User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
63 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Gurbetçi Olmak...

Eriador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bnde seninle benzer dusuncelerdeydim ve bu yola ciktim ve iyiki cikmisim.

Kendi bolumunle ilgili is ve sponsor ararsan teofl yada benzeri sertifika isterler eger yoksa diploman ise yaramaz.Benim gibi gelirsen sifirdan ayak isleri ilebalarsi gerisi sana kalmis ne zaman yukselir kendini topararsin.
    benim buralara gelirsen yardimci olurum elimden geldigince.
    ...::: Çirkin kadın yoktur , az Votka vardır derler... Geçiniz ! Çirkin kadın vardır, midesiz erkekte çoktur. Votkaya *** atip durmayalim onunda bir suçu yoktur :::...

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Söylediklerimi kim yanlış anlarsa anlasın önemli değil git kardeşim buralardan. Adalet sisteminin sağlam olduğu, insanlara saygının olduğu, tertemiz sokakların caddelerin olduğu, vergi oranlarının insanın anasını ağlatacak kadar yüksek olmadığı, belediyelerinde rantların dönmediği, bu kadar üçkağıdın dolandırıcılığın gaspın hırsızlığın gayrimeşrucu yavşakların olmadığı, bilime tekniğe önem verilen ve aynı zamanda özgürcede yaşanabilen bir diyara git. İskandinavya olur Kanada olur vs her neresi olursa işte.

Kubilay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çalışırken yüksek lisans için izin vermeleri imkansıza yakın. O yüzden maddi imkan varsa yap dedim zaten. Özel üniversitede tamamlayanlar var ama devlette devamsızlık sorunundan dolayı tamamlayan çıkmadı benim çevremden. Uzmanlaşmak istediğin kolu seç, statiker mi olmak istersin denetmen mi şantiyeci mi daha sonra o alanda uzmanlaşmaya çalış derim ben ama işte şartlar el vermeli. Benim inşaat mühendisi olup da mutlu olan çevremde sadece şantiyelerde çalıştıktan sonra taşeron olan arkadaşım var onu örnek verebilirim. Taşeronluk da yine paraya çıkıyor gerisi dertli maalesef.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Eriador çok teşekkür ederim abi açıkçası gurbet planımda hiç kendi mesleğimi yapmayı düşünmedim söylediğin gibi ayak işleriyle başlamayı göze aldım. Askerden döndüğümde hayatımı değiştirecek kararı vereceğim ya burda bi yerlere gelmeye çalışacağım ya da emeğin karşılığının alındığı bir başka diyarda ekmek kazanmaya bakıcam.
    @KemalHDH abi yanlış anlaşılma korkusu yüzünden söyleyemediğim o kadar çok şey var ki içimde insanlar bi sen akıllısın bi sen biliyosun diyecek konu nerelere gelecek. Bir de ben gurbet konusunu açtığımda beğenmiyosun madem s git diyen tayfa var ki hiç açmayalım o konuyu. Ve en önemlisi giden hiç kimsenin pişman olmaması benim düşüncelerimi destekliyor. Arabasının arkasına sen olsaydın gitmezdik diyen bazılarına güzel görünmeye çalışan gurbetçi abinin plakasının D olması gibi madem gel abi geri eğer gittiğinden daha iyi türkiye varsa gel sana asgari ücretli bi iş bulalım çalış.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Kubilay abi herkes ayrı telde bizim meslekte adam zengin olmuş taşeron olmuş bana diyo ki yüksek lisans yap hani tecrübeyle sabit değil sadece ben okumadım sen oku mantığı. Şunu yapsam şöyle olcak bunu yapsam böyle olcak hangi alternatifi düşünsem elimde patlıyor. Maalesef baba parasıyla yüksek lisans yapıcak 2 sene daha aileme yük olucak lüksüm yok. Emekli olmak için benim iş bulmamı düzen kurmamı bekleyen bir babam var. Onu daha fazla bekletemem o çarkın içine girmem gerek artık

Kubilay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hakkımızda hayırlısı kardeşim. Benim pek umudum yok günü kurtarırız belki ama uzun vadede ne olur ben de bilmiyorum.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sen boş ver kardeş onun bunun lafını. Hayat senin hayatın. O türlü çok konuşanların ellerine imkan geçse bir dakka durmazlar. Vatan toprağı kokusu aile özlemi gibi konulara amenna o duygulara lafımız yok ama bu ülke çığrından çıktı artık. Gayrimeşru aldı başını gitti. AVM gibi önü açılan ve büyükleri kalkındırıp küçükleri yok eden bu ve bunun gibi şeyler yüzünden ticaret bitik çek senetlede dönmez oldu işler. Piyasa çakal dolu. Ticarette komşuna güvenemez hale gelindi. Düşenin malını ucuza alıp galeriye koymak 20 yıl evvel pek etiğe uymazdı ama bu gibi işler şimdi normal hale geldi. Ben esnafım ucu ucuna zor yetiştiriyorum ay sonu hesabını. Sportage var satmayı düşünüyorum. Ticareti veya işi bilmediğimizdenmi? Hayır. Piyasa koşulları mecbur küçülmeye gideceksin diyor ondan. Diğer yandan adli işlemlerimiz oluyor ama adalet namına bu ülkede zerre birşey yok bence. Kaç defa haklı olduğumuz delillendirdiğimiz konularda karşı tarafa içimizi rahat ettirecek bir ceza aldıramadık. Adamlar elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Vergi oranları, yakıt fiyatları ve sayamadığımız daha nicesiyle sırtımıza binen mali yük nedir lan bu? Saygısız bilinçsiz trafik bizde, saygısız birde ukala komşu gürültüsü bizde, vurdumduymazlık bizde, karı gibi mahalle dedikodusu bizde, eğitimden uzak boş kafalar bizde vs. Bu tür sosyal durumların burada ne kadar kötü boyutta olduğunu yazmaya kalksam sabahı bulur. Ha bunlar seninde görmediğin şeyler değildir. Medeniyet henüz bize bir ışık yılı uzakta. Anlattığım şeyler senin mesleğinle yada yurtdışı planınla ilgili olmayabilir ama bazen ne iş yaparsan yap kendinden emin olduğun güvenli sağlıklı ferah ve güzel bir hayat istersin. O yüzden ben olsam giderdim derim. Kaçmak denirse kaçtı desinler yada başka şey. Hayat benim hayatım arkadaş o yar benim kimene? Gidersen arada birde gelirsin gene akrabanı eşini dostunu sevdiğini ziyaret edersin Çanakkaleyi ziyaret edersin sorun olmaz yani bunları gönlünden kimse alamaz zaten.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @KemalHDH
    Bahsettiğin şeyler farkında olduğum her gün yaşadığımız şeyler abi. Telefon çalıyor şunu kazandınız diyor git işine diyip kapatıyorsun gerçekse bile. Geceyarısı duvarı matkapla delen komşum var,yoldan son ses müzik abartı egzosla geçen gençlerimiz. Kapıya gelmeden eve geldik yoktunuz mesajı atan kargo şirketlerimiz(bugün yaşadım), pompayı düzgün takmayıp lpg dışarı gidince bunun parasını ben mi ödeyeceğim deyince elime 2 lira vermeye çalışan meslek ahlakından etikten uzak çalışanlarımız. Söylediğiniz gibi hepsine tek tek değinmeye kalksak sabaha kadar da bitiremeyiz. Haftaya görüşelim diyen işveren abi ben geliyorum diye telefon açınca koçum biz aldık birini yaa kusura bakma sana haber vermeyi unuttuk diyor. Sonradan öğreniyorum yönetim kurulundan birisinin yeğeni alınmış benim yerime. Bu ve benzer bir çok olay. Vatan sevgisiyse millet sevgisiyse herkesten çok bende vardı ama millet sevgisini tükettiler. Millet ecdadı muhteşem yüzyıldan öğreniyor ben Macaristanda Kanuni'nin mezarını mohacı zigetvarı göreyim ecdadın ayak bastığı toprakları ziyaret edeyim peşinde koştum şükür gördüm de. Açıkçası kimsenin lafı umrumda da değil gurbete gidersem en büyük özlemim ailem olacak. Amcam-dayım yok ağlaklığı da yapmıyorum öyle düşünen arkadaşlar vardı konun başında aramızda. Gerekirse limon satarım o dürüstlüğümle satarım kafayı yastığa koyduğumda rahat uyurum. 1800 lira maaş veriyorum şurayı imzala diyecekler. Kusura bakmasınlar para için imza satmak için almadım o ünvanı.

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yaşın genç.. Elinde diploman var..
    Askerliğe harcadığın vakte yazık, gideceksen direkt şimdiden git..

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu ülkede aç kalıcaksan üniversite okuyacaksın

mechanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    adam is ariyor beyler yanlis anlamadiysam yok mu kimse is verecek? ya da ben mi yanlis anladim bana yurtdisi isi verin mi diyor?
    --
    her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi zaman...

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Direk git hic durma. Farkli bir deneyim bakis acisida katar. Yazdiklarinin bir cogunda sonuna kadar haklisin. Turkiyede kimse dogruyu yapiyim diye ugrasmaz. A kisisi bunu eksik yapmis ve kabul edilmisse herkes o eksikligi ornek alir.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gurbetçi olmak kötü değil, yeter ki 60larda 70lerde Almanya'ya giden ve tam bir kültür çakışması içinde kala kalan gurbetçi olma.

Gittiğin ülkenin örf&adet kültürünü benimse, özünü de unutma derim. Almanya'da şehir içindeki bahçeli evinde tavuk besleyen Türk olma yani

İş konusunda Türk dahil hiç bir müslüman şirkete girme. Gireceksen de basamak olsun. O ülke şartlarında max. iş yükü & min maaş ikileminde olursun. Sosyalliğin düşük alır, o düşük sosyallikte de beklediğin kalite olmayabilir. Bu durum günün sonunda seni mutsuz kılar.

Yolun açık olsun

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun yıllar akademik kariyer hedefledim. Doktora öğrencisiyim sayısını söylemeye utanır oldum onlarca akademik ilana başvurup eli boş döndüm.

Akademik kariyere hedeflenince iş tecrübesi sıfır haliyle. Özeldede şansımı deneyemiyorum şimdi. En pişman olduğum şey master yapacağım zaman köln üniversitesinden kabul almıştım. Son anda vazgeçtim ve odtü ye kayıt yaptırdım.

Mayıs ayında işlerimde bozuldu. Kendi şirketim vardı alacaklar yüzünden gittik.

Şimdi bi fırsat yakalasamda gidebilsem diye uğraşıyorum ama nafile

Yaşını iyi değerlendir. 5 sene sonra pişmanlık yaşama. Kafanda yurt dışına gitmek varsa bas git. Ardına bile bakma.

Mesleğimden falan çoktan vazgeçtim ben

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle güzel bir imkan bulsam yarın giderim. Yaşla başla bu işlerin alakası yok, istersek 50 yaşında olalım gitmek lazım.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

BuRaK_eFe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vallaha güzel kardeşim işsizlik başa bela hepimiz aynı sorunları yaşıyoruz evlenince 2 3 ay işsiz kalsam kiramı nasıl öderim korkusuyla evlilik fikrinden bile korkar olduk.. Ama burada senin nezdinde söylemek isterim ki gidip gurbetçi olup orada kazandığı euroları burada harcarken 1 euro 5 tl tabi ki memlekette her şey güllük gülistanlık diyerek düşünmeden oy atan adamlardan çekti bu memleket ne çektiyse.. İnşallah bundan sonra gidenler ne için gittiğini bilir bu memleketten geride kalanlarıda düşünürler..

Mesela alttaki şahıs sorsan memleketin bütün dertlerini çözebilecek kadar akıl sahibidir. Muhabir resmi gazetede yayınlandı diyor ve cevap İNANMA.. Bir yerde haklı hiç bir şey hukuka göre olmadığı için inanma yani..

#RenaultSport Clio-R

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Kardeşim ben de Erciyes Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2010 yılında 2.30 ortalamayla mezun oldum. Hemen askerliğimi yaptım. Yurt dışında iş bulmama rağmen ailevi sebeplerden ötürü ve biraz g.tüm yemediğinden ötürü gitmedim/gidemedim.

İnşaat Müh. olarak öncelikle kariyerini planlaman lazım

-İnş. Müh. dışında bambaşka bir iş mi yapacaksın, şantiyeci mi olacaksın, projeci mi olacaksın, karayolcu mu olacaksın, çelik yapıcı mı olacaksın, statikçi mi olacaksın, üst yapıcı mı olacaksın, yoksa kpss ye hazırlanıp kamuya mı gireceksin.

Ama yurt dışına gitme imkanın varsa git. Eğer gitmeyeceksen de askerliğini yap, sonrasında da yüksek lisans yapmaya çalış.

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Git, ardına bile bakma. Doğru düzgün iş bulamasan bile medeniyet sahibi insanlar arasında ömrün uzar. Kaldı ki kapı gibi mühendissin. Kanada'nın göçmenlik başvurularını takip et. İmkanın varsa iki dakika durma, burada tünelin ucu bomb.k bir yere çıkıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Evrenoz abi doğru diyosun aslında aklımda hiç yoktu askerlik felan toplum baskısını yenemedim, çaresizlikten bu kararı aldım. Evde oturmaktansa askere git mantığıyla hareket ettim.
    @mechanic aslında doğru anladın abi eğer gücü yetebiliyosa bi insanın iş yetmiyosa da tavsiye arıyorum. Hani şu ülke şöyledir gelirsen şu işi yaparsın şöyle olur gibisinden. Ama öncelikli aradığım tabiki bir kontak bulup işe girebilmek.
    @2jz maalesef ben de mesleğimden vazgeçtim, gerçekten o çok sevdiğim, isteyerek tercih ettiğim, keyifle okuduğum mesleğimden vazgeçtim. Vazgeçirdiler.
    @altugkocer planım çelikçi olmaktı bu yolda TEKLA, Sap2000 de öğrendim ama kimse sormuyor sen ne program kullanabiliyosun dil biliyo musun diye
    @Grimlord ülkedeki acı gerçeği görebilen insanlarla dertleşmek bile iyi geliyor. Teşekkür ederim. Zira sokağa çıktığımda insanlarla konuşursam eğer muhteşem bir ekonomi,harika bir yaşam standardı ve iş bulamayan değil de iş beğenmeyen bir mühendis var(sözde)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler