User Tag List

Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
63 sonuçtan 58 ile 63 arası

Konu: Gurbetçi Olmak...

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı RedCan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnşaat sektöründe çalışan Harita Mühendisiyim.

1.5 yıl önce mezun oldum. Staj yaptığım firmalar okul bittikten sonra aradılar ve gelmemi istediler. Ben inşaat sektörüne yönelmek istedim. Bir çok firmaya cv gönderdim. Kariyerde, işkurda, yenibiriş.com da mesailer yaptım, sonuç tabi ki de nafile.. Facebook grupları üzerinden bir kaç iş buldum ve görüşmeye gittim. 3 firma ile görüştüm ve 3 olumlu dönüş yaptılar fakat işler hep şehir dışındaydı. Şuan ki işimi tesadüfler üzeri yolda buldum. (Konu uzun anlatıp sıkmaya gerek yok.) Fakat maaşı beklentimin altındaydı. Her gün işe kendime kızarak gittim. Pazarları dahil çalıştım. Yaklaşık 1 yıl sonra maaşıma %80 üzerinde zam aldım. 1500 çalışanlı firmada sadece ben zam aldım. Şu ana kadar oturup düşündüğümde hiç bir zararımın olmadığını fark ettim. Maddi olarak değil. Yeni mezun biri olarak bana koca işi teslim ettiklerini, herhangi bir ölçüm hatasında metrelerce küp betonun boşa gideceğini ya da iş makinelerinin saatlerce boşa çalışacağı riskini aldıklarını ve bana şans verdiklerini fark ettim. Firmanın aldığı bu risk bana fazladan verecekleri 500 liradan kat kat fazlaydı. Bunu anladıktan sonra zaten aldığım maaşın bir önemi olmadığını fark ettim. Çünkü edindiğim tecrübe parayla satın alınamayacak kadar değerliydi.

Başka bir ülkede yaşamak istiyorsan ve şansın varsa git. Bende gitmeyi düşünüyorum. İşimden memnun olmadığımdan değil. Farklı bir hayat için sadece.. Ama Türkiye'de kalmaya da niyetin varsa ücretine bakmadan bir işe girmelisin. Evet yıllarca okudun, paralar harcadın, ailenin senden beklentisi var (manevi anlamda) 5 bin lira maaş alman, altına araba vermeleri gerekiyor vs hepsini hak ediyorsun ama şimdi değil. Üniversiteden mezun oldun, 2 yıl kendine zaman ver. Yüksek lisans gibi düşün. Tecrübe yap. Kendini kanıtla. Şuan maaşı önemsemeyip işe girseydin 6 aylık deneyimin vardı ve firma azmini gördükten sonra inan sana zam yapardı.

Kısaca sana tavsiyem sabır et. İlk 1-2 sene maaşa takılma. Zaten bir işe girdikten sonra sana bir sürü iş teklifi gelecek emin ol. O hayalindeki mühendisliği 1 yıl unut ve çalışmaya başla. Bu firmaların yaptıklarını kesinlikle tasvip etmiyorum. Türkiye gibi bir yerde atanamayıp intihar eden ve cebinden sadece 6 lira çıkan öğretmenimizden daha şanslı olduğunu unutmamalısın.

Başarı dolu hayat dilerim..
    Konu içerisinde bence mantıklı tavsiye hocam.

mertxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dostum merhaba,

Ben yaklaşık 7 yıldır Türkmenistan 'da çalışıyorum. Projelerdeki Bilgi Teknolojileri işleri ile ilgileniyorum. Şu an imkanın varsa yurtdışında çalışman madi olarak senin için tabiki çok daha iyi olacaktır. Geç kalmadan bu işe el at. Bu bölgelerde ve Arap yarımadasındaki projelerde çokça Türk insaat firması mevcut, kovala illaki birinden birşey çıkacaktır. Belki Amerika veya Avrupa için şansın daha az olabilir, uğraşmadan çabalamadan birşey olmuyor. Deneyip göreceksin ama kesinlikle yurtdışına çıkıp çalışmanı tavsiye ediyorum. Maddi boyutunu zaten konuşmaya gerek yok, tecrübe olarak sana ummadığın şekilde değer kazandıracaktır buna emin ol.
    MagicPerformance

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @RedCan hocam zaten iyi bir firmada iş bulsam inanın asgari ücrete çalışırım. Mesele basit işlerde basit maaşlarla bi yere gelinmeyeceği şimdi 1800 lira maaşla yapı denetime girsem günde 18 saat çalışsam tatil yapmasam bile bana katacağı bir şey yok 5 yıl sonra 2 kuruş zam almış olurum yine aynı işi yapıyor olurum tecrübe deseniz yapı denetimde ne tecrübesi kazanılabilir. Gerçekten düzgün bir firmada kaliteli bir iş teklifi alsam maaş konusunu sormam bile ne verirlerse. Sizin gibi düzgün çalıştığımda o maaşın artacağı kesin zaten.
    @mertxx abi bi el atsan da beni de alsan oralara inan araya biri girmeden böyle işlere girilmiyor şu anda. Kendim çok çabaladım şirketin kapısından dahi almıyorlar, iş görüşmesi için geldiyseniz internetten duyuru yapıyoruz ordan çağırıyoruz diyolar. Ki böyle bir şey yok hepimiz biliyoruz. Şu an dileğim birisinin aracı olup beni yurtdışı şantiyelerinden birinde en düşük maaştan işe başlatması.

mertxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @mertxx abi bi el atsan da beni de alsan oralara inan araya biri girmeden böyle işlere girilmiyor şu anda. Kendim çok çabaladım şirketin kapısından dahi almıyorlar, iş görüşmesi için geldiyseniz internetten duyuru yapıyoruz ordan çağırıyoruz diyolar. Ki böyle bir şey yok hepimiz biliyoruz. Şu an dileğim birisinin aracı olup beni yurtdışı şantiyelerinden birinde en düşük maaştan işe başlatması.[/QUOTE]

Bizim firma küçülüyor şu anda benimde 3-4 ay maksimum işim var ya da yok o bile meçhul. Ben yaşım itibarı ile artık yurda dönmeyi ve İstanbul 'dan uzak bir yerde mazbut bir hayat sürmeyi düşünüyorum.
    MagicPerformance

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ALLAH yardımcımız olsun.
    dostum ama gurbetçi olmakta o kadar kolay değil 3 yıldır yasal olarak gitmeye çalışıyorum,ülke farketmeksizin tüm tanıdıklara haber saldım ama sonuç yok kaçak olarak gitmeyide göze alamıyorum sen nasıl gitmeyi düşünüyorsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 909 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ALLAH yardımcımız olsun.
    dostum ama gurbetçi olmakta o kadar kolay değil 3 yıldır yasal olarak gitmeye çalışıyorum,ülke farketmeksizin tüm tanıdıklara haber saldım ama sonuç yok kaçak olarak gitmeyide göze alamıyorum sen nasıl gitmeyi düşünüyorsun
    diplomamın geçerli olduğu ülkeleri deneyeceğim başta,daha sonra ne yaparım bilmiyorum. Ama asıl amacım türkiye merkezli firmalarla yurtdışına çıkabilmek tabiki

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler