User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
59 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: 2017 Ocak-Kasım Otomobil Satış Adetleri

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abii ne fakiri yaa ülke marka cenneti siz ne diyonuz refah diye ben buna derim
    PROSTOCK GARAGE

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada unuttum yaa konu sahibine de çok teşekkürler baya bi emek harcamışsın canım kardeşim
    ellerine saglık
    PROSTOCK GARAGE

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Filo satışlarına gelirsek; Symbol, Accent, Focus gibi araçlar ile Passat, A4, BMW 3 Serisi gibi araçların filo satışları bir değil. Satılan her 3 Symbolden neredeyse 2si filoya giderken Passatta bu oran daha düşük. 5 Passattan ancak 1i filoya gider. BMW 3 Serisinde ise oranlar ve adetler iyice düşer vs. Örnek olarak çeyrek dönem raporları bu yönde ve gayet açık.

berko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün araç baktım daha, dizel manuel Astra ya 110 fiyat verdiler, sen almasan zaten 2 güne satılır bu fiyata modunda takıldı galerideki adam. Milleti anlamıyorum valla 200 de deseler astra golf vb. araçlara satılacak demekki...

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otomobil sevgisi/hobisi icin yanlis ulkede yasiyoruz...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 997TT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Otomobil sevgisi/hobisi icin yanlis ulkede yasiyoruz...
    Çok doğru söyledin abi. İngilterede arkadaşımın(23 yaşında) hobi amaçlı Defender'ı var günlük olarak da kullanıyor. Bizde Defender yapmak hele ona günlük binmek için çok iyi gelire sahip olmak gerekir. O geliri sahip olanımız da Defender'la uğraşacak vakti olmaz Cidden çok yanlış ülkedeyiz otomobilleri sevmek için.

i-vtec07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herşeyi bi yana bırakalım konuyu açan üyenin eline emegine saglık keyifle okudum teşekkürler.

Fiyatlar komik, bu fiyatlara araçların satılması extra komik ne demişler eşek olursan semer vuran çok olur . Admalr haklı kdv ötve mtv xxxtv hardtv de alsalar o golf gene alınıcak .

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Satilanlarin hepside beyazdir.

Talih.b16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İnsanlar sıfır km araç almakta haklı.
    İkinci El piyasası uçmuş gitmiş.
    50 bin liraya araç bulamıyoruz.
    Buluyoruz oda 50 Lira sınırında yada üstü.
    Millet battı balık yan gider diyip sıfır araç alıyor.
    Bence gayette doğru yapıyorlar.

oabayram - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bankalar onune gelene kredi veriyor abi
    leyleğiz

OmerRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KemalHDH Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2017 yılının Ocak-Kasım ayı aralığındaki otomobil satış rakamlarını derleyip paylaşıyorum.

Geçtiğimiz 2016 yılının tamamının toplamında hafif ticarilerde dahil 983.720 adetle rekor kırılmıştı.
    Bu yıl ise Ocak-Kasım arası hafif ticarilerde dahil ulaşılan toplam satış adedi 819.954.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlar biraz düşmüş ama tüm zamlara ve döviz kurlarındaki fırlamalara rağmen fark ciddi değil. Aralık ayı, yani bu ay 900.000 barajı rahat aşılacaktır. Firmaların yıl sonu kampanyaları ve tüketicinin 2018de gelecek olan vergi yükünün altına girmek istememesi, ay sonunda patlama yaratacaktır. Geçen yıl Aralık ayında 141.000 araç satıldı. Bu yılda 100.000 geçilir ve genel toplamda 900.000in üzerine çıkılır. Geçen yılki rekor büyük ihtimal kırılamaz ama çok yaklaşılır.

İşin açığı ben anlam veremiyorum. Zam mam farketmiyor, satışlar durmak bilmiyor. İsterse fiyatlar iki katına çıksın, hiç durmayacak gibi. En fazla 50.000 eksik satılır belki o zaman. Tabi son yıllardaki rekorlarda filo taleplerinin yükselmeside çok önemli yer tutuyor.

Hafif ticarileri çıkardım, sadece otomobil satışlarını derledim. Sonrada ilginizi çekecek sınıf sınıf modellerin satışlarını toparladım. Premiumları ayrı değerlendirdim. (Tüm bilgiler ODDden alınmıştır.)

Hepsi 2017 Ocak-Kasım aralığı toplam satış miktarlarıdır.

Öncelikle Fluance, Linea, Egea, Accent, 301 vs tarzı %60-70i filoya hizmet eden araçların değerlerine uğraşmadım. Belli zaten hepsi peynir ekmek gibi gidiyor.

Kompakt sınıfla başlayalım. Golfü söylemeye gerek yok galiba. Ne DSG sıkıntıları ne uluslararası boyutta yapılan emisyon kurnazlığının ortaya çıkması VWye hız kestirmiyor. Golf yine satıyor. Leon artık eskiyen bir yüze sahip olmasına rağmen kendisine göre taze olan Astranın önünde. Pulsar gibi aslında sönük bir aracın Civicten fazla satmasının nedenleri arasında acaba Hondanın göçük problemi varmı bilemiyorum.

Volkswagen Golf: 14.691
    Seat Leon: 9.224
    Opel Astra: 6.264
    Renault Megane: 3.694
    Toyota Auris: 3.157
    Hyundai I30: 1.721
    Peugeot 308: 1.465
    Nissan Pulsar: 998
    Honda Civic: 889

Premium kompakt sınıfta Audi başı çekiyor. Volvonun adetleri kesinlikle az değil, iyi pay kapmış bu rakiplere göre.

Audi A3: 3.712
    BMW 1: 2.680
    Mercedes A: 1.916
    Volvo V40: 1.094

Audi ve Mercedesin bizim pazarlar gibi bölgelerden ek gelir elde etmek için ürettiği ufak sedanlarda durum yine Audi lehine. CLAyı ikiye katlamış.

Audi A3 Sedan: 3.968
    Mercedes CLA: 1.720

Orta sınıfta Passat silip süpürüyor zaten. Superb iyi bir otomobil olmasının ekmeğini yiyor. Insignianın satış adetlerinin yarısı eski kasaya ait. Yıl ortasında yenilendi. Talisman aslında en büyük rakipleri Mondeo ve 508'i yenmeyi başardı. Alfa ise motor ve bilinirlik sıkıntısı yaşıyor.

Volkswagen Passat: 25.126
    Skoda Superb: 7.345
    Opel Insignia: 5.331
    Renault Talisman: 1.826
    Ford Mondeo: 877
    Peugeot 508: 480
    Alfa Romeo Giulia: 10

Premium orta sınıfta A4, 1.4 TFSI motoruyla atak yaptı ve artık yeni kasası için gün sayan BMW 3 Serisini geride bıraktı. C Serisi ise diğer dört rakibinin toplamını dahi geçti ve rakiplerine toz yutturdu.

Mercedes C: 9.651
    Audi A4: 4.275
    BMW 3: 3.592
    Volvo S60: 954
    Jaguar XE: 54

Kompakt SUVu merak edenler varsa, Nissan dünyada olduğu gibi buradada aynı şekilde açık farkla zirvede. RAV4 Asya ve Amerikayı kavururken ülkemizde satış adetleri konusunda sönük. Kuga 1.5 ve 1.6nın kaymağıyla iyi iş çıkarıyor bu yıl. Kodiaq’ın satışları iyi başladı ve yüksek, 1.700 civarı satış 6-7 aylık bir dönemin satışı. Sportage ile Tucson motor, şanzıman, altyapı ortaklığı yapsada Hyundainin fiyat politikası kardeşinin önüne geçmesini sağlıyor. 3008 ise çıkar çıkmaz patlama yaptı zaten. CR-V ise güçlü 1.6 dizel, 4X4 ve yüksek donanım seviyesini arada sunmasının karşılığını alıyor.

Nissan Qashqai: 16.197
    Volkswagen Tiguan: 7.706
    Hyundai Tucson: 6.957
    Peugeot 3008: 5.471
    Renault Kadjar: 4.387
    Ford Kuga: 4.245
    Honda CR-V: 3.534
    Kia Sportage:3.382
    SkodaKodiaq: 1.687
    Seat Ateca: 802
    Toyota RAV4: 234

Ufak SUVların premiumlarında durum bu:

Mercedes GLA: 1.054
    BMW X1: 965
    Audi Q3: 414

Hybrid ve elektrikli çevrecilerde rakamlar bildiğiniz gibi çok düşük ama Hyundai ve Kianın ulaştığı satışlar bizim ülkemize göre iyi sayılır. Prius bu ülkeye her yönüyle fazla tuhaf geliyor galiba.

Hyundai Ioniq: 138
    Kia Niro: 98
    BMW I3: 35
    Renault Zoe: 27
    BMW I8: 16
    Toyota Prius: 4

Üst-orta sınıfta, kalan F10lar BMWyi liderliğe taşıyor. Yeni kasalarda 1.6 litrelik turbo benzinliler E Serisi ile arasındaki savaşın kaderini belirleyecek. Motor diliminin kurbanı olan A6 ise rakiplerinin gerisinde. S90 ile Volvo bu sefer tutturdu. Satışlar rakiplere göre düşük ama 2.0 ve üzeri motorla yine iyi iş çıkarmışlar.

BMW 5: 6.297
    Mercedes E: 5.383
    Audi A6: 2.277
    Volvo S90: 454

Patronların sınıfıda bildiğiniz gibi. S Klasse bu konuda dünya lideri ve birçoklarına göre sınıfının en iyi ve en prestijli aracı. Sonuç, büyük fark. Farkı diğer yıllara göre kapatan BMWnin dayanağı 2.000 motor sunması. (Çukurdaki Vartoluda bu aracı kullanmaktadır. ) A8de 2.000 motor sunmasına rağmen satış adetleri konusunda bu klasmanda hep üçüncülükle yetinmiştir, yine öyle oldu. Jaguara ise bu ülkede 2.0lık motor ve Borusan desteğide yetmiyor.

Mercedes S: 306
    BMW 7: 207
    Audi A8: 50
    Porsche Panamera: 37
    Jaguar XJ: 17
    Aston Martin Rapide: 14

Premiumların orta sınıf SUVlarında coupe formununda etkisiyle GLC ilk sırada. Satışlarının 367si coupe kasaya ait. Oda olmasa Mercedes Volvonun ardına düşecekti. Burada asıl başarı gördüğünüz gibi Volvo ve Porschenin. Q5 kendi ülkesinde açık farkla zirvede ama burada işlemiyor.

Mercedes GLC: 949
    Volvo XC60: 763
    Porsche Macan: 357
    BMW X3: 325
    Audi Q5: 287
    Jaguar F-Pace: 208

Büyük SUVlarda eski Q7 hegemonyası son yıllarda bariz şekilde kayboldu ama Eski adı ML olan Mercedes GLE, coupe kasasıda dahil satışlarda Q7yi ekarte edemedi. BMW, Range Rover ve asıl başarıyı bu sınıfta yakalayan Volvo el ele bu sınıf domine ediyorlar. BMWnin 2.0 dizeli uygun fiyata sunması , Range Roverin heybeti ve prestiji, Volvonun ise hem motor hemde tasarım dili kendilerini zirveye taşıdı ama liderlik en yakın rakibine 100den fazla adetle fark atan BMW X5in oldu.

BMW X5: 599
    Range Rover Sport: 494
    Volvo XC90: 478
    Porsche Cayenne: 133
    Audi Q7: 205
    Mercedes GLE: 182
    Jeep Grand Cherokee: 122
    Maserati Levante: 48
    Bentley Benteyga: 5

Premiumların coupe formlu sedanları sevdiğim bir sınıftır. CLS, A7 ile hemen hemen aynı zirveyi paylaşıyorlar. A7 2.0lık motoruyla atak yaptı. CLS zaten ekol bir isim. Ayrıca hem Mercedes hemde Audi bu sınıfta daha yeni kasa değiştirdiler. 6 Serisinin rakipleri karşısında neden bu kadar düşük satışlar elde ettiğini bende bilmiyorum.

Mercedes CLS: 71
    Audi A7: 69
    BMW 6: 16
    Maserati Ghibli: 10

Premium spor coupeler (4 kapılı olanlar dahil) klasmanında A5 1.4ün ülkemizdeki etkisini gözler önüne serdi. BMWyi ikiye katladı. Arteon henüz yeni ama bu motor ve fiyatlandırmayla sepete BMW ve Audiyide eklediği için işi gerçekten zor.

Audi A5: 2.074
    BMW 4: 1.026
    Arteon: 195

İsimleri ve şekilleri hep aklımızda olan ama bazılarına etrafta hiç rastlayamadığımız niş veya diğer sınıftaki araçlara biraz bakalım. Bunları grup grup sundum.

Porsche 911: 19
    Aston Martin DB11: 18
    Maserati Quattroporte: 8
    Mercedes GT: 7
    Bentley Continental: 5
    Lamborghini Huracan: 5
    Ferrari 488: 7
    Lamborghini Aventador S: 1
    Ferrai GTC4 Lusso: 1
    Ferrari 812 Superfast: 1
    Audi R8: 1
    Audi RS6: 1
    Jaguar F-Type: 1

Mazda MX-5: 108
    Fiat 124 Spider: 32

Volkswagen Scirocco: 121
    Audi S3: 17
    Mini Cooper JCW: 17
    Subaru BRZ: 13
    Skoda Octavia RS: 5
    Toyota GT-86: 0 (sıfır)
    Subaru WRX STI: 2
    Alfa Romeo 4C: 1

Mercedes G: 78
    Toyota Land Cruiser: 35
    Mitsubishi Pajero: 1

Mercedes B: 400
    BMW 2 Active Tourer: 161
    Bunları da eklemek gerekli:

Ford Focus: 19893
    Ford Courier: 30581
    Ford Mustang: 37

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Focus ve Mustang gerekirdi. Gözden kaçmış Focus. Mustangi bulamadım ama Couriere gerek yok ticarileri katmadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ayrıca verdiğin 19.000 adet Focus, sedan olan. Yani Fluance ve Jettanın sınıf. O sınıfı genelde filoların payı büyük olduğu için değerlendirmedim. Ben kompakt olanları verdim. Hatchback olarak satılan Focusların sayısı ise 634. SW karoserli Focus ise 317 adet satılmış.

İbrahim33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    dolar euro reno. bide vw
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalyan aşktır Alman ticaret
    KALBİNİ MAHŞERE GÖTÜR !!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Türkiyede teyzelerimiz ve amcalarımız arabayı şu şekilde alıyor. '' Ahmetler jetta almış bizde alalım'' ya da biraz çekememezlik varsa : '' Ahmet jetta almış ben passat alayım"

--Ahmet öbür sene cc almaya çalışır..
    Coğrafya kaderdir

MatraX_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Liste beni hiç şaşırtmadı işin doğrusu

Farklı birşey dikkatimi çekti..Bu kadar satılan arabayı Devlet Buba da inceliyor,tartıyor sonra Ver Eiini AKARYAKITA zammı

Octane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Halktaki alt zihniyet gelişmiyor.
    Otomobil almayı aynı tarla almak ev almak gibi yatırım aracı olarak görüyorlar.
    Halbuki tekeri dönen sokakta çukura giren bir şey.
    Adamın 500milyara aldığı evinin otoparkı yok, gidip 150 bin tlye iki çeker kaşkay alıp sokağa koyuyor.
    Çünkü sığır gibi yaşıyor, sorgulamıyor.
    Bu araçların kaçı nakit alınmış onu da bilmek gerek. %99u krediye abanmıştır.
    1.2 1.5 1.6 lt 1500 1600 kg araç için 5 sene her ay binlerce tl para öde.
    Bunu yapan adamdan korkuyorum işte. Bunu yapan adam çocuğunun eğitiminden sofradaki etten kaçar yine o arabayı öder.
    İşin sonu şuna bağlanıyor: halkın 'olum ben mal mıyım 1.6 golfe 1.5 kaşkaya 150 160bin tl para vereceğim almıyorum anasını satayım' demesi lazım. O bilincin oluşması lazım.
    Fakat dünya görüşü dar olan insanlar bunu sorgulamaz. Alım gücü hesabıyla singapurdaki adamın bile bizden rahat otomobil satın aldığını bilmez. Bir aracı almak için kaç ay çalışması gerektiğini sorgulamaz. Buna isyan etmez. Bir tek alemin kerizi biz miyiz diye düşünmez.
    Alır beyaz golfünü f30unu, açar aleyna tilkisini serdar ortaçını demet akalınını, sabahın 7sinde dikilip değişik renkteki ceketini ayakkabısını giyer palyaço gibi işe gider geri beyaz mobilyalı halılı evine gelir saçma sapan türk dizileri izler. Şu 90 dakika dolsun diye 1er dakikalık bir sürü bakışmanın olduğu bu sırada arkada saçma sapan bir müziğin çaldığı dizilerden.
    Millet dışarıda nasıl yaşıyor bilmez. Bunu merakta etmez. Araştırmaz da.
    Şu anda sahip olduğum bütün otomobillerim benim. Bankanın değil. Hiç birini sıfır km almadım, umurumda da değil. 5 lira altına satsam hepsini bugün satarım. Bütün paramı alırım. Öyle kafam rahat.
    Allah herkese akıl fikir ihsan eylesin.
    Bu derlemeyi yapan arkadaşın da eline emeğine sağlık. Çok güzel gerçekten.
    Oversteer scares passengers, understeer scares the driver... (meali: kasko yok muska var )

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 Kasımda PS şanzımanlı 1.6 trend x focus aldım, anahtar teslim 93,700dü

Aynı araba 99,700 şu an

ÖTV zammından önce bu paraya yine benzinli ama manuel yeni passat alabiliyordum.

ÖTV bir de çıplak fiyata göre güncellenince aynı arabanın manueliyle otomatiği arasında 2. el bir araba kadar fark oluşmaya başladı.

Şimdi aracı satacak olsam ben bile yazacağım fiyata yuh derim; 2. el focus bu para olur mu diye; ama realite bu. Artık çok mazide kaldı 45000 tl ye sıfır golfün, focusun olduğu yıllar.

Almayın abi, ben olsam almam diyenler olacaktır ama almayıp napalım? Sıfır aldığın arabanın fiyatı 1 senede değil, 1 ayda 2. el piyasasının fiyatı oluyor; almayıp 2. elini kovalayım desem, 1 ay önce sıfırını alabileceğin paraya 2. el sahibi olmuş oluyorsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Almanyanın nüfusu bizden 3 buçuk milyon daha fazla. Resmi olarak biz 2006 verilerine göre 79.5 milyon, Almanya ise 82.6 milyon nüfusa sahip. Her yıl bizden neredeyse 2 milyon fazla araç satılıyor Almanyada. Bizden 12.5 milyon daha az nüfusa sahip Fransada aynı şekilde. Nüfusu bizden çok daha az olmasına rağmen yılda yaklaşık olarak 1 milyondan fazla araç satışı gerçekleşmiş Fransada. İngiltere hatta birçok Avrupa ülkesi nüfusa oranla bizden çok daha fazla araç satışı gerçekleştiriyorlar. Dediğim gibi bizim nüfusumuza göre aslında yıllık 1 milyon hedefi küçük bir hedef, satışlarda rekor kelimesinin etkisiyle fazlaymış gibi geliyor, aslında az yani.

Eğer şu an bizim piyasamızda fiyatlar 2 yıl evvelki fiyatlar olsaydı, bence 1 buçuk milyon rahat araç satışı olurdu. Çünkü 2 yıl evvelki fiyatlar şu ankinin hemen hemen yarısıydı. Dünyanın açık ara en ağır otomobil vergilerini ve dolayısıyla fiyatlarını sırtımıza bindirmelerine rağmen biz 1 milyona yakalıyorsak bu çok iyi yani.

1.4 A5 250.000 bandında!
    1.6 5.20i 350.000 bandında!
    2.0 Q5 400.000 bandında!
    3.0 XXX !!!

Hayırdır ya ne oluyoruz İsviçre vatandaşımıyız yoksa İskandinavmı? Parayı bir yerlerdenmi kürüyoruz?

Avrupada ülkelere göre satış dağılımları (OCAK-EKİM 2017-2016 Kıyaslaması)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler