User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
59 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 2017 Ocak-Kasım Otomobil Satış Adetleri

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post 2017 Ocak-Kasım Otomobil Satış Adetleri

2017 yılının Ocak-Kasım ayı aralığındaki otomobil satış rakamlarını derleyip paylaşıyorum.

Geçtiğimiz 2016 yılının tamamının toplamında hafif ticarilerde dahil 983.720 adetle rekor kırılmıştı.
    Bu yıl ise Ocak-Kasım arası hafif ticarilerde dahil ulaşılan toplam satış adedi 819.954.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlar biraz düşmüş ama tüm zamlara ve döviz kurlarındaki fırlamalara rağmen fark ciddi değil. Aralık ayı, yani bu ay 900.000 barajı rahat aşılacaktır. Firmaların yıl sonu kampanyaları ve tüketicinin 2018de gelecek olan vergi yükünün altına girmek istememesi, ay sonunda patlama yaratacaktır. Geçen yıl Aralık ayında 141.000 araç satıldı. Bu yılda 100.000 geçilir ve genel toplamda 900.000in üzerine çıkılır. Geçen yılki rekor büyük ihtimal kırılamaz ama çok yaklaşılır.

İşin açığı ben anlam veremiyorum. Zam mam farketmiyor, satışlar durmak bilmiyor. İsterse fiyatlar iki katına çıksın, hiç durmayacak gibi. En fazla 50.000 eksik satılır belki o zaman. Tabi son yıllardaki rekorlarda filo taleplerinin yükselmeside çok önemli yer tutuyor.

Hafif ticarileri çıkardım, sadece otomobil satışlarını derledim. Sonrada ilginizi çekecek sınıf sınıf modellerin satışlarını toparladım. Premiumları ayrı değerlendirdim. (Tüm bilgiler ODDden alınmıştır.)

Hepsi 2017 Ocak-Kasım aralığı toplam satış miktarlarıdır.

Öncelikle Fluance, Linea, Egea, Accent, 301 vs tarzı %60-70i filoya hizmet eden araçların değerlerine uğraşmadım. Belli zaten hepsi peynir ekmek gibi gidiyor.

Kompakt sınıfla başlayalım. Golfü söylemeye gerek yok galiba. Ne DSG sıkıntıları ne uluslararası boyutta yapılan emisyon kurnazlığının ortaya çıkması VWye hız kestirmiyor. Golf yine satıyor. Leon artık eskiyen bir yüze sahip olmasına rağmen kendisine göre taze olan Astranın önünde. Pulsar gibi aslında sönük bir aracın Civicten fazla satmasının nedenleri arasında acaba Hondanın göçük problemi varmı bilemiyorum.

Volkswagen Golf: 14.691
    Seat Leon: 9.224
    Opel Astra: 6.264
    Renault Megane: 3.694
    Toyota Auris: 3.157
    Hyundai I30: 1.721
    Peugeot 308: 1.465
    Nissan Pulsar: 998
    Honda Civic: 889

Premium kompakt sınıfta Audi başı çekiyor. Volvonun adetleri kesinlikle az değil, iyi pay kapmış bu rakiplere göre.

Audi A3: 3.712
    BMW 1: 2.680
    Mercedes A: 1.916
    Volvo V40: 1.094

Audi ve Mercedesin bizim pazarlar gibi bölgelerden ek gelir elde etmek için ürettiği ufak sedanlarda durum yine Audi lehine. CLAyı ikiye katlamış.

Audi A3 Sedan: 3.968
    Mercedes CLA: 1.720

Orta sınıfta Passat silip süpürüyor zaten. Superb iyi bir otomobil olmasının ekmeğini yiyor. Insignianın satış adetlerinin yarısı eski kasaya ait. Yıl ortasında yenilendi. Talisman aslında en büyük rakipleri Mondeo ve 508'i yenmeyi başardı. Alfa ise motor ve bilinirlik sıkıntısı yaşıyor.

Volkswagen Passat: 25.126
    Skoda Superb: 7.345
    Opel Insignia: 5.331
    Renault Talisman: 1.826
    Ford Mondeo: 877
    Peugeot 508: 480
    Alfa Romeo Giulia: 10

Premium orta sınıfta A4, 1.4 TFSI motoruyla atak yaptı ve artık yeni kasası için gün sayan BMW 3 Serisini geride bıraktı. C Serisi ise diğer dört rakibinin toplamını dahi geçti ve rakiplerine toz yutturdu.

Mercedes C: 9.651
    Audi A4: 4.275
    BMW 3: 3.592
    Volvo S60: 954
    Jaguar XE: 54

Kompakt SUVu merak edenler varsa, Nissan dünyada olduğu gibi buradada aynı şekilde açık farkla zirvede. RAV4 Asya ve Amerikayı kavururken ülkemizde satış adetleri konusunda sönük. Kuga 1.5 ve 1.6nın kaymağıyla iyi iş çıkarıyor bu yıl. Kodiaq’ın satışları iyi başladı ve yüksek, 1.700 civarı satış 6-7 aylık bir dönemin satışı. Sportage ile Tucson motor, şanzıman, altyapı ortaklığı yapsada Hyundainin fiyat politikası kardeşinin önüne geçmesini sağlıyor. 3008 ise çıkar çıkmaz patlama yaptı zaten. CR-V ise güçlü 1.6 dizel, 4X4 ve yüksek donanım seviyesini arada sunmasının karşılığını alıyor.

Nissan Qashqai: 16.197
    Volkswagen Tiguan: 7.706
    Hyundai Tucson: 6.957
    Peugeot 3008: 5.471
    Renault Kadjar: 4.387
    Ford Kuga: 4.245
    Honda CR-V: 3.534
    Kia Sportage:3.382
    SkodaKodiaq: 1.687
    Seat Ateca: 802
    Toyota RAV4: 234

Ufak SUVların premiumlarında durum bu:

Mercedes GLA: 1.054
    BMW X1: 965
    Audi Q3: 414

Hybrid ve elektrikli çevrecilerde rakamlar bildiğiniz gibi çok düşük ama Hyundai ve Kianın ulaştığı satışlar bizim ülkemize göre iyi sayılır. Prius bu ülkeye her yönüyle fazla tuhaf geliyor galiba.

Hyundai Ioniq: 138
    Kia Niro: 98
    BMW I3: 35
    Renault Zoe: 27
    BMW I8: 16
    Toyota Prius: 4

Üst-orta sınıfta, kalan F10lar BMWyi liderliğe taşıyor. Yeni kasalarda 1.6 litrelik turbo benzinliler E Serisi ile arasındaki savaşın kaderini belirleyecek. Motor diliminin kurbanı olan A6 ise rakiplerinin gerisinde. S90 ile Volvo bu sefer tutturdu. Satışlar rakiplere göre düşük ama 2.0 ve üzeri motorla yine iyi iş çıkarmışlar.

BMW 5: 6.297
    Mercedes E: 5.383
    Audi A6: 2.277
    Volvo S90: 454

Patronların sınıfıda bildiğiniz gibi. S Klasse bu konuda dünya lideri ve birçoklarına göre sınıfının en iyi ve en prestijli aracı. Sonuç, büyük fark. Farkı diğer yıllara göre kapatan BMWnin dayanağı 2.000 motor sunması. (Çukurdaki Vartoluda bu aracı kullanmaktadır. ) A8de 2.000 motor sunmasına rağmen satış adetleri konusunda bu klasmanda hep üçüncülükle yetinmiştir, yine öyle oldu. Jaguara ise bu ülkede 2.0lık motor ve Borusan desteğide yetmiyor.

Mercedes S: 306
    BMW 7: 207
    Audi A8: 50
    Porsche Panamera: 37
    Jaguar XJ: 17
    Aston Martin Rapide: 14

Premiumların orta sınıf SUVlarında coupe formununda etkisiyle GLC ilk sırada. Satışlarının 367si coupe kasaya ait. Oda olmasa Mercedes Volvonun ardına düşecekti. Burada asıl başarı gördüğünüz gibi Volvo ve Porschenin. Q5 kendi ülkesinde açık farkla zirvede ama burada işlemiyor.

Mercedes GLC: 949
    Volvo XC60: 763
    Porsche Macan: 357
    BMW X3: 325
    Audi Q5: 287
    Jaguar F-Pace: 208

Büyük SUVlarda eski Q7 hegemonyası son yıllarda bariz şekilde kayboldu ama Eski adı ML olan Mercedes GLE, coupe kasasıda dahil satışlarda Q7yi ekarte edemedi. BMW, Range Rover ve asıl başarıyı bu sınıfta yakalayan Volvo el ele bu sınıf domine ediyorlar. BMWnin 2.0 dizeli uygun fiyata sunması , Range Roverin heybeti ve prestiji, Volvonun ise hem motor hemde tasarım dili kendilerini zirveye taşıdı ama liderlik en yakın rakibine 100den fazla adetle fark atan BMW X5in oldu.

BMW X5: 599
    Range Rover Sport: 494
    Volvo XC90: 478
    Porsche Cayenne: 133
    Audi Q7: 205
    Mercedes GLE: 182
    Jeep Grand Cherokee: 122
    Maserati Levante: 48
    Bentley Benteyga: 5

Premiumların coupe formlu sedanları sevdiğim bir sınıftır. CLS, A7 ile hemen hemen aynı zirveyi paylaşıyorlar. A7 2.0lık motoruyla atak yaptı. CLS zaten ekol bir isim. Ayrıca hem Mercedes hemde Audi bu sınıfta daha yeni kasa değiştirdiler. 6 Serisinin rakipleri karşısında neden bu kadar düşük satışlar elde ettiğini bende bilmiyorum.

Mercedes CLS: 71
    Audi A7: 69
    BMW 6: 16
    Maserati Ghibli: 10

Premium spor coupeler (4 kapılı olanlar dahil) klasmanında A5 1.4ün ülkemizdeki etkisini gözler önüne serdi. BMWyi ikiye katladı. Arteon henüz yeni ama bu motor ve fiyatlandırmayla sepete BMW ve Audiyide eklediği için işi gerçekten zor.

Audi A5: 2.074
    BMW 4: 1.026
    Arteon: 195

İsimleri ve şekilleri hep aklımızda olan ama bazılarına etrafta hiç rastlayamadığımız niş veya diğer sınıftaki araçlara biraz bakalım. Bunları grup grup sundum.

Porsche 911: 19
    Aston Martin DB11: 18
    Maserati Quattroporte: 8
    Mercedes GT: 7
    Bentley Continental: 5
    Lamborghini Huracan: 5
    Ferrari 488: 7
    Lamborghini Aventador S: 1
    Ferrai GTC4 Lusso: 1
    Ferrari 812 Superfast: 1
    Audi R8: 1
    Audi RS6: 1
    Jaguar F-Type: 1

Mazda MX-5: 108
    Fiat 124 Spider: 32

Volkswagen Scirocco: 121
    Audi S3: 17
    Mini Cooper JCW: 17
    Subaru BRZ: 13
    Skoda Octavia RS: 5
    Toyota GT-86: 0 (sıfır)
    Subaru WRX STI: 2
    Alfa Romeo 4C: 1

Mercedes G: 78
    Toyota Land Cruiser: 35
    Mitsubishi Pajero: 1

Mercedes B: 400
    BMW 2 Active Tourer: 161

onn_dear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sınıfa göre Golf A3 Passat Qashqai belliydi zaten ciddi ıyi sattılar. TR de araç almak bir yatırım ve zam gelecek zam gelmeden alayım kar edip satarım düşüncesi hakim.
    History;
    1.6 GLI corolla / 1.6 IES civic / 1.4 IS civic/ 1.6 TDCI focus2 / 1.6 TDCI focus3 / 1.2 TSI Golf7 / 1.4 TSI Leon FR / Arona 1.0 EcoTSI DSG FR / 1.6TDI DSG B8 Passat

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Bu veriler adet sayıları gerçekmi ben talismanı insignia dan daha çok görüyorum ama insignia daha fazla satmış pek inandırıcı gelmiyor veriler bence sonuçta hükümet vs de krizi gösterebilcek verileri sunmak istemez Eğer gerçeksede insanlar almasa bile şirketler fazlası ile filo alımı yapıyor ayrıca tabi ötv zamları geldikçe sıfır araba almak kar oldu
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu verilerden anladığım millet harbiden zengin, 1.0 motor araçlar bile 100 küsür bin liradan çatır çatır satılıyor.
    Bu millete ötv kdv üdv mdv sdv vız gelir. 200 lira olsun yine alırlar. Yeter ki kapısı tok olsun. Arması yıldızlı olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yemin ederim ben anlamıyorum insanları. Birkaç yıldır astra J sedan alsak mı almasak mı altından kalkabilir miyiz ödeyebilir miyiz diye düşünüyorduk. Sonuç genelde yok borca girmeyelim oldu. 56bin Lira idi bu araç zaman zaman yine bakıyordum fiyatına 67bin lira oldu bu yıl içinde. Şimdi baktım 75bin lira olmuş ikinci elini alamıyoruz 56bin liraya? Bu nedir? Normal bi ülkede bu yaşanır mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alfa Romeo ve Mitsubishi başarısız bulduğum markalar.

-Üzerine düşeni en iyi şekilde yapan markalar olarakda Dacia, Volkswagen ve Mercedesi görüyorum.

-Jaguarın Borusanla birlikte beklenen patlamayı yapamadığı aşikar. Satışları önceki yıllara göre arttı ama beklenenin çok altında kaldı.

-Bazı markalar sanki bazı modellerden ibaret gibi. Mesela Qashqai olmasa Nissanın içi boş. Toyota aynı şeklilde Corollaya sırtını yaslamış. Alfa Rome Giuletta olmasa keza aynı şekilde vs. Volkswagen burada öne çıkıyor işte. Polodan Golfe, Passattan Tiguana kadar çatır çatır satıyorlar.

-G Klasse gibi en ucuzu dahi milyon liralık araç nasıl 78 adet satabilmiş anlamış değilim. Bu çok iyi bir rakam bu modele göre.

-En fazla satan ithal marka Volkswagen. Renaultun sadece yerli Megane sedanlarını çıkardığımız zaman dahi Volkswagenin arkasına düşüyor.

-Bildiğim kadarıyla Audi ilk kez bu yıl BMWyi toplam satışlarda geride bıraktı. Bunda A3 sedan gibi bir aracın varlığı ve artık A4 ile A5de 1.4 motor sunulmasının payı büyük. Almanyada ise Audi, hem BMWnin hemde Mercedesin önünde.

-BMW M modelleri ile Mercedes AMG modellerinin satışlarına ulaşamadım. En merak ettiklerim M3-M4 ve C63 AMG adetleri.

vectra-tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enflasyonun aslında Tüccar için iyidir, sürekli fiyat artışı olması sebebiyle talep artar.. Tüketici her geçen gün fiyatı artan bir ürünün daha da değerleneceği varsayımıyla alır..

Ancak son gelen Kasım ayı araç satış verilerinde ciddi düşüş var ki sebebi Kur artışlarının otomobile yansıması ve ilaveten kredi maliyetlerindeki ciddi artış.. Kasım verilerine göre geçen yıl Kasım'a göre 1.6 ve altında %17 .. 2.0 ve üzerinde ise %51 Daralma var ..

Bunun dışında Türkiye'deki veriler ne kadar güvenilir bilinmez..
    "Denenmişi Denemek Ahmaklıktır!"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mert_can 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu veriler adet sayıları gerçekmi ben talismanı insignia dan daha çok görüyorum ama insignia daha fazla satmış pek inandırıcı gelmiyor veriler bence sonuçta hükümet vs de krizi gösterebilcek verileri sunmak istemez Eğer gerçeksede insanlar almasa bile şirketler fazlası ile filo alımı yapıyor ayrıca tabi ötv zamları geldikçe sıfır araba almak kar oldu.
    Insignianın bir önceki kasasının satışları içinde ve çoğunlukta. Yıl ortasında yeni kasa devreye girdi elde kalan eskilere ciddi indirim yaptılar. 1.6 CDTI fulleri çok düşük fiyatlara gitti emsallerine göre. Talismandan fazla satması şaşırtıcı değilki Opelin. Opel her daim bu sınıfta Renaulttan fazla satmıştır. Vectra-Laguna zamanından beridir.

75 milyonluk bir ülkede yılda 1 milyona yakın araç satılması normal, hatta ülke nüfusuna oranla azdır. Asıl mesele bu kadar yüksek vergilerin, giderlerin ve fiyatların olduğu bir ülkede bu kadar aracın nasıl satıldığıdır.

207_TR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok iyi bir inceleme yapmışsın tebrik ederim.

Audi yi A4 ve A3 yükseltti bu sene.
    Audi A6 C5 Avant 2.0 & Bmw F800S

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı mert_can 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu veriler adet sayıları gerçekmi ben talismanı insignia dan daha çok görüyorum ama insignia daha fazla satmış pek inandırıcı gelmiyor veriler bence sonuçta hükümet vs de krizi gösterebilcek verileri sunmak istemez Eğer gerçeksede insanlar almasa bile şirketler fazlası ile filo alımı yapıyor ayrıca tabi ötv zamları geldikçe sıfır araba almak kar oldu
    Bütün insignia sahiplerinin sizin oturduğunuz yerde olmasını beklemiyorsun değil mi?
    Bende DB11 hiç görmedim ama ilginç şekilde 11 adet satılmış. Bu veriler kesin yalan o zaman! Bir adet Ferrari 812 Super Fast satılmış onu da görmedim. Sonuçlar geçersiz benim içinde.

ODD.org.tr'ye girip kendin bakabilirsin.

Hancı bu arkadaş ne içiyorsa bana da ondan getir.

mert_can 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı B16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bütün insignia sahiplerinin sizin oturduğunuz yerde olmasını beklemiyorsun değil mi?
    Bende DB11 hiç görmedim ama ilginç şekilde 11 adet satılmış. Bu veriler kesin yalan o zaman! Bir adet Ferrari 812 Super Fast satılmış onu da görmedim. Sonuçlar geçersiz benim içinde.

ODD.org.tr'ye girip kendin bakabilirsin.

Hancı bu arkadaş ne içiyorsa bana da ondan getir.
    Noldu sizli bizli olmuşuz hayırdır tanımamazlıktanmı geliyorsun ? Nereye bakarsam bakim talisman veya passat görüyorum tabikide benim yaşadığım yere göre kıstas alınmaz. Ama nerden bakarsam bakim bu şekilde. Dipnot orda listelenen 11 tane aston martini bekliyorsan kafan güzelmiş kanka ahuhshdhd sana gelmesine en az 5 yıl var onlar şuan garanti bozulmasın derdindeler )))
    Alıntı MBALP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım araç nazım hikmet ile Cemal sureyya' nin vakti zamanında ortak olarak aldıkları ve Ataşehir gecelerine adlarını altın harfler ile yazdırdiklari araç..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2000 motor üstü satışlarda bence olmuştur asıl değişim onları karsilastirabilecek var mı 2016 ve 2017 de 2000 motor ve üstü ne kadar fark etmiş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Black_Eagle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2000 motor üstü satışlarda bence olmuştur asıl değişim onları karsilastirabilecek var mı 2016 ve 2017 de 2000 motor ve üstü ne kadar fark etmişP
    2.000 motor ve üzerini bu millete haram ettiler. Önceki seneye göre %50 azalma var!

2016 Ocak-Ekim ve 2017 Ocak-Ekim kıyaslaması:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçen senede zaten 2.000 motor üzeri pek birşey satılmamışki. 10 ayda 500.000 kadar aracın içinde 3.200 adet ne ya? Ha bu yıl yarıya inmiş 1.600 olmuş. Aslında pek etki etmemiş rakamsal olarak yine az yine az ama orana vurduğumuz zaman yarı yarıya.

mehmet6r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel bir konu olmuş, emeğinize sağlık. Ayrıca rocket hayranı birini görmek sevindirdi
    MR.EVO53

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mehmet6r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel bir konu olmuş, emeğinize sağlık. Ayrıca Rocket hayranı birini görmek sevindirdi. :)
    Eyvallah teşekkür ederim. Rocket forever. :)

İbrahim33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    passat açık ara öndede , oda filoya satıyor sümbül ve egea gibi
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalyan aşktır Alman ticaret
    KALBİNİ MAHŞERE GÖTÜR !!

RafetAraç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rolls royce hiç satmamışmı ya

Post Thanks / Like
    Mentioned
    171 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 hafta önce abim FerMas'la görüştüğünde son araç da satılmıştı zaten maşallah durmuyorlar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler