direk yurtdisi bazli sirketlerde ki Civil Engineer titlesi ile yapilan islerde en azindan sadece amca-dayi yetmiyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @ckrc
    Seni eleştirmiyorum,küçümsemiyorum cümlelerinin arkasında çoğu zaman eleştiri,küçümseme vardır kendimizi kandırmayalım. Fakat karşıdakini yargılamak için tek entry yeterli olmamalı diye düşünüyorum. Ha bir çok mühendisim diye gezenin sizin ifade ettiğiniz gibi çıkmış sorularla,kantinden fotokopi almakla mezun olduğunu bir hocamın tabiriyle ''mühendis kafası olmayan'' insanların da bu ünvanı aldığını biliyoruz. Kısa vadede büyük paralardan sizin kastınız ne bilmiyorum ama ben memur çocuğu olduğum için yurtdışı başlangıç mühendis maaşı 2000 dolar benim için büyük paradır. Akranlarınızın çok ilerisinde sosyo-ekonomik ve kültürel birikime sahip olmanız da içimde pek saygı uyandırmıyor nedense. Naçizane benim de gezdiğim gördüğüm yaşama fırsatı bulduğum yerler oldu. Mesleki anlamda da vize-final-büt ün dışındaydım okurken. Bazıları kafede 101 oynardı ben ülke genelindeki konferansları,seminerleri takip ederdim. Fazla uzattım ama yazdıklarınızın ne konu başlığıyla ne de beklediğim şeyle pek alakası olduğunu düşünmüyorum. Saygılarımla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Kubilay Nerde yanlış yaptım diye kendimi sorguluyorum,üniversite hayatımı mezun olduktan sonraki kısa süreci ama kendimde büyük bir hata göremedim. Daha iyi olabilirdim kesinlikle ingilizcenin yanında başka bir dil daha öğrenebilirdim, daha iyi bir çevre edinebilirdim belki. Bilemiyorum kafam karışık ama pozitif bile düşünsem çok güzel şeyler göremiyorum geleceğimde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ckrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ayni seylerden bahsediyoruz.Amac tabi ki iyi bir is hayati ise.
    BOUN mezunu 4 senelik tecrubesi olan adami sen hic yurtici basic superstructure santiyelerinde gece betonunda gordun mu? Goremezsin, yoktur yani.Ben goremedim en azindan.
    Yildiz Mezunu gordum, İtu'de gordum, Kulturde gorururum. Ne demisim internasyonal vizyonu varsa okulunun ve sende bu vizyonu benimseyip ortalama uzerinde kendini pazarlayabilme yetegine sahipsen dayi-amcaya ihtiyacin olmaz, olmamali.

Ha su nokta da sana kesinlikle katiliyorum, bahsettigin maas araliginda ki islerde CV"nin bir onemi yok cunku yapilan isi 15 yillik formende, demirci kalfasida yapar. Hatta alayli bir adam cogumuzdan iyi QA-QC yapar o capta ki projelerde. O zaman amcasi-dayisi olan ise girer. Cunku herkes ayni imza yetkisine sahip. Ama arkadasin bahsettigi y.disina cikip para biriktirecektim vb buyuk capli kurumsal taahut firmalarinin veya direk yurtdisi bazli sirketlerde ki Civil Engineer titlesi ile yapilan islerde en azindan sadece amca-dayi yetmiyor.
    Evet hemen hemen aynı şeyden bahsediyoruz. Herkes tepeden başlayacak diye bir durum yok, gece betonunu da birileri beklemeli, benim derdim bu değil. Benim hayıflandığım durum meslek gerçekten ülkede değersiz ve krizden dolayı iş olanağı da iyice azaldı. Dayı her şeydir demek tabii ki kolaya kaçmak ama bu sıralar fazlaca ihtiyaç çünkü sektör yavaşladı.

Eriador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Simdi soyle bir durum var . Gurbet'e gidersen bende 10 senedir ABD'de olan biri olarak yaziyorum onunda ayri bir zorlugu var . Kagit isleri diye birsey var ... Yasal oturma ve calisma izni bunu cikartana kadar kan alicaklar ( ABD'de evlilik sart ve ispatlaman lazim eger loto dan yesil kart cikmadiysa ... cunku turist vizesi ile gelirsen calisma iznin yok ve en fazl 6 ay yasal kalabilirsin ) Bunlari hallettin ilk geldigin zamn hic bir arkadasin olmiyack , sosyal yasam sifir , yanlizlik cidden zor...Kendine yeni bir dunya yaratman gerekicek ve tum bunlarla ugrasirken aile ozlemi baslicak .Butun bunlar hrsy yolunda giderse ! es kaza birsy olur islerin umdugun gibi olmaz ve kacak kalirsan hayat cok daha zor olcak.

kisaca demek istedigim gurbet elbet bir beyin ameliyati degil , gidip basaran cok var ama sakin gider gitmez kafam raaht edicez uper diye bekleme ! zorluklar gelicek.
    ...::: Çirkin kadın yoktur , az Votka vardır derler... Geçiniz ! Çirkin kadın vardır, midesiz erkekte çoktur. Votkaya *** atip durmayalim onunda bir suçu yoktur :::...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kardeşim tek bilebileceğim yanlışın bu ülkede inşaat mühendisliği okuman derim. Evet gerçek mühendis bu ülkede az sayıda, ben de onlardan biri değilim burası kesin gel gör ki inşaat sektörü de bu ülkede profesyonel anlamda ilerleyen bi sektör değil zaten. Yani şantiyede çalışan bi mühendis ckrc arkadaşın bahsettiği moment diyagramını bırak zaten beton metreküpü hesaplamaktan fazla bi şey yapmıyor. En çok iş alanı da şantiye ve yapı denetimler maalesef mecburen insanlar buralardan başlıyor. Gerçek mühendislik çalışmak ve düşünmekten geçiyor evet ama başladığın yerin kendini geliştirmene etkisi oldukça fazla. Yani şantiyede 14 gün çalışıp 1 gün tatil yapan bi mühendis kendini nasıl geliştirsin, ben onlara suç bulamıyorum. Maddi imkan varsa kesinlikle yüksek lisans yapılmalı. Bi yerlerde bi şeyler yapılmalı devlet tarafından ama bilmiyorum artık kafam kaldırmıyor düşünmekten, uzun zamandır senin psikolojindeyim ben de.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Eriador
    Abi kesinlikle zorlukları olucak bunu biliyorum. Fakat zorlukların arkasında güzel günler olduğu umuduyla yaşayacağım bu süreçte. Burada kalsam bir işe girsem 1800 lira maaşlı ; ancak günü kurtaracağım bir geleceği olmayacak. Zamanla kredi belasına bulaşacağım bir ev al diyecekler minimum 10 yıl onun kredisi sürecek. Bu süreçte evlen diyecekler toplum baskısı olacak. Ayağımızı yerden kessin diyecek bir araba alacağım ki bu forumda bunu tartışıyorsak o araba kuş serisi,clio,symbol,palio olmamalı e 5 sene de onun kredisini ödesem 40 yaşına gelicem abi bunları düşününce gurbetteki zorluğa göğüs gerebileceğimi düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Kubilay abi durum cidden kötü bilmiyorum hala iyi olduğuna inanan insanlar var mı? Direkt sektöre başlayıp iyi bir konuma geldikten sonra parasıyla yüksek mühendis ünvanı alan da çok. Şimdi hadi yüksek lisansa başlayayım desem bu meyanda bana iş veren de çıkmayacak zira piyasada mühendis doluyken adam neden haftanın şu günleri dersim var gelemem diyen adama iş versin?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler